Książka roku 2017
Kryminał, Sensacja, Thriller
2 461 głosów
Powiększ

Inwigilacja

Cykl: Joanna Chyłka (tom 5)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
1 585
1 209

Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego. Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się...

Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma.

Joanna Chyłka niechętnie podejmuje się sprawy. Słynie bowiem nie tylko z ciętego języka, ale także z niechęci do obcych. W dodatku nie jest przekonana, czy jej nowy klient w istocie nie planuje zamachu…

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Oficjalna recenzja
Ewelina książek: 65

Dobro publiczne najwyższą wartością?

„Inwigilacja” to najnowszy tom bestselerowej serii z Joanną Chyłką, której losy czytelnik będzie mógł już wkrótce śledzić także na ekranach. I słusznie, bo główna bohaterka serii Remigiusza Mroza jak najbardziej warta jest spotkania z nią zarówno na kartach kolejnych powieści, jak i w filmowej ekranizacji. Piąty tom serii nie tylko mierzy się z niezwykle aktualną problematyką o międzynarodowym zasięgu, ale dostarcza miłośnikom nietuzinkowej adwokat licznych zwrotów akcji oraz momentów – jak można przypuszczać – długo przez czytelników wyczekiwanych.

W swojej warstwie fabularnej „Inwigilacja” jest historią chłopaka, który kilkanaście lat temu podczas rodzinnych wakacji w Egipcie zaginął bez śladu. Dla rodziców urlop zakończył się traumą, bowiem do kraju wrócili bez syna. Po latach chłopak niespodziewanie odnajduje się. Nosi już jednak inne imię i nazwisko i choć rodzice rzekomo rozpoznają w nim własnego syna, on niezmiennie utrzymuje, że nie ma z nimi nic wspólnego. Młody mężczyzna, który przeszedł na islam, jest podejrzewany o bycie ekstremistą oraz planowanie zamachu terrorystycznego w Warszawie. W tych okolicznościach Joanna Chyłka, która zasłynęła spektakularną obroną pewnego Roma, upatruje dla siebie szansy na kolejną wygraną sprawę o dużym oddźwięku społecznym.

Główna bohaterka serii Mroza odsłania w „Inwigilacji” nieznaną wcześniej stronę swojej osobowości. Bezkompromisowa adwokat specjalizująca się w prawie karnym tylko pozornie wydaje się osobą uznającą wyłącznie te zasady, które sama ustanowiła. W rzeczywistości Chyłka, zwłaszcza w zupełnie nieoczekiwanej sytuacji życiowej, zgadza się dobrowolnie na istotne komplikacje w jej prywatnym życiu, które bez wątpienia rzutować będą także na sferę zawodową.

Najnowsza powieść Mroza niewątpliwie wpisuje się również w debatę na temat terroryzmu, granic ingerencji państwa, inwigilacji obywateli przez służby specjalne, przewagi dobra publicznego nad dobrem jednostki. Po kolejnych zamachach w Paryżu, Nicei, Berlinie, Londynie czy Moskwie powieść najbardziej popularnego autora kryminalnego w Polsce czyta się nie tylko jako literacką fikcję, ale również jako pewnego rodzaju prognozę społeczną. Prognozę w naszym kraju wyjątkowo istotną i potrzebną, trudno bowiem mówić w polskich warunkach o nadmiarze lokalnej literatury na ten temat bądź o poważnej debacie dotyczącej roli państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli.

W powieści Mroza czytamy między innymi: Wchodzimy w niebezpieczne czasy (…). Czasy, w których każde urządzenie domowego użytku może okazać się narzędziem w rękach służb (…). Sam założyciel Facebooka zakleja kamerę internetową w swoim macbooku. W innym miejscu z kolei bohaterka „Inwigilacji” wyznaje: Państwo powinno być jak lekarz (…). Jest oczywiste, że musi znać historię choroby, by pomóc pacjentowi. W konsekwencji musi więc badać, zbierać informacje, wnikać w sferę osobistą… ale tylko do pewnego stopnia. Żeby lekarz wyleczył zapalenie gardła, nie musi rozcinać nam otrzewnej i zaglądać do środka.

Trudno odmówić słuszności powyższej konstatacji.

Pirate_Ship | 2018-02-20
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Dla mnie „INWIGILACJA” to bez wątpienia najlepsza cześć cyklu. Książka ta zgarnia u mnie pełna pulę i nie podlega to najmniejszej dyskusji. Remigiusz Mróz po raz kolejny mnie oczarował, wciągnął w niezwykły bieg wydarzeń, czytając ta książkę maiłem przysłowiową „gęsią skórkę”, wypieki na twarzy, targały mną niesamowite emocje, jedynie czego żałowałem po przeczytaniu tej lektury , że tak szybko się skończyła, a ja chciałem więcej.

Jak on to robi, że każda jego książka tak intryguje, zachwyca, oczarowuje, niesamowicie zdolny i utalentowany pisarz młodego pokolenia, umiejący w treści zamieścić to co najistotniejsze dla czytelnika. Nie nudzą mnie jego książki, wręcz przeciwnie wprowadzają w zupełnie inny wymiar, oby pisał jak najdłużej. Remigiusz Mróz mam dar do obserwowania tego co się dzieje wokół nas i umiejętnie wykorzystuje to w swoich książkach, zawsze jest na czasie nigdy w tyle i niczego nie przegapi.

„IMWIGILACJA” to powieść z pewnością to której wrócę, są takie książki w...

Pinkiman | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 21 marca 2017

Kolejna część, która mocno wybija się na podium, jeśli chodzi o jakość. Zdecydowane top autora, które ląduje tylko za Kasacją i Immunitetem :)

Sprawa jest zawiła, dużo wątków przeplata się ze sobą, a część została wprowadzonych tylko dla zmyłki. Przekazanie czytelnikowi rozwiązania, również przychodzi z dość niespodziewanej strony i w niespodziewanych okolicznościach.

Panie Mróz, zrobił to Pan po raz kolejny - żal było odkładać ten tom. Czekam na więcej z niecierpliwością, bo jest na co :-)

Roman Dłużniewski | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Popełniłem błąd. Zacząłem czytać "Inwigilację" od razu po skończeniu lektury 11-stu tomów opowieści o Harrym Hole. Siłą rzeczy podświadomie dokonywałem porównania. Nie powinienem tego robić, bo Nesbo to zupełnie inna półka. Mroza czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Nie ma tu miejsca na psychologię czy rozterki wewnętrzne, bo trudno za takie uznać dylematy Zordona po rozmowie z Lindą. Moja miłość do Chyłki uległa... może nie destrukcji, ale na pewno osłabieniu. A określenie "pasożyt" jakoś nie potrafiło mnie rozbawić. Oczywiście sięgnę po następny tom, ale nie będę go specjalnie oczekiwał.

Kiwi_Agnik | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

"Człowiek jest jak laptop. A wiara jest jak Wi-Fi, łączy go z całym światem. I podobnie jak owa sieć, jest niewidzialna"

Piąta część duetu Chyłka & Oryński, to dalszy ciąg "szamotaniny" ze sprawiedliwością, jednakże jak dla mnie sądowniczo-prawnicze brewerie są już za bardzo zmaglowane...
Nie żebym była na "nie", bo książka nie jest zła, porusza ważne aspekty, bo przecież elektroniczne oko we wszystkich nas budzi zaniepokojenie, jest i refleksja na temat dyskryminacji i religii...
Zatem tematyka jest na czasie i na tak zwanym "topie".
No i zaczyna być interesująco w sferze prywatnej głównych bohaterów.

Pan Mróz stabilnie trzyma się konwencji i dzierży przyzwoity poziom, ale przy tym już mnie Jego książki nie absorbują, bez trudu dawkowałam sobie czas na lekturę.

Z ciekawości można przeczytać.
Zagorzałym fanom jak najbardziej polecam, sceptykom twórczości pana Remigiusza - jak kto chce.

Ps:
Końcówka zapowiada ciekawą kontynuację, no cóż pewnie i następny tom z chęcią...

Blue-eyedPassionate | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Nie powiem, że z pewnym lękiem sięgnęłam po kolejny tom, gdy dwie ostatnie części oberwały ode mnie rykoszetem mojego niezadowolenia. Tutaj... Hm... Zobaczymy.

Przed duetem Joanna-Zordon kolejna ciężka przeprawa. Joanna postawia bronić muzułmanina oskarżonego o próbę ataku terrorystycznego. Z pozoru sprawa nie do wybronienia, gdyż dowody w prokuraturze są zbyt mocne, ale jak przystało na Chyłkę postanowiła bronić swojego klienta jak lwa do upadłego.
W trakcie wychodzi podwójne dno w sprawie. Z resztą jak w każdej historii pisanej przez Mroza. W sprawę zamieszane są służby specjalne, które inwigilują oskarżonego, przez co wszystko nabiera nowe wydźwięku dla wszystkich obywateli RP.
Do tego Chyłka stała się Chyłką z pierwszych dwóch tomów. Mimo błogosławionego stanu (nazywanie pieszczotliwie przyszłego dziecka przez Zordona kruszynką, a przez nią "pasożyt") jej przytyki, anegdotki i cięte riposty stronę aplikanta wróciły do znajomego zabawnego wydźwięku. Zordon jak to on, pakuje...

Beata | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Czuję się jak walnięta bejsbolem… Jeszcze się nie otrząsnęłam…
Powieść świetna – jak to zazwyczaj u Mroza. Wprawdzie lekko przewidywalna, przynajmniej tak się łudziłam:):) W końcu temat – zagrożenie terroryzmem oraz powszechną inwigilacją obywateli – nieco oklepany ostatnio… Wiadomo, terroryzm istnieje i ma się nieźle. Wprawdzie dotąd tak jakby omija nasz kraj, ale w końcu kiedyś to się skończy i wtedy poczujemy prawdziwe zagrożenie. Zatem Wielki Brat czuwa, a zwyczajni zjadacze chleba chcąc nie chcąc uczestniczą w ogólnym Big Brotherze. Chyłka z Oryńskim bronią zapalczywie oskarżonego o terroryzm przechrztę i zupełnie nieoczekiwanie … dzieją się różne rzeczy. A zakończenie rozwaliło mnie!
I co dalej?! Panie Mróz, miejże Pan litość i bierz się Pan do pisania! Presto, presto!

Mała-Mi | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

Kolejna jazda bez trzymanki z moim ulubionym duetem :)
Emocje kipią, akcja mknie, chemia wisi w powietrzu :)
Chyłka i Zordon rozbrajają system.
Kocham miłością bezgraniczną!

Kolejny trudny temat. Polska. Muzułmanin, ładunki wybuchowe znalezione w domu. Aresztowanie. Gotowe zarzuty- planowanie zamachu...Trudna politycznie i moralnie sprawa.

Prawo do obrony przysługuje jednak każdemu. I jest jedna osoba, która podejmuje rękawicę w tej skazanej na porażkę sprawie. Joanna Chyłka. Jaki będzie finał? Czy wszystko jest takie, na jakie wygląda na pierwszy rzut oka?
Remigiusz Mróz nie boi się tematów trudnych.
Brawo za odwagę!

Alicja | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

"Bronić prawa czy bronić człowieka, oto jest pytanie (str 534)..... Prawnik nie jest uosobieniem spisanych ustaw. Stanowi raczej ucieleśnienie panujących w społeczeństwie zasad" (str 535)
Piąta cześć przygód specyficznego duetu trzymająca w napięciu do samego końca, poruszająca jakże aktualny i na topie temat- zagrożenie terroryzmem. Pani mecenas trochę bardziej ustabilizowana, zmuszona zerwać z nałogami w obliczu zaistniałej sytuacji próbuje odbudować swój wizerunek w adwokaturze, pracując nad sprawą człowieka oskarżonego o planowanie zamachu terrorystycznego. Nie ma dla niej znaczenia czy oskarżony jest winny , czy nie, liczy się tylko wygrany proces. A sprawa jest o tyle skomplikowana, że człowiek, którego broni nie istnieje ani w realnej, ani w wirtualnej rzeczywistości, nie wykazuje chęci do współpracy, mimo iż jak twierdzi jest niewinny. Szykujący się proces też jest problemem, gdyż po drugiej stronie jest profesjonalny oskarżyciel i sędzia niesprzyjający obrońcom. Mimo...

ZaaQazany | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 18 marca 2017

„Tarcie wyzwala energię kinetyczną”
I Pan Mróz trze jak może. Hmmmm, tarciarz (trzacz?) zawodowy??? Wielość wątków utarta w całkiem pyszną papkę. Powtarzam, dobrą papkę, a nie arcydzieło literatury. Autor nie jest twórcą „literatury głównego nurtu” i proszę to sobie zaliczyć na plus. Ale też zastanawiam się co tworzy. Jak sam Mróz w książce odwołał się do kazusu Nicoli Tesli (oczytana ta Chyłka) – wszystko zależy od tego jak to przedstawimy. W takiej interpretacji doświadczam dysonansu poznawczego. PATRZĘ na członków, ewentualnie „półczłonków”, palestry a WIDZĘ detektywów.
Iskrzy. Chyłka w swoim repertuarze, zawsze gotowa do ciętej riposty i przyszpilenia ego współrozmówcy. Przy tym co raz bardziej poprawna moralnie. Moralny bluźnierca, O!, tak ją nazwę. Bo w tej moralności nie przestaje bluźnić i dewaluować. Czy ma powody? Pamiętamy co dla Chyłki było najważniejsze w poprzednich tomach? Tequila, fajki i ikspiątka… I to wszystko jest powodem jej frustracji w Inwigilacji (jeszcze...

książek: 2054
jamczyk | 2017-03-23
Przeczytana: 22 marca 2017

Dalsze losy prawniczego duetu. Książka bardzo schematyczna i przewidywalna, choć szybko się ją czyta. Jedyne plusy, za ważki temat terroryzmu i ustawy inwigilacyjnej. I tyle, ale to jest moja subiektywna ocena.