Nowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.02.2019

Nowy numer czasopisma Książki. Magazyn do czytania trafi do kiosków we wtorek 19 lutego. Strony tego wydania wzbogacą cytaty z Margaret Atwood – sponsorki numeru. Poza tym czytelników czeka spotkanie z Jonathanem Littelem, Michelem Houellebekiem, Achille'em Mbembem, a także operą i… ziemniakiem.

Nowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania”

„Książki. Magazyn do czytania” to czasopismo dla miłośników literatury i dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, co się czyta. Na okładce pierwszego w 2019 roku wydania dwumiesięcznika znalazł się Jonathan Littel – francuski pisarz pochodzenia amerykańskiego. Jego słynna książka Łaskawe zdobyła w 2006 roku najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką – Nagrodę Goncourtów. Pretekstem do rozmowy pisarza z Katarzyną Bielas jest jego najnowsza publikacja pt. Stara historia. Nowa wersja, która ukaże się w połowie marca.

„Gdzie są najróżniejsze czeczugi, brzany, śliże, lipienie, certy, tajemnicza wyzina?” – zapytuje Wojciech Nowicki, przyglądając się temu, co dziś najczęściej stawiane jest na polskich stołach (przy okazji przypomina, że w polskiej kuchni nie od zawsze królowały ziemniaki). Wojciech Orliński, nawiązując do premiery książki Profesor Weigl i karmiciele wszy Mariusza Urbanka, zgłębia tajemnice Lwowa i przypomina powiązania tego miasta z ropą, demokracją i nauką. Michał Nogaś z kolei rozmawia z kameruńskim filozofem Achille'em Mbembem o nadciągającej katastrofie, afropesymizmie i o tym, jak Polska – wraz z Rosją, Turcją czy Węgrami – wciela w życie dawny model afrykański.

Poza tym: Joanna Tokarska-Bakir recenzuje „Serotoninę” Michela Houellebecqa, Natalia Szostak przypomina skandal, jaki wybuchł po opublikowaniu listów Teda Hughesa i Sylvii Plath, a ukraiński pisarz Serhij Żadan opowiada, jak powstawał jego thriller wojenny pt. Internat.

Dla fanów rysunków opowiadających wciągające historie Gosia Kulik przygotowała obrazkową interpretację Dumy i uprzedzenia Jane Austen, Ada Buchholc stworzyła ilustracje do tekstu „Opera dla profanów” („wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o operze, ale głupio nam zapytać”), a Ania Goszczyńska otwiera swoją grafiką short story, tym razem autorstwa Lauren Groff.

Kupując magazyn, czytelnik otrzyma także dodatek „Najlepsze książki dla dzieci i młodszych dorosłych”. Namalowany na okładce Miś o Bardzo Małym Rozumku zapowiada tekst Ignacego Karpowicza o Kubusiu Puchatku, podniesionym tu do rangi „najbardziej wpływowego misia świata”. Poza tym Joanna Olech prezentuje 19 najlepszych nowości dla najmłodszych, a Natalia Szostak rozmawia z edukatorką seksualną Kathariną von der Gathen (autorką książki Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy) o okresie dojrzewania, seksie i trudnych pytaniach zadawanych przez dzieci.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 18.02.2019 10:36
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post