Profesor Weigl i karmiciele wszy

Okładka książki Profesor Weigl i karmiciele wszy
Mariusz Urbanek Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2018-10-03
2018-10-03
literatura polska tyfus choroba

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Maciej Bernatt-Reszczyński, Paweł Beręsewicz, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Anna Mateja, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Adam Pękalski, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Cezary Łazarewicz, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,0
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa Paweł Janczarek, Mateusz Palka, Mariusz Urbanek
Ocena 6,6
Wojna w eterze... Paweł Janczarek, Ma...

Rudolf Weigl to niezwykle barwna postać, a jego biografia szalenie interesująca. Polski naukowiec, który miał ogromną szansę na Nobla, lecz nie otrzymał go, co do dziś postrzegane jest jako niezrozumiałe. Twórca pierwszej skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu cieszył się uznaniem również badaczy z zagranicy, którzy chętnie się z nim spotykali, gdy była ku temu okazja.
Weigl przeżył okres II wojny światowej, która zaważyła na jego karierze – wiele wycierpiał od Niemców i Rosjan, a i tak był w stanie pomagać innym, nieraz ryzykując swoim życiem.

Warto przeczytać książkę o tym wybitnym naukowcu. To postać, która zasługuje, aby o niej pamiętać i się nią chwalić.

Dużą zaletą publikacji jest spora ilość zdjęć. Na końcu książki są także dwa wywiady ze związanymi z profesorem osobami oraz najważniejsze w jego biografii daty.

Choć narracja nie zawsze jest płynna, autorowi należy się uznanie za bardzo wnikliwe zbadanie życiorysu Rudolfa Weigla, uwzględnienie opinii różnych znających go osób.

Badania nad tyfusem plamistym to temat raczej mało romantyczny i chyba raczej trudny do „sprzedania” w świecie książek łatwych i przyjemnych. Nabiera jednak innego wymiaru, gdy poznajemy go poprzez biografię osoby, które na długie lata ukryto w cieniu.

I nabiera wymiaru szczególnego, gdy czyta się ją w okresie pandemii. Weźmy taki fragment: „Ciągle jeszcze nikt nie odpowiedział na pytanie, co dzieje się z zarazkami tyfusu w okresach pomiędzy epidemiami. Kto i gdzie je przechowuje. I jaką rolę odgrywają w ich przenoszeniu gryzonie?” Zadziwiająco aktualne, prawda?

Kilka lat temu napisałem o poprzedniej biografii Mariusza Urbanka, „Genialnych”: „Dla mnie prawdziwym odkryciem „Genialnych” jest wyjęcie z otchłani zapomnienia całej grupy tak wybitnych postaci, z których możemy być dumni. Owszem mamy „swojego” Kopernika (choć dzielonego z Niemcami), „swoją” Marię Curie (chociaż również nie na wyłączność), ale zazwyczaj nasz korowód narodowych bohaterów przypomina w swym charakterze przodków porucznika Dana Taylora z filmu „Forest Gump”, z których każdy poległ w trakcie którejś z wojen. Tymczasem Urbanek z dociekliwością dobrego dziennikarza, rzetelnością historyka i pasją pisarza, w pięknym Lwowie odnajduje całą grupę pięknych umysłów i podaje nam na pięknej literackiej tacy. Trochę o nich zapomnieliście, a może nawet nie wiedzieliście – zdaje się pytać autor – i oto proszę, przychodzą do Was ponownie, zapewne w dość niespodziewanym momencie, ale z pewnością zrobią na Was, nawet po wielu latach, wrażenie.” (https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233410/genialni-lwowska-szkola-matematyczna/opinia/50607904#opinia50607904 )

Książka o Weiglu wpisuje się dokładnie w ten sam nurt i klimat. A do tego opowiada o Polaku z wyboru, można nawet powiedzieć, że wyboru wielokrotnego, z których tylko pierwszy był relatywnie prosty. Mariusz Urbanek stworzył biografię niecukierkową, pokazując postać bohatera w całej jego złożoności. Nie tylko jako wielkiego uczonego, ale jako osobę o nader skomplikowanym życiu osobistym. Jak ujął to współpracownik Ryszarda Weigla, Henryk Mosing, „profesor jest jak słońce. I na słońcu są plamy, ale nie zmniejszają one jego blasku”.

To biografia człowieka, który potrafił być twardy wobec Niemców, chociaż podpisanie Reichlisty zwiększyłoby bezpieczeństwo jego i jego rodziny, a zapewne nie wywołałoby nawet negatywnych reakcji polskiego podziemia. Osoby, która stworzyła plan ratowania kilku tysięcy osób z polskich elit, „bo kiedyś wojna się skończy”i konsekwentnie go realizowała, nie bacząc na ścisłą kontrolę hitlerowców. Człowieka, który potrafił zdobyć się na subtelny żart w rozmowie z Chruszczowem, jednocześnie dając do zrozumienia, że będzie robił swoje i na swoich warunkach.

I jest to również książka o zawiści, która dosięgnęła Weigla w powojennej Polsce, spychając go na margines i niwecząc szanse na Nobla. Na szczęście lwowiacy mają większą łatwość w radzeniu sobie z zawiścią, o czym wypowiedział się Wacław Szybalski, mieszkający w Stanach Zjednoczonych biotechnolog i genetyk, dawniej karmiciel wszy u Weigla w zamieszczonym na końcu biografii wywiadzie. I niech ten smaczek będzie dodatkową zachętą do przeczytania książki.

Wasz Marchołt

Sama postać profesora Weigla zasługuje na najwyższe uznanie, ale ja oceniam książkę. Biografia napisana bardzo poprawie, ale zbyt akademicko, bez polotu.

Nazwisko Urbanek to, na rynku biografii synonim pewnego i bardzo wysokiego poziomu. Autor po prostu nie schodzi poniżej określonego pułapu. Jak zwykle przedstawia żywot profesora Weigla w sposób niezwykle ciekawy, na pochwałę zasługuje także mnogość źródeł. Tym bardziej, że centralna postać książki była przez długie lata zwalczana przez polskie władze powojenne.

Biografia odkrywa postać Weigla z każdej strony, zarówno życia prywatnego jak i zawodowego. Chociaż w życiu profesora takie rozgraniczenie w zasadzie nie istniało. Nie licząc wakacyjnych wyjazdów na łono natury, najczęściej do Iłemni, całe jego życie kręciło się wokół Instytutu. Tam oddawał się swoim pasjom: strzelaniu z łuku(w tej dyscyplinie miał osiągać tak rewelacyjne wyniki, że mógłby bez problemu zdobyć medal olimpijski) oraz majsterkowaniu i inżynierii co usprawniło produkcję szczepionki. Tam też pracowały jego obie żony, a w dzieciństwie regularnie bawił się jego syn. Weigl to postać wybitna, niestety nigdy nie nagrodzona Nagrodą Nobla. A zasługiwał na te wyróżnienie nawet w dwóch kategoriach. Pierwszą z nich jest oczywiście medycyna/fizjologia za odkrycie szczepionki na tyfus plamisty. Drugą natomiast jest Pokojowa Nagroda Nobla, instytut przez niego prowadzony pozwolił przeżyć wojnę tysiącom osób. W tym paru umysłowym tytanom takim jak Banach, Orlicz czy też młody Herbert.

Ale ta książka to nie tylko Weigl, jest on co prawda postacią centralną. Autor przypomina również jego najbliższych współpracowników takich jak Kuzia, Mosing, Stuchly, Wolff. A nie są to nazwiska przypadkowe. Książka też jest niejako opisem ostatnich lat polskiego Lwowa. Świetna biografia, a także świetna książka promująca naukę. Naprawdę warta polecenia.

Biografia...

Plus za włożoną pracę I przywołanie znanego profesora.. Niestety czyta się dosyc topornie.

Nie będę obiektywna w swojej ocenie, po prostu bardzo lubię Urbanka, głównie za przywoływanie pamięci o tych, o których zapomniano. I tak przywrócił lwowska szkołę matematyczna, odbrązowił Tuwima i Makuszyńskiego.
Weigl zapisał się w historii świata wielkimi zgłoskami, ale wiedza o jego odkryciu jest tak słaba, że mało kto o niej wie. Mam muszę się przyznać, że o jego odkryciach dowiedziałam się na studiach (polonistyka <sic!>), ale stojąc przed starym budynkiem uniwersytetu we Lwowie jeszcze wtedy nie wiedziałam, że to właśnie tam prowadził swoje badania. Jego wkład w rozwój nauki to nie tylko szczepionka na tyfus, ale poniekąd także działalność Skwarczyńskiej, Herberta, Orlicza i wielu, wielu innych genialnych, bez których polska nauka nie odrodziłaby się po 1945.
Polecam!

W kategorii biografia, pozycja bardzo dobra. Wiadomo, Urbanek to marka, słabizny nie będzie.
Ale mnie osobiście wynudziła i wymęczyła ta książka. Najciekawsze (o dziwo!) okazały się fragmenty dotyczące karmienia wszy i prac nad szczepionką przeciwko tyfusowi. Sam Rudolf Weigl niestety nie zaciekawił mnie w jakiś szczególny sposób. Choć bez wątpienia był osobą nietuzinkową.
Zatem półka "mieszane uczucia" będzie najodpowiedniejsza dla tej książki.

Na półkach: , , , , , ,

Dziękuję przede wszystkim panu Urbankowi nie tylko za przybliżenie, ale nawet więcej: za przedstawienie mi tak ciekawej postaci, o której uprzednio nie miałem pojęcia, a która była tak ważna dla epidemiologii, dla przedwojennego Lwowa i dla tego, co się działo z ludźmi zagrożonymi śmiercią z rąk niemieckich hitlerowców podczas wojny.

Książka sama w sobie też dość ciekawa. Jak da się zauważyć po której już przeczytanej przeze mnie książce Urbanka, przyjemność z czytania biografii jest wprost proporcjonalna do tego, na ile ciekawym człowiekiem jest jej bohater. Tutaj akurat nie ma mowy o nudzie.

Książka sama w sobie też dość ciekawa....

Rudolf Weigl - genialny naukowiec, wielokrotny kandydat do Nagrody Nobla której ostatecznie nie otrzymał, wynalazca szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu nad którą pracę kontynuował w trakcie II wojny światowej produkując medykament dla niemieckiego okupanta a nieoficjalnie wysyłając znaczne partie do żydowskich gett na terenie całej Polski.
Polak z wyboru (urodził się w cesarstwie austro-węgierskim, a jego matka po śmierci ojca ponownie wyszła za mąż za Polaka) który wielokrotnie odmawiał podpisania volkslisty a w swoim instytucie, przy produkcji szczepionki, w czasie wojny zatrudniał kwiat polskiej inteligencji co skutecznie chroniło wielu wybitnych uczonych i zdolnych studentów przed represjami okupanta.
Nie uchroniło go to jednak samego doktora od pomówień o kolaboracje a złośliwe plotki których motywacją była ludzka zawiść i zazdrość o dokonania naukowe skutecznie zatruły Rudolfowi Wieglowi ostatnie lata życia.

Mariusz Urbanek dokonał rzeczy niezwykłej. Z niebytu wyciągnął na światło dzienne sylwetkę niezwykłego człowieka: uczonego, polskiego patrioty, posiadacza wielu pasji (Profesor Weigl namiętnie strzelał z łuku, w młodości często polował i łowił ryby, a nalewki jego produkcji były uznawane za znakomite).
Tak jak w przypadku biografii polskich literatów (Tuwima, Broniewskiego, Brzechwy, Makuszyńskiego) tak i w tej pozycji widać ogromną pracę autora w dotarciu do materiałów, spisanych świadectw czy żyjących jeszcze świadków. Sylwetka Profesora Weigla to niezwykle ciekawy, bogaty w szczegóły portret wybitnej jednostki którą (jak wiele przed nią i po nią) historia przeżuła i (prawie) wypluła na śmietnik polskiej niepamięci. Na szczęście mamy takich pisarzy jak Mariusz Urbanek którzy przywracają pamięć i godność często zapomnianym już polskim bohaterom.

Świetna książką. Polecam!

Polak z wyboru (urodził...

Na półkach: , , , ,

Tyfus plamisty przenoszony przez wszy odzieżowe jedna z największych pandemii początku XX wieku. Doktor Rudolf Weigl, Polak z wybory, nie z urodzenia , stworzył skuteczną szczepionkę i uratował miliony ludzi w Chinach, Afryce i Europie. W czasie II wojny światowe we Lwowie uratował życie tysiącom polskich uczonych i intelektualistów między innymi Zbigniewowi Herbertowi, Stefanowi Banachowi, Andrzejowi Szczepkowskiemu i wielu innym. Jeden z największych naukowców XX wieku. Przez wiele lat zgłaszany i popierany przez świat naukowy do Nagrody Nobla. „Pierwszy raz stracił szansę na Nobla, bo wolał być Polakiem, a nie Niemcem, drugi , bo ktoś uznał, że był złym Polakiem.” Skutecznie usunięty z kart historii przez komunistów i kompletnie zapomniany. Ważne jest, żeby pamięć o nim przywrócić, bo była to postać fascynująca.
Parę lat temu przeczytałam pasjonującą książkę amerykańskiego dziennikarza Arthura Allena „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla” . Napisał ją w 2014 roku, a w Polsce ukazała się w 2016 w serii historia w wydawnictwie Czarne. Wspaniały hołd złożony polskim uczonym w walce z tyfusem. W 2018 roku Mariusz Urbanek wydał swoją monografię na temat Profesora Weigla. Praca jest obszerna i podziwiam za ilość danych zebranych w tej monografii. Jednak ilość nazwisk pracowników i ilość danych przesłoniła mnie samą osobę Weigla. Gdzieś w tych wszystkich wymienianych pracownikach i współpracownikach on się gubi. Na pewno o wiele lepiej są opracowane jego lata powojenne, gdzie przez zawiść i złośliwość jego krakowskich kolegów zostaje kompletnie odsunięty w cień i pozbawiony możliwości dalszej pracy. Porównując obie książki większe wrażenie i więcej wiedzy przyniosła mi książka Arthura Allena.
Gorąco polecam obie, gdyż to czego dokonał ten wielki Polak powinna być znana i doceniana, a była to bardzo ciekawa postać.

Mariusz Urbanek Profesor Weigl i karmiciele wszy Zobacz więcej