Okładka książki Kosogłos

Kosogłos

Autor:
Cykl: Igrzyska śmierci (tom 3)
tłumaczenie
Małgorzata Hesko-Kołodzińska; Piotr Budkiewicz
Mockingjay
wydawnictwo
Media Rodzina
typ
papier
Franciszek
8,02 (17092 ocen i 1765 opinii)

Opis książki

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

źródło opisu: Media Rodzina, 2010

Polecamy

Opinie czytelników
Włóczykijka | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przeczytana. Leży teraz przede mną i irytuje błękitną okładką, która powinna mówić o tym, że historia zakończyła się szczęśliwe. A przecież tak nie jest. W głowie nadal dźwięczą mi "wypowiedziane" słowa, myślę o bohaterach, którzy zginęli, niewyobrażalnych okrucieństwach i o tym jak zmienili się ci, którzy przeżyli. Ta książka jest inna niż poprzedniczki (i nie chodzi tylko o to, że jest bardziej brutalna.) Nie spodziewałam się, że będę, AŻ TAK przejmować się losami bohaterów.

Na chwilę obecną tylko tyle jestem w stanie napisać. Muszę to przemyśleć.

Anika | 2013-02-03
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Najbardziej krwawy tom trylogii. Tempo akcji w książce jest nierówne: pierwsza część - "Popioły" lekko nuży, później następuje przyspieszenie zdarzeń i powieść czyta się z przyjemnością. Zakończenie uważam za całkiem udane, bo nie przesłodzone a wzruszające.

ZAPRASZAMY NA 76. DOROCZNE IGRZYSKA GŁODOWE!

Zakończenie, jakiego bym się nie spodziewała, to chyba dobrze?

Książka zaskakuje biegiem akcji jeszcze bardziej niż jej dwie poprzedniczki. Wciąga aż do ostatniej strony... Ba! Do ostatniego zdania. Koniec ze szczęśliwymi zakończeniami, zakończenie tej książki jest po prostu prawdziwe i chwytające czytelnika. Jednak długo po skończonej lekturze nie mogłam przestać myśleć o jej zakończeniu.

GORĄCO POLECAM!

Lenalee | 2011-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2011

Suzanne Collins to amerykańska pisarka, która zasłynęła na świecie napisanym przez siebie cyklem powieściowym o podziemnym świecie pt. „The Underland Chronicles”. Jej trylogia „Igrzyska śmierci” także zdobyła uznanie w wielu krajach, stając się prawdziwym bestsellerem i przez wiele tygodni utrzymywała się na listach najpopularniejszych książek „The New York Timesa”, zdobywając świetne recenzje. Trylogia ta opowiada nam historię Katniss, nastoletniej mieszkanki Dwunastego Dystryktu, który znajduje się w futurystycznym państwie Panem. Mimo iż udało jej się przeżyć Ćwierćwiecze Poskromienia, to jednak jej dom został brutalnie zmieciony z powierzchni ziemi, a sama Katniss wraz z rodziną i ocalałymi mieszkańcami Dwunastego Dystryktu zmuszona jest przenieść się do Trzynastki, legendarnego, podziemnego dystryktu. Tam zgadza się zostać tytułowym Kosogłosem – symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi. Bunt zaczyna robić się coraz większy, jednakże obalenie Kapitolu nie jest łatwym zadanie...

Po skończeniu świetnie zapowiadającej się trylogii ,,Igrzysk śmierci'', zastanawiałam się, co mi się nie podobało w tej ostatniej części, że nie jestem z niej zadowolona. Otóż pokrótce mogę wypunktować rzeczy, które w szczególności mnie rozczarowały lub sprawiły ból, podczas czytania:
- brak sceny kulminacyjnej, na którą wszyscy czekali;
- nikły zarys dalszych losów poszczególnych postaci;
- śmierć niektórych bohaterów;
- mniej akcji w zestawieniu z tomem pierwszym i drugim;
- brak tej werwy, pasji w pisaniu autorki (może spowodowane presją wydawnictwa, wytwórni filmowej i milionów fanów).

Podsumowując, lekko się rozczarowałam, chociaż to solidna dawka przygód, akcji i pełnych napięcia scen przepełnionych brutalnością. Liczyłam na więcej! :) Ogółem nie jest źle, daję tylko 6/10, co jest stosunkowo małą notą w porównaniu do ocen, które wystawiłam dwóm poprzednim książkom (10 i 9).

Ogólna ocena: 6/10

Fabuła: 6,5/10
Język: 7/10
Postacie: 6,5/10

AGA | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 listopada 2010

Skończyłam Kosogłosa kilka dni temu. Nie wiem co się przez ten czas działo na świecie. Nie wiem co się działo w moim domu. Bo wciąż tylko rozmyślam o tym co przeczytałam, coraz to przypominam sobie kolejne momenty. I raz się uśmiecham, a raz ogarniał mnie smutek, a te emocje to i tak nic przy tym co działo się ze mną zaraz po zakończeniu.

Pierwsza rzecz którą mogę spokojnie powiedzieć to :

Kosogłos jest genialny!!!

Po przeczytaniu całej trylogii nie wyobrażam sobie żeby Suzanne mogła napisać coś co by takie nie było. Podziwiam tę kobietę jak mało która autorkę, za stworzenie tak zaskakującej akcji, za wszystkie niebanalne pomysły, za przekazanie tak wiele w tak interesujący sposób. Uwielbiam ją za dostarczenie mi tego ogromu emocji jakich doświadczyłam przy czytaniu. I nawet za zakończenia, choć czasem doprowadzały mnie do szału, ale jednak dzięki nim nie zapominałam książek przez cały czas oczekiwania na kolejne części.
Teraz, po Kosogłosie, mogę powiedzieć że kocham Collins j...

Demerol | 2012-07-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Skończyłam trylogię jakiś czas temu i nadal o niej myślę. Szybko nie przestanę. Takiej trylogii się po prostu nie zapomina.

adela | 2010-08-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nawet nie wiem, jak powinnam zacząć, bo to święta chwila. Nareszcie, po tylu miesiącach oczekiwania Kosogłos pojawił się w księgarniach. Jestem świeżo po przeczytaniu, wciąż ledwo widząc na oczy od łez, lecz wciąż w pamięci mam wyraźny każdy szczegół, zatem nie powinnam niczego pominąć…
Płakałam prawie przez każdą stronę tej części. Żadna inna książka/seria nie miała tego zaszczytu. Na żadnej innej nie stawało mi z bólu serce, kiedy moje oczy dostrzegły coś, czego w życiu bym się nie spodziewała. Nie potrafię słowami oddać, jak wspaniała jest to książka, bo nie istnieje na świecie przymiotnik, którym można by było oddać to, co dzieje się w moim środku na myśl, że wreszcie poznałam zakończenie tej niezwykłej historii. To jest arcydzieło, choćbym nie do końca była zadowolona ze wszystkiego co przeczytałam, inaczej IŚ nie potrafię określić. Jest to arcydzieło, któremu inne serie nie sięgają nawet do rogu okładki. Żadna książka nie jest tak prawdziwa, tak bolesna i tragiczna, tak wzruszają...

chrispu | 2014-11-18

Kiepścizna.
Jedno wielkie rozczarowanie. Po świetnym drugim tomie spodziewałem się czegoś w stylu "Grande finale". Niestety w mojej ocenie ta książka nim nie jest.
Początek ślamazarny, praktycznie to same wspomnienia z poprzednich dwóch tomów, środek i zakończenie na szczęście dynamiczniejsze. Wątek miłosny, fajnie zarysowujący się w poprzednich tomach - tu, makabrycznie jest poprowadzony (chyba autorka zupełnie nie miała na niego pomysłu). Opis świata i tej całej niby rewolucji - nie rzucił mnie na kolana. Zbyt uproszczony był, nie dawał możliwości nasycenia się klimatem (brak jakichś dłuższych opisów - bo ciągle ma się albo akcję, albo wtrącenia myśli głównej bohaterki). Samą zaś postać głównej bohaterki odebrałem jako kogoś kto cofnął się w rozwoju - jak można było tak schrzanić tę postać?
Na plus w tej książce zaliczyłbym kilka naprawdę niezłych, zaskakujących zwrotów akcji, nieco "pomysłowych" operacji "wojennych" i fakt, iż została napisana jakby...

ChicaDeAyer | 2014-11-07
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2014

Lektura tomu zamykającego trylogię o Igrzyskach śmierci w moim przypadku zbiegła się niemalże z premierą ekranizacji tej części. A jako że końcówka już za mną, to czas na podsumowanie nie tylko tego konkretnego tytułu, ale i całej serii o przygodach Katniss Everdeen.

'Kosogłos' nie odstaje poziomem od poprzednich części, choć w moim subiektywnym odczuciu nie pobił w osobistym rankingu jedynki. Spodziewałam się jednak czegoś troszkę innego - choć było krwawo, emocjonująco i nie mogłam narzekać na zwrot akcji, to wszystkie najlepsze rzeczy zaczęły się dziać dopiero mniej więcej w 3/4 objętości książki. Mimo wszystko oczekiwałam więcej rozmachu i wbicia w fotel już od początku lektury, a tak musiałam trochę poczekać, by w końcu dać się wciągnąć w wir zdarzeń. Jednak nie powinnam narzekać, bo autorka wynagrodziła mi to z nawiązką. Bardzo obawiałam się przesłodzenia (szczególnie odnośnie finału historii) i ckliwości, tak jak to często bywa w książkach skierowanych do młodych odbiorców - n...

Załóż konto za darmo!

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku