Prawo do użycia siły

Okładka książki Prawo do użycia siły Denis Szabałow
Okładka książki Prawo do użycia siły
Denis Szabałow Wydawnictwo: Insignis Cykl: Konstytucja Apokalipsy (tom 1) Seria: Uniwersum Metro 2033 fantasy, science fiction
Konstytucja Apokalipsy (tom 1)
Uniwersum Metro 2033
Право на силу
Insignis
2016-03-02
2016-03-02
Paweł Podmiotko

Autor książki wyraźnie nie ograniczał się tylko do fanów uniwersum, ale także osób zainteresowanych militariami. Książka zawiera wiele szczegółowych opisów broni, sprzętu oraz zasad funkcjonowania wojska, co dodaje jej autentyczności.

Jednak, według mojej interpretacji, autor mógł nieco przesadzić z liczbą postaci biorących udział w akcji, co utrudnia identyfikację dla czytelnika. Stosowanie pseudonimów dla niektórych bohaterów mogłoby wystarczyć, aby opisać ich role w historii.

Mimo to, fabuła jest naprawdę wciągająca dzięki swojej prostocie i skupieniu się na obronie Schronu przed niebezpieczeństwami. Wątki są konkretne i nie rozpraszają czytelnika.

Rekomenduję tę książkę nie tylko fanom uniwersum, ale także osobom zainteresowanym militariami. Moja ocena to 7/10.

Jeśli kogoś zawiodła trylogia "Metro" (bądź też części 2-3),może śmiało sięgać po tę pozycję. To jest przepaść, oczywiście na korzyść Denisa Szabałowa. Książka rewelacyjna ale UWAGA: jeżeli nie lubisz szczegółowych opisów militarnych, broni, aminicji, wojskowego sprzętu oraz taktyki harcowniczej przy dowodzeniu małym oddziałem, ta książka może Ci się nie spodobać. Adnotacje wyjaśniające dany rodzaj sprzętu sięgają niekiedy połowy strony. Dla niektórych taka szczegółowość w zakresie militarnym może okazać się męcząca.

Uniwersum Metro 2033. Wojna nuklearna zapędziła ludzi do Schronu. Życie w stalowo-betonowym bunkrze do łatwych i przyjemnych nie należy. Kurczą się zapasy paliwa, maleje ilość zapasów jedzenia; na szczęście poziom radiacji na powierzchni spada, więc część mieszkańców, nazywających siebie stalkerami, wychodzi na skażoną i opanowaną przez mutanty powierzchnię, by szabrować okoliczne sklepy i magazyny albo handlować z innymi ocalałymi społecznościami. Jednym z takich stalkerów jest główny bohater powieści, Daniła, urodzony w Schronie młody chłopak, duszący się w podziemnym klimacie swojego "domu", marzący o wyjściu na powierzchnię. Któregoś dnia jego marzenie zostaje spełnione...

Akcja powieści toczy się dwutorowo - w czasie rzeczywistym, kiedy to siedzimy w Schronie i borykamy się z codziennymi problemami jego mieszkańców; czasem wyskoczymy na powierzchnię za plecami Daniły i jego towarzyszy broni. Drugą oś fabularną stanowią regularne skoki w przeszłość; wraz z pierwszymi mieszkańcami Schronu przeżywamy alarm bojowy i z rozpaczą w oczach patrzymy, jak hermetyczne drzwi nowego "domu" zamykają się być może bezpowrotnie. Poznajemy tu małego Daniłę i jego dziadka, zagłębiamy się w dzieciństwo przyszłego stalkera, poznajemy jego przyjaciół, wreszcie przechodzimy kurs bojowy i wkraczamy w świat stalkerskiej zawieruchy. Całość tej kompozycji klei się i wygląda ogólnie dobrze. Książka nie nudzi, wciąga (czasem nawet bardzo mocno),ale na pewno nie jest to rewelacyjna lektura, której na pewno nie czyta się z zapartym tchem. Rzekłbym, że to taki ponadprzeciętny średniak, trochę zbyt mocno przesiąknięty militarnymi duperelami, a zbyt powierzchownie traktujący temat mentalności postapokaliptycznej społeczności.

Książka próbuje odpowiedzieć na odwieczne pytanie - czy w obliczu zagrożenia życia prawo silniejszego jest ważniejsze od wszelkich norm moralnych? Czy aby samemu żyć, można życia pozbawić kogoś innego? Odpowiedzi na to pytanie oczywiście tu (ani pewnie nigdzie indziej) nie znajdziecie, ale na pewno książka skłoni Was do refleksji na ten temat.

Dzieło Szabałowa czytało mi się szybko i po prostu dobrze, a zakończenie kusi strasznie, by sięgnąć po kolejny tom z tej 3-częściowej serii (co na pewno zrobię). Sądzę, że książka bardziej spodoba się nastolatkom niż dojrzałym czytelnikom, zwłaszcza gdy ci drudzy z rozległym przecież światem Uniwersum Metro mieli już sporo do czynienia. Ja ten świat ostatnio odwiedziłem dość dawno temu, więc czas spędzony nad "Prawem do użycia siły" na pewno nie uważam za stracony.

Książkę pochłania się stosunkowo szybko. Autor dodaje ciekawe aspekty militarne, i ciekawie rysuje społeczność bunkra. Akcja zawiązuje się finalnie w momencie przybycia ludzi z pewną konkretna propozycja, trochę nie do odrzucenia. Ukazuje mieszkańcom bunkra sytuację w której istnieje jednak jakaś ponad lokalna struktura/władza, co było chyba nowością w serii. Duży plus, za wypuszczenie w końcu bohaterów nieco w świat. Odejmuje jedno oczko, za taki nieco moim zdaniem dydaktyczny styl, który mnie trochę razi. Autor tłumaczy, że miał w zamierzeniu ukazać proces powstawania bohatera, jednak moim zdaniem wyszło to właśnie tak jak napisałem, nieco dydaktycznie. Jednak jeśli przyjmiemy tą konwencję, czyta się to całkiem dobrze.

Myślałem, że Uniwersum Metro już mnie niczym nie zaskoczy po tych parunastu przeczytanych pozycjach, a tu proszę, całkiem miłe zaskoczenie. Akcja powieści rozgrywa się w Sierdobsku, gdzie bohaterami są zmilitaryzowani mieszkańcy schronu, którzy muszą mierzyć się nie tylko z mutantami, ale także z wojskowymi sąsiadami. Z pewnością ciekawym aspektem jest zarys społeczności bunkra, zwykli ludzie mieszkają wraz z mutantami, występuje poligamia, są stalkerzy, karawany etc. Głównym bohaterem jest stalker Daniła i poznajemy jego historię z dwóch perspektyw. Pierwsza z nich dotyczy postapokaliptycznej teraźniejszości, druga z nich to wspomnienia z dzieciństwa i młodości naszej postaci. Te wspominki są trochę nierówne, generalnie im dalej tym lepiej, bo poznajemy Daniłę jako kilkuletniego chłopca, który uczy się świata, ale zamysłem autora było przedstawić w jaki sposób kształtuje się osoba stalkera, mamy więc trening GRU prowadzony przez pułkownika, w końcu pierwsze wyjście na powierzchnię i na koniec poważniejsza akcja militarna. Szabałow jest byłym wojskowym i zamysłem autora było stworzenie powieści bardziej nastawione na militaria, coś więcej niż tylko wzięcie kałacha i założenie maski przeciwgazowej, dlatego mamy tutaj więcej różnorodnego uzbrojenia wraz z jego opisami, bohaterowie myślą o taktyce, co moim zdaniem jest całkiem sympatycznym przełamaniem pewnej schematyczności związanej z przeważnie ubogim wyposażeniem bohaterów uniwersum. W ostateczności, dostajemy całkiem sympatyczną powieść, gdzie większość akcji rozgrywa się na powierzchni, dobrze uzbrojeni stalkerzy i partyzanci walczą z dobrze uzbrojonymi żołnierzami, jest gęsta strzelanina, w tle schron i mutanty. Pod tym względem pierwszy tom naprawdę daje podstawy sądzić, że cała trylogia będzie jednym z ciekawszych projektów wydanych z uniwersum po polsku.

Początkowo nie mogłem się wciągnąć. Widocznie jestem już przesycony tym Uniwersum, a przede mną jeszcze tyle książek. Jednak czas i strony mijały, a wraz z nimi moje zaangażowanie w powieść narastało.
Akcja toczy się dwutorowo. Pierwszą płaszczyzną jest rok 2033 i losy stalkera Daniły. Drugą, geneza tego schronu i droga protagonisty do jego obecnego zajęcia. Sprawia to, że Daniła w końcu nie jest stalkerem, bo tak. Wylewał hektolitry potu i łez, by się nim stać.
Jednak największą zaletę powieści stanowi wiedza autora. Opis taktyk, wyposażenia, wszystko ma swoje miejsce. Bez obaw jednak, dla osób mniej obeznanych są przypisy.
Jedna z lepszych powieści w tym Uniwersum, mimo powolnego początku. Czas na kontynuację.

Książka zdecydowanie odbiega klimatem od większości uniwersum, nie ma tu tej atmosfery i ciasnoty metra. Momentami nie odczuwa się, że świat się skończył. Postacie często recytują z pamięci definicje tak jakby jeszcze wczoraj się o tym uczyli. Akcja miewa przestoje spowodowane długimi opisami broni i taktyk wojskowych - jeśli ktoś jest miłośnikiem militariów to nie będzie mu to przeszkadzać, ale Ci którzy się nie interesują mogą momentami być znudzeni. Duży plus za wątek który opowiada o pierwszych dniach po trafieniu do bunkra i o dojrzewaniu bohaterów. Autor pokusił się też o kilka ciekawych anomalii i mutantów.

Luźna 8
Książka absolutnie cudowna pod każdym względem. Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że równie dobra,jeśli nawet nie lepsza od oryginału.
Jeśli nie lubisz opisów walki i sterty oznaczeń broni to omijaj szerokim łukiem, w każdym innym wypadku must have! Genialna,cudowna, cud miód i orzeszki

Luźna 8

Naprawdę nie potrafię zrozumieć tak wysokiej opinii tej książki. Styl pisania autora jest bardzo słaby, a w porównaniu z chociażby Głuchowskim jest to już przepaść. Pierwsze kilkanaście stron to próba oswojenia się z wyjątkowo topornym tekstem w czytaniu.
Kolejne bolączki to postacie prowadzone bardzo schematycznie i stereotypowo. Relacje między nimi przez większość tekstu praktycznie się nie zmieniają, ani za bardzo do niczego nie dążą. W dogodnych momentach nowe postacie są po prostu wrzucane do wora i zabierane "od tak". W rezultacie jest pełno nijakich charakterów z mało błyskotliwymi dialogami.
Jak większość recenzentów, zgadzam się również z przydługimi opisami militari na których można przysnąć.
Ta książka to właściwie pretekst dla autora do "wykorzystania" mniej lub bardziej znanej broni, taktyk i ukazanie życia żołnierza, Metra 2033 nie ma tutaj za dużo za wyjątkiem paru ciekawych wypadów na miasto i mutantów.

Przez całą książkę odnosiłem wrażenie że ten militarny aspekt powieści czyli broń i jej opisy, jest momentami wciśnięty na siłę.
Książka dobra, jedna z lepszych z uniwersum Metro

Książka dobra, jedna z lepszych z uniwersum Metro