Inwigilacja

Cykl: Joanna Chyłka (tom 5)
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego. Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się...

Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma.

Joanna Chyłka niechętnie podejmuje się sprawy. Słynie bowiem nie tylko z ciętego języka, ale także z niechęci do obcych. W dodatku nie jest przekonana, czy jej nowy klient w istocie nie planuje zamachu…

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Pinkiman | 2017-03-22
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 marca 2017

Kolejna część, która mocno wybija się na podium, jeśli chodzi o jakość. Zdecydowane top autora, które ląduje tylko za Kasacją i Immunitetem :)

Sprawa jest zawiła, dużo wątków przeplata się ze sobą, a część została wprowadzonych tylko dla zmyłki. Przekazanie czytelnikowi rozwiązania, również przychodzi z dość niespodziewanej strony i w niespodziewanych okolicznościach.

Panie Mróz, zrobił to Pan po raz kolejny - żal było odkładać ten tom. Czekam na więcej z niecierpliwością, bo jest na co :-)

Kiwi_Agnik | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

"Człowiek jest jak laptop. A wiara jest jak Wi-Fi, łączy go z całym światem. I podobnie jak owa sieć, jest niewidzialna"

Piąta część duetu Chyłka & Oryński, to dalszy ciąg "szamotaniny" ze sprawiedliwością, jednakże jak dla mnie sądowniczo-prawnicze brewerie są już za bardzo zmaglowane...
Nie żebym była na "nie", bo książka nie jest zła, porusza ważne aspekty, bo przecież elektroniczne oko we wszystkich nas budzi zaniepokojenie, jest i refleksja na temat dyskryminacji i religii...
Zatem tematyka jest na czasie i na tak zwanym "topie".
No i zaczyna być interesująco w sferze prywatnej głównych bohaterów.

Pan Mróz stabilnie trzyma się konwencji i dzierży przyzwoity poziom, ale przy tym już mnie Jego książki nie absorbują, bez trudu dawkowałam sobie czas na lekturę.

Z ciekawości można przeczytać.
Zagorzałym fanom jak najbardziej polecam, sceptykom twórczości pana Remigiusza - jak kto chce.

Ps:
Końcówka zapowiada ciekawą kontynuację, no cóż pewnie i następny tom z chęcią...

Beata | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Czuję się jak walnięta bejsbolem… Jeszcze się nie otrząsnęłam…
Powieść świetna – jak to zazwyczaj u Mroza. Wprawdzie lekko przewidywalna, przynajmniej tak się łudziłam:):) W końcu temat – zagrożenie terroryzmem oraz powszechną inwigilacją obywateli – nieco oklepany ostatnio… Wiadomo, terroryzm istnieje i ma się nieźle. Wprawdzie dotąd tak jakby omija nasz kraj, ale w końcu kiedyś to się skończy i wtedy poczujemy prawdziwe zagrożenie. Zatem Wielki Brat czuwa, a zwyczajni zjadacze chleba chcąc nie chcąc uczestniczą w ogólnym Big Brotherze. Chyłka z Oryńskim bronią zapalczywie oskarżonego o terroryzm przechrztę i zupełnie nieoczekiwanie … dzieją się różne rzeczy. A zakończenie rozwaliło mnie!
I co dalej?! Panie Mróz, miejże Pan litość i bierz się Pan do pisania! Presto, presto!

jamczyk | 2017-03-23
Przeczytana: 22 marca 2017

Dalsze losy prawniczego duetu. Książka bardzo schematyczna i przewidywalna, choć szybko się ją czyta. Jedyne plusy, za ważki temat terroryzmu i ustawy inwigilacyjnej. I tyle, ale to jest moja subiektywna ocena.

książek: 1967
ZaaQazany | 2017-03-18
Na półkach: ZaaQ'17, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2017

„Tarcie wyzwala energię kinetyczną”
I Pan Mróz trze jak może. Hmmmm, tarciarz (trzacz?) zawodowy??? Wielość wątków utarta w całkiem pyszną papkę. Powtarzam, dobrą papkę, a nie arcydzieło literatury. Autor nie jest twórcą „literatury głównego nurtu” i proszę to sobie zaliczyć na plus. Ale też zastanawiam się co tworzy. Jak sam Mróz w książce odwołał się do kazusu Nicoli Tesli (oczytana ta Chyłka) – wszystko zależy od tego jak to przedstawimy. W takiej interpretacji doświadczam dysonansu poznawczego. PATRZĘ na członków, ewentualnie „półczłonków”, palestry a WIDZĘ detektywów.
Iskrzy. Chyłka w swoim repertuarze, zawsze gotowa do ciętej riposty i przyszpilenia ego współrozmówcy. Przy tym co raz bardziej poprawna moralnie. Moralny bluźnierca, O!, tak ją nazwę. Bo w tej moralności nie przestaje bluźnić i dewaluować. Czy ma powody? Pamiętamy co dla Chyłki było najważniejsze w poprzednich tomach? Tequila, fajki i ikspiątka… I to wszystko jest powodem jej frustracji w Inwigilacji (jeszcze...

Nina | 2017-03-16
Na półkach: 2017, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2017

Gdyby Pan Mróz skoncentrował się tylko na serii z Chyłką i Zordonem nie mogłabym mu niczego zarzucić. Przeczytane w jeden dzień, ponownie bardzo dobrze, może trochę nierealnie, chociaż kto to wie, co się naszych służbach dzieje. Tym razem mamy głośny proces islamisty, oskarżonego o planowanie zamachu terrorystycznego. Krwiożercza Chyłka broni go do upadłego, ciąża w niczym jej tu nie przeszkadza, robi się gorąco nie tylko w prowadzonej przez duet sprawie, ale również między Joanną a jej aplikantem. No i na koniec bomba, oczywiście, co każe z niecierpliwością czekać na kolejną odsłonę.

Anna | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Tematyka powieści wpisująca się jak najbardziej w obecną rzeczywistość, zarówno z uwagi na zagrożenie terroryzmem, jaki na obowiązującą ustawę inwigilacyjną, wedle której organy Państwa mogą praktycznie wszystko.

Chyłka z Zordonem podejmują się obrony podejrzanego o terroryzm Fahada Al-Jassama, w którym małżeństwo Lipczyńskich rozpoznaje swojego syna, zaginionego w Egipcie przed kilkunastu laty. Powoli, wraz z głównymi bohaterami, zagłębiamy się w zawiłości prowadzonego postępowania, w półprawdy, tajemnicze i dziwne zdarzenia, uczestniczymy w kolejnych fazach prowadzonego procesu sądowego, poznajemy działania służb specjalnych, które nie zawsze budzą naszą aprobatę. Równolegle ze sprawami związanymi z prowadzoną obroną obserwujemy zacieśniające się relacje między Chyłką a Zordonem, które zmierzają w dobrym kierunku. Jednak w kulminacyjnym momencie, kiedy Zordon ma przystąpić do egzaminu aplikacyjnego, dochodzi do zdarzenia, które zmienia wszystko w jego planach.

Książka o tyle...

Ewelina229 | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

O rany, aż chce się powiedzieć "jasny gwint ale rollercoaster"...
Obiecałam sobie, gdy otrzymałam przesyłkę z księgarni, że będę dawkować sobie po kilkadziesiąt stron dziennie żeby dłużej się nią nacieszyć, no ale jak zwykle przy serii z Chyłką i Zordonem okazało się to niemożliwe. "Pożarłam" "pochłonęłam" (czy jakkolwiek by to nazwać )- na raz :)

Chyłka - moja mistrzyni ciętego języka, w tej części wraz z Zordonem podejmują się obrony człowieka oskarżonego o próbę ataku terrorystycznego. I jak domyślać się możecie - Pani mecenas nie spocznie dopóki nie pozna prawdy... a prawda jest... no cóż nie będę Wam przecież odbierać przyjemności z czytania :)
Serdecznie polecam - a autora błagam o litość i nie trzymanie nas czytelników zbyt długo w niepewności :)

wiejskifilozof | 2017-04-26

Opinia moja będzie wysoka,bo to bardzo dobra książka.
Mamy,tu ostatnio bardzo modny temat.Jakim jest islamski terroryzm.
U Chyłki,wiele zmian.Ciekawostki,na temat jej ciąży są bardzo fajne.

Książka,wciągnęła mnie od początku.Mamy,tu ataki na Joannę z powodu jej wykonywanego zawodu.
Zordon,też ciekawie opisany.
Bardzo lubię ich rozmowy i jak Chyłka dogryza dla Oryńskiego.
Nie będę opisywał fabuły,ani co było dokładnie.Ale,warto przeczytać.

żurawie_origami | 2017-03-19
Na półkach: 2017, Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2017

To nie może tak być, że ja kończę kolejną część cyklu o Chyłce i Zordonie i na następną muszę czekać kilka miesięcy!!! Składam formalny protest. Bo jak to tak, Panie Autorze, takie zakończenie i potem cisza... Kilka miesięcy katorgi w oczekiwaniu na kolejny tom. A jest na co czekać.
Joanna Chyłka i Zordon to mój ulubiony duet bohaterów literackich. Joanne polubiłam bardzo mocno. Uwielbiam jej bezkompromisowość, siłę charakteru, poglądy i cięty język. Uwielbiam dialogi prawniczego tandemu i "chemię" między nimi.
W "Inwigilacji" jest podobnie, jak w poprzednich częściach: czyli dużo zwrotów akcji, nieoczekiwanych wydarzeń, niedomówień i znaków zapytania. Dochodzi do tego polski islamista, którego próbuje wybronić Chyłka. Finał jest niemniej zaskakujący, a zakończenie??!! Ja nie mogę się otrząsnąć i z niecierpliwością, zresztą jak zawsze, czekam na kolejny tom :)

Patronaty tygodnia

Mroczny thriller o miłosnym trójkącie, kolejny kryminał Remigiusza Mroza, debiutancka powieść, która odniosła niebywały sukces nad Sekwaną, portret odkrywcy zaginionej stolicy Majów i człowieka, który wybierał się na Księżyc – to tylko niektóre z historii, które znajdziecie w książkach mających premierę w najbliższych dniach. Jakich tytułów warto szukać w księgarniach? Sprawdźcie!

Wiemy kim jest Ove Løgmansbø!

Prawdziwa tożsamość tego rzekomo farerskiego pisarza nie była znana prawie nikomu. Ba! niewiele osób podejrzewało, że to w ogóle jest pseudonim literacki! Jak się okazuje Ove Løgmansbø nie istnieje. Pod tymi personaliami ukrywa się pewien bardzo popularny, bestsellerowy autor kryminałów młodego pokolenia! Jego prawdziwe nazwisko zmrozi Wam krew w żyłach! Kim jest Ove Løgmansbø?!