Słońca bez końca. Biografia Kory

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Okładka książki Słońca bez końca. Biografia Kory
Beata Biały
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Wydawnictwo: Rebis Seria: Biografie i powieści biograficzne biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie i powieści biograficzne
Rebis
2022-05-31
2022-05-31
Kora Maanam Kora Jackowska biografia Muzyka Olga Sipowicz
Inne

Kora była postacią pełną sprzeczności: choleryczka, neurotyczka, opiekuńcza, pełna poświęcenia. Czytając jej biografię często myślałam, że chyba bym ją zatłukła, bo była tak wredna a potem pojawiała się inna osoba, do której miało się wiele sympatii. Nigdy nie byłam jej mega fanką. Interesowała mnie wyłącznie jako osoba i chciałam poznać ją jako artystkę wielu dziedzin, a nie tylko autorkę tekstów i piosenkarkę.
Książkę czyta się całkiem nieźle, chociaż autorka dopuściła się wielu powtórzeń pokazując to samo w ramach cytatów z wcześniejszych publikacji Kory a następnie w ramach prowadzonych wywiadów. To jednak odbiera frajdę czytania, kiedy ma się wrażenie, że w kółko czyta się to samo. kilka rozmów i analiz metafizycznych (?) jak dla mnie nudne i niepasujące do całości. Stąd też niższa ocena.
I cały czas w trakcie lektury śpiewały mi się piosenki MAANAMu :)

barwny portret barwnej sylwetki

barwny portret barwnej sylwetki

Na książkę trafiłam na book tube. Nigdy nie byłam przesadną fanką Kory i Maanamu, ale zaciekawiłam się bo jednak postać Olgi Jackowskiej była bardzo wyrazista na przestrzeni lat w przestrzeni muzyczno- medialnej.

Muszę przyznać, że Beata Biały przeprowadziła solidny research wśród znajomych i przyjaciół Kory.

Z wielu rozmów wyłania się przede wszystkim obraz kobiety inteligentnej o silnej osobowości "(...)uważam, że nie była wybitna wokalistką, natomiast z pewnością była wybitną osobowością."

"Potrafiła być nieprawdopodobnie skrajna- ekscentryczna, nieprzyjemna, a za chwilę czuła i ciepła."

Szczególnie ujęła mnie też jedna rzecz - "Miała zawsze pod ręką stosik książkowych nowości i chciała o nich bez końca dyskutować."

Myślę, że pozycja jak najbardziej warta uwagi.

Z wielu rozmów wyłania się przede wszystkim obraz kobiety...

Rewelacja!!

Rewelacja!!

Zgrabnie opracowane wspomnienia przyjaciół i współpracowników, w których Kora jest prawdziwą kobietą z krwi i kości. Ma sporo wad i równie dużo zalet, niezaprzeczalny talent, charyzmę i osobowość. Po co nam jednak opowieść o płukaniu okrężnicy? Absolutnie nie wiem...

Nie nazwałabym tego biografią, jest to raczej zbiór wspomnień, który układa się w miarę chronologiczną całość.
Ciekawe historie ludzi związanych z Korą, z książki wyłania się obraz Kory jako wielkiej artystki, ale tak jak przepuszczałam prywatnie bywała trudna.

Nie jest to moim zdaniem biografia a raczej zbiór wspomnień o Korze ludzi którzy znali ją i byli blisko w różnych momentach życia. Piękne momentami wzruszające pokazujące skomplikowany i niełatwy charakter Kory oraz jej wyjątkowość. Polecam.

Biografia Kory oczami współuczestników Jej życia. Ciekawe. Z uwagą i przyjemnością.

1958

Ciekawa biografia, a raczej wspomnienia, znajomych i przyjaciół Kory.

Ciekawa biografia, a raczej wspomnienia, znajomych i przyjaciół Kory.

8 ze względu na umiłowanie Kory, część przypisów autorskich wydała mi się nieco pompatyczna.

• Biografie

Beata Biały Słońca bez końca. Biografia Kory Zobacz więcej