Władca wilków

Juraj Červenák Wydawnictwo: Erica Cykl: Czarnoksiężnik (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Vládce vlků
władca wilki czarnoksiężnik wojna fantasy słowiańska fantasy

Oficjalne recenzje i

Rogan barbarzyńca

[ 22 ] Link do recenzji

Z tej racji, że książką Juraja Cervenaka uporałem się dosyć szybko w ramach misji z literaturą słowacką w marcowym (03.2020 r. ) edycji wyzwani czytelniczego Book Trotter, uznałem, że warto czytelników zapoznać również z drugą częścią cyklu Czarnoksiężnik. No ale spokojnie, na to przyjdzie pora już niebawem, zajmijmy się najpierw pierwszą częścią tego cyklu zatytułowaną...

Przyzwoita słowiańska fantasy, ale raczej mi na długo nie zapadnie w pamięć. Jednak jako rozrywka na jeden lub dwa wieczory dobrze się sprawdzi. Przyznaję osobną gwiazdkę za Babę Jagę i jej miotłę. Sceny z ich udziałem były bardzo udane i nadały lekkości i tak dość ciężkiej atmosferze książki. Jestem jednak ciekawa dalszych przygód tej gromadki więc sięgnę po kolejny tom.

Wiele spodziewałam się po tej książce. Czy spełniła moje oczekiwania? Niestety nie.

Nie będę pisać o czym Książka opowiada, gdyż jest to w opisie. Pierwszym co mnie zszokowało, była objętość utworu. Uwielbiam długie, grube, rozbudowane historie. Najlepiej całe kilkutomowe cykle. Jeśli chodzi o tą książkę... W życiu nie czytałam krótszej.

Minusem zatem jest objętość....

Dawno temu czytałam dobre opowiadanie właśnie z tej serii. Wreszcie nastała okazja na to by odświeżyć styl Červenàka i zagłębić się w świat, który wykreował.
Nie zawiodłam się. Wartka akcja, spójne pióro i sympatyczni bohaterowie. Dobry kawał światka fantasy z naleciałością słowiańską. Dosyć szybko sięgne po następne książki tego autora. Polecam

Nuuuuuda. Postaci nie da się polubić, a warsztat autora pozostawia wiele do życzenia. Nie polecam!

Dla kogo jest ta książka? Z początku wydawało mi się, że dla dzieci. Dużych rozmiarów czcionka, proste zdania i naiwne dialogi utwierdzały mnie w przekonaniu, że trafiłam chyba na pozycję młodzieżową do momentu, aż nie pojawiły się przekleństwa i pseudo erotyczne sceny.
Historia jest nudna, może na początku trochę mnie wciągnęła, bo opowieść całkiem nieźle się zaczyna....

Juraj Červenák to jest gość! Nie spotkałam nikogo do tej pory, który pisałby, jak on. Genialny w zwięzłości, wyjątkowo krwawy. Odnoszę wrażenie, że autor nie boi się żadnych wyzwań, nie ma dla niego tematów tabu w pisarstwie. Mogłabym go "jeść" na śniadanie, obiad i kolację. A tym, którym nie pasują krwawe sceny, na pohybel, nie muszą go czytać.

Plusy:
- bohaterowie. Rogan nie był zły chociaż przesadnie czarno-biały. Mirena, czarownica słowiańska, była jeszcze lepsza bo bardziej skomplikowana. Czy jej naprawdę zależy najbardziej na złocie awarskim? Czy ma jeszcze jakieś inne cele w życiu oprócz wzbogacenia się? Na pewno będę chciała się dowiedzieć więcej o niej i o jej bogini, Chors.

Minusy:
- Awarowie i Słowianie...

Podszedłem do tej książki bez większych oczekiwań, jednak i tak poziom grafomanii mnie zaskoczył. Licząca 350 "powieść" to tak naprawdę rozciągnięte opowiadanie z banalną, wymyśloną na kiblu fabułą, wyciętymi z kartonu postaciami i tragiczną narracją, obfitującą w opisy każdego pierdnięcia. Nie można nie wspomnieć również o dialogach, które jak się domyślam miały być...

Wszyscy już wcześniej zrecenzowali tę książkę. napiszę swoją ocenę. Książka jest warta przeczytania dla wszystkich lubiących fantasy. Klimat jest. Ja biorę się za drugi tom ;). Szkoda tylko że braknie III w wersji PL.

Dyskusje

• Fantastyka