Pałac

- Kategoria:
- literatura piękna
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2021-07-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 1970-01-01
- Liczba stron:
- 224
- Czas czytania
- 3 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324060290
- Tagi:
- współczesna literatura polska
Ekranizacja powieści zdobyła liczne nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Świt drugiej wojny światowej. Do wioski zbliża się front. Jakub, pasterz, jest świadkiem ucieczki państwa z miejscowego dworu. Kiedy kierowany ciekawością przekracza próg pałacu, zagłębia się w świat arystokracji – na poły realny, na poły utkany z fantazji. Przemierza puste korytarze i zasiada w fotelach, wcielając się w rolę arystokraty. Wizje przodków i wyobrażenia o innym życiu przenikają go z wolna, zmieniając jego świadomość. Jakub staje się swoim własnym panem.
Wiesław Myśliwski za pomocą żywego monologu bohatera ukazuje pełną napięć dynamikę ludzkiej świadomości. Jakub zmienia role, zakłada maski wybierane z rekwizytorium rzeczywistości, w której żyje. Myśl i język pozbawione barier, świat bez granic społecznych – oto pełna wewnętrznej siły pisarska wizja na miarę epoki.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Była to niełatwa przeprawa... Historia wydaje mi się jakaś przytłaczająca, ciężkostrawna. Co nie zmienia faktu, że jak najbardziej doceniam kunszt pana Myśliwskiego.
Jeśli tylko będzie mi dane, za kilka lat sięgnę po nią ponownie.
Była to niełatwa przeprawa... Historia wydaje mi się jakaś przytłaczająca, ciężkostrawna. Co nie zmienia faktu, że jak najbardziej doceniam kunszt pana Myśliwskiego.
Pokaż mimo toJeśli tylko będzie mi dane, za kilka lat sięgnę po nią ponownie.
Książka, do której trzeba dorosnąć. Chwilami ciężka i przytłaczająca, chwilami zwiewna i prosta - jak człowiek, którego obrazuje.
Książka, do której trzeba dorosnąć. Chwilami ciężka i przytłaczająca, chwilami zwiewna i prosta - jak człowiek, którego obrazuje.
Pokaż mimo to,,Choć nic tam nie jestem, panie, bydlątko prawie, ale też nie mam innej mocy prócz zniszczenia siebie. A to wielka moc, to jakby Boża moc człowieka, że kiedy jeden człowiek przepada, przepada z nim cały świat i wszyscy z nim ludzie, jakby z wierności do niego, jakby bez ciebie jednego, ktokolwiek jesteś, nie stać było innych na swoje istnienie. Bo i rzeki z nim wysychają, i lasy się kładą, i wszystka zieloność płowieje, i wszystko stworzenie za nim wymiera, i ptaki z jego śmierci spadają, i cała ziemia się kruszy na pył, i nawet gasną z nim słońce i gwiazdy."
,,Choć nic tam nie jestem, panie, bydlątko prawie, ale też nie mam innej mocy prócz zniszczenia siebie. A to wielka moc, to jakby Boża moc człowieka, że kiedy jeden człowiek przepada, przepada z nim cały świat i wszyscy z nim ludzie, jakby z wierności do niego, jakby bez ciebie jednego, ktokolwiek jesteś, nie stać było innych na swoje istnienie. Bo i rzeki z nim wysychają,...
więcej Pokaż mimo toJakże ciężko jest nam spojrzeć na nasze życie gdy wiemy jak marni jesteśmy wobec losu.
Jakub w jednej chwili z prostego chłopa staje się władcą, wielkim mędrcem, którego rad mają słuchać wszyscy którzy staną na jego drodze. Jak bardzo gubi się on we własnej świadomości, emocjach i odczuciach.
Tutaj bycie Panem własnego staje się czymś więcej niż pustym powiedzeniem...
Jakże ciężko jest nam spojrzeć na nasze życie gdy wiemy jak marni jesteśmy wobec losu.
Pokaż mimo toJakub w jednej chwili z prostego chłopa staje się władcą, wielkim mędrcem, którego rad mają słuchać wszyscy którzy staną na jego drodze. Jak bardzo gubi się on we własnej świadomości, emocjach i odczuciach.
Tutaj bycie Panem własnego staje się czymś więcej niż pustym powiedzeniem...
Wracam do Mistrza, kontynuuję nadrabianie wstydliwych literackich zaległości. Coraz mniej już ich przede mną (w przypadku tego autora), a za każdym razem wracam do prozy Myśliwskiego z coraz większą przyjemnością.
Tym razem cofam się blisko początków literackich autora (samo nagranie czytane przez Wardeina jest starsze ode mnie o rok!), a więc to, co jest dla jego pisarstwa charakterystyczne, tu widzę niejako w kształtowaniu się, w szlifowaniu się w drodze ku doskonałości.
Wyjściową sytuacją jest nadejście frontu, a z nim opustoszenie szlacheckiego dworu. Pozostały w nim chłop Jakub przechadza się po pomieszczeniach i toczy swój monolog. I jak to u Myśliwskiego bywa - nie Jakub tu tylko rozmawia sam ze sobą, a i Jakub z panem, by znów za chwilę jego monolog przeszedł w głos i wypowiedź samego pana dziedzica (i w tej postaci dominował wreszcie), a to by znów stał się innymi jeszcze postaciami.
W ten oto sposób opowieść ta staje się opowieścią dworu samego, tętniącego życiem organizmu, którego tętniące namiętnościami jestestwo poznajemy do głębi, do samych jego trzew. Może zresztą nie dworu nawet, a samego szlachectwa. Staje się też opowieść lamentem nad minionym światem, nad światem którego Myśliwski sam przecież znać nie mógł, sam nie mógł doświadczyć. Widzimy tu epitafium dla szlacheckości, choć tak jak tu rysowana, chyba niezbyt każe się nam żałować.
Proza staje się prawdziwą poezją. Mimo iż sytuacja dość statyczna, to jednak wydarzeń w niej bez liku. Gdy już może czasami obiektywnie bylibyśmy w stanie stwierdzić, że jakieś to przynudzanie, to za chwilę uderza Myśliwski jakimś takim zdaniem, jakąś myślą czy metaforą, że dech w nas staje. Czytanie (u mnie: słuchanie) to przyjemność najwyższych lotów, doświadczenie niemal metafizyczne. Nic i w tym dziwnego, że aż trzeciego stopnia nagroda Ministra Kultury i Sztuki…
Wracam do Mistrza, kontynuuję nadrabianie wstydliwych literackich zaległości. Coraz mniej już ich przede mną (w przypadku tego autora), a za każdym razem wracam do prozy Myśliwskiego z coraz większą przyjemnością.
więcej Pokaż mimo toTym razem cofam się blisko początków literackich autora (samo nagranie czytane przez Wardeina jest starsze ode mnie o rok!), a więc to, co jest dla jego pisarstwa...
Nikt nie potrafi budować narracji jak Myśliwski; jest w tym polifonia opowieści, bogactwo opisów i bohaterowie, który opowiadają siebie, nie w dialogach, ale w monologach pełnych głębokich, szczerych przemyśleń. To wszystko powoduje, że każda powieść Myśliwskiego to znakomita opowieść o tym co nasz wszystkich najbardziej dotyka i o tym, że najważniejsze w życiu to znaleźć porozumienie z samym sobą, bo to jest osoba, od której nigdy się nie uwolnimy i tym samym od tej relacji się wszystko zaczyna.
Nikt nie potrafi budować narracji jak Myśliwski; jest w tym polifonia opowieści, bogactwo opisów i bohaterowie, który opowiadają siebie, nie w dialogach, ale w monologach pełnych głębokich, szczerych przemyśleń. To wszystko powoduje, że każda powieść Myśliwskiego to znakomita opowieść o tym co nasz wszystkich najbardziej dotyka i o tym, że najważniejsze w życiu to znaleźć...
więcej Pokaż mimo toWielka wrażliwość, nieprawdopodobna wyobraźnia, cudowna polszczyzna. Arcydzieło.
Wielka wrażliwość, nieprawdopodobna wyobraźnia, cudowna polszczyzna. Arcydzieło.
Pokaż mimo toTrochę się rozczarowałem albo nie zrozumiałem tej książki.
Obiecałem sobie, że wrócę do niej za X lat,
Trochę się rozczarowałem albo nie zrozumiałem tej książki.
Pokaż mimo toObiecałem sobie, że wrócę do niej za X lat,
Opowieść o przeistoczeniu się parobka w jaśnie pana.... Pokazuje nierówności społeczne, kontrast między biednym a bogatym, zależności między ludźmi, aspiracje oraz zmianę charakteru i osobowości. Nie podobało mi się jedynie podejście do kobiet w tym utworze...
Opowieść o przeistoczeniu się parobka w jaśnie pana.... Pokazuje nierówności społeczne, kontrast między biednym a bogatym, zależności między ludźmi, aspiracje oraz zmianę charakteru i osobowości. Nie podobało mi się jedynie podejście do kobiet w tym utworze...
Pokaż mimo tobardzo dobra książka
bardzo dobra książka
Pokaż mimo to