Martyna 
niedopisana.blogspot.com
"Tyle książek do przeczytania, a tak mało czasu."
26 lat, kobieta, Gliwice, status: Czytelniczka, dodała: 4 książki i 6 cytatów, ostatnio widziana 3 godziny temu
Teraz czytam
 • Francuskie wesele
  Francuskie wesele
  Autor:
  Poznaj powieść na punkcie, której oszalała cała Francja! Ironiczna i nieprzewidywalna mieszanka thrillera politycznego i rodzinnej sagi, która wciąga jak najlepszy serial. Po raz pierwszy w historii...
  czytelników: 515 | opinie: 47 | ocena: 6,33 (150 głosów) | inne wydania: 1
 • Klątwa przeznaczenia
  Klątwa przeznaczenia
  Autorzy:
  Arienne, młoda czarodziejka, szukając schronienia przed grożącym jej niebezpieczeństwem, postanawia zaufać Przeznaczeniu. Uzbrojona jedynie w magiczne umiejętności oraz kobiecą intuicję i spryt, przyb...
  czytelników: 802 | opinie: 221 | ocena: 7,61 (390 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-19 21:50:20
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Czy czuliście kiedyś ból fantomowy po amputacji drugiego człowieka? A może dręczył Was pytania egzystencjalne, na które poszukiwaliście odpowiedzi, jednak te notorycznie znikały w gonitwie myśli oraz prozaizmie codzienności? Najprawdopodobniej, te pytania wydają się Wam dziwne, jednak szokujące jest, jak często nasza rzeczywistość balansuje na granicy niedopowiedzenia, a nawet metafory.... Czy czuliście kiedyś ból fantomowy po amputacji drugiego człowieka? A może dręczył Was pytania egzystencjalne, na które poszukiwaliście odpowiedzi, jednak te notorycznie znikały w gonitwie myśli oraz prozaizmie codzienności? Najprawdopodobniej, te pytania wydają się Wam dziwne, jednak szokujące jest, jak często nasza rzeczywistość balansuje na granicy niedopowiedzenia, a nawet metafory. Szeregu surrealistycznych doświadczeń, zmieniających postrzeganie spraw ważnych oraz tych błahych. Aby zmienić punkt widzenia, znaleźć źródło niestandardowej wiedzy, czy bodźców, zmuszających nas do kontemplacji, sięgamy po najróżniejsze dzieła kultury, a jednym z nich, mogą stać się „Szkice dla większych całości” Sobiesława Kolanowskiego.

Zbiór opowiadań tego polskiego autora, to jedenaście krótkich form literackich, poruszających w tropiczny sposób, problemy trapiące współczesnego człowieka. Od znalezienia lekarstwa na wszechobecną samotność, przez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czym jest miłość lub dlaczego czujemy się wyobcowani w coraz liczniejszym społeczeństwie, aż po zagadnienia bardziej filozoficzne, kwestionujące sens ludzkiej egzystencji. Nowelek balansujących na granicy jawy oraz snu. Niedosłownych, intrygujących, jednocześnie trudnych w obiorze. Wymagających od czytelnika skupienia, spokojnego przemyślenia treści, a także płynącego z nich morału. Historii przesiąkniętych realizmem magicznym, urzekających przemyślaną konstrukcją, bezkompromisowych eksperymentów literackich, które zaskakują i oczarowują.

Mówiąc o samych opowiadaniach, warto przytoczyć kilka z nich, które w moim indywidualnym odczuciu, zasługują na szczególną uwagę. Już na pierwszej stronie, czytelnika zaskakuje fascynujące pod względem konstrukcji „Rozpoczęcie”, hipnotyzujące swoją powtarzalną, przemyślaną formą, przywodzącą na myśl wystukiwany, monotonny rytm. Melodię dającą zahipnotyzować się czytelnikowi. Uczucie literackiej perfekcji pogłębia ostatnia historia „Koniec rozpoczęcia”, która w połączeniu z pierwszym utworem tworzy niezwykłą klamrę kompozycyjną, dopinającą jedenaście opowiadań i scalającą je w spójną całość. Tak przemyślane działanie świadczy o ogromnej świadomości twórczej autora. Jest to szczególnie zaskakujące, ponieważ wydany w styczniu 2018 roku zbiór „Szkice dla większych całości”, stanowi debiut literacki Sobiesława Kolanowskiego, chociaż uważni fani literatury, szczególnie tej fantastycznej, mogą kojarzyć nazwisko pochodzącego z Piły pisarza, z książki „Szpony i kły”, czyli wiedźmińskimi opowieściami wydanymi za sprawą Nowej Fantastyki. Wracając jednak do opowiadań, które zwróciły moją uwagę w samych „Szkicach […]”, pragnę wspomnieć jeszcze o dwóch z nich, zdecydowanie wybijających się na tle pozostałych. Poruszająca opowieść, pozornie traktująca o męskiej przyjaźni i nieuchwytnej miłości w różnych jej formach, ukryta pod tytułem „14 dni zwykłych”, przypadła nie tylko mnie do gustu, ale co zdecydowanie istotniejsze, znalazła uznanie wśród jurorów ogólnopolskim konkursie literackim PWN. Jednak moim absolutnym faworytem nie jest historia nagradzana lub zaskakująca swoją formą, a urzekającą prostotą, szczerością i wdziękiem realizmu magicznego historia o pewnym mężczyźnie. „Ksawery, który rozmawiał z aniołem”, zdaje się subtelnym nawiązaniem do życia każdego z nas, i jedyne, nad czym ubolewam, to zbyt dosłowny tytuł, zdradzający najciekawszą z tajemnic tej nowelki.

Chociaż wymieniłam zaledwie kilka opowiadań z całego zbioru, to jestem przekonana, że każdy czytelnik, który sięgnie po „Szkice dla większych całości”, znajdzie w nich coś dla siebie. Nie ważne, czy będzie to nawiązujące do filmu Jima Jarmuscha „Kawa i papierosy” opowiadanie „Wielki plan rozproszenia”, czy metaforyczne, kryjące w sobie wile treści „Znaczenie róży”, albo „Perpetuum Mobile”, do którego przeczytania gorącą Was zachęcam (link znajdziecie poniżej). Wszystkie ze szkiców, posiadają w sobie coś urzekającego, nienamacalnego i trudnego do nazwania. I niech nie zwiedzie Was prosty język, trafnie naśladujący mowę potoczną lub zwyczajne, życiowe dialogi, ponieważ w naturalności kryje się odrobina patosu, przez którą często trywialne kwestie, zdają się nabierać indywidualnego wymiaru, uderzającego odbiorcę niczym stworzone z prozy sole trzeźwiące. Otwierające oczy, skłaniające do refleksji.

Jedyny zarzut, jaki posiadam do całego zbioru, jednak niech to Was nie zmyli, ponieważ mankament ten nie jest wadą, to fakt – „Szkice dla większych całości” zostały wydane własnym sumptem. Z doświadczenia osoby interesującej się literackim światkiem wiem, że książki publikowane w ten sposób, często bagatelizowane są nie tylko wśród recenzentów, ale przede wszystkim, przez szerokie grono potencjalnych odbiorców. W wypadku twórczości Sobiesława Kolonowskiego, która i tak w samej treści ogranicza się do wąskiego grona zainteresowany, może zaowocować nikłym odzewem czytelników, a fakt ten strasznie mnie boli i pragnę dodać, nie jest to ból fantomowy. Nie chciałabym, aby potencjał tak niezwykłego twórcy poszedł na marne, dlatego gorąco liczę na to, że już wkrótce na polskim rynku ukaże się pełnoprawna powieść tego pisarza. Kto wie, może będzie to nawet rozwinięcie jednego z opowiadań znajdujących się w „Szkicach […]”.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić Was do sięgnięcia po „Szkice dla większej całości”, podkreślając jednocześnie, że nie jest to literatura dla wszystkich. Jeżeli jesteście gotowi na spotkanie z prozą zachęcającą do refleksji oraz poświęcenia wolnego czasu na odczytywanie ukrytych metafor zawartych na zaledwie 218 stronach, czy delektowanie się zawiłościami tekstu i ukrytymi w nim alegoriami, to śmiało sięgnijcie po zbiór opowiadań Sobiesława Kolanowskiego!

Więcej na http://niedopisana.blogspot.com/

pokaż więcej

 
2018-08-19 11:18:47
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę w prezencie
 
2018-08-17 19:52:28
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: The Folk of the Air (tom 1)
 
2018-08-04 11:21:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, E-book
Autor:
Seria: Reportaż
 
2018-08-01 01:41:25
Dodała książkę na półkę: Przeczytane

Coraz częściej na polskim rynku wydawniczym, można natrafić na prace młodych, zdolnych ilustratorów. Nowe pokolenie grafików umiejętnie i systematycznie udowadnia, jak na wiele ich stać, ciesząc oczy odbiorców owocami własnej twórczości. Rysunkami inspirującymi, wzbogacającymi zawartość książek, uczącymi doceniać estetyczne wykonanie przedmiotów codziennego użytku. Nie dziwi więc fakt, że na... Coraz częściej na polskim rynku wydawniczym, można natrafić na prace młodych, zdolnych ilustratorów. Nowe pokolenie grafików umiejętnie i systematycznie udowadnia, jak na wiele ich stać, ciesząc oczy odbiorców owocami własnej twórczości. Rysunkami inspirującymi, wzbogacającymi zawartość książek, uczącymi doceniać estetyczne wykonanie przedmiotów codziennego użytku. Nie dziwi więc fakt, że na szczególną uwagę zasługują artyści, którzy poświęcają swoje życie zawodowe, aby kształtować gusta najmłodszych odbiorców, ponieważ wbrew pozorom, to właśnie dzieci są najtrudniejszą do zaspokojenia grupą docelową. Nie ze względu na konieczność przyswajania dużej liczby ilustracji, ale przede wszystkim, przez ogromne wyzwanie, jakie stanowi przebicie się z estetycznymi, dobrze wykonanymi pracami, przez zalewające rynek rysunkowe straszydła lub wszechogarniającą disneyowską estetykę. Nauczenie dzieci wrażliwości artystycznej, oswajanie ich z grafikami przemyślanymi, dostosowanymi do ich wieku i zaprojektowanymi, a nie tylko narysowanymi, jest wyzwaniem samym w sobie. Jako coraz bardziej świadome społeczeństwo zaczynamy pojmować wagę przyzwyczajania młodszego odbiorcy do różnych form kultury. Prawdą bowiem jest, że czym skorupka nasiąknie, tym na starość troci. Dlatego fundamentem dla świadomego konsumenta sztuki, są własnie ilustracje.

Mówiąc o pozycjach książkowych adekwatnych dla młodszego odbiorcy, a przy tym estetycznych oraz stworzonych przez polskich twórców, warto wspomnieć pewną serię. Składającą się obecnie z dwóch części, powieść (praktycznie) graficzną stworzoną przez utalentowaną ilustratorkę Nikolę Kucharską - "Jak to działa". Głównym zadaniem książeczek jest przybliżenie czytelnikowi perypetii rezolutnej Klary oraz jej niezwykle sympatycznej rodziny, wpsierającej młodą odkrywczynię w snucie marzeń o przyszłej karierze zawodowej. Jaka praca okaże się najlepsza? Może wyzwania stojące przed biologiem okażą się godne uwagi? Bycie weterynarzem, ale na czym ten fach polega? A co się stanie, gdy zainteresowanie dotyczące fizjonomii zwierząt, przerodzi się w ciekawość spowodowaną sposobem funkcjonowania ludzkiego organizmu?

W "Jak to działa? Ciało człowieka" marzeniem Klary jest, aby w przyszłości zostać lekarką. A może jednak pielęgniarką? Aby się tego dowiedzieć, dociekliwa, rudowłosa dziewczynka musi zgłębić zagadnienia dotyczące tajemnic własnego ciała. Wszystko, aby zrozumieć, jak działa ta niezwykle skomplikowana, organiczna machina. W poznawaniu otaczającego ją świata pomaga jej dziadek Ignacy, cierpliwie odpowiadający nawet na najtrudniejsze pytania, młodszy braciszek Karolek, tata Maks, mama Agata, a to dopiero początek licznej rodziny stworzonej przez Nikolę Kucharską, Joannę Kończak i Katarzynę Piętkę. Dzięki współpracy tych trzech, uzdolnionych kobiet, dowiemy się, co oznacza mieć sokoli wzrok, po co człowiekowi pępek, czy po co potrzebny jest sen? Nie zabraknie tematów trudniejszych jak spędzającej sen z powiek wszystkim rodzicom kwestii, skąd się biorą dzieci, lub czym jest DNA. I możecie wierzyć lub nie, ale to dopiero początek tej niezwykłej lekcji biologii!

Na 32 stronach wypełnionych pięknymi, drobiazgowymi ilustracjami, składającymi się z zestawienia prostych plam koloru odwzorowujących światłocień oraz wyraźnych linii zaznaczających kontur, skrywa się ogrom wiedzy przydatnej dziecku (i nie tylko). Dzięki podziałowi na cztery części: "Ja i moja rodzina", "Zmysły i mózg", "Zdrowy tryb życia", "U lekarza" oraz rodziła specjalny - "Szpital", każdy młody odkrywca otrzyma sporą dawkę uporządkowanych informacji dotyczących ludzkiego organizmu. Największą zaletą "Jak to działa? Ciało człowieka", bez wątpienia, jest przyjazna forma, która oprócz inteligentnego, acz przepełnionego humorem tekstu, nie ogranicza się do zagadnień typowych. Czym jest żołądek, układ nerwowy, czy szkielet — tak na te pytanie czytelnik znajdzie odpowiedź, jak również przyswoi i zrozumie znaczenie związków frazeologicznych związanych ze zdrowiem, a to już takie oczywiste nie jest. Książka zilustrowana przez Nikolę Kucharską robi to, co każda dobra pozycja wydawnicza skierowana dla dzieci powinna czynić. Uczy poprzez zabawę, rozbudzając ciekawość małych odkrywców, zachęcając ich do dalszego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania. Ogromnym plusem "Jak to działa? Ciało człowieka" jest także zawartość ostatnich dwóch stron. Na ich łamach, można zapoznać się z kilkoma zawodami idealnymi dla przyszłych pasjonatów medycyny oraz poznać inspirujące persony, zmieniające bieg historii nauki o leczeniu chorób, jak: Florence Nightingale, Louis Pasteur , a nawet Zbigniew Religa.

Jako kilkuletnie dziecko, uwielbiałam zagłębiać się w zagadnienia dotyczące ludzkiego physis. Godzinami siedziałam przed telewizorem, śledząc kolejne odcinki francuskiej animacji "Było sobie życie", a ponieważ uważam, że pewne młodzieńcze upodobania nigdy nie ulegają zmianom, bez względu na różnicę lat i pokoleń, śmiało mogę polecić "Jak to działa? Ciała człowieka". I chociaż nie miałam jeszcze okazji przetestować książki na dzieciach, z całą pewnością to zrobię. Jeżeli moja kilkuletnia siostrzenica zada mi pytanie dotyczące jakiegoś medycznego zagadnienia, z dumą i ogromną radością, zaprezentuję jej tę wspaniałą pozycję. Jestem bowiem przekonana, że przypadnie jej do gustu, tak jak spodobała się mnie!

Więcej na http://niedopisana.blogspot.com/

pokaż więcej

 
2018-07-31 23:44:50
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-07-31 22:20:36
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Mindhunter
 
2018-07-31 22:11:51
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Saga księżycowa (tom 3)
 
2018-07-31 22:09:34
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Cykl: Saga księżycowa (tom 2)
 
2018-07-31 15:28:35
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Seria: Reportaż
 
2018-07-21 19:41:18
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, E-book
Autor:
 
2018-07-16 21:30:44
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, E-book
 
2018-07-12 22:04:00
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Grisza (tom 1)
 
2018-07-12 17:37:43
Została fanką autorki: Madeline Miller
 
2018-07-12 17:36:21
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
 
Moja biblioteczka
1115 97 637
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (44)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (30)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd