Gramy w zielone! Wiosenne cytaty na pierwszy dzień wiosny

LubimyCzytać
20.03.2021

To prawdziwie wiosenny weekend! W sobotę przypada pierwszy dzień astronomicznej wiosny, a w niedzielę – kalendarzowej. 21 marca to też Dzień Wagarowicza. I choć pogoda na razie nas nie rozpieszcza, to na kartach książek zapisano wiele refleksji dotyczących słońca, ciepłych dni i życia, odradzającego się po miesiącach zimowej hibernacji. 

Gramy w zielone! Wiosenne cytaty na pierwszy dzień wiosny
Reklama

„I jak na wiosnę deszcz ciepły a obfity topi śniegi, tak potężna nadzieja stopiła zwątpienie” – Henryk Sienkiewicz w „Potopie” zwięźle i trafnie opisał to, co czuć z każdymi cieplejszymi dniami. O nadzieję, tak ważną szczególnie teraz, łatwiej na wiosnę.

Poniżej znajdziecie 10 cytatów o wiośnie. Pamiętajcie jednak, że wiecęj tego typu fragmentów książek znajdziecie w bazie lubimyczytać.pl. Wystarczy przejść do katalogu, a następnie wybrać cytaty, by wyszukać inspirujące zdania dotyczące przedwiośnia, marca, kwietnia i maja, radości, nadziei i miłości. 

Literatura pomaga spojrzeć optymistycznie w przyszłość, a czas na przednówku potraktować jako początek zmiany na lepsze – czego i Wam życzymy!

10 cytatów o wiośnie

Jedno jest pewne na tym świecie... że nadejdą nowe wiosny.

Lucy Maud Montgomery„Ania z Avonlea”

Jak się czuję? - zawołał. - Nie, tego się nie da powiedzieć! Czuję się... czuję... - Rozgarnął ramionami powietrze. - Czuję się jak wiosna po zimie, jak słońce wśród liści, jak fanfara trąb, jak śpiew harfy, jak wszystkie pieśni świata.

J.R.R. Tolkien„Powrót Króla”

Wróci wiosna, deszcz spłynie na drogi / Ciepłem słońca serca się ogrzeją / Tak być musi, bo ciągle tli się w nas ten ogień / Wieczny ogień, który jest nadzieją.

Andrzej Sapkowski„Miecz Przeznaczenia” (Ballada Jaskra)

Wiosna ma to do siebie, że wszędzie jest śliczna i każde miejsce w świecie barwi w sposób jedyny i niepowtarzalny. Mieszkaniec Manchesteru, Sosnowca czy Łodzi, a więc miast zadymionych i mało ponętnych, z równym zapałem będzie utrzymywał, że jego sosnowiecka czy manchesterska wiosna jest najpiękniesza, a przynajmniej w niczym nie ustępuje wiośnie paryskiej.

Leopold TyrmandTyrmand warszawski

Miłość jej była zupełnie dziecinna, a choć gorąca jak lato, miała świeżość wiosny.

Thomas Hardy„Z dala od zgiełku”

Wiosną górę pokrywała nieokiełznana zieleń, wzbierająca aż pod niebo. Zawsze stawało się to nagle. Któregoś ranka po prostu była już wiosna, a jej bujny aromat przesycał powietrze. Starzec wdychał gęste ziemne wonie, wspominając inne wiosny, inne lata. Mgliście rozmyślał nad tym, jak pamięta się zapachy... Bo przecież inaczej niż widoki.

Cormac McCarthy„Strażnik sadu”

My, środkowi Europejczycy, ofiary klimatu umiarkowanego. I leżąc na słońcu, dostajemy jakichś paskudnych chorób, bo przecież słońce jest owszem-owszem, ale ziemia jeszcze zmarznięta na metr w głąb.

Andrzej Stasiuk„Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”

A właśnie spadła na świat taka nieprawdopodobna i błyszcząca wiosna z wszystkimi powiewami, blaskami, przeczuciami - dla mnie tylko po to, by mi uświadomić, że jestem już po tamtej stronie wszystkich wiosen.

Bruno Schulz„Księga listów”

Może ktoś powiedzieć - wiosna przemija. Nieprawda, wiosna nigdy nie przemija, żyje w nas cały rok. Przecież w naszym życiu ciągle jest wiosna.

Marek Hłasko„Szukając gwiazd i inne opowiadania”

Dwie są tylko na ziemi sprawy nieśmiertelne i nie podlegające zepsuciu śmierci: wiekuisty powrót kwiatów na wiosnę i odtworzenie ich powrotu na ziemię w wierszach poetów.

Stefan Żeromski„Przedwiośnie”

Wiersz na początek wiosny

Na koniec zostawiamy Was z wierszem – bo zdaje się, że początek wiosny to idealna pora, by czytać poezję. O wiośnie pięknie pisał choćby Kazimierz Wierzyński, którego utwór „Zielono mam w głowie” interpretowali między innymi artyści Piwnicy pod Baranami. 

Zie­lo­no mam w gło­wie i fioł­ki w niej kwit­ną
na klom­bach mych my­śli sa­dzo­ne za mło­du
Pod słoń­cem co dało mi du­szę błę­kit­ną
i któ­re mi świe­ci bez trosk i za­cho­du.

Roz­da­ję wo­kó­ło mój uśmiech, bu­kie­ty
roz­da­ję wo­ko­ło i je­stem ra­do­sną
wi­chu­rą za­chwy­tu i szczę­ścia po­ety
co za­miast czło­wie­kiem po­wi­nien być wio­sną!

Kazimierz Wierzyński 

[ec]

Reklama

komentarze [8]

Sortuj:
60
17
21.03.2021 13:10

Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow - Złote cielę

Rozdział VII Rozkoszny ciężar sławy
Puściły latoś oziminy. Rozszczodrzyło się złote słonyszko i rozbryznęło promyczki na ten padół. Stary Romualdycz poniuchał swoją onuczkę i aże go zaćmiło...

Ilja Ilf, Eugeniusz Pietrow - 12 krzeseł

Rozdział XII Płomienna kobieta - marzenie poety
Słońce grzało na cały regulator, śmigały w górę...

więcej

3251
47
21.03.2021 14:05

Piękne cytaty, piękne książki...


148
121
21.03.2021 09:55

"Nikt nigdy nie zgłębił zamysłów wiosny".
– Bruno Schulz

"To był jeden z tych marcowych dni, kiedy słońce świeci gorąco, a wiatr wieje zimno: kiedy jest lato w świetle, a zima w cieniu." – Charles Dickens

"Wiosna to czas planów i projektów"
– Lew Tołstoj

"A kiedyś, gdy dla portretu nadejdzie zima, on będzie ciągle tkwił tu, gdzie wiosna drży u skraju lata."
–...

więcej

3251
47
20.03.2021 17:14

"Idę, a wokół mnie trwa jeden z tych okropnych wiosennych dni. Pogoda doskonała, słońce, niebo itd., czasem fala ciepłego powietrza, wietrzyk, ptaki w krzakach, na drzewie. Ale jakoś to wszystko nie pasuje. Za wcześnie, nieoczekiwanie, ziemia jeszcze śmierdzi śniegiem, trawa leży pognieciona, mleczna, wszystko wilgotne, nasiąknięte. To nie to. W mieście podniosła atmosfera....

więcej

Reklama
302
20
20.03.2021 11:46

"W pewien wiosenny poranek o godzinie czwartej do Doliny Muminków przyleciała pierwsza kukułka. Usiadła na dachu niebieskiego domu Muminków i zakukała osiem razy, co prawda trochę ochryple, gdyż była to jeszcze bardzo wczesna wiosna".
"W Dolinie Muminków"

I jeszcze jeden:
"Kiedy zachodziło właśnie gorące wiosenne słońce, na Patriarszych Prudach zjawiło się dwóch...

więcej

60
17
21.03.2021 13:06

Plus za Muminki i drugi za Patriarsze Prudy. Żeby utrzymać się w zbliżonej poetyce w osobnym wpisie cytuję garść fragmentów z dzieł radzieckich pisarzy.


2572
108
20.03.2021 10:13

Oto i wiosna! Wszystko wzrasta. Trawa, liście...Ale wiosna to pragnienie, czyste pragnienie! (...)I w nas wiele rzeczy przypomina wiosnę. Lepiej ich doświadczyć, niż interpretować. Wiecie, pragnienie to coś bardzo prostego, jak pójście spać, chodzenie po ulicach, może i zakochanie...
/Pierre Péju – Śmiech ogra/


3004
4
18.03.2021 15:28

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd