Biała gorączka

Reportaż
Czarne
2019-04-17
2009-07-01
literatura polska reportaż Rosja podróże alkohol delirium tremens
Inne

"Rosja zajmuje czołowe miejsca na świecie w liczbie zabójstw i samobójstw. Co roku zapija się na śmierć czterdzieści tysięcy ludzi."

Kawał świetnego i mocnego reportażu o rosyjskiej patologii, napisany w lekki ale za to bardzo obrazowy i sugestywny sposób. Wyłania się z niego cała prawda o Rosji, jakiej nie znamy. Alkoholizm, narkotyki, handel żywym towarem i...

Może trochę za bardzo chciałem przeżyć zachwyt, jak podczas lektury "Dzienników kołymskich", i ciut się zawiodłem. Tu "opowieści drogi" jest zaskakująco niewiele. Ale nadal mamy do czynienia z pierwszorzędnym dziennikarstwem i życzliwym wejrzeniem wgłąb postsowieckich realiów upadłego imperium.

Reportaż o patologii rosyjskiej, a nie o społeczeństwie rosyjskim przekrojowo. Mam wrażenie, jakby autor zaczepiał od przypadku miejscową biedotę i pytał co u nich...Krzywdzące spojrzenie, momentami kpiący ton.

Na półkach: , , , ,

"Biała gorączka" to ciekawa pozycja, nie zawsze łatwa, ale z pewnością warta uwagi.

Chciałam rzucić nią w kąt, ale przeczytałam do końca. Wielkie podziękowania dla autora za determinację i odwagę, bo pokazał, że warto poświecić kawałek swojego życia na odkrywanie prawdy. To nie tylko bolesna prawda o naszych sąsiadach, przede wszystkim obraz duszy, a przecież każdy ma taką samą. Czy rzeczywiście jest inna dlatego, ze wyrosła w takim, a nie innym miejscu…...

Dobrze napisany reportaż, ale autor skoncentrował się wyłącznie na złych stronach rosyjskiego społeczeństwa. Nic pozytywnego. Krzywdzące.

Solidny reportaż z podróży przez Rosję. Jak to zwykle bywa w tym kraju, jest i strasznie i śmiesznie. Polecam

Zadziwiające, jak Rosjanie, tzn. lud radziecki żyje (próbuje żyć?) w czasach totalitarnych. Anomalie pod każdym względem - alkohoizmu, sprawowania władzy, prostytucji, homoseksualizmu, korupcji....
Autor wszedł w środowisko prostych ludzi, a oni za sympatię i poczęstunek odwdzięczali się historiami przerażająco realistycznymi. To dołująca lektura a Syberii, Mołdawii i...

wow, wow, wow!
Takiego obrazu Wschodu jeszcze nie widziałam - bardzo mocna książka, ale jak szeroko otwiera oczy. Dziękuje Panu, Panie Jacku, że zabrał mnie tam Pan.

„Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera

„Biała gorączka” to zbiór reportaży. Składa się z kilku dłuższych, między innymi historii jednej z jego podróży i kilku krótszych, jak opis dnia, który reportażysta przeżył z bomżychą (bezdomną) Emmą Rudolfowną Łysenko .

Jacek Hugo-Bader i jego odwaga poznawania świata zachwyca. Pisarz nie podkoloryzuje, pisze jak jest i w bardzo...

5 266
    3 620