Zawsze stanę przy tobie

Okładka książki Zawsze stanę przy tobie Gayle Forman
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Zawsze stanę przy tobie
Gayle Forman
2016-04-13
2016-04-13
2007-08-16
Natalia Szczyrek
dla nastolatek dojrzewanie dorastanie literatura amerykańska literatura dla młodzieży młodzieńczy bunt nastolatka poszukiwanie własnej tożsamości powieść obyczajowa problemy młodzieży przemoc przyjaźń samotność terapia
Inne

Przewidywalna...

Przewidywalna...

Świetnie napisana, mądra i interesująca. Wciąga od pierwszej strony i można znaleźć w niej sporo mądrych myśli.

W ciągu tych kilku minionych dni przeczytałam cudowną książkę autorstwa Gayle Forman pod tytułem „Zawsze stanę przy tobie”. Główną bohaterką powieści jest młoda dziewczyna Brit, którą ojciec postanowił wysłać do ośrodka terapeutycznego Red Rock. Początkowo nastolatka nie spodziewała się jakie piekło będzie musiała przeżyć w tym zakładzie. Jednakże nie wszystko co działo się w ośrodku było złe. Poznała kilka dziewczyn, które w najgorszych chwilach były z nią. Czy Brit dowie się co działo się z jej matką? Czy nastolatka odkryje prawdę dlaczego została wysłana do Red Rock? Co takiego działo się w ośrodku? Czy zakład, który miał pomagać działał tak jak powinien? Czy Brit odnajdzie szczęście? Czy w końcu uda się pokazać co dzieje się w Red Rock? Czy Brit dojdzie do porozumienia z ojcem? Tego dowiecie się czytając tą książkę.
Gdy zaczynałam czytać publikację Gayle Forman pod tytułem „Zawsze stanę przy tobie” nie spodziewałam się, że aż tak szybko się w nią wciągnę. W pewnym momencie nie mogłam się od niej oderwać. Zresztą każdą książkę, którą przeczytałam autorstwa Gayle Forman czytało mi się szybko. Jednakże w tej publikacji zostało poruszony bardzo ważny temat. Gdy rodzice dowiadują się, że ich dziecko jest lesbijką bądź gejem od razu chcą wysłać swoją pociechę do zakładu zamkniętego aby wyleczyć z odmiennej orientacji. Bądź gdy latorośl jest zbuntowana robią podobnie. Jak dla mnie trzeba spróbować rozmów i zrozumieć. Bo przecież to czy dziecko jest gejem bądź lesbijką to nie jest wymysł lub chwilowy kaprys. Z orientacją seksualną człowiek się rodzi. Wracając do meritum. „Zawsze będę przy tobie” Gayle Forman polecam przeczytać bo naprawdę warto.

Przeczytałam w parę godzin, szybko zleciało :) Lekka historia, chodź temat ciężki, współczułam dziewczynom. Jednak niektóre rzeczy były absurdalne, stąd ta ocena :p

Krótka, "szybka" książka. Ciekawa historia, której ani trochę się nie spodziewałam sięgając po tę pozycję. Niekoniecznie lekka, na co mogłyby wskazywać jej rozmiary. Zawiera w sobie mnóstwo wątków dotyczących problemów nastolatków. Niezrozumienie, hejt, lgbt, brak akceptacji, bycie niżej w hierarchii.
Ogólnie książka taka sobie (nie najlepsza, nie najgorsza),ale poruszająca ważne tematy, dlatego polecam głównie nastolatkom i ich rodzicom.

Ogólnie książka taka sobie (nie najlepsza, nie najgorsza),ale...

Książka intersująca, przeczytałam ją w jakieś kilka godzin. Polecam

Książka intersująca, przeczytałam ją w jakieś kilka godzin. Polecam

Książka dzięki której wciągnęłam się do świata książek ♥ Wzruszające. Co tu więcej mówić..

Książkę szybko się czyta.
Jest napisana przystępnym językiem.
Opisuje historię pięciu dziewczyn, które postanowiły walczyć o swoje prawa w ośrodku terapeutycznym, który w żaden sposób nie spełniał swojej funkcji. Powieść ta pokazuje, że warto walczyć w słusznym celu, ponieważ jeśli mamy rację to musimy jej dowieść, aby koszmar się skończył.
Serdecznie polecam.

Książkę szybko się czyta.
Jest napisana przystępnym językiem.
Serdecznie polecam.

Z pierwszymi powieściami Gayle Forman spotkałam się kilka lat wcześniej, za sprawą dwóch tomów: Zostań, jeśli kochasz oraz Wróć, jeśli pamiętasz. Pamiętam, że obie te książki bardzo mi się podobały. I chciałam wtedy przeczytać kolejne, ale ich nie miałam. Ostatnio spontanicznie sięgnęłam po książkę, którą dostałam już dość dawno, czyli: Zawsze stanę przy tobie. I przyznaję, wszem i wobec, że mnie powieść zaskoczyła swoją złożonością, pomysłem oraz problematyką. W dodatku jest napisana ciekawym i przystępnym językiem, czyta się bardzo przyjemnie, jednocześnie jest lekka, mimo poruszanych trudnych tematów.

Brit jest szesnastoletnią dziewczyną, pasjonuje ją muzyka, gra w kapeli, nosi dredy i jest wytatuowana. Wiele osób nie potrafi jej zrozumieć, a może lepiej powiedzieć nie chce. I z tego właśnie powodu trafia do szkoły, Red Rock. Właściwe ośrodka terapeutycznego dla zbuntowanych nastolatek.
Znajduje się wśród wielu różnych dziewczyn z różnymi "zaburzeniami", próbuje się odnaleźć w trudnej sytuacji. I musi walczyć o swój spokój, własne zdrowie psychiczne i zmierzyć się z trudnymi ludźmi, którzy tak naprawdę nie mają żadnych kwalifikacji.

Z różnych stron płyną wyzwiska, chamskie i niewyważone uwagi. Można się zagubić i stracić cząstkę siebie. Na szczęście Brit, w mrokach ośrodka może znaleźć przyjaciółki: V, Bebe, Marthę i Cassie. Razem, będą walczyć o... zmiany i
wolność.

Autorka mnie przekonała do swojej książki, wciągnęła i pozostawiła w zamyśleniu.
Polecam zapoznać się z tą historią.

Chciałabym wierzyć, że takie miejsca jak opisane w książce Red Rock naprawdę nie istnieją na świecie. Jest już na nim wystarczająco dużo zła.

Powieść czyta się szybko, ale nie nawiązałam z Brit, główną bohaterką, jakieś szczególnie sympatycznej więzi. Książka na jedno popołudnie, nie sądzę bym ją długo trzymała w pamięci. Mimo to polecam miłośnikom gatunku jak i fanom autorki, książka pisana w podobnym stylu jak „Zostań, jeśli kochasz” i ”Wróć, jeśli pamiętasz”.

• 2017
  • 2016