Kosogłos

Cykl: Igrzyska śmierci (tom 3)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Małgorzata Hesko-Kołodzińska; Piotr Budkiewicz
Mockingjay
Franciszek

Inne wydania

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

źródło opisu: Media Rodzina, 2010

źródło okładki: Media Rodzina.pl

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Włóczykijka | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przeczytana. Leży teraz przede mną i irytuje błękitną okładką, która powinna mówić o tym, że historia zakończyła się szczęśliwe. A przecież tak nie jest. W głowie nadal dźwięczą mi "wypowiedziane" słowa, myślę o bohaterach, którzy zginęli, niewyobrażalnych okrucieństwach i o tym jak zmienili się ci, którzy przeżyli. Ta książka jest inna niż poprzedniczki (i nie chodzi tylko o to, że jest bardziej brutalna.) Nie spodziewałam się, że będę, AŻ TAK przejmować się losami bohaterów.

Na chwilę obecną tylko tyle jestem w stanie napisać. Muszę to przemyśleć.

Anika | 2013-02-03
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Najbardziej krwawy tom trylogii. Tempo akcji w książce jest nierówne: pierwsza część - "Popioły" lekko nuży, później następuje przyspieszenie zdarzeń i powieść czyta się z przyjemnością. Zakończenie uważam za całkiem udane, bo nie przesłodzone a wzruszające.

młoda_pisarka | 2013-12-25
Przeczytana: 21 grudnia 2013

ZAPRASZAMY NA 76. DOROCZNE IGRZYSKA GŁODOWE!

Zakończenie, jakiego bym się nie spodziewała, to chyba dobrze?

Książka zaskakuje biegiem akcji jeszcze bardziej niż jej dwie poprzedniczki. Wciąga aż do ostatniej strony... Ba! Do ostatniego zdania. Koniec ze szczęśliwymi zakończeniami, zakończenie tej książki jest po prostu prawdziwe i chwytające czytelnika. Jednak długo po skończonej lekturze nie mogłam przestać myśleć o jej zakończeniu.

GORĄCO POLECAM!

Lenalee | 2011-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2011

Suzanne Collins to amerykańska pisarka, która zasłynęła na świecie napisanym przez siebie cyklem powieściowym o podziemnym świecie pt. „The Underland Chronicles”. Jej trylogia „Igrzyska śmierci” także zdobyła uznanie w wielu krajach, stając się prawdziwym bestsellerem i przez wiele tygodni utrzymywała się na listach najpopularniejszych książek „The New York Timesa”, zdobywając świetne recenzje. Trylogia ta opowiada nam historię Katniss, nastoletniej mieszkanki Dwunastego Dystryktu, który znajduje się w futurystycznym państwie Panem. Mimo iż udało jej się przeżyć Ćwierćwiecze Poskromienia, to jednak jej dom został brutalnie zmieciony z powierzchni ziemi, a sama Katniss wraz z rodziną i ocalałymi mieszkańcami Dwunastego Dystryktu zmuszona jest przenieść się do Trzynastki, legendarnego, podziemnego dystryktu. Tam zgadza się zostać tytułowym Kosogłosem – symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi. Bunt zaczyna robić się coraz większy, jednakże obalenie Kapitolu nie jest łatwym...

chrispu | 2014-11-18
Na półkach: Różne, Przeczytane, Posiadam

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiepścizna.
Jedno wielkie rozczarowanie. Po świetnym drugim tomie spodziewałem się czegoś w stylu "Grande finale". Niestety w mojej ocenie ta książka nim nie jest.
Początek ślamazarny, praktycznie to same wspomnienia z poprzednich dwóch tomów, środek i zakończenie na szczęście dynamiczniejsze. Wątek miłosny, fajnie zarysowujący się w poprzednich tomach - tu, makabrycznie jest poprowadzony (chyba autorka zupełnie nie miała na niego pomysłu). Opis świata i tej całej niby rewolucji - nie rzucił mnie na kolana. Zbyt uproszczony był, nie dawał możliwości nasycenia się klimatem (brak jakichś dłuższych opisów - bo ciągle ma się albo akcję, albo wtrącenia myśli głównej bohaterki). Samą zaś postać głównej bohaterki odebrałem jako kogoś kto cofnął się w rozwoju - jak można było tak schrzanić tę postać?
Na plus w tej książce zaliczyłbym kilka naprawdę niezłych, zaskakujących zwrotów akcji, nieco "pomysłowych" operacji "wojennych" i fakt, iż została napisana jakby pod film - takie...

Canis | 2012-10-14

Postawiłam tą książkę przed sobą na biurku i patrzę w nią. Analizuję po kolei fragmenty okładki, po czym otwieram ją, przerzucając strony. Nie wiem, ile tak siedzę i myślę, choć wydaje mi się to ułamkiem czasu, orientuję się, że mija mi tak prawie cały weekend.
W końcu pomalutku przypominam sobie PO KOLEI wnioski, jakie wyciągnęłam ją czytając...
Nie, ta książka nie przypomina poprzednich tomów.
Nie, ta książka sprawiła, że nie mogę się oderwać.
Nie, ta książka sprawiła, że zaczynam się przejmować losami tych bohaterów bardziej niż zwykle.
Nie, dlaczego oni ciągle po kolei giną!?
Nie, czy na koniec nikt już nie pozostanie, czy co?

Aż wreszcie...
Nie, o takiej trylogii się nie zapomina.
Tak, taka trylogia pozostaje w pamięci na zawsze i nie sądzę, że jeszcze kiedyś jakaś książka wzbudzi we mnie tyle uczuć na raz. Ukłony dla Pani Suzanne Collins. Nie sądzę, że potrafiłabym choć w połowie wymyślić taką trylogię jak ta.

Nie potrzeba więcej słów.
Nie powinno się czytać opinii do tej...

AGA | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 listopada 2010

Skończyłam Kosogłosa kilka dni temu. Nie wiem co się przez ten czas działo na świecie. Nie wiem co się działo w moim domu. Bo wciąż tylko rozmyślam o tym co przeczytałam, coraz to przypominam sobie kolejne momenty. I raz się uśmiecham, a raz ogarniał mnie smutek, a te emocje to i tak nic przy tym co działo się ze mną zaraz po zakończeniu.

Pierwsza rzecz którą mogę spokojnie powiedzieć to :

Kosogłos jest genialny!!!

Po przeczytaniu całej trylogii nie wyobrażam sobie żeby Suzanne mogła napisać coś co by takie nie było. Podziwiam tę kobietę jak mało która autorkę, za stworzenie tak zaskakującej akcji, za wszystkie niebanalne pomysły, za przekazanie tak wiele w tak interesujący sposób. Uwielbiam ją za dostarczenie mi tego ogromu emocji jakich doświadczyłam przy czytaniu. I nawet za zakończenia, choć czasem doprowadzały mnie do szału, ale jednak dzięki nim nie zapominałam książek przez cały czas oczekiwania na kolejne części.
Teraz, po Kosogłosie, mogę powiedzieć że kocham...

Demerol | 2012-07-23

"KOSOGŁOS"

Skończyłam trylogię jakiś czas temu i nadal o niej myślę. Szybko nie przestanę. Takiej trylogii się po prostu nie zapomina.

lana | 2015-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2015

Bardzo długo odkładałam przeczytanie tej książki. Z jednej strony dlatego, że zaraz po chciałam się zabrać za film, nie lubię czekać:) A z drugiej, dwie poprzednie części podobały mi się tak bardzo, że chciałam się nimi jak najdłużej rozkoszować a najlepsze zostawić na 'deser'. Gdy przyszło co do czego pomyślałam, że przede mną kolejna nieprzespana noc w towarzystwie książki, jednak nie tym razem, ponieważ już po 30 stronach musiałam ją odłożyć żeby 'ochłonąć'.
Rozbudowane i liczne opisy niemal wszędzie. Moim zdaniem nie wnosiły niczego, były także momenty kiedy gubiłam się w całej akcji. Zabrakło też jak dla mnie bohatera drugoplanowego, mianowicie Peety. Rozumiem motyw jaki chciała przedstawić autorka, ale nie do końca on mnie przekonał. Nie rozumiem także dlaczego wątek miłosny pomiędzy nim a Katniss nie został rozwinięty, tyle się wzbraniała przed swoimi uczuciami a tu nagle w jednym zdaniu wszystko zostało 'wyjaśnione'. Bynajmniej nie dla mnie. Mówi się, że jest to...

AuroraBorealis | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Jeśli myślicie, że w tej trylogii przeczytaliście już wszystko, widzieliście oczami Katniss dosyć bestialstwa, to niestety moi drodzy jesteście w błędzie i tylko Wam się wydaje, że nic bardziej nie jest Was w stanie zaskoczyć. W trzeciej części zobaczycie i doświadczycie jeszcze więcej bólu, cierpienia, śmierci niewinnych ludzi. Nadciąga wojna, a wraz z nią fala okrucieństwa.

Nasz Kosogłos musi stawić czoła walce, ale przede wszystkim prezydentowi Snowowi i jego kłamstwom, a może jednak prawdom? Oj z pewnością nie będzie łatwo naszej bohaterce, nie będzie.

Czy Katniss zdecyduje się być symbolem rewolucji? Czy jednak załamie się pod otaczającą ją presją? Czy ludzie w dystryktach obalą Kapitol i rządy krwawego Snowa? Czy nasza bohaterka wyjaśni swoją zaplątaną sytuację z Peetą? Jak poradzą sobie pozostali, którzy ją wspierają: Finnick, Johanna, Gale, Haymitch, Plutarch? Kto ostatecznie przetrwa i pozostanie żywy?

Historia ta pokazuje nam m.in. jak można umiejętnie manipulować...

Ekranizacje

Na półkach