Golem i Dżin, część 1

Okładka książki Golem i Dżin, część 1 Helene Wecker
Okładka książki Golem i Dżin, część 1
Helene Wecker Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Golem i dżin (tom 1) Seria: Fantastyczna Fabryka fantasy, science fiction
Golem i dżin (tom 1)
Fantastyczna Fabryka
Golem And The Jinni
Fabryka Słów
2014-01-10
2014-01-10
Małgorzata Koczańska
Inne

Nie każda książka fantastyczna musi być walką dobra ze złem, nie musi też przedstawiać świata wykreowanego w stu procentach w umyśle autora. Czasem wystarczy, że będzie ona symboliczna, chociaż nie wiem czy to dobre określenie, jeżeli dwójka głównych bohaterów to istoty z mitologii. Właśnie to jest najciekawsze w książce zatytułowanej „Golem i Dżin” Helene Wecker.

To niezwykła opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w kompletnie obcym miejscu, w którym tylko druga równie wyobcowana osoba jest w stanie nas zrozumieć. W końcu ona jest golemem stworzonym w Polsce, a on dżinem zrodzonym z ognia w starożytnej Syrii. Mimo że dzielą ich dekady oraz kilometry to łączy naprawdę wiele. Mogłoby się wydawać, że to kolejny romans, ale to bardzo mylne stwierdzenie. Widać tu, bowiem coś dużo głębszego niż uczucie między dwojgiem ludzi, albo też spoglądając w nieco innej perspektywy to jednak uczucie, ale niebudowane na zwykłej namiętności, ale dużo mocniejszej mentalnej więzi.

Nie będę się jednak bawił w psychologa, ale zachwycę się nad niezwykle wykreowanym światem. Akcja dzieje się, bowiem w Nowego Jorku u schyłku XIX wieku, do którego to ludzie uciekają z całego świata poszukując lepszego życia. To niezwykły obraz tamtych czasów, miszmaszu kulturowego oraz życia w tak barwnym świecie, w którym każdy człowiek może stać się drogowskazem naszego życia. W końcu bohaterowie rozwijają się właśnie dzięki osobom, na które trafiają, a każdy z nich jest równie ważny. Nie jest istotne to, że obserwujemy tu zwyczajne codzienne obowiązki to czułem w tym wszystkim magię.

Powiem Wam, że, mimo iż jest to debiutancka powieść tej autorki została rewelacyjnie skomponowana. Bardzo przemyślana, ciekawa, z historycznym sznytem oraz lekkością ukazania niezbyt łatwych czasów. Wydaje mi się, że autorka chciała pokazać jak czują się ludzie, którzy często wbrew swojej woli muszą opuścić kraj, z którego pochodzą. Nie jest to jednak koniec historii, a dopiero jej pierwszy tom i mimo że czytałem go dość długo to jednak z przyjemnością wrócę do tej dwójki.

Więcej recenzji na blogu: link w profilu.

To...

Naprawdę nie rozumiem, skąd tak niskie oceny. Opis z okładki bardzo dobrze zarysowuje treść. W ogóle nie miałam poczucia, że to debiutancka powieść. Konsekwentnie nakreślone postaci, które przy tym potrafią być wielowymiarowe, a jednocześnie charakterystyczne, fabuła tak ciekawa, że nawet zwykłe czynności wydawały się interesujące (a im dalej, tym więcej tych niezwykłych),warte uwagi zagadnienia moralne, uważne obserwacje dotyczące ludzi w ogóle, a poza tym bardzo lubię, gdy pozornie niezwiązane ze sobą wątki i postaci mają wpływ na losy głównych bohaterów i tak spójnie splatają się, by doprowadzić do finału. Dla mnie rewelacja! I pomysł doskonały, i świetna realizacja. Książka zostanie ze mną na dłuższy czas.

To jest najlepsza książka jaką przeczytałam od... bardzo dawna. Im więcej czytam, tym rzadziej spotykam się z uczuciem pustki po przeczytaniu dobrej książki. Teraz mam coś takiego, czuję niedosyt ta historia była tak piękna❤ Historia jest niezwykle filmowa, już wyobrażam sobie kto mógłby grać główne role😂 Kocham bohaterów, a szczególnie Ahmada. Jest zupełnie inny niż reszta męskich bohaterów. Jest bezczelny, ale i uroczy, a co najważniejsze mówi o swoich lękach i słabościach. "Golem i dżin" to piękna nowoczesna baśń dla każdego❤

Aż dziw bierze, jak bardzo zmieniły nam się czasy. Kiedyś równie pospolita kultura jak wróble za oknem, dziś wydaje się obca i pełna tajemnic. M.in. dlatego właśnie sięgnąłem po "Golema...", licząc na wciągający miks mojego ulubionego gatunku literackiego (fantastyka) z kulturą żydowską i arabską, które swoją drogą również mnie pociągałby od pewnego czasu. Co z tego wyszło? Piękna i wciągająca powieść. Biorąc pod uwagę, że częściej sięgam raczej po heroic fantasy, nie mogłem wyjść z podziwu, ile radości sprawiało mi czytanie o codziennym życiu tytułowego golema, czy raczej golemki, golemnicy? Czy może być coś ciekawego w nauce wypiekania chleba? Jak widać tak. Ciężko uwierzyć, że to debiut autorki. Powieść nie zawiera żadnych luk i wciąga już od pierwszych stron. Drugi bohater, dżin, to również niezwykle ciekawa postać i choć więcej o dowiadujemy się o nim z drugiej części powieści, w niczym nie ustępuje tutaj Chavie. Wspaniały duet, wspaniała książka.

Zacznę od tego, że nie mam osobnych tomów tylko 1 książkę i w połowie sobie sam rozdzieliłem :3

Historię mamy tutaj dobrze opisaną, scenografia także jest świetnie opisana, jedynym minusem jest monotonnia i brak jakiejś większej akcji.
Tak jak pisałem, książkę czyta się monotonnie ale ma coś w sobie co sprawia, że chce się do niej wrócić i poznać co kryje się za następnym dniem.

Mimo że książka nie ma dużo akcji a narracja jest lekko nudnawa, to jednak sam motyw jest bardzo wciągający, bo obserwujemy losy dwóch nieludzkich postaci - golema i dżina. Obserwujemy ich poczynania jak uczą się funkcjonować w świecie, oraz ich emocjie, które są dobrze opisane....

Kiedyś wyszukałem listy Amazon The best books i kupiłem to co przetłumaczono na język polski. Książkę Golem i dżin odniosłem potem do biblioteki bo wiem, że do niej nie wrócę. Ale przeczytałem ją kilka lat temu i jej klimat nadal snuje się w moich myślach. Narracja jest spokojna, nawet nudnawa ale książkę tę się pamięta i ceni. I chyba przeczytam część drugą :)
Jeżeli lubicie inteligentną fantasy/fantastykę - bardzo polecam.

Jeżeli...

Do Nowego Jorku trafiają dwie fantastyczne istoty: kilkudniowy golem Chawa i kilkusetletni dżin Ahmad. Oba stworzenia próbują znaleźć swoje miejsce w świecie ludzi.

Jest to opowieść o tym, jak trudno być innym. Jak często trzeba swoją odmienność ukrywać przed innymi. Ludzie na to co nieznane reagują nie tylko lękiem, również agresją.

Nikomu ni można zaufać, nikt ich nie rozumie. Trzeba opowiadać kłamstwa, decydować się na półprawdy. Najgorsza jest samotność...

Opowieść jest piękna, świetnie skomponowana. Mamy mnogość bohaterów pobocznych, każdy z ciekawym życiorysem. Porusza umysł i serce.

Nikomu ni można zaufać, nikt ich nie...

Bardzo fajna powieść, oryginalna, wciągająca.
Polecam.

Bardzo fajna powieść, oryginalna, wciągająca.
Polecam.

Ale to było dobre. Niby nie ma akcji, wszystko toczy się powoli a wciąga tak, że nie możesz się oderwać.

Sypko sie czyta dobra na wakacje

Sypko sie czyta dobra na wakacje