Katarzyna Kocurzyca 
szatanwodkaksiazki.blogspot.com
"Okręt mój płynie dalej, gdzieś tam... "
25 lat, kobieta, Katowice, status: Czytelniczka, dodała: 24 książki i 25 cytatów, ostatnio widziana 10 godzin temu
Teraz czytam
 • Drugi Legion
  Drugi Legion
  Autor:
  Do gospody Pod Głowomłotem trafia tajemniczy wędrowiec z zapomnianego królestwa Askiru. Opowiada o rozbiciu dawnego mocarstwa i objaśnia pół-elfce Leandrze i wojownikowi Havaldowi funkcjonowanie magic...
  czytelników: 108 | opinie: 1 | ocena: 7 (1 głos)
 • Jesienne werble
  Jesienne werble
  Autor:
  Jest rok 1768. Claire, Jamie i Ian postanawiają się osiedlić w Karolinie Północnej. Rozpoczynają budowę wymarzonego domu, zakładają farmę Fraser's Ridge. Jest rok 1769. Brianna, gnana tęsknotą za rod...
  czytelników: 1911 | opinie: 58 | ocena: 7,64 (601 głosów) | inne wydania: 3
 • Kanada. Ulubiony kraj świata
  Kanada. Ulubiony kraj świata
  Autor:
  Świat potrzebuje więcej Kanad! Myśli tak nie tylko Bono. Ale czy Kanada – (prawie) najlepsze miejsce do życia na ziemi – jest faktycznie rajem? By odpowiedzieć na to pytanie, autorka przejechała 12 ty...
  czytelników: 1085 | opinie: 45 | ocena: 6,84 (299 głosów)
 • Pęknięta korona
  Pęknięta korona
  Autor:
  Kraków, rok 1273. Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji...
  czytelników: 258 | opinie: 43 | ocena: 7,28 (54 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-17 10:46:09
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-10-13 14:54:24
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Cykl: Obca (tom 4)
 
2018-10-13 12:18:59
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Cykl: Pamiętnik Lady Trent (tom 1)
 
2018-10-11 23:28:45
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-10-03 00:31:03
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
2018-10-02 20:24:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Poza serią

Szczerze mówiąc zawiodłam się na tej pozycji. Jako miłośniczka kotów spodziewałam się opowieści o tajemniczej naturze, przywiązaniu i inteligencji tych istot. Tymczasem jest to zbiór opowiadań, bardzo skąpych zresztą, z których wyłania się wniosek, że koty to tylko dzikie, nieprzyjazne istoty, a przywiązanie do nich jest tylko uczuciowym masochizmem, bo zawsze kończy się dla człowieka bólem po... Szczerze mówiąc zawiodłam się na tej pozycji. Jako miłośniczka kotów spodziewałam się opowieści o tajemniczej naturze, przywiązaniu i inteligencji tych istot. Tymczasem jest to zbiór opowiadań, bardzo skąpych zresztą, z których wyłania się wniosek, że koty to tylko dzikie, nieprzyjazne istoty, a przywiązanie do nich jest tylko uczuciowym masochizmem, bo zawsze kończy się dla człowieka bólem po stracie. Widocznie autorzy opowiadań nie mają pojęcia, że kota można trzymać w domu, szczepić i odrobaczać. Właściwie tylko ostatnia opowieść jest w miarę pozytywna i opowiada o przywiązaniu kota i człowieka. Z innych wynika głównie, że koty to samolubne i wredne zwierzęta. Współczuje autorom, że nie udało im się nigdy z żadnym kotem nawiązać głębszej więzi.

pokaż więcej

 
2018-10-02 18:49:14
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Cykl: Tajemnica Askiru (tom 2)
 
2018-09-30 10:36:44
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-09-29 22:27:18
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Sekta ViaTerra (tom 3)
 
2018-09-28 18:49:45
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Autor:
 
2018-09-26 11:53:58
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Cykl: Żniwiarz (tom 1)
 
2018-09-19 20:02:39
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Lipowo (tom 1)
 
2018-09-07 16:09:23
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
 
2018-09-06 16:48:17
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

Właśnie skończyłam czytać niesamowitą książkę. Nie jest to może lekka powieść na nudne popołudnie, ale zapewniam Was, że jest to książka, od której nie da się oderwać a z każdą stroną włos się coraz bardziej jeży na głowie. Jeśli więc macie ochotę na coś z dreszczykiem to polecam Wam "Runę" autorstwa Very Buck, która w tym tygodniu pojawiła się w księgarniach.
Na pewno każdy z nas kojarzy jak...
Właśnie skończyłam czytać niesamowitą książkę. Nie jest to może lekka powieść na nudne popołudnie, ale zapewniam Was, że jest to książka, od której nie da się oderwać a z każdą stroną włos się coraz bardziej jeży na głowie. Jeśli więc macie ochotę na coś z dreszczykiem to polecam Wam "Runę" autorstwa Very Buck, która w tym tygodniu pojawiła się w księgarniach.
Na pewno każdy z nas kojarzy jak kiedyś wyglądały szpitale psychiatryczne i psychiatria w ogóle. Nasze skojarzenia są zazwyczaj mroczne, ale chociaż metody leczenia chorób psychicznych w XIX wieku nazwalibyśmy dziś co najmniej dziwnymi, a czasem wręcz nieludzkimi, to jednak ówcześni lekarze swoimi eksperymentami przyczynili się do rozwoju tej nauki i przeważnie, na swój sposób, starali się pomóc swoim pacjentkom. Oczywiście pomijając fakt, że poza prawdziwymi przypadkami chorób psychicznych XIX-wieczni psychiatrzy często leczyli kobiety z histerii, czyli w zasadzie poddawali przeróżnym, czasem przerażającym zabiegom, kobiety często jak najbardziej zdrowe. W większości byli oni jednak święcie przekonani, że czynią dobrze i pomagają swoim pacjentkom wrócić do zdrowia.
W powieści Very Buck przenosimy się do Paryża w 1884 roku. Autorka świetnie oddaje klimat dziewiętnastowiecznego miasta. Młody Johnann Richard Hell od kilku lat nosi się z zamiarem tytułu doktora, pracuje w szpitalu dla obłąkanych La Sarpetriere. Jori przyjechał do Paryża ze Szwajcarii, a do zostania specem od umysłów zainspirowała go ukochana, która sama cierpiała na chorobę psychiczną i którą Jori miał nadzieję uleczyć.
W szpitalu La Sarpetriere słynny doktor Charcot przeprowadza eksperymenty na obłąkanych kobietach. Przeprowadza on z udziałem pacjentek spektakle, które cieszą się w mieście ogromną popularnością. Dla Joriego doktor Charcot jest autorytetem, wkrótce jednak w La Sarpetriere pojawia się przypadek, któremu nawet słynny lekarz nie będzie mógł podołać. Owym przypadkiem jest mała dziewczynka imieniem Runa. Przeraża ona cały personel szpitala, chociaż jest chudym, na pierwszy rzut oka budzącym współczucie dzieckiem, przy bliższym poznaniu okazuje się dzika i niebezpieczna, a każde z jej oczu jest innego koloru. Joriego fascynuje nowa pacjentka, oraz dziwne znaki, którymi się posługuje. Młody lekarz postanawia przeprowadzić operację mózgu dziewczynki. Jest przekonany, że oto jego kariera wreszcie ruszyła, wkrótce zacznie on jednak zauważać, co tak naprawdę się wokół niego dzieje.
Tymczasem w Paryżu dochodzi do serii tajemniczych morderstw, a na miejscach zbrodni wyryte są znaki. Niesamowicie podobne do tych, którymi posługuje się mała Runa. Czy więc ubezwłasnowolnione, zamknięte przed światem dziecko, może mieć coś wspólnego z tymi morderstwami?
Cala powieść pokazana jest z perspektywy kilku osób. Lubię to rozwiązanie, bo sprawia ono, że czytelnik ma szerszy pogląd na całą sytuację, możemy wczuć się w kilku bohaterów i poznać ich motywację, zamiary, cele i obawy. Dzięki temu powieść staje się realistyczniejsza, pełniejsza. Vera Buck świetnie operuje tą metodą.
Oczywiście nieodłącznym elementem tej powieści jest groza. Przerażające są zarówno opisy "Leczenia" pacjentek z histerii. Lekarze używają metod często iście nieludzkich, a objawy rzekomej histerii, jakiej się dopatrują u leczonych kobiet, są często godne pożałowania. Oczywiście mężczyźni ci są przeświadczeni o swojej nieomylności, dobrych intencjach i powodzeniu swoich terapii. Grozę w powieści budzi także już sam klimat szpitala psychiatrycznego z XIX w. Atmosfera jest czasem wręcz klaustrofobiczna. Przez to czasem powieść nieco ciężka i pomimo ciekawości człowiek musi odłożyć na chwilę książkę, żeby odpocząć.
Ogólnie jednak powieść Very Buck skradła moje serce. Świetnie kreuje ona postacie, chociaż to co najlepiej jej wychodzi to zdecydowanie tworzenie klimatu. Jej dziewiętnastowieczny Paryż jest jak żywy, jej szpital La Sarpetriere również. Chociaż klimat powieści jest bardzo ciężki i mroczny to jednak warto udać się w tę podróż, z całą pewnością nie pożałujecie.

http://szatanwodkaksiazki.blogspot.com/2018/09/runa-vera-buck.html

pokaż więcej

 
2018-09-03 00:38:18
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
 
Moja biblioteczka
1264 50 538
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (29)

Ulubieni autorzy (11)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (80)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd