Latające_książki 
Yelle, latajace-ksiazki.blogspot.com, https://www.instagram.com/latajace_ksiazki, , https://www.facebook.com/latajaceksiazkiyelle
kontakt: yelle.books@gmail.com
kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 1 ksiązkę i 13 cytatów, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
 • Bezkres magii
  Bezkres magii
  Autor:
  „Tancerka Krawędzi“, zupełnie nowa mikropowieść ze świata Archiwum Burzowego Światła jest ukoronowaniem Bezkresu magii, pierwszego zbioru opowiadań Brandona Sandersona. Obowiązkowa lektura dla fanów....
  czytelników: 1790 | opinie: 71 | ocena: 7,93 (622 głosy) | inne wydania: 1
 • Witajcie w Rosji
  Witajcie w Rosji
  Autor:
  Prowokacja. Skandal. Nowa literatura. Długo oczekiwana i zaskakująca książka Dmitrija Glukhovsky’ego, autora międzynarodowego bestsellera „Metro 2033”. W kilkunastu błyskotliwych opowiadaniach Glukh...
  czytelników: 3184 | opinie: 169 | ocena: 6,79 (1366 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-05-09 15:18:00
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Posiadam

Zapisane w bliznach mogę ogólnie określić jako książkę o tym, że trzeba ze sobą rozmawiać, bo brak rozmowy prowadzi do nieporozumień i licznych niedomówień, na które w związku nie ma miejsca. Naszymi bohaterami są Elin i Ty, którzy od kilku lat są małżeństwem i z niepowodzeniem starają się o dziecko.

Na skutek nagromadzenia się kilku stresujących czynników jak wypadek Ty’a w kopalni i strata...
Zapisane w bliznach mogę ogólnie określić jako książkę o tym, że trzeba ze sobą rozmawiać, bo brak rozmowy prowadzi do nieporozumień i licznych niedomówień, na które w związku nie ma miejsca. Naszymi bohaterami są Elin i Ty, którzy od kilku lat są małżeństwem i z niepowodzeniem starają się o dziecko.

Na skutek nagromadzenia się kilku stresujących czynników jak wypadek Ty’a w kopalni i strata pracy, Ty ucieka. Ucieka przed żoną, obowiązkami i problemami. A kiedy postanawia wrócić, Elin jest jakaś inna. Nagle tak sobie bliscy, stają się obcymi ludźmi naznaczonymi licznymi bliznami. Ten ich problem nieco mnie początkowo śmieszył. Ty kocha Elin ale z nią nie rozmawia, bo ona go pewnie nienawidzi, a Elin kocha Ty’a, ale też z nim nie rozmawia, bo boi się że on już jej nie chce. Lekko kuriozalna sprawa. Przez brak komunikacji między nimi ich małżeństwo ledwo przetrwało tę próbę.

Muszą odkryć swoją miłość na nowo i cofnąć się we wspomnieniach, kiedy to szkolna gwiazda koszykówki zwróciła uwagę na nową dziewczynę w szkole i do początków ich cudownego związku jeszcze nienaznaczonego cierpieniem.

W książce pojawiają się też problemy dotyczące zajścia w ciążę i kwestie psychiki kobiety po licznych poronieniach. Jest również problem pracy w kopalni. Powiedziałabym, że dla nas w Polsce może się on wydać nieco dziwny. Dla mnie, mieszkającej w regionie znanym z licznych kopalń i dla większości ludzi z mojej okolicy praca w niej jest niebezpieczna, ale jest też bardzo pożądana m.in. przez zarobki. Obraz kopalni przedstawionej przez autorkę przypominał mi trochę te z animowanych filmów o dzikim zachodzie, a praca w niej jest najgorszą rzeczą na świecie. Nie koniecznie mi się to podobało. I oczywiści nie musicie się ze mną w tym temacie zgadzać.

Książka ta jest pełna emocji i autorka potrafi czytelnika wzruszyć. Bardzo bohaterom kibicowałam i naprawdę wciągnęłam się w ich losy i drogę do nowego początku usłaną licznymi problemami. Czy polecam? Tak. Niby ta historia była całkiem zwyczajna, ale też bardzo dobrze przez autorkę opisana w chwytający za serce sposób. Doskonała pozycja dla wszystkich romantyczek i wielbicielek romansów.

https://latajace-ksiazki.blogspot.com/2019/05/zapisane-w-bliznach-adriana-locke.html

pokaż więcej

 
2019-05-04 17:46:44
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Posiadam

Nie mogłam się doczekać aż zabiorę się za Kotkę i Generała. Nino Haratischwili już raz zachwyciła mnie swoimi książkami. Parę lat temu Ósme życie zostało u mnie najlepszą książką roku. Miałam nadzieję, że zachwycę się ponownie i nie zawiodłam się.

Jesteśmy w Czeczeni w 1995 r. podczas I wojny czeczeńskiej. Siedemnastoletnia Nura pragnie wyrwać się z rodzinnych stron i zobaczyć świat. Jednak...
Nie mogłam się doczekać aż zabiorę się za Kotkę i Generała. Nino Haratischwili już raz zachwyciła mnie swoimi książkami. Parę lat temu Ósme życie zostało u mnie najlepszą książką roku. Miałam nadzieję, że zachwycę się ponownie i nie zawiodłam się.

Jesteśmy w Czeczeni w 1995 r. podczas I wojny czeczeńskiej. Siedemnastoletnia Nura pragnie wyrwać się z rodzinnych stron i zobaczyć świat. Jednak wojna przekreśla te marzenia. Jesteśmy w Moskwie w 1995 r. Osesek zostaje zmuszony zostawić matkę, ukochaną, swoje książki i wygodne życie na rzecz walki na Kaukazie. Jesteśmy też w Berlinie w 2016 r. Bogaty oligarcha Aleksander Orłow zwany Generałem mieszka z córką w Berlinie. Jednak wkrótce za sprawą dziennikarza Onno zadaje ona za dużo pytań i wzbudza w ojcu poczucie winy. Jedyną szansą na odkupienie będzie włączenie do planu gruzińskiej aktorki o pseudonimie Kotka.


Kaukaz jest tu motywem przewodnim. Wszystko się wokół niego kręci, jednak samej akcji jest w Czeczenii stosunkowo niewiele. Fragmenty należące do Nury były bardzo chwytające za serce i dały mi obiecany kaukaski klimat, czeczeńskie prawo szariatu i aułu. Jednak zdecydowanie głębiej poznałam czasy pieriestrojki w Moskwie i schyłek istnienia Związku Radzieckiego. To właśnie Osesek dorastał w tymże okresie i pokazywał nam jak żyli ludzie i z jakimi problemami się borykali. Jest także przykładem bohatera, którego wojna zmieniła nie do poznania. Natomiast Kotka pokazała jak ciężkie jest życie na emigracji, a dziennikarz Onno podążając tropem Orłowa chcąc napisać o nim książkę, po drodze traci coś ważnego dla siebie.

Autorka posiada niesamowity talent w opisywaniu szarej codzienności i zwykłych czynności przepięknym literackim językiem. Jednak to ludzie są u niej prawdziwymi bohaterami. I to nie tylko ci główni, tytułowi, których jest tu najwięcej. Poznajemy także całą masę bohaterów drugo i trzecioplanowych i wyobraźcie sobie, że dostajemy wspomnienia każdego z nich. Przez to stali się oni dla mnie bardzo prawdziwi, ludzcy i ważni dla tej historii.

Można powiedzieć, że książka ta opowiada o sprawcach zbrodni, o tym jak wina wypala człowieka i zmusza do odpokutowana. Historia ta była inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, to znaczy losami młodej Czeczenki zgwałconej i zamordowanej podczas II wojny czeczeńskiej. Jest to powieść długa, trudna i wielowątkowa, ale zdecydowanie warta przeczytania. Autorka pisze wspaniale, przepięknym językiem i stylem, płynnie przenosząc się pomiędzy wieloma płaszczyznami czasowymi. Nie pozostaje mi nic innego, jak z całego serducha polecić Wam tę książkę.

https://latajace-ksiazki.blogspot.com/2019/05/kotka-i-genera-nino-haratischwili.html

pokaż więcej

 
2019-04-19 20:35:23
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Posiadam

W centrum miasta powstał Raj. Jest on pełen sklepów, nowoczesny, piękny i bogaty. Zbliża się otwarcie nowej galerii handlowej. Ma to być cudowny dzień, ale dla kilku osób zamieni się on w koszmar.

Dorota i Ce, dwie nastolatki, przyszły zbierać lajki na Insta i pobuszować po sklepach. Jakub i Andriej dilują. Rudy przyszedł na włam, a Teresa, nadopiekuńcza matka, przybyła poszukać córki....
W centrum miasta powstał Raj. Jest on pełen sklepów, nowoczesny, piękny i bogaty. Zbliża się otwarcie nowej galerii handlowej. Ma to być cudowny dzień, ale dla kilku osób zamieni się on w koszmar.

Dorota i Ce, dwie nastolatki, przyszły zbierać lajki na Insta i pobuszować po sklepach. Jakub i Andriej dilują. Rudy przyszedł na włam, a Teresa, nadopiekuńcza matka, przybyła poszukać córki. Wszyscy ci ludzie zupełnie ze sobą niezwiązani przyszli w pierwszy otwarty dzień do Raju. Na skutek wielu zdarzeń zostali w galerii na noc.

Pewnie wielu z Was zastanawiało się kiedyś jak by to było zostać na noc w galerii czy sklepie. Byłaby to niezła przygoda, ale Dorota i Ce zobaczyły coś czego nie powinny i kolejne kilka godzin w zamknięciu zamienia się w walkę o przetrwanie. Wśród tej piątki jest jeden, który nie zawaha się zabić, aby osiągnąć zamierzony przez siebie cel.

Początek książki niekoniecznie mnie porwał. Dość długo czekałam na jakąś akcję, a noc w galerii zaczyna się dopiero po około 100 stronach. Każdy z bohaterów dostaje co chwile mały rozdzialik, dosłownie parę stron i relacjonuje co się dzieje. To mi się z biegiem czasu bardzo spodobało, bo taka narracja nadała dynamizmu wydarzeniom. Okazuje się, że większość systemów zabezpieczeń nie jest jeszcze podłączona, a w pracy jest tylko trzech strażników nocnych na setki metrów kwadratowych sklepów. Pojawia się nawet parę trupów, jest zabawa w chowanego, ale nie poczułam zbytniego przerażenia podczas czytania. Chyba należy tą książkę rozpatrywać w kategorii thrillera psychologicznego.

I jako thriller psychologiczny jest to bardzo dobra książka. W ogóle mamy tu niezły obraz społeczeństwa XXI wieku. Kwitnie konsumpcjonizm, trwa pogoń za luksusem i bogactwem. Kwitnie handel narkotykami. Nastolatki siedzą z nosem w telefonach, wyznacznikiem statusu społecznego jest liczba lajków i followersów, a problemy rodzicielskie się namnażają. W książce zawarto nawet stereotypową niechęć do Rosjan czy Ukraińców. Ogólnie to bardzo mi się podobało, że autorka poruszyła tak szeroką gamę problemów.

Było to moje pierwsze spotkanie z autorką i na pewno nie ostatnie. Napisała intrygującą i skłaniającą do refleksji książkę, z bardzo wiarygodnymi bohaterami. Daję jej ocenę 4+ i polecam wszystkim fanom gatunku.

https://latajace-ksiazki.blogspot.com/2019/04/raj-marta-guzowska.html

pokaż więcej

 
2019-04-03 21:12:08
Ma nowego znajomego: Catherine
 
2019-04-03 21:12:06
Ma nowego znajomego: Łędina
 
2019-04-03 21:12:04
Ma nowego znajomego: seba
 
2019-02-23 18:47:53
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2019, Posiadam
Seria: Reportaż
 
Moja biblioteczka
505 240 1591
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (57)

Ulubieni autorzy (17)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (11)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd