Amundsen. Ostatni wiking

Okładka książki Amundsen. Ostatni wiking Stephen R. Bown
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Amundsen. Ostatni wiking
Stephen R. Bown Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
The Last Viking: The Life of Roald Amundsen
Wydawnictwo Poznańskie
2018-05-09
2018-05-09
Krzysztof Cieślik
Krzysztof Cieślik Amundsen odkrycia geograficzne wielcy odkrywcy
Inne

Postać Amundsena i jego wyczyny, rozkładają zwykłego zjadacza chleba na łopatki. I mówię to jako człowiek morza, który ma za sobą takie sztormy, co to się śmiertelnikom nie śniły, a także osoba, która miała okazję postawić stopę na lodowcu Spitsbergenu - choć w porze letniej.

Żył w czasach, kiedy można było dokonać jeszcze ostatnich największych odkryć i... Zgarnął je wszystkie dla siebie, poświęcając temu całe swoje życie.

Biorąc pod uwagę jego dorobek, wypadałoby wręcz rozbić tę pozycję na cztery opasłe tomy, które ujęłyby to wszystko ze szczegółami - bo tego też dotyczy największy mój zarzut wobec tej biografii. Z uwagi na ilość osiągnięć do opisania większość faktów dostajemy opisanych po łebkach. Mimo więc ogromnych osiągnięć tego ostatniego wikinga, nie do końca czujemy jak naprawdę wielkie i ekstremalnie trudne one były - częściowo tak jak widział to sam Amundsen, jak gdyby dojście na Biegun Południowy było spacerem, a przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego rejsem turystycznym. Oczywistym jest jednak, że były to niezwykle ciężkie przeżycia i gdyby zebrać wiele opisów (choć trochę jest) z dzienników wszystkich członków wypraw, dostalibyśmy zapewne mrożący krew w żyłach thriller - a tego niestety nie dostajemy.

Uwidacznia się jeszcze bardziej ten fakt, jeśli czytało się szczegółowe opisy podróży Franklina i ekip ratunkowych za nim wysłanych, że nie wspomnę o podróży Shackletona spod pióra Alfreda Lansinga - ta ostatnia to czasami pełnoprawny horror, tyle że napisany przez życie.

Nie wątpię, że Amundsen i jego ludzie również mieli przejścia, które opisane w odpowiedni sposób zjeżyłyby włos na głowie.

Tymczasem dostajemy jednak solidną biografię, w której wszystkiego jest po trochu i poznajemy człowieka oraz jego życie, ciąg wydarzeń, który stoi za jego sukcesami (i wpadkami). Przede wszystkim też demistyfikuje liczne mity i niesłuszne oskarżenia, które wokół jego (bez wątpienia kontrowersyjnej) osoby narosły, zwłaszcza przez pryzmat podróży Scotta.

Nie mogę nie polecić, jest to bardzo dobra rzecz, nie mogę też jednak padać w zachwytach, bo oczekiwałem więcej. Czytając o Shackletonie wręcz uczestniczyłem w jego przeprawie i trzymałem się za serce, tutaj po prostu byłem pod wrażeniem dokonań herosa swoich (a może wszystkich) czasów. Ale może oddajmy to autorowi - to w końcu biografia, a nie streszczenie z podróży.

Świetna biografia o niesamowitym człowieku. Może czasem się dłuży jednak warto sięgnąć po książkę Bowna. Biografia opisuje wielkie wyczyny człowieka, który zdobył wszystko co zamierzał. Podejrzewam, że nawet życie stracił tak jak chciał.
Literatura faktu pochłaniania hybrydowo (klasycznie + audiobook), polecam również audiobooka, którego się świetnie słucha. Nie ukrywam, że dzięki dźwiękom płynącym z czytnika podwyższyłem o jeden punkt ocenę ogólną.
Książka o zdobywaniu świata w całkiem inny sposób niż dzieje się to teraz na świecie :(.

"A jednak dziś słyszymy pełne zdziwienia pytania: cóż za pożytek z podróży badawczych? Cóż dobrego nam dają? Zawsze sobie odpowiadam, że małym umysłom starcza miejsca jedynie na myśl o chlebie i maśle. Roald Amundsen, Biegun południowy."

Koniecznie w zimę przy największych mrozach.

Koniecznie w zimę przy największych mrozach.

Bardzo dobra autobiografia, niestety miejscami się dłużyła.

Bardzo dobra autobiografia, niestety miejscami się dłużyła.

Czy szanowny Czytelnik ma ochotę na pasjonującą wyprawę mroźnymi szlakami morskimi? Na odkrywanie nowych dróg morskich? Na dotarcie do Bieguna Południowego? A może szanowny Czytelnik chciałby się spotkać z ówczesnymi podróżnikami czy Inuitami zamieszkującymi najmroźniejsze regiony? To wszystko dostarczy biografia Roalda Amundsena. Fantastyczna podróż, niebezpieczna, mroźna, ale jakże satysfakcjonująca i to bez wychodzenia spod ciepłego koca. Autor na pewno podziwia postać Amundsena i to widać w książce, ale z drugiej strony była ona dla mnie na tyle obiektywnie przedstawiona, że nie miałam wrażenia czytania "laurki" wystawionej odkrywcy. Przez swój upór, determinację, ale i rozsądek (bardzo rozważnie Amundsen podchodził do wielu kwestii) jest postacią, która zapisała się na kartach współczesnej historii odkryć geograficznych. Książkę czyta się szybko, bardzo przyjemnie, historia wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu. Jeśli ktoś czytał "Wyspę niebieskich lisów" Browna, to wie, czego może się spodziewać po stylu pisania autora. Ja uwielbiam biografie i ta w moim odczucia jest naprawdę godna uwagi, zarówno przez styl Browna, jak i nietuzinkową i ważną postać jaką był Amundsen.

Pierwsza połówka średnia i trochę nużąca. Druga na szczęście już lepsza.

Pierwsza połówka średnia i trochę nużąca. Druga na szczęście już lepsza.

Tytuł mówi wszystko. Amundsen to typ surowy, silny, ogorzały. Północny. Wiking. Rzetelna biografia Roalda Amundsena - ostatniego wielkiego odkrywcy. Kiedy w 1911 roku zdobywał południowy biegun, świat był już opisany i sparametryzowany. Niewiele do zdobycia. I chyba dlatego jego historia wydaje mi się taka - nie wiem jak to określić - 'techniczna'. Tutaj już nikt się nie zastanawia, co jest za horyzontem - wystarczy spojrzeć na mapę, zebrać fundusze, ruszyć. Stephen Bown snuje opowieść w dokładnie takim stylu jak w biografii Beringa, która - może dlatego, że odleglejsza w czasie (a przez to bardziej egzotyczna) wydała mi się ciekawsza.

AMUNDSEN – obywatel świata, obieżyświat, pasjonata. Bardzo dobra biografia.

AMUNDSEN – obywatel świata, obieżyświat, pasjonata. Bardzo dobra biografia.

Znakomita książka oddająca klimat tamtych czasów

Znakomita książka oddająca klimat tamtych czasów

Ostatni Wiking S. Browna to opowieść o człowieku niezwykłym, ale trudnym. Książka, która odczarowuje mity o podróżach arktycznych. Pokazuje, ile trudu wyrzeczeń, poświęcenia i uporu trzeba było aby zdobyć bieguny. Pokazuje, że to co wielu nazywa szczęściem, jest wypadkową dobrego przygotowania. Skłania też, do zastanowienia, czy odkrywanie dla samego sportu, chęci bycia gdzieś pierwszym ma sens. Przed przeczytaniem książki z @wydawnictwo_poznanskie wiedziałem kim był Roald Amundsen, ale sporo mojej "wiedzy" było tylko mitem i próbą samodzielnego łatania luk w pamięci, poprzez dopowiadanie sobie reszty historii. Zresztą zauważam, że to częste przy znanych osobach.
Książka bardzo wciąga.