Nie ma ekspresów przy żółtych drogach

Andrzej Stasiuk Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
literatura polska proza droga ekspres

Oficjalne recenzje i

Kochając (proste) życie nad życie

[ 15 ] Link do recenzji

Podróże geograficzne i czasowe. Te drugie zdecydowanie bardziej mnie zainteresowały aczkolwiek niewiele pozostanie mi w pamięci po ich odbyciu. Niezbyt to wszystko odkrywcze choć miejscami ładnie napisane i kilka ładnych cytatów by się znalazło.

Spis krótkich, niespiesznych, momentami nawet zabawnych, opowiadań o tematyce po trosze podróżniczej, publicystycznej ,ale też opisujący zwykłą rzeczywistość widzianą oczami autora. Miłej lektury.

Zbiór różnorodnych opowieści z drugim albo i trzecim dnem. Pozwala na chwile zatrzymać się w pogoni dnia codziennego, wspomnieć czasy wczesnej młodości i przewartościować obecne cele.

Bardzo lubię krótkie opowiadania, refleksyjki, mądrości, spostrzeżenia. Stasiuk w tej książce daje tego dużo. Jestem znacznie młodszy od Autora, a jednak część wspomnień na podstawie których powstały teksty mamy podobne, część spostrzeżeń się przenika. Niby krótkie teksty a jakże pełne melancholii, pełne człowieka, przyrody, czas zwalnia, a ja czuję się lepiej.

naprawdę mi się podobało

Piękna poetycka podróż w różnie miejsca i w głąb siebie z głębokimi przemyśleniami i spostrzeżeniami.

Przy lipcowym wyzwaniu miałam nie lada zagwozdkę, bo jak w literackim oceanie znaleźć coś, po co zwykle nie sięgam, co jest mi czytelniczo zupełnie obce, a jednocześnie coś, co będzie wartościowe i godne przeczytania, coś co zachęci mnie do przeczytania książki "z zupełnie innej beczki". I taką właśnie perełkę znalazłam, ale nie było łatwo. Poszukiwania zajęły mi sporo...

Eseje zebrane w tym tomie zostały wcześniej opublikowane na łamach kilku czasopism. Więc żadna to nowość. Ale...gdyby wszyscy polscy pisarze pisali tak jak Andrzej Stasiuk, byłabym gotowa przyznać, że literatura polska ma jeszcze szansę na restytucję. W krainie literackiego kombinatorstwa i fałszywej skromności Stasiuk podąża swoją własną ścieżką - ku wspomnieniom z...

Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawa pozycja tego autora, którego poprzednie tytuły jakoś mnie nie ujęły.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowny, żywy język, męskie spojrzenie, tęsknota za światem, który kryje się za horyzontem. Czytając Stasiuka nieodmiennie walczę z pokusą żeby wsiąść w samochód i jechać przed siebie, bez celu, daleko.

Dyskusje

1 046