Amundsen. Ostatni wiking

Nominacja w plebiscycie 2018
Stephen R. Bown Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
The Last Viking: The Life of Roald Amundsen
biografia, autobiografia, pamiętnik
Krzysztof Cieślik
Krzysztof Cieślik Amundsen odkrycia geograficzne wielcy odkrywcy
Inne

Stephen R. Bown mój super autor. Moja kraina, moje klimaty.
Amundsen zawsze będzie przed Scottem. Był człowiekiem śniegu,mroźnego świata.Jeszcze jeden wniosek: w naturze pingwin nie spotka się z niedźwiedziem polarnym. Dwa przeciwległe krańce świata.

Nie porwała mnie ta opowieść. Za mało informacji o życiu prywatnym odkrywcy. Natomiast zastanawia mnie jakiś osobliwy pęd do autodestrukcji u wielkich odkrywców - podróżników, jakby to życie codzienne było dla nich zbyt nijakie, monotonne... Jakby ciągle chcieli więcej, dalej, mocniej... A to moim zdaniem doskonała recepta na zmarnowanie osobistego, prywatnego życia :(

Laurka wystawiona Amundsenowi przez zapatrzonego w niego autora.
Dużo powtórzeń i nachalne nakierowywanie czytelnika aby spojrzał przychylniejszym okiem na podróżnika.
Jako czytelnik nie tego oczekuję, chcę poznać fascynującą postać jaką niewątpliwie był Amundsen. Jednak bez tych zbędnych peanów pochwalnych.
Szkoda.

genialna historia, napisana poprawnie, bez fajerwerków, trochę za dużo powtórzeń i brakło mi np opisu powrotów z jakiejs wyprawy. zdobywaja nadludzkim wysilkiem biegun poludniowy, psy zamęczone, ludzie wyczerpni, mroz minus 50 a jeszcze trzeba wrocic... a tu cisza i od razu medale i fanfary:)

Bardzo szczegółowa biografia, napisana trochę jakby w stylu książki przygodowej z dawnych czasów, a jednak ciężko się czyta.
Autor jest zafascynowany Amundsenem i stara się go pokazać zgodnie z posiadanymi informacjami, ale jednocześnie bardzo pozytywnie, jako wielkiego człowieka, może niekoniecznie sympatycznego, ale jednak wielkiego, odważnego, wybitnego, upartego.

To...

Stephen R. Brown napisał bardzo interesującą biografię "Amundsen. Ostatni wiking".

Roald po norwesku znaczy "wspaniały". Zdobywca dwóch biegunów, od najmłodszych lat przygotowywał się do tego, by stać się wielkim odkrywcą. Zdobył patent kapitański, uczył się jeździć na nartach, jako pierwszy cywil w Norwegii uzyskał licencję pilota. Amundsen skłonny był uczyć się od...

Przeciętna biogafia nieprzeciętnego człowieka. Sięgnęłam głównie z powodu cudownego zdjęcia na okładce, jednak było warto, bo historia życia tego podróżnika sama w sobie wbija w fotel.

Czytało się dobrze, choć treść książki wypełnia głównie opis przygód, wypraw i przygotowań do nich. Ja oczekiwałabym nieco więcej na temat życia osobistego Amundsena, jego relacji z matką,...

Portret niesamowitego człowieka, który przez pół życia w przemyślany sposób szykował się na jedną wyprawę. Jako pierwszy zdobył biegun południowy (a w zasadzie to najprawdopodobniej ten północny też). Inspirujące.

Ale i tak mnie najbardziej uderzyło zrozumienie tego, jak wielką, ciężką, nieprzewidywalną i niebezpieczną była wyprawa w okolice bieguna. Lot statkiem Apollo na...

Urzeczony "Wyspą niebieskich lisów" Stephena Bowna sięgnąłem po "Amundsena. Ostatniego Wikinga". Niestety zawiodłem się. Zbyt nużąca, długa, męcząca, taka rozwleczona i w porównaniu z "Wyspą..." nudna. Trafi na półkę i z całą pewnością nie sięgnę po nią drugi raz.

Jest to jedna z tych książek, gdzie po przeczytaniu nie więcej niż stu stron zdajesz sobie sprawę, że jesteś...

Świetna biografia wybitnego człowieka. Po "Wyspie niebieskich lisów" sięgnąłem po drugą pozycję autora. Zwykle Amundsena kojarzymy tylko w wyprawy na Biegun Południowy i znamy wyścig ze Scottem. Autor kładzie naciska na inne wielkie dokonania polarnika, te mniej znane. Pokazuje też jego nieustępliwą naturę, która pozwoliła mu pokonać wszystkie przeciwności, a także cenę,...

Dyskusje

• 2018