Inwigilacja

Dobro publiczne najwyższą wartością?

Boska!

Boska!

Czytam serię po kolei i zupełnie nieświadomie "Inwigilację" zabrałam na urlop do jednego z krajów , którego wiara jest poruszana w tej części .Czytając w tak sprzyjających okolicznościach,czując klimat,absolutna 10 dla autora .

Dalsza część na bardzo wysokim poziomie, choć nie będę się już odnosił do poprzedniego wpisu, przy czwartej części ;-)

Po latach państwo Lipczyńscy dostają informację, że znaleziono ich syna, zaginionego przed laty na wakacjach w Egipcie. Młody mężczyzna twierdzi jednak, że ich nie zna, co więcej jest oskarżany o bycie islamskim terrorystą i planowanie zamachu. Nic dziwnego, że sprawa trafia właśnie do Joanny Chyłki, która ma już doświadczenie w pracy z mniejszościami narodowymi.

W życiu Chyłki nie ma miejsca na spokój - okazuje się, że jest w ciąży, ale nie wie kto jest ojcem (a kandydatów jest 3). Co gorsza, ktoś kradnie i oddaje do kasacji jej ukochane BMW, następnie atakuje ją w domu, sabotażuje jej sprawę… A najgorsze, że ma wątpliwości czy jej klient nie jest naprawdę wplątany w atak terrorystyczny. No i jak daleko posunie się władza, by chronić swoich obywateli? Prawnicy z kancelarii Żelazny & McVay mają przed sobą jedynie niewielki element układanki, która za nic nie chce się ułożyć.

Akcja biegnie bardzo szybko od samego początku, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie, a misternie uknuta intryga jest zaskakująca i niemożliwa do przewidzenia. Procesowe potyczki stanowią dużą część książki i są bardzo emocjonujące. Joanna Chyłka jest specyficzną postacią, niejednokrotnie jej poglądy i ironiczne teksty wywołują u mnie śmiech, w tej części smaczkiem jest także stale rozwijająca się relacja z Oryńskim, której kontynuacji będę wyczekiwała w kolejnej części.

W życiu...

Piąta odsłona serii z Joanną Chyłką w roli głównej. Wciągająca fabuła od pierwszej do ostatniej strony. Prawnicza intryga z wątkiem polityczno-społecznym. Historia zakończona niebanalnie, finał książki mobilizuje do poznania przyszłych losów barwnej postaci mecenas Chyłki.

Na półkach: , , , , , , ,

Niezmiennie mistrzostwo od pierwszej części. I nie da się zrobić dłuższej przerwy między nimi.

Z Mrozem miałam do czynienia około 8 lat temu kiedy zaczynał serię z Chyłką, jednak po przeczytaniu trzech książek porzuciłam z niesmakiem. Może jednak źle czytałam, może nie doceniłam. Podzielę się więc swoimi nowymi wrażeniami.
Po pierwsze autor dokonał gwałtu na mojej logice, autentycznie moje logiczne myślenie poszło sobie w siną dal, te 9 godzin było taaaaaaakie długie. Bo w tej książce nie ma żadnych związków przyczynowo-skutkowych, bohaterowie wpadają na pomysły, rzeczy po prostu się dzieją ni stąd ni zowąd i nic tu się nie trzyma kupy.
Autor rekompensuje to temperamentem Chyłki.
Po drugie, bohaterowie są tacy płascy, wszyscy mają jedną, góra dwie cechy, takie wiecie, że ktoś tam pije dziwną kawę, a ktoś jeździ charakterystycznym samochodem, czy słucha zwracającej uwagę muzyki albo dziwnie mówi czy jest fanem konkretnego autora. To jest cała charakterystyka bohaterów.
Autor rekompensuje to wszystko temperamentem Chyłki.
Po trzecie, otoczenie. Otoczenia nie ma, akcja dzieje się na dziwnej planecie, (w końcu Mróz zaczynał od fantastyki) na której mieszkają tylko te osoby, które biorą udział w fabule, nie ma tam zbędnych postronnych osób, statystów, życia codziennego, itd. Nic z tych rzeczy.
Swoją drogą, zachowanie się ludzi pracujących w dziedzinie prawa przypomina często zachowanie dzieci w piaskownicy, ale to już mniejsza z tym. Wszędzie są dziwacy ;)
Autor oczywiście rekompensuje to temperamentem Chyłki.
Po czwarte, dialogi są żenujące.
Ale tu znów -> temperament Chyłki.
Aha, Chyłka jest w ciąży (nie wie z kim),a Zordon jest najnudniejszym amantem wszechczasów, na koniec zdarza się nawet maciupeńki epizod seksualny, czego książka nie zapowiadała, chociaż powinnam się przecież domyślić. Nie ma tu zbudowanego napięcia, nie ma wiarygodnych faktów, na prawie się nie znam, ale te szczegóły śledztwa i dowody też wydają mi się kuriozalne. A poza tym zezłomowanie niemal nowego BMW x5? Heloł?
Dochodzą tu takie obrzydlistwa jak pogardzanie ograniczeniami prędkości, bo jak jedziesz z dozwoloną, to jesteś miękka faja.
Musiałam robić częste przerwy w słuchaniu i szczerze mówiąc lekturę umilał mi jedynie głos lektora. W zasadzie nie mam za co przyznać nawet jednej gwiazdki, szczerze, chociaż nie, jedną gwiazdkę daje. 1/10 za stworzenie odniesienia - wszystko co będę teraz czytać i słuchać będzie mi się na pewno jawiło w lepszych barwach. 😎

Tak jak przypuszczałem, nie zawiodłem się. Ciekawa sprawa ze służbami w tle i kontrowersyjnym prawem do inwigilacji obywateli. Równie ciekawe, jak nie bardziej są prywatne wątki dwójki prawników i ich burzliwa relacja.

Grzeszna książka. Jak można było wykonać eutanazję X5-tki. No jak? Pomijając fakt, że to kolejne nawiązanie do mafii, to jednak kasacja auta była bolesna (nawet dla mnie). Poza tym... w tej części widać od razu nawiązanie i zapowiedź kolejnej części, czyli Oskarżenia. Szkoda, że na sam koniec jakimś cudem Chyłka nie skonfrontowała się z tą tajemniczą kobietą. Jakkolwiek, żeby się odegrać.

Fajna seria. Mroza znam jedynie z Forsta i Langera ale tam też pojawiła się już postać Chyłki i to dwukrotnie. Wreszcie zabrałem się za tą serię i muszę przyznać, że jest niezła. Na razie do 8 tomu bardzo mi się podoba, szczególnie cięty język Chyłki wymiata. Nie ukrywam, że właśnie ostatni Forst oraz Langer zmusiły mnie do tego żeby zacząć poznawać historię Chyłki i nie żałuję :)

• 2017
  • Remigiusz Mróz