Traktat o łuskaniu fasoli

832400680X
Proza
literatura polska Nagroda literacka Nike Nagroda Literacka Gdynia
Inne

Okładka książki Twórczość nr 11 / 2020 Piotr Biłos, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Redakcja miesięcznika Twórczość, Dominika Słowik, Miłosz Waligórski, Alfred Marek Wierzbicki, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Ćwikliński
7,0
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Maciej...
Okładka książki Twórczość 11/2020 (numer 900) Piotr Biłos, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa, Krzysztof Ćwikliński
7,0
Twórczość 11/2... Piotr Biłos, Maciej...
Okładka książki Znak nr 785 / 2020 Tomasz Bocheński, Wojciech Bonowicz, Olga Gitkiewicz, Stephen Greenblatt, Joanna Guszta, Wiesław Myśliwski, Stanisław Obirek, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Marcin Wilk
8,0
Znak nr 785 / ... Tomasz Bocheński, W...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
7,1
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Cudowna.

"księga przypadku i przeznaczenia",
niezwykła
niby monolog, niby czyta się lekko, ale podkreślałabym na każdej stronie po kilka zdań

Niezwykle mądra, dojrzała, pełna i przepiękna książka.

Autor stwierdził, że nie da się opisać całego życia w jednej książce. To fakt. Można natomiast w mistrzowski sposób naszkicować najistotniejsze aspekty naszego bytu, opisać pragnienia i nadzieje oraz to, co po latach z nich zostało, a także przedstawić najważniejsze wartości naszego istnienia.

Często w literaturze...

Pewnego staruszka odwiedza mężczyzna i po chwili obaj wspólnie zaczynają łuskać tytułową fasolę, a staruszek zaczyna swoją opowieść o ważnych momentach swojego życia.

Zawiodłem się niestety, niby dostałem to czego się spodziewałem, ale liczyłem jednak na więcej błyskotliwych historii, wniosków.

Jest to na pewno efektowny popis umiejętnościami literackimi autora, ale mnie...

Piękna, refleksyjna i głęboka książka, jak wszystkie Myśliwskiego. Nie trzeba reklamować. Ta pozycja wydaje mi się być najmocniejsza w trudne przeżycia wojenne i powojenne. Trwoga ciężaru tamtych lat zawsze mnie głęboko porusza. Jednak jest w tych wspomnieniach sporo motywacji do życia. Polecam!

Piękna, mądra ksiażka

Książka, którą chciałam pewnego dnia przeczytać, gdyż zaintrygowała mnie swoim tytułem. Z tego względu znalazła się wśród trzech ostatnio pożyczonych. Optymistycznie podeszłam do czytania i… już pierwszy rozdział mnie dość mocno umęczył. Jakże tam głośno było! I w związku z tym „hałasem” czułam ciągłe napięcie, a życzyłabym sobie raczej, by obcowaniu z książką towarzyszyły...

Uwielbiam Myśliwskiego!
Nie jest to łatwa literatura ale naprawdę warto.
Piekny i plastyczny język. Każda książka zmuszą czytalnika do głębokich przemyśleń.
POLECAM !

Piękna książka, pełna przemyśleń angażujących czytelnika do przyjrzenia się własnemu życiu. Polecam gorąco, kawał dobrej literatury.

Wspaniała! Będzie jedną z moich ulubionych. Sposób narracji bardzo mi odpowiada.

Dyskusje

7 998