Traktat o łuskaniu fasoli

Okładka książki Traktat o łuskaniu fasoli
Wiesław Myśliwski Wydawnictwo: Znak literatura piękna
literatura piękna
Znak
2018-10-31
2006-01-01
literatura polska Nagroda Literacka Nike Nagroda Literacka Gdynia
Inne

Okładka książki Myśliwski - Bocheński Rozmowy istotne Tomasz Bocheński, Wiesław Myśliwski
Ocena 8,3
Myśliwski - Bo... Tomasz Bocheński, W...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa, Krzysztof Ćwikliński
Ocena 6,3
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Maciej...

Mądra, w przemyślany sposób skonstruowana, pełna filozoficznych rozmyślań, z oryginalną narracją, często poruszająca powieść - przykład dobrej literatury polskiej.

Traktat o łuskaniu fasoli to podróż poprzez
odmęty pamięci podczas, której bezimienny narrator dzieli się z czytelnikami za pomocą monologu skierowanego do bezimiennego słuchacza, wyrywkami, strzępami, bądź fragmentami opowieści ze swojego życia. Są to historie między innymi o pokoleniach, dziecięcym egzystowaniu podczas wojny, zmaganiach w powojennej Polsce, prostym życiu na wsi wśród piękna natury oraz o potędze muzyki i skomplikowanym uczuciu miłości. Wszystko to opisane ładnym i żywym językiem, który niesie w sobie wiele znaczeń, ale jest zazwyczaj na tyle lekki, że łatwy do zrozumienia.

Warto powiedzieć, że wykreowany sposób prowadzenia narracji jest na tyle osobliwy i rzadko spotykany (co jest również dużym plusem książki), że z początku może być trudny do przyzwyczajenia. Wytworzyło to we mnie specyficzne wrażenie, które po pewnym czasie odbierałem jakobym sam siedział w głowie głównego bohatera z jego wszystkimi myślami lub poczucie obcowania przez kilka godzin z jedną osobą bez możliwości odpowiedzenia jej. A postać ta, zanim do niej przywykłem, była dla mnie czasem irytująca i niekonsekwentna w głoszonych przez siebie poglądach - i to był największy minus dla mniej tej powieści, bo inaczej oceniłbym ją jeszcze wyżej, gdyż tak jak już wspominałem jest to naprawdę bardzo dobra powieść, którą powinno się czytać wolno i uważnie.
Polecam, w szczególności osobom lubującym się w literaturze pięknej.

„Jedyne miejsce człowieka jest tylko w nim. Niezależnie, czy jesteśmy tu, gdzie indziej czy gdziekolwiek. Teraz czy kiedykolwiek. Wszystko, co na zewnątrz, to jedynie złudzenia, okoliczności, przypadki, pomyłki. Człowiek jest sam dla siebie zwłaszcza tym ostatnim miejscem.”

Traktat o łuskaniu fasoli to podróż poprzez

Wiadomo - geniusz słowa!

Wiadomo - geniusz słowa!

Uzasadniona, choć nostalgiczna tęsknota za starym, lepszym światem, czy reminiscencyjne ględzenie starego pierdoły o tym, jak to kiedyś nawet reumatyzm u ludzi był jakiś taki fajniejszy? Chyba obydwa. A mimo to każdy rozdział jest mistrzowską opowieścią, od której ciężko się oderwać. Na prawdziwe uznanie zasługuje utrzymanie zainteresowania czytelnika pomimo prowadzenia przez 400 stron retrospektywnego monologu do ściany. Kunszt.

Wielkie wow! Traktat o łuskaniu fasoli to pierwsza książka Wiesława Myśliwskiego, którą przeczytałem i na pewno nie ostatnia. Pomysł, konstrukcja fabuły, styl - wszystko tu się zgadza. Nie będzie spoilerem to, że cała książka jest po prostu monologiem mężczyzny, który opowiada w sumie historię swojego życia, ale jest to napisane w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, jakby siedział obok opowiadającego i go słuchał.

Grafomania w najczystszej postaci, przemyślenia w stylu Coelho. Dawno nie zawiodłem się tak na żadnej książce. Początek obiecujący, natomiast później to wszystko zmierzało do nikąd. Męczące, nudne i o niczym. Przepraszam, ale naprawdę mi się ulało po tej lekturze. Przykładowe cytaty z tej książki mogłyby wyglądać następująco:

"A potem skręciłem w prawo, no i z tym skręcaniem w prawo to jak z życiem (...)", "I umyłem ręcę, co doprowadziło mnie do przemyślenia, że (...)", "I potem usiadłem na kanapie, z tym siadaniem na kanapie to jest tak, jak z życiem (...)"

I tak cały czas! Non stop! Co drugie zdanie, wszystko jest jakimś niesamowicie głębokim przemyśleniem o życiu!

"A potem skręciłem w prawo, no i z tym...

Dość późno sięgnęłam po książki Wiesława Myśliwskiego. Trzeba dorosnąć do tematyki poruszanej w jego powieściach. "Traktat o łuskaniu fasoli" jest pod każdym względem zachwycający. Tak jak i pozostałe przeczytane przeze mnie książki mistrza. Język, sposób narracji i mądrość płynąca niemalże z każdej napisanej linijki jest po prostu niewiarygodna. To literatura dla wrażliwych i "mocnych" serc. Nie do zapomnienia.

Wybitna , niezwykła zostanie mi w pamięci na długo

Wybitna , niezwykła zostanie mi w pamięci na długo

Jedna z najbardziej interesujących pozycji, jakie kiedykolwiek czytałam. Obawiałam się nieco, że będzie charakteryzować się nadmiarem „filozofowania”, czyli dużą liczbą przemyśleń, które trudno się czyta i jeszcze trudniej rozumie. Na szczęście „Traktat o łuskaniu fasoli” jest czymś więcej niż tylko zbiorem pustych frazesów.

Forma monologu przykuwa uwagę już od pierwszych zdań. Wtrącenia, powtórzenia i pytania wprowadzają nas w środek jakby rzeczywistej rozmowy. Warsztat Wiesława Myśliwskiego jest bez zarzutu i wiernie oddaje on sposób, w jaki faktycznie starszy pan mógłby opowiadać swe dzieje komuś młodszemu, z kim przypadkowo łuska właśnie fasolę.

Najbardziej uderzyło mnie to, że pod przykrywką banalnych anegdot bohatera kryją się dużo poważniejsze znaczenia. Na początku książki wspomina on, że do szkoły chodzili w mundurach? Od razu daje to do myślenia, w jakich czasach i okolicznościach się to zdarzyło. Opowiada o schowaniu się w dole na kartofle i zauważeniu z niego żołnierzy, a następnie o przyłączeniu się do partyzantów? Do czytelnika należy domyślenie się, co stało się z jego rodziną. Wiele takich niedopowiedzeń potęguje wrażenie opowieści rzeczywistego człowieka, a nie prozy pisarza. Bo przecież to właśnie szczegóły oraz emocje człowiek zapamiętuje najlepiej.

Momentami historia nieco mi się dłużyła – w momencie „słuchania” sprzedawcy kapeluszy miałam go dość nieomal tak samo, jak główny bohater. Warto jednak uważnie przejść przez cały traktat, bo czasami w niepozornych momentach kryje on warte przeczytania spostrzeżenia.

Jest to książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Do polecenia każdemu, nie tylko fanom literatury pięknej.

Forma monologu przykuwa uwagę już od pierwszych...

Zaczęło się bardzo obiecująco, pierwsze kilkadziesiąt stron to fantastyczny wehikuł czasu dla osoby mieszkającej w mieście, a wychowanej na wsi, przypominający tamten świat. Później książka idzie w nieco innym kierunku i momentami nuży, ale całościowo przyjemna lektura.

Mój pierwszy kontakt z Myśliwskim. Wspaniałe snucie opowieści, spokojne, przemyślane. Dzieło!