Niezgodna

Divergent
9780062024022
dystopia
BlackBerry

W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudycja (inteligencję). W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago, któremu poświęcą się na resztę swojego życia. Beatrice wybiera między pozostaniem z rodziną, a byciem sobą – nie może mieć tych dwóch rzeczy naraz. Więc dokonuje wyboru, który zadziwia wszystkich, nawet ją samą.

Podczas bardzo burzliwego wprowadzenia, Beatrice przemianowuje się na Tris i walczy o to, aby dowiedzieć się, kto naprawdę jest jej przyjacielem – i rozpoczyna romans z czasem fascynującym, a czasem doprowadzającym do białej gorączki chłopakiem, który dopasowuje się do ścieżki życiowej, którą obrała. Tris kryje także pewien sekret, taki, który ukrywa przed wszystkimi, gdyż została ostrzeżona, że jego ujawnienie może oznaczać śmierć. Odkrywa rosnący w siłę konflikt, który może zagrażać odkryciem stworzonej przez nią samą idealnej społeczności, w której żyje. Tris dowiaduje się również, że jej tajemnica może pomóc tym, których kocha… lub zniszczyć ją samą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Catalina | 2012-05-09
Przeczytana: 05 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po „Niezgodną” autorstwa Veroniki Roth sięgnęłam z kilku powodów. Po pierwsze, to dystopia, a ja uwielbiam takie powieści. Po drugie, jest to książka porównywana do „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, których jestem fanką. I po trzecie, przyznaję otwarcie – zwiodły mnie te wszystkie pochlebne opinie na okładce i liczba sprzedanych egzemplarzy. Nigdy nie widziałam okładki do tego stopnia wypchanej przechwałkami. Po lekturze tej powieści dochodzę do wniosku, że co najmniej większość z nich jest bezzasadna.

„Spokój jest ograniczeniem”*

Główną bohaterką „Niezgodnej” jest szesnastoletnia Beatrice Prior, która zostawia swoją rodzinną frakcję – Altruizm, by wstąpić w szeregi Nieustraszonych. W nowej frakcji odnajdzie nie tylko przyjaciół, ale także wrogów. Zarówno przed jednymi, jak i drugimi musi ukrywać to, że jest Niezgodna, czyli wykazuje cechy charakterystyczne dla kilku frakcji jednocześnie. Czy uda jej się uniknąć ujawnienia i niebezpieczeństwa wynikającego z tego, kim...

Blair | 2012-08-21
Na półkach: Przeczytane, *2012*, Totalne dno
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Frakcja ponad krwią, niezgodność ponad regułami"

Po „Niezgodną” sięgnęłam w sierpniu. Po przeczytaniu książki, dosłownie pięć sekund poświęciłam ogólnemu ogarnięciu wszystkich bzdetów, które się w niej znalazły, po czym sprawiłam, aby moje życie było wolne od tej powieści, pozbywając się jej z myśli i prywatnej biblioteczki. Doświadczenie to było tak przerażające, że do dzisiaj zbierałam się, aby o danej książce napisać tekst. Mam nauczkę – nie sięgać po pozycję, która posiada okładkę ze wszystkich stron zapchaną cytatami z pochlebnych recenzji, zapewne pozamieszczanych w innej części internetowego wszechświata – tej jeszcze przeze mnie nieodkrytej.

Książka opowiada o przygodach Beatrice Prior (vel Mary Sue). Jej rodzinną frakcją jest nudny Altruizm, tak więc porzuca go dla jedwabistych Nieustraszonych, których już od dawna skrycie podziwia, podgląda i szanuje. Jest niestety także niezgodna (Ha! Nie spodziewaliście się, co?), co oznacza, że podziela cechy kilku frakcji, przez...

Shimik | 2015-05-27

Książka lekka, łatwa i przyjemna:) Można ją czytać aby się odprężyć:) Porównywanie tej książki do Igrzysk śmierci jest stanowczo nie trafione:) Niby główna bohaterka jest podobna, ale historia odmienna:) Niedowiarkom radzę zapoznać się z obiema książkami i wtedy sobie porównać:)

Mi się podobała więc polecę Wam przeczytanie:)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przynależność, oddanie i pięć grup: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność... a co jeśli chcę być i odważna i mądra? Albo nie chcę być nikim z tamtych? Mówimy temu papa!

Z brzydkiego kaczątka Beatrice staje się waleczną Tris. Opuszcza szary Altruizm i wybiera ciemną stronę mocy, czyli Nieustraszoność. Sztywniaczka, bo tak ją nazywają, znajdzie przyjaciół i ich przeciwieństwo, ukaże swą odwagę, ale i rozpacz, odkryje w sobie siłę, ale i słabość oraz znajdzie szansę na miłość... tylko czy z tego skorzysta?
Dojrzewanie, podejmowanie trudnych decyzji, wkraczanie w świat dorosłych – to są priorytety tej książki. Pokazuje nam, że są też ludzi chciwi, żądni władzy, łagodni jak baranki, pomagający potrzebnym, odważni, mądrzy i... NIEZGODNI!

Z daleka jedzie od tego „Igrzyskami Śmierci”, ale jednak ta książka ma własną fabułę i akcję oraz styl. Bardzo podobało mi się dzieło pani Roth i myślę, że kolejne książki są równie dobre. Teraz jeszcze tylko czas na film!
„Nie...

Virginia | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Książka jak dla mnie bardzo dobra, nie czytałam "Igrzysk śmierci" więc nie mogę się odnieść i porównać obu historii. Mogę napisać tylko tyle, że historia na pewno wciąga. Emocje, które mi towarzyszyły podczas czytania były naprawdę różne, zależały głównie od sytuacji głównej bohaterki, którą bardzo polubiłam. Jak dla mnie książka godna polecenia, film również chociaż chwilami bardzo się różnił ale to norma. Z przyjemnością sięgnę po kolejną część. Polecam.

kryminalnakuchnia | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, Serie

Zwolennicy i fani "Igrzysk śmierci" raczej nie znajdą w tej książce niczego ciekawszego, poza słabym powielaniem, tego co już było.

"Niezgodna", autorstwa Weroniki Roth, jest niestety tylko marną kopią tego, co kilka lat temu, z wielką pompą, zaproponowała czytelnikom Suzanne Collins.

Fabuła pozostawia wiele do życzenia. Miałam wrażenie, że książka ciągnie się jak flaki z olejem. Opisy i charakterystyka frakcji, które w mojej opinii były kluczowe, robiona jakby po łebkach i trochę na odwal się.

Bohaterowie, których ja osobiście nie polubiłam, byli strasznie dziecinni, infantylni, a co gorsza nijacy. No może z wyjątkiem Cztery. To dzięki jego tajemniczej i barwnej postaci miałam ochotę czytać dalej.

Mimo, iż nie zmuszałam się do czytania kolejnych stron książki, to podświadomie czekałam na jej koniec. Do ostatnich stron miałam nadzieję, że autorka czymś mnie jeszcze zaskoczy i zmienię zdanie. Niestety tak się nie stało. Nie pomógł nawet leki styl autorki.

W mojej opinii,...

GraceSuarez | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Mam to za sobą. Nareszcie, bo myślałam,że ta książka nigdy się nie skończy. Musiałam się zmuszać, obiecywać sobie, że codziennie przeczytam minimum 30 stron.Inaczej bym tego nie ukończyła. I to jest straszne, bo czytanie ma być przyjemnością a nie męczarnią.

Nie lubię zostawiać niedokończonych dzieł, tylko dlatego pociągnęłam to do końca, chociaż niewiele brakowało żebym rzuciła tą książką o ścianę. Z początku czytałam z zaciekawieniem, ale bardzo szybko ustąpiło ono irytacji. Wielce naiwna a zarazem przewidywalna książka o wątku miłosnym nie wspominając. Dałam się nabrać na przechwałki znajdujące się na okładce. To jest tak zachwalane jakby była to co najmniej najlepsza książka świata. Porównywanie jej do 'Igrzysk śmierci' jest całkowicie nieutrafione.

Refleksje po lekturze? Brak. Jest za to złość, że straciłam tak wiele czasu, który mogłabym poświęcić na powieść, która na to zasługuje.
Jestem pewna, że w ekspresowym tempie zapomnę o 'Niezgodnej'.

Kiwi_Agnik | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Książka poruszająca kwestie wyborów i decyzji.
Traktująca o miłości, walce i odwadze, oraz wysnuwająca teorię, że wszystko, co robimy w życiu ma wpływ na naszą przyszłość.

Lektura lekka, język prosty.
Sięgnęłam po nią głównie z ciekawości i miło spędziłam czas, aczkolwiek książka skierowana jest głównie do nastolatek, a ja te lata świetności mam już dawno za sobą.

Arek | 2016-12-14
Przeczytana: 10 grudnia 2016

"Niezgodna" jest powieścią przeciętną. Przypisanie jej do kategorii science-fiction jest moim zdaniem niesłuszne. Sądzę że sposób opisywania rzeczywistości widzianej przez nastolatkę Beatrice należy klasyfikować do stylu young-adult. Young (młody) niewątpliwie się zgadza, jest to powieść młodzieżowa, natomiast drugi człon adult (dojrzały) raczej troszeczkę.
Bo czy mamy do czynienia z powieścią dojrzałą, mówię o erudycji, o poetyczności lub malowniczości opisów, niesamowitym klimacie, prowadzeniu wątku głównego w taki sposób byśmy z kolei my, nie mogli znaleźć sposobu na odłożenie książki.
Niestety rozczarowałem się, czytając tą powieść, żaden z elementów które wymieniłem wyżej, nie stał na wysokim poziomie.

"Niezgodna" to powieść z bliżej nieokreślonej przyszłości, a jej akcja umiejscowiona jest w Chicago. Nie mam chęci opisywać treści powieści. Myślę że napisała ją osoba która jest jeszcze zbyt młoda na płodzenie dobrych książek. Z drugiej strony łatwo wczuć jej się w...

CrooliC | 2015-01-28
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Beatrice "Tris" Prior - Altruistka, Nieustraszona, Niezgodna.

Przyznam szczerze, że najpierw obejrzałem film, zaś dopiero później zdecydowałem się na książkę. Zostałem wciągnięty przez historię, z pozoru kruchej dziewczyny, która dzięki swojemu uporowi zostaje najlepszą nowicjuszką swojej nowej frakcji. Razem z główną bohaterką przeżywałem jej wzloty i upadki. Niejednokrotnie mnie irytowała i denerwowała, ale tak, polubiłem ją.

Momentami czułem przeciągnięcia w fabule jednak główny wątek jest bardzo ciekawy, tak samo jak i sytuacja, w której znalazła się Beatrice i Jej trener. Cała ta historia, była na tyle interesująca, że postanowiłem sięgnąć po drugą część trylogii...