Niezgodna

9780062024022
dystopia
BlackBerry

Inne wydania

W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudycja (inteligencję). W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago, któremu poświęcą się na resztę swojego życia. Beatrice wybiera między pozostaniem z rodziną, a byciem sobą – nie może mieć tych dwóch rzeczy naraz. Więc dokonuje wyboru, który zadziwia wszystkich, nawet ją samą.

Podczas bardzo burzliwego wprowadzenia, Beatrice przemianowuje się na Tris i walczy o to, aby dowiedzieć się, kto naprawdę jest jej przyjacielem – i rozpoczyna romans z czasem fascynującym, a czasem doprowadzającym do białej gorączki chłopakiem, który dopasowuje się do ścieżki życiowej, którą obrała. Tris kryje także pewien sekret, taki, który ukrywa przed wszystkimi, gdyż została ostrzeżona, że jego ujawnienie może oznaczać śmierć. Odkrywa rosnący w siłę konflikt, który może zagrażać odkryciem stworzonej przez nią samą idealnej społeczności, w której żyje. Tris dowiaduje się również, że jej tajemnica może pomóc tym, których kocha… lub zniszczyć ją samą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

• Ponad wszystko
  • Projekt: Prawda
  • Historia zaginionej dziewczynki
  • Zostawić Daringham Hall
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne

7,11 (18 ocen i opinii)
Ósme życie (dla Brilki)
Nino Haratischwili

9 (4 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Salon Wiosenny
György Spiró

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Catalina | 2012-05-09
Przeczytana: 05 maja 2012

Po „Niezgodną” autorstwa Veroniki Roth sięgnęłam z kilku powodów. Po pierwsze, to dystopia, a ja uwielbiam takie powieści. Po drugie, jest to książka porównywana do „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, których jestem fanką. I po trzecie, przyznaję otwarcie – zwiodły mnie te wszystkie pochlebne opinie na okładce i liczba sprzedanych egzemplarzy. Nigdy nie widziałam okładki do tego stopnia wypchanej przechwałkami. Po lekturze tej powieści dochodzę do wniosku, że co najmniej większość z nich jest bezzasadna.

„Spokój jest ograniczeniem”*

Główną bohaterką „Niezgodnej” jest szesnastoletnia Beatrice Prior, która zostawia swoją rodzinną frakcję – Altruizm, by wstąpić w szeregi Nieustraszonych. W nowej frakcji odnajdzie nie tylko przyjaciół, ale także wrogów. Zarówno przed jednymi, jak i drugimi musi ukrywać to, że jest Niezgodna, czyli wykazuje cechy charakterystyczne dla kilku frakcji jednocześnie. Czy uda jej się uniknąć ujawnienia i niebezpieczeństwa wynikającego z tego, kim...

Blair | 2012-08-21
Na półkach: Przeczytane, *2012*, Totalne dno
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Frakcja ponad krwią, niezgodność ponad regułami"

Po „Niezgodną” sięgnęłam w sierpniu. Po przeczytaniu książki, dosłownie pięć sekund poświęciłam ogólnemu ogarnięciu wszystkich bzdetów, które się w niej znalazły, po czym sprawiłam, aby moje życie było wolne od tej powieści, pozbywając się jej z myśli i prywatnej biblioteczki. Doświadczenie to było tak przerażające, że do dzisiaj zbierałam się, aby o danej książce napisać tekst. Mam nauczkę – nie sięgać po pozycję, która posiada okładkę ze wszystkich stron zapchaną cytatami z pochlebnych recenzji, zapewne pozamieszczanych w innej części internetowego wszechświata – tej jeszcze przeze mnie nieodkrytej.

Książka opowiada o przygodach Beatrice Prior (vel Mary Sue). Jej rodzinną frakcją jest nudny Altruizm, tak więc porzuca go dla jedwabistych Nieustraszonych, których już od dawna skrycie podziwia, podgląda i szanuje. Jest niestety także niezgodna (Ha! Nie spodziewaliście się, co?), co oznacza, że podziela cechy kilku frakcji, przez...

Shimik | 2015-05-27

Książka lekka, łatwa i przyjemna:) Można ją czytać aby się odprężyć:) Porównywanie tej książki do Igrzysk śmierci jest stanowczo nie trafione:) Niby główna bohaterka jest podobna ale historia odmienna:) Niedowiarkom radzę zapoznać się z oboma książkami i wtedy sobie porównać:)

Mi się podobała więc polecę Wam przeczytanie:)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przynależność, oddanie i pięć grup: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność... a co jeśli chcę być i odważna i mądra? Albo nie chcę być nikim z tamtych? Mówimy temu papa!

Z brzydkiego kaczątka Beatrice staje się waleczną Tris. Opuszcza szary Altruizm i wybiera ciemną stronę mocy, czyli Nieustraszoność. Sztywniaczka, bo tak ją nazywają, znajdzie przyjaciół i ich przeciwieństwo, ukaże swą odwagę, ale i rozpacz, odkryje w sobie siłę, ale i słabość oraz znajdzie szansę na miłość... tylko czy z tego skorzysta?
Dojrzewanie, podejmowanie trudnych decyzji, wkraczanie w świat dorosłych – to są priorytety tej książki. Pokazuje nam, że są też ludzi chciwi, żądni władzy, łagodni jak baranki, pomagający potrzebnym, odważni, mądrzy i... NIEZGODNI!

Z daleka jedzie od tego „Igrzyskami Śmierci”, ale jednak ta książka ma własną fabułę i akcję oraz styl. Bardzo podobało mi się dzieło pani Roth i myślę, że kolejne książki są równie dobre. Teraz jeszcze tylko czas na film!
„Nie...

Kiwi_Agnik | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Książka poruszająca kwestie wyborów i decyzji.
Traktująca o miłości, walce i odwadze, oraz wysnuwająca teorię, że wszystko, co robimy w życiu ma wpływ na naszą przyszłość.

Lektura lekka, język prosty.
Sięgnęłam po nią głównie z ciekawości i miło spędziłam czas, aczkolwiek książka skierowana jest głównie do nastolatek, a ja te lata świetności mam już dawno za sobą.

enigmatique | 2012-09-13
Przeczytana: 13 września 2012

Zawiodłam się trochę na tej książce. Okładka informuje, że książka wykracza poza Igrzyska Śmierci. Jest to bardzo przesadzona opinia. Ogólnie podobał mi się pomysł. Świat podzielony na pięć frakcji, każdy 16 latek może wybrać odpowiednią dla siebie i swojego charakteru.
Autorka zdecydowanie przesadziła z tym natychmiastowym przeobrażeniem Beatrice w Tris. Na początku książki poznajemy cichą, szarą myszkę, a na końcu zastajemy nieustraszoną, wyrachowaną bohaterkę w niczym nie przypominającej tamtej dziewczyny z Altruizmu.
Postacią dla której przeczytam pozostałe części i z pewnością najlepiej opisaną w tej książce był Cztery. Czytając strasznie byłam ciekawa od czego to Cztery się wzięło. I od tego momentu w którym się dowiedziałam zaczęłam też podejrzewać kim on naprawdę jest.
Pod koniec zaczęła mnie już strasznie męczyć. Wiele scen było przesadzonych i zupełnie niepotrzebnych.
Najbardziej chyba w czytaniu denerwował mnie brak literówek, ale to już jest wina polskiego przekładu.

CrooliC | 2015-01-28
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Beatrice "Tris" Prior - Altruistka, Nieustraszona, Niezgodna. Przyznam szczerze, że najpierw obejrzałem film, zaś dopiero później zdecydowałem się na książkę. Zostałem wciągnięty przez historię, z pozoru kruchej dziewczyny, która dzięki swojemu uporowi zostaje najlepszą nowicjuszką swojej nowej frakcji. Razem z główną bohaterką przeżywałem jej wzloty i upadki. Niejednokrotnie mnie irytowała i denerwowała, ale tak, polubiłem ją. Momentami czułem przeciągnięcia w fabule jednak główny wątek jest bardzo ciekawy, tak samo jak i sytuacja, w której znalazła się Beatrice i Jej trener. Cała ta historia, była na tyle interesująca, że postanowiłem sięgnąć po drugą część trylogii...

Virginia | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Książka jak dla mnie bardzo dobra, nie czytałam "Igrzysk śmierci" więc nie mogę się odnieść i porównać obu historii. Mogę napisać tylko tyle, że historia na pewno wciąga. Emocje, które mi towarzyszyły podczas czytania były naprawdę różne, zależały głównie od sytuacji głównej bohaterki, którą bardzo polubiłam. Jak dla mnie książka godna polecenia, film również chociaż chwilami bardzo się różnił ale to norma. Z przyjemnością sięgnę po kolejną część. Polecam.

młoda_pisarka | 2013-12-26
Przeczytana: 17 listopada 2013

JEDEN WYBÓR MOŻE CIĘ ZMIENIĆ...

Na początku dałam ocenę maksymalną. Dlaczego ją zmieniłam? Chyba minęło wcześniejsze zafascynowanie książką i zaczęłam dostrzegać jej mankamenty.

Czy książka jest zaskakująca? I tak i nie. Są momenty, kiedy czytelnik przewiduje co się wydarzy, ale są też takie, kiedy czuje się całkowicie zbity z tropu i zaskoczony obrotem sytuacji.

Tris, główna bohaterka, jest młoda i żyje w antyutopijnym Chicago. Bohaterka zapada w pamięć ze wzgldu na podejmowane przez nią decyzje, nie boi się walczyć o tych, na których jej zależy tak samo, jak nie boi się poświęceń w imię większego dobra.

Co jednak razi?

Fakt, że to Tris jest narratorem, a zdecydowanie głównym bohaterem, który najbardziej przykuwa uwagę jest Tobias. Tobias wyróżnia się na tle innych męskich bohaterów serii młodzieżowych, przede wszystkim ze względu na swoje zdecydowanie. Nie waha się w podejmowaniu decyzji i zdaje się mieć niemal (niemal) każdą sytuację całkowicie pod kontrolą, jakby...

Malwina | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Byłam pod ogromnym wrażeniem trylogii "Igrzyska śmierci", także tylko kwestią czasu było, nim sięgnę po "Niezgodną" pani Roth. Chociaż ciężko pisać o niej "pani" - jest niemalże moją rówieśniczką. Jakkolwiek, jestem pod wrażeniem jej pisarskiego debiutu. Wykreowała dystopijną rzeczywistość, którą cechuje podział społeczeństwa na pięć frakcji - Prawość, Altruizm, Nieustraszoność, Serdeczność i Erudycja. Prekursorami takiego podziału kierowały idealistyczne pobudki - każda frakcja miała swoje założenia (zapisane w akcie założycielskim) i miała kształtować swoich obywateli zgodnie z cechą frakcji, do której przynależeli, by wspólnie tworzyć spójną i współpracującą populację. Jednak czas płynie, pierwotna ideologia traci na znaczeniu i na horyzoncie widać zapowiedź zmian.
I w tym właśnie czasie przychodzi żyć naszej bohaterce - Beatrice (Tris) Prior. Pochodzi ona z Altruizmu, gdzie kształtowana jest cecha bezinteresowności - wszyscy pochodzący z tej frakcji myślą przede wszystkim o...

Książki na dużym ekranie – premiery 2014

Nie wszyscy lubią oglądać ekranizacje książek – zwłaszcza tych ulubionych – wizja reżysera czasem rozmija się z naszą wyobraźnią. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie premier filmowych.

Na półkach