rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: sierpień 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
31.07.2023

Lato trwa w najlepsze. A skoro lato, to i sezon literackich targów i festiwali. Do wakacyjnego wypoczynku warto dołożyć wycieczkę na przynajmniej jedno z wydarzeń organizowanych z myślą o czytelnikach i czytelniczkach. Pełną listę najciekawszych inicjatyw jak co miesiąc zebraliśmy w naszym kalendarzu. Sprawdź, co dzieje się w twojej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: sierpień 2023

------

Wydarzenia Literackie Lipiec 2023

Festiwal Stolica Języka Polskiego
Gdzie? Szczebrzeszyn, Zamość
Kiedy? 31 lipca – 5 sierpnia

Ostatniego dnia lipca ruszy Festiwal Stolica Języka Polskiego, a Szczebrzeszyn i Zamość ponownie na kilka dni staną się stolicami języka polskiego. Patronem IX edycji festiwalu będzie Sławomir Mrożek.

Od początku idea festiwalu, który latem przyciąga miłośników i miłośniczki książek na Roztocza, pozostaje niezmienna:

Stolica Języka Polskiego wyrasta z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury jako najpiękniejszego medium opowiadania. Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi.

Pierwszy dzień festiwalu odbędzie się w Zamościu, w kolejnych dniach impreza przeniesie się do Szczebrzeszyna. W związku z faktem, że to właśnie Sławomir Mrożek został tegorocznym patronem festiwalu, wydarzenie odwiedzi jego żona, Susana Osorio-Mrożek

W programie tegorocznej Stolicy Języka Polskiego znalazły się m.in. spotkania z takimi twórcami jak: Inga Iwasiów, Maciej Hen, Joanna Bator, Tadeusz Słobodzianek, Zyta Rudzka, Ryszard Krynicki, Grażyna Plebanek, Ryszard Koziołek, Grażyna Szapołowska czy Szczepan Twardoch.

Zapowiedziano ponadto, że w trakcie festiwalu odbędzie się premiera wydawnicza zbioru dramatów Wiesława Myśliwskiego

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie: stolicajezykapolskiego.pl/program-glowny.

------

OFF Festival 2023 – Kawiarnia Literacka
Gdzie? Katowice
Kiedy? 4–6 sierpnia

OFF Festival – jeden z najlepszych letnich festiwali muzycznych w Polsce – powraca. Wraz z OFF-em powraca też Kawiarnia Literacka, czyli miejsce, w którym nuty spotykają się z literami. „A my zastanawiamy się, co z tego wyniknie!” – mówi Sylwia Chutnik, pisarka, kuratorka Kawiarni Literackiej.

Głównym tematem tegorocznej edycji jest muzyka opisana. „Będziemy skupiać się na biografiach, poezji w muzyce, reportażach, dziennikarstwie muzycznym” – zapowiadają organizatorzy. „Jeden dzień poświęcamy wyjątkowej artystce – Korze, bo królowa jest tylko jedna”.

Katowice odwiedzą autorki dwóch biografii artystki: Beata Biały („Słońca bez końca. Biografia Kory”) i Katarzyna Kubisiowska („Się żyje. Kora. Biografia”). O „Szale niebieskich ciał”, czyli muzycznych i literackich fascynacjach Kory, opowie z kolei Kamil Sipowicz, mąż zmarłej w 2018 roku ikony polskiego rocka.

„Zapraszamy na 9 paneli dyskusyjnych, wystawę fotografii Jacka Poremby przedstawiających różne oblicza Kory oraz koncert Michała Pepola” – zachęcają organizatorzy.

Na miejscu działać będzie ponadto księgarnia Nexto.pl oferująca książki goszczących na festiwalu autorek i autorów. Na gości, jak zapewniono, czekać będzie też pyszna kawa.

Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu 2023: Muzyka opisana

Piątek, 4 sierpnia

17.30 – 18.20 „Hip-hop do opisania”

Filip Kalinowski, autor książki „Niechciani, nielubiani” o warszawskiej scenie hiphopowej.

Partner panelu: Wydawnictwo Czarne.

19.00 – 19.50 „Zagrani na śmierć”

Tomasz Lada, autor książki o tragicznie zmarłych muzykach polskiej muzyki alternatywnej. Partner panelu: Wydawnictwo Czarne.

20.00 – 20.50 „Skóra i ćwieki na wieki”

Jarek Szubrycht, autor książki o scenie metalowej w latach 80. i 90.

Łukasz Orbitowski, pisarz i fan metalu.

Partner panelu: Wydawnictwo Czarne.

Sobota, 5 sierpnia

17.00 – 17.50 „A planety szaleją”

Maria Moonset Matuszewska, zajmująca się astrologią psychologiczną, autorka bloga o astrologii.

Tomasz Szczepanek, filozof, naukowiec, autor kanału na YouTube „Spokojnie, to tylko astrologia”.

18.00 – 18.50 „Szał niebieskich ciał”

Kamil Sipowicz i Kory literacko-muzyczne fascynacje.

19.00 – 19.50 „Kora Ola Ola”

Beata Biały, autorka książki „Słońca bez końca. Biografia Kory”.

Katarzyna Kubisiowska, autorka książki „Się żyje. Kora. Biografia”.

20.30 – 21.10 Wydarzenie specjalne: koncert Michała Pepola

Recital oparty na płycie „Kora. Nieskończoność”.

Niedziela, 6 sierpnia

17.00 – 17.50 „Co muzyka robi słowom?”

Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca.

Tadeusz Sławek – profesor Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawca, tłumacz.

Panel w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

18.00 – 18.50 „Queer, proszę!”

Renata Lis, pisarka i tłumaczka, autorka książki „Moja ukochana i ja”.

19.30 – 20.20 „Jak pisać i mówić o muzyce?”

Przemek Gulda, dziennikarz muzyczny i kulturalny.

Agnieszka Szydłowska, dziennikarka muzyczna i kulturalna.

21.30 – 22.20 „Kobiety w muzyce”

Hania Rani, artystka.

Misia Furtak, artystka.

Angelika Kucińska, dziennikarka, autorka podcastu „Kobiety objaśniają świat”.

------

Festiwal Lato z Książką
Gdzie? Łeba, Mikołajki
Kiedy? 4–6 sierpnia, 11–13 sierpnia

Już po raz dwunasty wydawnictwo Zysk i S-ka z Poznania organizuje cykl imprez promocyjnych połączonych z kiermaszami książek, zatytułowanych „Lato z Książką”. W połowie lipca inicjatywa zawitała do Poznania, a w sierpniu zaplanowano spotkania w Łebie i Mikołajkach.

W programie jak zawsze znalazły się spotkania z autorami, animacje i konkursy oraz atrakcje dla dzieci. A także – rzecz jasna – możliwość zakupu książek. Łebę odwiedzą w tym roku: Michał Wiśniewski, Magdalena Szefernaker, Bogdan Rymanowski, Alicja Sinicka, Łukasz Orbitowski, Jakub Ćwiek, Anna Potyra, Andrzej Dunajski, Karolina Wilczyńska, Agnieszka Lis, Jacek Pałkiewicz i Magdalena Witkiewicz.

Cały program wydarzenia jest dostępny na stronie latozksiazka.pl w zakładce Łeba – w tym mieście wydarzenie odbędzie się w dniach 4–6 sierpnia. „Lato z Książką” w Mikołajkach odbędzie się zaś w dniach 11–13 sierpnia. Szczegółowy program zostanie opublikowany wkrótce.

------

Festiwal literacki „Patrząc na Wschód”
Gdzie? Buda Ruska
Kiedy? 10–14 sierpnia

„Wierzymy w to, że każde miejsce na ziemi zasługuje na swój festiwal. Wierzymy w to, że robimy tę imprezę dla tych, którzy myślą podobnie jak my: że festiwal na wsi można zorganizować i na wieś przyciągnąć tłumy po to, by pokazać choćby inny sposób życia, by można było na łonie natury, w wiejskim krajobrazie, posłuchać tych, którzy zjeździli kawał świata, by nabrać dystansu, sił i by odpocząć od zgiełku i jazgotu świata” – mówią organizatorzy festiwalu Patrząc na Wschód, który już po raz dziewiąty odbędzie się na terenie ponad stuletniego gospodarstwa Buda Ruska 16 na Podlasiu, miejsca – dosłownie i w przenośni – przesiąkniętego magią Wschodu.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna. Jak podkreślają organizatorzy: „Na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia…”.

Budę Ruską po raz kolejny odwiedzą uznani polscy autorzy i autorki. Na gości czekają też warsztaty, pokazy i spacery tematyczne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: https://patrzacnawschod.pl/.

------

Literacki Sopot 2023
Gdzie? Sopot
Kiedy? 17–20 sierpnia

W dniach 17–20 sierpnia odbędzie się dwunasta edycja Festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić niemiecką literaturę i kulturę.

Festiwal Literacki Sopot istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi. Kolejno festiwal dedykowano literaturze: ze Skandynawii, z Rosji, Czech, Izraela, literaturze hiszpańskojęzycznej, z Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Irlandii.

Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będą debaty, spotkania, spotkania warsztatowe, Targi Książki, a także nowe pasma. W tym roku do Sopotu przyjadą między innymi Anna Goc, Filip Springer, Krzysztof Varga, Zyta Rudzka, Aleksandra Zbroja, Edward Pasewicz czy Aleksandra Tarnowska.

Pełny, niezwykle obszerny program Literackiego Sopotu 2023 dostępny jest pod linkiem: literackisopot.pl/events/.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

------

Europejska Noc Literatury
Gdzie? Wrocław
Kiedy? 19 sierpnia

Europejska Noc Literatury w niestandardowy sposób promuje czytelnictwo i najlepszą europejską literaturę już od dziesięciu lat. Jak podkreślają organizatorzy, to właśnie podczas ENL-u, raz w roku, w 10 często niedostępnych na co dzień miejscach na jednym z wrocławskich osiedli, 10 znakomitości polskiej kultury czyta 10 fragmentów najlepszej europejskiej (i nie tylko!) literatury.

Podczas tegorocznej, dwunastej już odsłony goście festiwalu zajrzą do „GABINETU OSOBLIWOŚCI”, którego kuratorką jest Sylwia Chutnik.

Jak poinformowano: „W tym roku zawędrujemy na Huby – rozciągnięte pomiędzy ulicami Ślężną, Armii Krajowej i Hubską osiedle doskonale wpasowuje się w nasz tegoroczny temat, bo przecież samo jest też dość… osobliwą architektoniczną i historyczną mozaiką”. 12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18.00 a 22.30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Jakie książki zostaną odczytane w tym roku? Pełną listę znajdziecie poniżej. Teksty wybrzmią głosami: Olgi Bołądź, Mirosława Zbrojewicza, Justyny Wasilewskiej, Piotra Cyrwusa, Edyty Jungowskiej, Łukasza Orbitowskiego i Cezarego Kosińskiego.

Organizatorzy szykują również propozycje „na rozgrzewkę”. W trzy poprzedzające ENL soboty zaplanowano „osobliwe spacery”, które odkryją przed uczestnikami osiedlowe ciekawostki dotyczące architektury (29.07), historii i legend (5.08) oraz osobliwych miejsc i wydarzeń (12.08). Z kolei na najmłodszych czytelników czekają propozycje w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – osobliwe warsztaty ilustratorskie z Gosią Kulik (10.08) oraz interaktywne spotkanie z Sylwią Chutnik, które odbędzie się w dniu ENL-u o godzinie 11.00.

------

Festiwal Miasto Słowa
Gdzie? Gdynia
Kiedy? 23–27 sierpnia

„O sobie” to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Miasto Słowa – jednego z najważniejszych wydarzeń literackich i czytelniczych w kraju. Już tradycyjnie towarzyszy on ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA. Tematyka Festiwalu skupia się w tym roku na literaturze autobiograficznej, ale sporo miejsca zarezerwowano też na zagadnienia literatury wojennej, filozofii czy opowieści trójmiejskie. Oprócz licznych spotkań z autorkami i autorami – transmitowanych w większości online – w programie znalazły się również warsztaty, wystawy i koncerty.

Między 23 a 27 sierpnia do Gdyni przybędą między innymi: Małgorzata Lebda, Renata Lis, Dorota Kotas, Weronika Anna Marczak czy prezydent Aleksander Kwaśniewski. W ramach Festiwalu zagrają i zaśpiewają Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz oraz Pablopavo i Ludziki. A w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej uczestnicy festiwalu obejrzą towarzyszące wydarzeniu wystawy fotografii i plakatów poświęcone noblistce.

Kulminacyjnym momentem Festiwalu jest zawsze gala wręczenia nagród, która w tym roku odbędzie się 25 sierpnia, po raz pierwszy w gdyńskim Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdyni, oraz pamiątkową statuetkę – Literacką Kostkę. Dzień później odbędzie się spotkanie z laureatkami i laureatami.

Pełną listę nominowanych znajdziecie w naszym artykule, a kompletny program festiwalu na stronie: nagrodaliterackagdynia.pl.

------

VI Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
Gdzie? Katowice
Kiedy? 25–27 sierpnia

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej to największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Ojce i Dziatki to, jak podkreślają organizatorzy, festiwal międzypokoleniowy, partnerski, otwarty i wspólny.

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo festiwalowi Ojce i Dziatki towarzyszy idea miast partnerskich.

Otwarty, bo organizatorzy zachęcają do współpracy miasta, instytucje, księgarnie i wydawców.

Wspólny – festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym wieloletnich partnerów.

A ponadto Największy, bo, jak podkreślają organizatorzy, odbywa się w aż 10 miastach.

W sierpniu Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki odbędzie się w Katowicach. Szczegóły katowickiego wydarzenia nie zostały jeszcze podane.  Polecamy szukać ich na oficjalnej stronie Festiwalu oraz na Facebooku.

------

Wędrowny festiwal literacki – Miedzianka Po Drodze
Gdzie? Śląsk
Kiedy? 27.08 – 02.09

Wyjątkowy, bo wędrowny festiwal literacki organizowany przez Fundację Instytut Reportażu w tym roku odbędzie się w ośmiu miastach w województwie śląskim. Pomysł zmiany formuły pojawił się w roku ubiegłym.

Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo – tłumaczą organizatorzy wydarzenia znanego wcześniej jako Miedzianka Fest.

Podobnie jak przed rokiem każdy festiwalowy dzień wypełnią spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, kino letnie, spacery i zajęcia dla dzieci. Choć organizatorem wydarzenia jest Instytut Reportażu, w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami – zapewniają organizatorzy.

Trasa tegorocznego festiwalu będzie przebiegała następująco:

  • 26 sierpnia – Miedzianka
  • 27 sierpnia – Gliwice
  • 28 sierpnia – Ruda Śląska
  • 29 sierpnia – Bytom
  • 30 sierpnia – Zabrze
  • 31 sierpnia – Tychy
  • 1 września – Dąbrowa Górnicza
  • 2 września – Zawiercie

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony w sierpniu. Polecamy szukać go na stronie: facebook.com/MiedziankaFest/.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 12.08.2023 15:53
Bibliotekarz

No jasne, ze Szczecina nic. Jest Łeba, Mikołajki... nawet Buda Ruska...  😈 Szczecin jest 3. największym miastem w Polsce (po Warszawie i Krakowie), 7. najludniejszym miastem... Ja wiem, że jesteście z Poznania i kibicujecie Lechowi... no ale weźcie :) 

Niestety niektóre wydarzenia już trwają lub będą w najbliższych dniach :/ Muszę widzę przypilnować porządku i walczyć ze...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 31.07.2023 14:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam