Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach
- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Poza serią
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2018-11-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2001-01-01
- Liczba stron:
- 304
- Czas czytania
- 5 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380497771
- Tagi:
- literatura polska Wielka Brytania Brytyjczycy reportaż literatura faktu
Do czego Brytyjczykom służy dom? Dlaczego gdy jeden Anglik otwiera usta, drugi już nim pogardza albo go nienawidzi? Czy brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu?
Dariusz Rosiak, znakomity reporter i obserwator świata, tym razem opisuje zjawiska, które w ciągu ostatnich trzech dekad kształtowały Wielką Brytanię. Czy rewolucja taczerowska i rządy Tony’ego Blaira leżą u podstaw brexitu? Skąd bierze się coraz większy strach Brytyjczyków przed pedofilią, przemocą na ulicach, utratą domu, zdolności kredytowej i wchłonięciem przez Europę?
Oblicza Wielkiej Brytanii to zbiór opowieści o wyspiarzach i zaproszenie do podróży przez współczesną Wielką Brytanię wystosowane z rozwagą Elżbiety II i ironią Monty Pythona.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Którędy do wyjścia?
Z czym kojarzy nam się Wielka Brytania? Część osób odpowie z pewnością, że z Big Benem, inni że z rodziną królewską, jeszcze inni że z Montym Pythonem i ta odpowiedź jest już dla mnie możliwa do przełknięcia. Jednak dzisiaj na hasło „Wielka Brytania” większość z nas odpowie – brexit. Głównie przez wzgląd na ciągłe przepychanki Theresy May z Brukselą, opozycją i jej własną partią, o których uprzejmie donoszą nam media. W tle zainteresowania brexitem pobrzmiewa także lęk przed polexitem (bądź też fascynacja nim) i podskórnie przeczuwane podobieństwo Polaków i Anglików. I między innymi dlatego „Oblicza Wielkiej Brytanii...” będą dla nas ciekawą lekturą. Między innymi, gdyż Rosiak atrakcyjnie opowiada nie tylko o przypuszczalnych powodach brexitu, ale także o społeczeństwie brytyjskim w ogóle.
Na pytanie, skąd wziął się brexit, nie da się przecież odpowiadać w próżni, Rosiak doskonale to rozumie. Dlatego postanawia nakreślić polskiemu czytelnikowi całościowy obraz bolączek i dylematów przeciętnych Anglików, ale także ich rys charakterologiczny. Czy rzeczywiście są oni tak zimni i niedostępni, jak się mówi? I czy naprawdę każde ich zdanie podszyte jest kpiną? W książce Rosiaka najlepsze jest to, co toczy się wokół brexitowego referendum, co dotyka polityki i życia społecznego jednocześnie. Zwłaszcza że właśnie to pomaga nam zrozumieć mechanizmy, które mogły (choć wcale nie musiały) doprowadzić do decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej.
To te „inne historie o wyspiarzach” stanowią porządny, stabilny trzon publikacji. A historie są przeróżne – od biurowego uścisku, poprzez walczących ekologów i akcent znikąd, aż po hazardowe bolączki przeciętnego Anglika. W tle pobrzmiewają i wielka polityka, bo przecież wszystko rozgrywa się za rządów Margaret Thatcher czy Tony’ego Blaira, i wielkie społeczne tematy. Bieda, bezrobocie, brak prywatności, lęk przed obcymi, spowszednienie zła, polityczna manipulacja, prawo do wiedzy i wolności słowa. Wszystkie te kwestie składają się na brytyjskie społeczeństwo, czasem pokazując ich wielkość, a czasem małość. Zawsze są jednak niesamowicie ciekawe, głównie przez wzgląd na umiejętność Rosiaka do budowania zajmującej narracji i łączenia wątków tak, by wszystko prezentowało się jako spójna i logiczna całość.
Czy jednak ktoś udzieli nam odpowiedzi na pytanie postawione w tytule? Zacytuję samego Rosiaka: „konia z rzędem temu, kto naprawdę potrafi powiedzieć, skąd się to wzięło”*. Jak zatem możecie się domyślić, jednoznaczne odpowiedzi nie padają. I właściwie to dobrze. Autor musiałby cierpieć na wyjątkową manię wielkości, gdyby zdecydował się mentorskim tonem opowiadać o brexicie i jego początkach. Mówi zaś o tym, co sam zauważył podczas lat spędzonych w Wielkiej Brytanii i – to trzeba przyznać – brzmi to bardzo przekonująco. Skąd zatem wziął się brexit? Czytajcie Rosiaka i przekonajcie się, jak brzmi jego wersja. A przy tym możecie być pewni, że czeka was dobra zabawa na wysokim poziomie.
Olga Drewnowska
* Cytat z audycji „Poranek Dwójki” z dnia 26.11.2018 r.
Oceny
Książka na półkach
- 406
- 360
- 67
- 17
- 16
- 13
- 10
- 6
- 6
- 6
Cytaty
Blair uznał, że idealnym sposobem uprawiania polityki nie jest przekonanie ludzi do swoich poglądów, ale ustawienie poglądów tak, by zgadzał się z opinią większości. Sondaże, a nie idee miały wyznaczać program partii.
OPINIE i DYSKUSJE
Daję szóstkę za szczegółowe przedstawienia poruszonych tematów. To nie jest książka napisana na zasadzie "od miesiąca zajmuję się jakimś tematem, więc jestem ekspertem". Rosiak mocno siedzi w społeczno-politycznych zagadnieniach Wielkiej Brytanii i uważnie je obserwuje i interpretuje. Wedle własnej wrażliwości, i z tym niektórzy fani politycznej poprawności mogą mieć problem. Wszak o pewnych sprawach tylko dobrze lub wcale.
Brexit jest tutaj tylko jednym z wątków, poruszone są też problemy mieszkaniowe, rasowe, klasowe i te generowane przez pozbawione hamulców brytyjskie media. Przez większość rozdziałów przebija się za to konkluzja, że Brytania jest na rozdrożu i wciąż szuka swojego miejsca w postimperialistycznej rzeczywistości.
Nie jest to pozycja, której nie można pominąć. Jeśli ktoś nie fascynuje się niuansami polityki Thatcher, Majora czy Blaira i wydarzeniami, które szerokim echem odbiły się w UK, ale w Polsce już niekoniecznie, może się nieco wymęczyć.
Daję szóstkę za szczegółowe przedstawienia poruszonych tematów. To nie jest książka napisana na zasadzie "od miesiąca zajmuję się jakimś tematem, więc jestem ekspertem". Rosiak mocno siedzi w społeczno-politycznych zagadnieniach Wielkiej Brytanii i uważnie je obserwuje i interpretuje. Wedle własnej wrażliwości, i z tym niektórzy fani politycznej poprawności mogą mieć...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ jednej strony Rosiak jest świetnym dziennikarzem i zdecydowanie znawcą WB. Z drugiej strony jak ktoś pisze "u nas w Wielkiej Brytanii to wszyscy XYZ" jest moim zdaniem nadużyciem, bo to tak jakby napisać "u nas w Polsce wszyscy mają w domu portret Jana Pawła". Więc z jednej strony czyta się bardzo dobrze napisane ciekawe historie a z drugiej strony czasem otrzymujemy jakieś randomowe zdanie która ma opisać całe społeczeństwo brytyjskie. Na koniec dnia książka mi się podobała (może przez moją sympatię do raportu i samego Rosiaka).
Z jednej strony Rosiak jest świetnym dziennikarzem i zdecydowanie znawcą WB. Z drugiej strony jak ktoś pisze "u nas w Wielkiej Brytanii to wszyscy XYZ" jest moim zdaniem nadużyciem, bo to tak jakby napisać "u nas w Polsce wszyscy mają w domu portret Jana Pawła". Więc z jednej strony czyta się bardzo dobrze napisane ciekawe historie a z drugiej strony czasem otrzymujemy...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAnglia jaką nie znamy. Nie cukierkowa, jawiąca się jak raj na ziemi. Anglia pełna konfliktów i problemów wewnętrznych.
W trakcie czytania, lektura przeważnie interesująca, ale zaraz po zakończeniu książki, większość informacji zupełnie uleciała. Pozostały nieliczne fakty, które szczególnie zaszokowały, lub zadziwiły. Ale nie wiem, czy za miesiąc czy dwa, będę pamiętać cokolwiek. Całość jakaś taka bez polotu.
Anglia jaką nie znamy. Nie cukierkowa, jawiąca się jak raj na ziemi. Anglia pełna konfliktów i problemów wewnętrznych.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW trakcie czytania, lektura przeważnie interesująca, ale zaraz po zakończeniu książki, większość informacji zupełnie uleciała. Pozostały nieliczne fakty, które szczególnie zaszokowały, lub zadziwiły. Ale nie wiem, czy za miesiąc czy dwa, będę pamiętać...
Bardzo dobrze napisany reportaż, który pozwala spojrzeć na rzeczywistość w Wielkiej Brytanii zupełnie z boku. Autor niewątpliwie mnóstwo wie o tamtejdzym życiu i dzięki temu z łatwością wyjaśnia fakty, które zwyczajny czytelnik bierze za pewnik. Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa jeżeli chce się zrozumieć mechanizm działania tego kraju.
Bardzo dobrze napisany reportaż, który pozwala spojrzeć na rzeczywistość w Wielkiej Brytanii zupełnie z boku. Autor niewątpliwie mnóstwo wie o tamtejdzym życiu i dzięki temu z łatwością wyjaśnia fakty, które zwyczajny czytelnik bierze za pewnik. Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa jeżeli chce się zrozumieć mechanizm działania tego kraju.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMyślałem, że Anglię znam. W zasadzie znam, ale mocno niewystarczająco. Uświadomił mi to Dariusz Rosiak. Niby znałem przytaczane przez niego sytuacje, ale tylko jako zbiór faktów mających miejsce w nieodległej przeszłości, a nie jako proces społeczno-polityczny dziejący się w Wielkiej Brytanii. Autor posiada ogromną wiedzę na temat kraju i potrafi ją kapitalnie przekazać. Na żadnym etapie lektura nie byłą dla mnie nurząca czy zniechęcająca. Mimo, że autor przywoływał znane i medialnie przerabiane fakty to jednak potrafił z nich ułożyć fascynującą opowieść. Dla mnie najciekawsze były opisy brytyjskiego rynku nieruchomość, zwłaszcza za rządów Margaret Thatcher oraz próby wyjaśnienia cykli koniunkturalnych w branży mieszkaniowej.
Myślałem, że Anglię znam. W zasadzie znam, ale mocno niewystarczająco. Uświadomił mi to Dariusz Rosiak. Niby znałem przytaczane przez niego sytuacje, ale tylko jako zbiór faktów mających miejsce w nieodległej przeszłości, a nie jako proces społeczno-polityczny dziejący się w Wielkiej Brytanii. Autor posiada ogromną wiedzę na temat kraju i potrafi ją kapitalnie przekazać. Na...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka opisującą Anglię zarówno taką jaką znamy jak i od tej niezbyt znanej strony. Autor posiada dużą wiedzę na ten temat i przybliża nam zarówno dalszą jak i nowszą historię tego kraju oraz jego kulturę czy politykę.
Znajdziemy w niej różne ciekawostki, podstawę dlaczego doszło do Brexitu, kwestię rasizmu, różnokulturowości i imigrantów a także informacje o rodzinie królewskiej.
Autor pokazuje nam jak myślą Brytyjczycy. Niemniej dla mnie trochę za dużo było o polityce ale ogólnie polecam.
Książka opisującą Anglię zarówno taką jaką znamy jak i od tej niezbyt znanej strony. Autor posiada dużą wiedzę na ten temat i przybliża nam zarówno dalszą jak i nowszą historię tego kraju oraz jego kulturę czy politykę.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZnajdziemy w niej różne ciekawostki, podstawę dlaczego doszło do Brexitu, kwestię rasizmu, różnokulturowości i imigrantów a także informacje o rodzinie...
Najstarsza na Świecie demokracja przez niejedno przeszła, wydaje się więc, że powinna być najbardziej odporna na antydemokratyczne oraz zwyczajnie głupie działania. A jednak także i ona podlega wahaniom pod wpływem demagogii, populizmu ale i obywatelskiej chciwości. Z jednej strony to trochę podbudowujące, że Polska nie jest jakimś wyjątkowym ogniskiem szaleństwa ale z drugiej strony, jeśli nawet na rozsądek i flegmę Brytyjczyków nie można liczyć to na co w ogóle liczyć można?
Najstarsza na Świecie demokracja przez niejedno przeszła, wydaje się więc, że powinna być najbardziej odporna na antydemokratyczne oraz zwyczajnie głupie działania. A jednak także i ona podlega wahaniom pod wpływem demagogii, populizmu ale i obywatelskiej chciwości. Z jednej strony to trochę podbudowujące, że Polska nie jest jakimś wyjątkowym ogniskiem szaleństwa ale z...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWidać wiedzę, widać oczarowanie, widać wierność przedstawiania teamtu. Momentami lekko nużąca
Widać wiedzę, widać oczarowanie, widać wierność przedstawiania teamtu. Momentami lekko nużąca
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawy dobór tematów.
Ciekawy dobór tematów.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo trafna wypowiedź na temat absurdów Wielkiej Brytanii.
Bardzo trafna wypowiedź na temat absurdów Wielkiej Brytanii.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to