Golem i Dżin, część 2

Okładka książki Golem i Dżin, część 2 Helene Wecker
Okładka książki Golem i Dżin, część 2
Helene Wecker Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Golem i dżin (tom 2) Seria: Fantastyczna Fabryka fantasy, science fiction
Golem i dżin (tom 2)
2014-05-09
Małgorzata Koczańska

Świetnie opowiedziana historia.

Świetnie opowiedziana historia.

Druga część powieści o dwóch istotach z żydowskich i arabskich wierzeń w niczym nie ustępuje pierwszej. W jednym z komentarzy pod pierwszą doczytałem, że bywają scalone wydania. Nie wiem, czy F.S. podzieliła książkę podobnie jak swego czasu MAG ostatni tom Eragona, ale to nieistotne. Ważne, że książka trzyma poziom. Pierwszy tom wydawał się bardziej poświęcony Chavie, tym razem prym pierwszeństwa dano arabskiemu ifrytowi, duchowi ognia. W końcu poznajemy całą historię zniewolonego dżina, a wraz z nią wychodzi na jaw znacznie przebieglejszy plan niż ten z Aladyna (jeśli ktoś liczył na coś podobnego). On zresztą odrobinę mniej mi się spodobał, ale nie do tego stopnia, aby obniżyć ocenę. Kawał porządnej literatury.

Druga część, a wniej o wiele więcej akcji. Książka nadal trzyma poziom, mógłbym powiedzieć, że jest lepsza niż część pierwsza. Rozwiązywane są tajemnice naszych bohaterów, którym kibicujemy. Dowiadujemy się więcej o ich historii oraz o ich rozmyśleniach.
Postacie drugoplanowe także pełnią tutaj większą rolę (szczególnie pod koniec)

Jedną z lepszych zalet i tej jak i pierwszej części ksiązki jest opisanie przez autorkę miejsc, w których dzieje się akcja. Czytając miałem wrażenie, że faktycznie tam jestem i widzę to na swoje oczy.
Powiem też szczerze, że podchodząc do tej książki to myślałem, że będę miał do czynienia z romansidłem, ale tego nie dostałem z czego się cieszę. Dostałem dobrze napisaną książkę z odrobiną magii, z dobrymi bohaterami a wszystko to dzieję się w Nowym Jorku, który został naprawde bardzo dobrze opisany.

Postacie drugoplanowe także pełnią tutaj większą rolę (szczególnie pod koniec)

Jedną z lepszych zalet i tej jak i...

nie porwało mnie to jakoś, z reguły prędzej czy później się wkręcam czytam do końca, a tu..............

Dalsze losy golema Chawy i dżina Ahmada. Druga część jest bardziej przygodowa, tempo akcji wyraźnie wzrasta. Jest też dużo więcej magii niż w poprzednim tomie.

Pojawiają się nowe tematy:
*Czy po reinkarnacji jesteśmy nową osobą? A może odrodzony duch narzuca nam karmę?
*Czy naprawianie cudzego życia bez wiedzy i zgody osoby, której to dotyczy to błogosławieństwo czy niewola?
*Czy odpowiadamy za czyny, do których zostaliśmy zmuszeni a których nawet nie pamiętamy?
*Czy warto poświęcić siebie aby ocalić innych?

Rozwiązania jakie proponują bohaterowie są moralnie słuszne ale bardzo ciężkie dla nich samych.

Pojawiają się nowe tematy:

Zakończenie mnie w ogóle nie przekonało.

Zakończenie mnie w ogóle nie przekonało.

Druga połowa powieści "Golem i dżin" - nie mam zamiaru nazywać jej tomem, bo w oryginale książka została wydana jako całość - jest nawet o cień lepsza niż pierwsza połowa. Mamy tutaj kulminację akcji, zawiązanie wcześniejszych luźno powiązanych wątków, oraz odkrycie tajemnicy, kto uwięził dżinna przed tysiącleciem. Na moje szczęście książka nie okazała się ckliwym romansem, chociaż fanki takowych mogą poczuć się zawiedzione...

Komu bym polecała książkę Helene Wecker? Wszystkim, którzy mają ochotę na ciekawą, oryginalną powieść, która jednocześnie nie byłaby ciężkim w odbiorze tomiskiem, przez które trudno przebrnąć. Autorka pisze bowiem lekko i niemal bez wysiłku, i tak samo też się jej książkę czyta. Na długie zimowe wieczory - wybór idealny.

Czy miłość między golem i dżinem może istnieć? Może Wy ją odkryjecie w tej książce.

Jeśli spodobała ci się część pierwsza, to jestem pewna że i tą przeczytasz !

Jeśli spodobała ci się część pierwsza, to jestem pewna że i tą przeczytasz !

P. komentarz do części pierwszej (czytałem oryginał, który nie jest podzielony).

• Literatura amerykańska
  • Rok 2014