Lubimyczytać.pl to:

dystopia
typ
papier
BlackBerry
7.77 (2918 ocen i 431 opinii)

Opis książki

W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudycja (inteligencję). W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago, któremu poświęcą się na resztę swojego życia. Beatrice wybiera między pozostaniem z rodziną, a byciem sobą – nie może mieć tych dwóch rzeczy naraz. Więc dokonuje wyboru, który zadziwia wszystkich, nawet ją samą.

Podczas bardzo burzliwego wprowadzenia, Beatrice przemianowuje się na Tris i walczy o to, aby dowiedzieć się, kto naprawdę jest jej przyjacielem – i rozpoczyna romans z czasem fascynującym, a czasem doprowadzającym do białej gorączki chłopakiem, który dopasowuje się do ścieżki życiowej, którą obrała. Tris kryje także pewien sekret, taki, który ukrywa przed wszystkimi, gdyż została ostrzeżona, że jego ujawnienie może oznaczać śmierć. Odkrywa rosnący w siłę konflikt, który może zagrażać odkryciem stworzonej przez nią samą idealnej społeczności, w której żyje. Tris dowiaduje się również, że jej tajemnica może pomóc tym, których kocha… lub zniszczyć ją samą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Catalina | 2012-05-09
Przeczytana: 05 maja 2012

Po „Niezgodną” autorstwa Veroniki Roth sięgnęłam z kilku powodów. Po pierwsze, to dystopia, a ja uwielbiam takie powieści. Po drugie, jest to książka porównywana do „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, których jestem fanką. I po trzecie, przyznaję otwarcie – zwiodły mnie te wszystkie pochlebne opinie na okładce i liczba sprzedanych egzemplarzy. Nigdy nie widziałam okładki do tego stopnia wypchanej przechwałkami. Po lekturze tej powieści dochodzę do wniosku, że co najmniej większość z nich jest bezzasadna.

„Spokój jest ograniczeniem”*

Główną bohaterką „Niezgodnej” jest szesnastoletnia Beatrice Prior, która zostawia swoją rodzinną frakcję – Altruizm, by wstąpić w szeregi Nieustraszonych. W nowej frakcji odnajdzie nie tylko przyjaciół, ale także wrogów. Zarówno przed jednymi, jak i drugimi musi ukrywać to, że jest Niezgodna, czyli wykazuje cechy charakterystyczne dla kilku frakcji jednocześnie. Czy uda jej się uniknąć ujawnienia i niebezpieczeństwa wynikającego z tego, kim jest?

Veronic...

Blair | 2012-08-21
Na półkach: Totalne dno, *2012*, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

"Frakcja ponad krwią, niezgodność ponad regułami"

Po „Niezgodną” sięgnęłam w sierpniu. Po przeczytaniu książki, dosłownie pięć sekund poświęciłam ogólnemu ogarnięciu wszystkich bzdetów, które się w niej znalazły, po czym sprawiłam, aby moje życie było wolne od tej powieści, pozbywając się jej z myśli i prywatnej biblioteczki. Doświadczenie to było tak przerażające, że do dzisiaj zbierałam się, aby o danej książce napisać tekst. Mam nauczkę – nie sięgać po pozycję, która posiada okładkę ze wszystkich stron zapchaną cytatami z pochlebnych recenzji, zapewne pozamieszczanych w innej części internetowego wszechświata – tej jeszcze przeze mnie nieodkrytej.

Książka opowiada o przygodach Beatrice Prior (vel Mary Sue). Jej rodzinną frakcją jest nudny Altruizm, tak więc porzuca go dla jedwabistych Nieustraszonych, których już od dawna skrycie podziwia, podgląda i szanuje. Jest niestety także niezgodna (Ha! Nie spodziewaliście się, co?), co oznacza, że podziela cechy kilku frakcji,...

kasandra_85 | 2012-02-27
Przeczytana: luty 2012

Lenalee | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Wypożyczenie „Niezgodnej” z biblioteki to w moim wypadku był całkowicie spontaniczny wybór, gdyż nigdy wcześniej nie planowałam jej przeczytania. Raz czy dwa być może zwróciłam na nią uwagę na portalu literackim, jednakże nie na tyle, żeby planować jej przeczytanie. Tym bardziej, iż przyznaję, że porównanie tej książki z trylogią „Igrzyska śmierci” raczej odepchnęło mnie od tej powieści, gdyż od pewnego czasu starannie unikam wszystkiego, co ma z nią jakikolwiek związek. Dodatkowo uważam, że promowanie książki na powieściach, które odniosły niesamowity sukces w świecie literackim jest dosyć tanim chwytem, choć bardzo popularnym. Niemniej po „Niezgodną” sięgnęłam, zupełnie się nad tym nie zastanawiając. Uczucia do tej książki mam bardzo mieszane, choć nie tak złe, jak mogłabym się spodziewać.

Beatrice żyje w świecie, który podzielony jest na pięć odłamów: Prawość, Altruizm, Erudycję, Serdeczność i Nieustraszoność. Gdy kończy ona szesnaście lat, musi podjąć decyzję, którą frakcję wybie...

książek: 1934
enigmatique | 2012-09-13
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2012

Zawiodłam się trochę na tej książce. Okładka informuje, że książka wykracza poza Igrzyska Śmierci. Jest to bardzo przesadzona opinia. Ogólnie podobał mi się pomysł. Świat podzielony na pięć frakcji, każdy 16 latek może wybrać odpowiednią dla siebie i swojego charakteru.
Autorka zdecydowanie przesadziła z tym natychmiastowym przeobrażeniem Beatrice w Tris. Na początku książki poznajemy cichą, szarą myszkę, a na końcu zastajemy nieustraszoną, wyrachowaną bohaterkę w niczym nie przypominającej tamtej dziewczyny z Altruizmu.
Postacią dla której przeczytam pozostałe części i z pewnością najlepiej opisaną w tej książce był Cztery. Czytając strasznie byłam ciekawa od czego to Cztery się wzięło. I od tego momentu w którym się dowiedziałam zaczęłam też podejrzewać kim on naprawdę jest.
Pod koniec zaczęła mnie już strasznie męczyć. Wiele scen było przesadzonych i zupełnie niepotrzebnych.
Najbardziej chyba w czytaniu denerwował mnie brak literówek, ale to już jest wina polskiego przekładu.

Na początku dałam ocenę maksymalną. Dlaczego ją zmieniłam? Chyba minęło wcześniejsze zafascynowanie książką i zaczęłam dostrzegać jej mankamenty.
Czy książka jest zaskakująca? I tak i nie. Są momenty, kiedy czytelnik przewiduje co się wydarzy, ale są też takie, kiedy czuje się całkowicie zbity z tropu i zaskoczony obrotem sytuacji.
Tris, główna bohaterka, jest młoda i żyje w antyutopijnym Chicago. Bohaterka zapada w pamięć ze wzgldu na podejmowane przez nią decyzje, nie boi się walczyć o tych, na których jej zależy tak samo, jak nie boi się poświęceń w imię większego dobra.
Co jednak razi?
Fakt, że to Tris jest narratorem, a zdecydowanie głównym bohaterem, który najbardziej przykuwa uwagę jest Tobias. Tobias wyróżnia się na tle innych męskich bohaterów serii młodzieżowych, przede wszystkim ze względu na swoje zdecydowanie. Nie waha się w podejmowaniu decyzji i zdaje się mieć niemal (niemal) każdą sytuację całkowicie pod kontrolą, jakby wszystko szło według ustalonej przez niego gry....

Muszę na początku przyznać, że czegoś takiego się nie spodziewałam i już nie mogę się doczekać filmu który jest już podobno realizowany przez Summit Entertainment.

Wprowadzając w ten magiczny i pełen wrażeń świat, ludzie podzieleni są na 5 frakcji (grup): Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). W wieku szesnastu lat ma się najpierw test do której pasowałoby się grupy, a potem ma się samemu dokonać wyboru czy chce się zostać tam, gdzie się urodziło czy przejść szkolenie, aby stać się kimś nowym, innym.
W wersji polskiej nie mamy powiedziane dokładnie gdzie żyją Ci ludzie ale w głównej wersji wszystko odbywa się w Chicago.

Beatrice nigdy nie jest bezinteresowna i czuje, że nie pasuje do swojej rodziny i przyjaciół, Altuizm nie jest dla niej. Po wyniku jej testów, może wybrać co chce, jednak pilnie musi pilnować swojego sekretu, bo może sprawić, że ludzie u szczytu władzy będą mieli powód aby ją za...

Malwina | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Byłam pod ogromnym wrażeniem trylogii "Igrzyska śmierci", także tylko kwestią czasu było, nim sięgnę po "Niezgodną" pani Roth. Chociaż ciężko pisać o niej "pani" - jest niemalże moją rówieśniczką. Jakkolwiek, jestem pod wrażeniem jej pisarskiego debiutu. Wykreowała dystopijną rzeczywistość, którą cechuje podział społeczeństwa na pięć frakcji - Prawość, Altruizm, Nieustraszoność, Serdeczność i Erudycja. Prekursorami takiego podziału kierowały idealistyczne pobudki - każda frakcja miała swoje założenia (zapisane w akcie założycielskim) i miała kształtować swoich obywateli zgodnie z cechą frakcji, do której przynależeli, by wspólnie tworzyć spójną i współpracującą populację. Jednak czas płynie, pierwotna ideologia traci na znaczeniu i na horyzoncie widać zapowiedź zmian.
I w tym właśnie czasie przychodzi żyć naszej bohaterce - Beatrice (Tris) Prior. Pochodzi ona z Altruizmu, gdzie kształtowana jest cecha bezinteresowności - wszyscy pochodzący z tej frakcji my...

książek: 2047
Rose | 2012-07-21
Przeczytana: 14 lipca 2012

Altruizm. Nieustraszoność. Erudycja. Prawość. Serdeczność.
Pięć frakcji i pięć wytoczonych ścieżek życia.
Którą byście wybrali?
Ja nie jestem wolna od strachu.
Ja nie jestem całkowicie pozbawiona egoizmu.
Ja nie jestem mądra.
Ja nie jestem opisywana jako szczera do bólu.
Ja jestem serdeczna, ale nie dla wrogów.
Cóż. Bezfrakcyjna? A może... niezgodna?
Ale o tym, ciiii....

Wartka akcja, niesamowity świat, fantastyczni bohaterowie- oto składniki książki Veronici Roth, która w pełni zasługuje na większość swoich pochwał. A to się rzadko zdarza.
Beatrice- przepraszam, Tris- zabiera cię na pokręconą przejażdżkę najbardziej ekscytującą i podniecającą kolejką górska świata.
Wątek miłosny też mi się podobał- choć instruktor i nowicjuszka.... khm..Akademia...khm...khm...wampirów...khm.
Cztery zdobył moją szczerą sympatią, życzę im jak najlepiej. Najlepiej mieszkanka poza Chicago i piątki niezgodnych dzieciaków;)

Cassin89 | 2012-03-11
Przeczytana: 10 marca 2012

W KRAJOBRAZIE STRACHU...
Nasze pierwsze chwile w tym antutopinym świecie rozpoczynamy od spojrzenia w lustro oczami Beatrice Prior. Zmuszeni jesteśmy jednak szybko odwrócić wzrok, gdyż zbyt długie przypatrywanie się sobie to oznaka próżności, a powinniśmy zapominać o nas by pomagać i myśleć tylko o innych. Takie są prawa wyznaczone przez Altruizm, jedną z pięciu frakcji lub też dróg życiowych. Beatrice, choć wychowana w duchu tych zasad, nie widzi tutaj swojej przyszłości. Może odmienić swój los, nadchodzi bowiem ten właśnie dzień, kiedy to ona sama zdecyduje o przynależności do frakcji i być może nie będzie to wcale Altruzim.

Poprzez bagniste tereny otaczające zgliszcza miasta z rozpędem biegnie pociąg, a z jakiego wagonów wyskakują Nieustraszeni. Ich ubrania toną w czerni, ciała zdobią tatuaże, a w oczach nie ma już strachu. Beatrice obserwuje ich każdego dnia, ubrana w szare kolory, aby łatwiej rozpłynąć się w tłumie. Test przynależności ma pomóc jej w podjęciu tej ważnej decyzji,...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto