Okładka książki Kosogłos

Kosogłos

Autor:
Cykl: Igrzyska śmierci (tom 3)
tłumaczenie
Małgorzata Hesko-Kołodzińska; Piotr Budkiewicz
Mockingjay
wydawnictwo
Media Rodzina
typ
papier
Franciszek
8,02 (16289 ocen i 1688 opinii)

Opis książki

Katniss Everdeen wraz z matką i siostrą mieszka w Trzynastce - legendarnym podziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie Kapitolu przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą.
Katniss mimo początkowej niechęci, wykończona psychicznie i fizycznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem - symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi.

źródło opisu: Media Rodzina

Polecamy

Opinie czytelników
Włóczykijka | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka przeczytana. Leży teraz przede mną i irytuje błękitną okładką, która powinna mówić o tym, że historia zakończyła się szczęśliwe. A przecież tak nie jest. W głowie nadal dźwięczą mi "wypowiedziane" słowa, myślę o bohaterach, którzy zginęli, niewyobrażalnych okrucieństwach i o tym jak zmienili się ci, którzy przeżyli. Ta książka jest inna niż poprzedniczki (i nie chodzi tylko o to, że jest bardziej brutalna.) Nie spodziewałam się, że będę, AŻ TAK przejmować się losami bohaterów.

Na chwilę obecną tylko tyle jestem w stanie napisać. Muszę to przemyśleć.

Anika | 2013-02-03
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Najbardziej krwawy tom trylogii. Tempo akcji w książce jest nierówne: pierwsza część - "Popioły" lekko nuży, później następuje przyspieszenie zdarzeń i powieść czyta się z przyjemnością. Zakończenie uważam za całkiem udane, bo nie przesłodzone a wzruszające.

ZAPRASZAMY NA 76. DOROCZNE IGRZYSKA GŁODOWE!

Zakończenie, jakiego bym się nie spodziewała, to chyba dobrze?

Książka zaskakuje biegiem akcji jeszcze bardziej niż jej dwie poprzedniczki. Wciąga aż do ostatniej strony... Ba! Do ostatniego zdania. Koniec ze szczęśliwymi zakończeniami, zakończenie tej książki jest po prostu prawdziwe i chwytające czytelnika. Jednak długo po skończonej lekturze nie mogłam przestać myśleć o jej zakończeniu.

GORĄCO POLECAM!

Lenalee | 2011-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2011

Suzanne Collins to amerykańska pisarka, która zasłynęła na świecie napisanym przez siebie cyklem powieściowym o podziemnym świecie pt. „The Underland Chronicles”. Jej trylogia „Igrzyska śmierci” także zdobyła uznanie w wielu krajach, stając się prawdziwym bestsellerem i przez wiele tygodni utrzymywała się na listach najpopularniejszych książek „The New York Timesa”, zdobywając świetne recenzje. Trylogia ta opowiada nam historię Katniss, nastoletniej mieszkanki Dwunastego Dystryktu, który znajduje się w futurystycznym państwie Panem. Mimo iż udało jej się przeżyć Ćwierćwiecze Poskromienia, to jednak jej dom został brutalnie zmieciony z powierzchni ziemi, a sama Katniss wraz z rodziną i ocalałymi mieszkańcami Dwunastego Dystryktu zmuszona jest przenieść się do Trzynastki, legendarnego, podziemnego dystryktu. Tam zgadza się zostać tytułowym Kosogłosem – symbolem oporu przeciw kapitolińskiemu tyranowi. Bunt zaczyna robić się coraz większy, jednakże obalenie Kapitolu nie jest łatwym zadanie...

Po skończeniu świetnie zapowiadającej się trylogii ,,Igrzysk śmierci'', zastanawiałam się, co mi się nie podobało w tej ostatniej części, że nie jestem z niej zadowolona. Otóż pokrótce mogę wypunktować rzeczy, które w szczególności mnie rozczarowały lub sprawiły ból, podczas czytania:
- brak sceny kulminacyjnej, na którą wszyscy czekali;
- nikły zarys dalszych losów poszczególnych postaci;
- śmierć niektórych bohaterów;
- mniej akcji w zestawieniu z tomem pierwszym i drugim;
- brak tej werwy, pasji w pisaniu autorki (może spowodowane presją wydawnictwa, wytwórni filmowej i milionów fanów).

Podsumowując, lekko się rozczarowałam, chociaż to solidna dawka przygód, akcji i pełnych napięcia scen przepełnionych brutalnością. Liczyłam na więcej! :) Ogółem nie jest źle, daję tylko 6/10, co jest stosunkowo małą notą w porównaniu do ocen, które wystawiłam dwóm poprzednim książkom (10 i 9).

AGA | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 listopada 2010

Skończyłam Kosogłosa kilka dni temu. Nie wiem co się przez ten czas działo na świecie. Nie wiem co się działo w moim domu. Bo wciąż tylko rozmyślam o tym co przeczytałam, coraz to przypominam sobie kolejne momenty. I raz się uśmiecham, a raz ogarniał mnie smutek, a te emocje to i tak nic przy tym co działo się ze mną zaraz po zakończeniu.

Pierwsza rzecz którą mogę spokojnie powiedzieć to :

Kosogłos jest genialny!!!

Po przeczytaniu całej trylogii nie wyobrażam sobie żeby Suzanne mogła napisać coś co by takie nie było. Podziwiam tę kobietę jak mało która autorkę, za stworzenie tak zaskakującej akcji, za wszystkie niebanalne pomysły, za przekazanie tak wiele w tak interesujący sposób. Uwielbiam ją za dostarczenie mi tego ogromu emocji jakich doświadczyłam przy czytaniu. I nawet za zakończenia, choć czasem doprowadzały mnie do szału, ale jednak dzięki nim nie zapominałam książek przez cały czas oczekiwania na kolejne części.
Teraz, po Kosogłosie, mogę powiedzieć że kocham Collins j...

Demerol | 2012-07-23

Skończyłam trylogię jakiś czas temu i nadal o niej myślę. Szybko nie przestanę. Takiej trylogii się po prostu nie zapomina.

adela | 2010-08-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nawet nie wiem, jak powinnam zacząć, bo to święta chwila. Nareszcie, po tylu miesiącach oczekiwania Kosogłos pojawił się w księgarniach. Jestem świeżo po przeczytaniu, wciąż ledwo widząc na oczy od łez, lecz wciąż w pamięci mam wyraźny każdy szczegół, zatem nie powinnam niczego pominąć…
Płakałam prawie przez każdą stronę tej części. Żadna inna książka/seria nie miała tego zaszczytu. Na żadnej innej nie stawało mi z bólu serce, kiedy moje oczy dostrzegły coś, czego w życiu bym się nie spodziewała. Nie potrafię słowami oddać, jak wspaniała jest to książka, bo nie istnieje na świecie przymiotnik, którym można by było oddać to, co dzieje się w moim środku na myśl, że wreszcie poznałam zakończenie tej niezwykłej historii. To jest arcydzieło, choćbym nie do końca była zadowolona ze wszystkiego co przeczytałam, inaczej IŚ nie potrafię określić. Jest to arcydzieło, któremu inne serie nie sięgają nawet do rogu okładki. Żadna książka nie jest tak prawdziwa, tak bolesna i tragiczna, tak wzruszają...

Postawiłam tą książkę przed sobą na biurku i patrzę w nią. Analizuję po kolei fragmenty okładki, po czym otwieram ją, przerzucając strony. Nie wiem, ile tak siedzę i myślę, choć wydaje mi się to ułamkiem czasu, orientuję się, że mija mi tak prawie cały weekend.
W końcu pomalutku przypominam sobie PO KOLEI wnioski, jakie wyciągnęłam ją czytając...
Nie, ta książka nie przypomina poprzednich tomów.
Nie, ta książka sprawiła, że nie mogę się oderwać.
Nie, ta książka sprawiła, że zaczynam się przejmować losami tych bohaterów bardziej niż zwykle.
Nie, dlaczego oni ciągle po kolei giną!?
Nie, czy na koniec nikt już nie pozostanie, czy co?

Aż wreszcie...
Nie, o takiej trylogii się nie zapomina.
Tak, taka trylogia pozostaje w pamięci na zawsze i nie sądzę, że jeszcze kiedyś jakaś książka wzbudzi we mnie tyle uczuć na raz. Ukłony dla Pani Suzanne Collins. Nie sądzę, że potrafiłabym choć w połowie wymyślić taką trylogię jak ta.

Nie potrzeba więcej słów.
Nie powinno się czytać opinii do tej tryl...

Strega | 2014-08-28
Na półkach: 2014 r., Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowana trzecią częścią, bo nie. Ale i nie jestem oczarowana, tak jak częścią pierwszą. Ostatanie wydarzenia potoczyły się zdecydowanie zbyt szybko.
Przeczytanie tej książki było oczywistą kontynuacją części poprzednich i choć całość oceniam bardzo dobrze, to fabuła tylko pierwszej części była zachwycająca, a pozostałe części w dużej mierze były przewidywalne.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica