Sztywny

Okładka książki Sztywny Michał Gołkowski
Okładka książki Sztywny
Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: S.T.A.L.K.E.R. (tom 4) Seria: Fabryczna Zona fantasy, science fiction
S.T.A.L.K.E.R. (tom 4)
Fabryczna Zona
Fabryka Słów
2015-04-29
2015-04-29

Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki LandsbergOn 2(12)/2023 Michał Gołkowski, Szymon Gospodarek, Piotr Jakubowski, Łukasz Karnacz, Joanna Łebkowska, Michał Narożniak, Mateusz Oszust, Redakcja magazynu LandsbergOn, Piotr Rosikowski, Aleksandra Sobkowiak, Mariusz Sobkowiak, Tomasz Żuk
LandsbergOn 2(... Michał Gołkowski,&n...

Prymitywne i wulgarne opowiadanie o zacofanej, Rosyjskiej młodzieży z postkomunistycznych blokowisk, które ewidentnie skierowane jest do bezmózgiego odbiorcy.
Stąd też moje pytanie; dlaczego książka została wydana w 'pl' a nie w 'ru'?

Stąd też moje pytanie; dlaczego książka została wydana w 'pl' a nie w 'ru'?

☢️Sztywny jest facetem z blokowiska, dla którego codziennością są bijatyki, imprezy i zaliczanie kolejnych panienek. Rzadko zdarza mu się myśleć o przyszłości, dlatego nie ma żadnego planu awaryjnego, gdy wszystko zaczyna się sypać i wplątuje się w coraz gorsze bagno. Zagrożenie czeka na niego z każdej możliwej strony - zarówno w Zonie, jak i poza nią.

🧟 W tej książce autor przedstawia nam Sztywnego - bohatera zupełnie odmiennego niż znany nam, stary dobry Miszka. W przeciwieństwie do nad wyraz ostrożnego, cichego stalkera, Sztywny jest raczej głupio brawurowy… a może raczej: głupi i brawurowy, i obraca się w towarzystwie sobie podobnych, co nie wychodzi mu na dobre, gdy podpada kilku ważnym osobistościom. A do tego, od czasu jednego z wyskoków do Zony, zaczyna czuć się dziwnie…

🧡 Fabuła książki jest o wiele bardziej przepełniona akcją, niż tytuły z cyklu o Miszce. Sztywny nie był raczej typem myśliciela, dlatego autor oszczędził czytelnikom tym razem długich opisów i wewnętrznych monologów, a za to - wzbogacił książkę o wiele humorystycznych momentów. Samej Zony w książce praktycznie nie ma. W “Sztywnym” największym zagrożenia czyhają na Dużej Ziemi, i nie są to bynajmniej zbiegłe mutanty, a najzwyklejsi ludzie.

🖤 Mogę pokusić się o stwierdzenie, że “Sztywny” to literatura bardziej gangsterska, niż stalkerska. Równie dobrze całą historię można by umieścić w okolicach Pruszkowa, i nie trzeba by wiele zmieniać. Czy to dobrze? Ciężko ocenić. Książka napisana jest naprawdę dobrze, główny bohater (chociaż może lepiej byłoby nazwać go antybohaterem) jest tak bardzo nielubialny, jak zapewne zaplanował sobie autor, a jednak - wzbudzający współczucie. Jednak ciężko mi znaleźć inne plusy. Odrzucała mnie wulgarność książki, chociaż wiem, że to ona nadawała całości realizmu, a do tego - oczekiwałam więcej Zony, lub by odgrywała ona większą rolę w historii. Całość czytało mi się ciężko i po skończeniu czytania, moje zainteresowanie uniwersum znacznie osłabło. Jak dla mnie - “Sztywny” to niestety jeden z gorszych tytułów w całym cyklu Fabrycznej Zony.

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram @luniwersum

🧟 W tej książce...

Mamy nowego bohatera, a właściwie antybohatera, bo tytułowy Sztywny to bardziej bandos niż stalker. Przez większość książki czujemy do niego rosnąca antypatię, dość ciekawy zabieg autora, natomiast potem... to już przeczytajcie sami.
Jest kilka nieoczywistych wydarzeń i zwrotów akcji. Bardzo dobra książka z cyklu

Do pewnego momentu na swój sposób zabawna, chociaż humor i sam bohater nie każdemu przypadną do gustu. Dużo akcji, czytało się dość szybko. Ale o czym ta książka jest ? Nie mam pojęcia. Według mnie zakończenie historii co najmniej dziwne, chociaż mające swój urok.

Świetna książka. Pisana raczej w stylu SybirPunk'a niż pozostałych z cyklu S.T.A.L.K.E.R. co mi bardzo odpowiadało. Duża dawka humoru, ciekawy bohater i Zona, choć tej było akurat niewiele. Miłośnikom Gołkowskiego polecam z czystym sumieniem.

Była to książka... inna zdecydowanie od poprzednich. Głównego bohatera nie da się lubić, przez trzy czwarte książki przewracałam oczami w reakcji na jego zachowania, decyzje i reakcje, Zony samej w sobie było tu mało... Przyzwyczaiłam się do czegoś innego i liczyłam na odrobinę coś innego, na początku trochę mnie to przytłoczyło, ale ostatecznie – przecież tak ma być. Wciąż czyta się lekko, wciąż jest się ciekawym, co będzie dalej (chciałam odłożyć tę książkę parę razy, za każdym ciekawość brała górę),no i na plus przedstawienie działalności stalkerów od tej „drugiej” strony. A na minus zdecydowanie liczba przekleństw, bo były fragmenty, w których musiało się znaleźć przynajmniej jedno w każdej linijce. Trochę niepotrzebnie.
I zakończenie nawet mi się podobało! Ale czy polecam – sama nie wiem. Na pewno nie na rozpoczęcie przygody z serią.

Całkiem ciekawa jak dla mnie historia, chociaż punkt kulminacyjny z metamorfozą głównego bohatera trochę oderwany od rzeczywistości, ale to w końcu fantasy i tak na prawdę cała "Zona" jest nierealna, więc czemu nie iść na całość. Do tego dużo dobrego dowcipu. Czytało się całkiem fajnie i szybko. Polecam.

Zmieniam ocenę z 7 na 8. Po głębszym zastanowieniu stwierdzam, że Sztywny był spoko koleś 😉. Książka, jak pozostałe Gołkosia, czytała się całkiem przyzwoicie.

Zastanawiam się, czy końcówka ma być morałem dla wszelkich panów świata, którzy niezależnie od wysiłku nie złamią w człowieku tego, co go napędza.
Poza tym książka dostateczna, nie urywa, czasem męczy, ale humor nadal lubię.

Poza tym książka dostateczna, nie urywa, czasem męczy, ale humor nadal lubię.

W porównaniu z pierwszą i drugą częścią słabiutko. Brak ich klimatu. Istotnej treści co najwyżej na opowiadanie. Szacunek za pomysły serii S.T.A.L.K.E.R. i SybirPunk, ale ten niby mariaż wspomnianych serii zupełnie nieudany.

• Fabryczna Zona
  • Postapokalipsa