rozwińzwiń

Reportaż
Czarne
2019-04-17
2009-07-01
literatura polska reportaż Rosja podróże alkohol delirium tremens
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

IG:ksiazki_wloczykija
"Biała gorączka" autorstwa Jacka Hugo-Badera to niezwykle sugestywna i poruszająca opowieść, która przenosi czytelnika w mroczny świat postsowieckiego imperium, gdzie rzeczywistość jest o wiele bardziej niejednoznaczna, niż można by się spodziewać. W tej fascynującej książce, Hugo-Bader nie tylko opisuje swoje przygody i doświadczenia w Związku Radzieckim, ale również wnikliwie analizuje psychologiczne aspekty ludzi żyjących w tym niezwykłym świecie.

Książka rozpoczyna się od autorowego stwierdzenia, że po kilku podróżach do ZSRR w latach 1991 i 1992, przestał być zainteresowany tą częścią świata. Jednak to przekonanie zostaje obalone, kiedy Jacek Hugo-Bader ponownie wyrusza w podróż do Rosji i innych byłych republik radzieckich, aby zgłębić skomplikowaną rzeczywistość tego regionu.

Hugo-Bader jest mistrzem reporterskiego rzemiosła. Jego zdolność do wniesienia czytelnika w serce opisywanych miejsc jest niezwykle imponująca. To nie tylko relacja z podróży, to pełna zrozumienia i empatii podróż w głąb ludzkich doświadczeń. Autor analizuje nie tylko architekturę, krajobrazy i polityczne realia, ale przede wszystkim ludzi, których spotyka. Sposób, w jaki wydobywa ludzkie historie i przeżycia, sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam towarzyszył mu w tych przygodach.

Książka jest z jednej strony pełna humoru i ironii, a z drugiej strony przesycona głębokim zrozumieniem ludzkiego losu. Jacek Hugo-Bader z humorem i wnikliwością opisuje sytuacje, które pozornie wydają się absurdalne, ale jednocześnie odkrywa w nich głębokie prawdy o ludzkiej naturze.

Podobnie jak Ryszard Kapuściński, Hugo-Bader dokładnie przygląda się mechanizmom myślenia, zachowań i procesom w imperium post-sowieckim. Jednak jego narracja jest bardziej osobista, bardziej bliska czytelnikowi. To sprawia, że czytając tę książkę, ma się wrażenie, że to własnymi oczami widzi się i doświadcza opisywane sytuacje.

"Biała gorączka" to fascynująca i głęboko ludzka opowieść, która pozostawia czytelnika z refleksjami nad kondycją człowieka i historią. To literatura, która nie tylko opowiada o innym kraju, ale również o tym, co nas łączy jako ludzi. Hugo-Bader jest mistrzem w uchwyceniu tego, co uniwersalne i ważne w każdej kulturze. To książka, która nie tylko dostarcza emocji, ale również skłania do myślenia i rozważań nad naturą ludzką.

IG:ksiazki_wloczykija

Pierwszy raz przeczytałam „Białą gorączkę” kilkanaście lat temu. Pamiętam dokładnie, jak ogromne wrażenie na mnie wywarła; jak czytałam na głos mojemu, wtedy jeszcze przyszłemu, mężowi fragmenty. To był reportaż, od którego zaczęło się moje dorosłe czytanie.
Dziś powrót do lektury wiąże się z dużym sentymentem, stąd wysoka ocena. Ale jest we mnie teraz znacznie więcej niedowierzania. Znając kontrowersje wokół książki na temat Broad Peak zastanawiam się, na ile reportaże z Rosji są pokolorowane.

Opowieść o życiu na Syberii. Życie w takich miejscach znacznie różni się od tego, które znamy. Poznajemy ludzi chorych, próbujących przetrwać i tych z marzeniami, którzy są w stanie za nie oddać nawet swoje organy wewnętrzne. Jakie mają potrzeby? Jak toczy się ich zwyczajne życie? Autor przemierza Syberię, kraj, w którym temperatury sięgają -50 stopni, samochodem-rozpadówą. Wciela się w różne role, aby zbliżyć się do tamtejszej ludności. Ciekawe spojrzenie na kraj oddalony kulturalnie i kilometrami.

Pozycja świetna o Rosji (ZSRR) i podróży po tym kraju

Pozycja świetna o Rosji (ZSRR) i podróży po tym kraju

Ebook

Ebook

Ostatnio czytam sporo reportaży. Legimi podsuwa mi je systematycznie. Tym razem z panem Jackiem Hugo-Baderem trafiłam do Związku Republik Radzieckich lat 90-siątych XX wieku. Gdyby nie to, że to reportaż, to posądziłabym autora o niezłą konfabulację. Czasami to co opisuje wydaje się być niemożliwe. Styl autora nie dorównuje pióru niedościgłego Mariusza Szczygła, ale też nie odrzuca! Relacje są ciekawe choć czasami niemal absurdalne, jakby w pijanym widzie pisane albo relacjonowane przez obserwatora zachowania osób będących w białej gorączce. Jakby nie było, z jednej i z drugiej strony alkohol i to niekoniecznie dobrego gatunku. Cóż, na rzeczywistość radziecką nie ma rozumu. Trzeba to na wiarę wziąć. 😎 Można też spróbować zrozumieć sposobem- bez półlitry nie razbieriosz!. Czyli szansa jest. 🤣 W książce jest dużo anegdot, opowiastek i historyjek z życia napotkanych w podróży ludzi. Autor jedzie z Warszawy przez Moskwę do Władywostoku. Alkohol się leje, handluje się narkotykami, narządami i ciałem. Niekoniecznie własnym. Od czego są młode Mołdawianki i Ukrainki! (sarkazm jakby co). Książkę przeczytał mi autor. Słabo to wyszło, bo dykcję ma pan Jacek słabą, litery przestawia a i przerwy na oddech robi w bardzo dziwnych miejscach przez co tekst się rwie. Kolejne rozdziały to inne historie. Pijackie gadki i polowanie na „kielicha” słabe były natomiast tekst o wissarionowacach bardzo mnie zaciekawił. Nawet doczytałam sobie co nieco i zdjęcia przystojniaka stylizowanego na Jezusa obejrzałam w Ibnternecie. Polecam. Przeczytajcie jednak sami, bo autor lektorem jest słabym.

Przed lekturą nie byłem świadomy, że książka dzieli się na dwie części - oprócz zapisu podróży samochodowej z Moskwy do Władywostoku, mamy także zbiór krótszych reportaży z krajów byłego ZSRR.

Pierwsza część nieco mnie zawiodła. Niby przytaczane historie były ciekawe, ale wiele z nich było opowiedzianych w chaotyczny i nużący sposób. Z kolei sama podróż była potraktowana trochę po macoszemu - w niewielkim stopniu czułem, że jest to literatura drogi.

Druga część zdecydowanie bardziej mi się podobała. Z dzisiejszej perspektywy szczególnie ciekawie czytało się np. reportaże z Krymu czy Donbasu. Podróż Bajkałem również interesująca.
Niestety i w drugiej części nie zabrakło męczącego i chaotycznego stylu autora (życzę powodzenia w zrozumieniu niuansów mołdawskiej sceny politycznej opisanych przez pana Jacka).

Podsumowując - tematyka niezmiernie ciekawa, natomiast według mnie autor nie wykorzystał w pełni potencjału, który dawały opisywane podróże.

Autor przemierza Rosję od Moskwy do Władywostoku, opływa Bajkał, odwiedza najróżniejsze zakątki tego kraju. Po drodze spotyka jego mieszkańców. Rozmawia chyba głównie z narkomanami, bezdomnymi, prostytutkami i alkoholikami. Aha i jeszcze z szamanami! Pije i przebywa ze swoimi bohaterami w ich środowisku, na ulicy, w tajdze. Opisuje głównie biedę, uzależnienia, powszechne łapówkarstwo, brak nadziei, brak więzi rodzinnych. Dowiadujemy się rzeczy o których wolelibyśmy nie widzieć.
Przez całą książkę przewijają się cytaty z "Reportażu z XXI wieku" napisanego w roku 1957, cytaty pokazujące dobitnie, że jednak rosyjska rzeczywistość w XXI wieku jest zupełnie inna niż przewidywania autorów owego "Reportażu" .
Na koniec Hugo - Bader odwiedza jednego z autorów "Reportażu". Czekałam na jakąś ciekawą refleksję tego autora, zawiodłam się.
Książka ciekawa ale bardzo męcząca i przygnębiająca.

Smutne i przygnębiające życie ludzi w Rosji. Alkohol, narkotyki, korupcja, złodziejstwo, kombinatorstwo. A podobno ten kraj to potęga!

Siągając po tę książkę oczekiwałem klasycznej opowieści podróżniczej człowieka przemierzajacego Rosję. Trochę się zawiodłem, ponieważ otrzymałem jakiś miszmasz, zlepek przypadkowych historii, jakkolwiek ciekawych, to jednak mocno nieuporządkowanych i nieco chaotycznych. Nie jest to chyba mój ulubiony styl pisania, choć mogę zrozumieć, że moze autor chciał przez taką formę oddać istotę Rosji, to jednak forma reportażu wymaga pewnego chronologicznego uporządkowania faktów, przynajmniej w moim odbiorze.

5 818
    3 959