Demon i panna

Tłumaczenie: Anna Marciniakówna
Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 22)
Wydawnictwo: Axel Springer Polska
Demonen och jungfrun
rodzina, spadek, oszustwo, ludzie lodu

Po długich wędrówkach Heike Lind z Ludzi Lodu przybywa do Norwegii, aby odebrać swój spadek. Wszyscy członkowie rodziny pomarli, a majątki przejęli pozbawieni skrupułów oszuści. Heike musi je odzyskać za wszelką cenę, bowiem w Grastensholm ukryty jest magiczny skarb Ludzi Lodu... Sprawy przybiorę pomyślny obrót, dopiero gdy spotka tajemniczą istotę, która jak cień pojawia się w okolicznych lasach...

źródło opisu: nota wydawcy

Herodott | 2019-05-22

Po prostu Margit Sandemo. Czyta się przyjemnie i to najważniejsze :)

Marta | 2019-03-05

Kocham kocham kocham! Saga to mistrzostwo swiata! Napisanie 47 ciekawych tomow to wyczyn!!! Polecam calym sercem!

anaszko | 2019-01-04
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Zaczyna się robić ciekawie:) chociaż podejrzewam co stanie się w kolejnym tomie to sięgam po niego z radością

Tinkerbelle | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Zdecydowanie moje wyobrażenie jak wyglądają bohaterowie nie odpowiada ilustracji z okładki ;)

FannyBrawne | 2018-08-27

Od momentu w którym okazało się, że przekleństwo Ludzi Lodu nie zniknęło, czekałam na tom, który całkowicie mnie pochłonie i zauroczy, w którym urzeknie mnie każde zdanie, tomu z tak zwanym efektem ,,wow”. Tym tomem jest ,,Demon i panna”.

Po wielu przygodach w Transylwanii i Szwecji Heike Lind przybywa do Norwegii, kraju swojej babki Ingrid. Nie dzieje się tam jednak dobrze. Wszyscy przedstawiciele norweskiej części rodziny zmarli, a rodowe dwory znalazły się w obcych rękach. Heikemu udaje się odnaleźć Vingę, córkę Elisabet i Vermunda, która po śmierci rodziców musiała ukrywać się w lesie. Ta dwójka postanowi odzyskać rodzinne dziedzictwo. W staraniach będą towarzyszyć im dusze zmarłych naznaczonych z Ludzi Lodu.

Podczas czytania tej części, odczułam nostalgię. Od pierwszego tomu minęło już dwieście lat, wiele zmieniło się w Grastensholm i Lipowej Alei. Założona przez Silje i Tengela rodzina jest na wymarciu, a ich ukochane majątki przeszły w obce ręce. Kiedy czytałam fragment,...

aannaa | 2018-01-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Kolejna bardzo fajna część. Bardzo dobrze się ją czytało.

Angelika | 2017-06-22
Przeczytana: 2009 rok

Uwielbiam tą sagę, ciągnie się przez wieki, ale jest wprost zapierającą dech w piersi. Dla każdego kto lubi książki fantasy z nutką romansu to idealna pozycja

Domena | 2016-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 29 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Vinga i jej koza mieszkają w lesie odkąd jej rodzice zmarli i odebrano jej dwór. Dziewczyna miała wtedy 13 lat. Musiała ze wszystkim radzić sobie sama, żyć w rozwalającej się, starej chacie komornika ukryta przed światem. Wszyscy sądzili, że dziewczyna nie żyje.

Kiedy Heike wreszcie odnalazł swój dwór dowiedział się, że jego krewni nie żyją. Jest jednak cień szansy, że jego daleka kuzynka, Vinga, żyje. Postanawia ją odnaleźć i z jej pomocą odzyskać jego Grastensholm, oraz jej Elistrand.

Dziewczyna czuje się śledzona, z niewiadomych powodów ktoś jej pomaga. Podsuwa jej jedzenie i pomaga w porządkach. Któregoś dnia ludzie natknęli się na jej chatę i dziewczyna musiała uciekać. Wtedy spotkała Heikego, który jednak nie ujawnił jej swojej twarzy. Pomógł jej uciec po czym korzystając z chwili nieuwagi, uciekł przed dziewczyną.

Ta jednak odnalazła go i zamiast uciec z przerażeniem, obserwowała go zafascynowana. Heike wszystko jej wyjaśnił, wytłumaczył, że jest jej kuzynem i...

Wiencor | 2016-10-21
Przeczytana: 19 października 2016

Heike po długich wędrówkach wraca do Norwegii. Szybko orientuje się, że majątek rodzinny dostał się w obce ręce i musi go szybko odzyskać, gdyż w Grastensholm znajduję się ukryty skarb Ludzi Lodu.
Co do bohaterów to pojawia się tajemnicza Vinga Tark, która pomaga Heikiemu odzyskać to co się mu należy. Sama Vinga wypada na plus i idealnie uzupełnia się z Heikiem. Sceny z nimi są ciekawe, ale jest ich trochę za dużo. Łatwo można wywnioskować, że będą razem co trąca typowym romansidłem. W prawdzie jest sporo miejsca poświęcone próbie odzyskania majątku przez naszych bohaterów, ale ten wątek jest jakby zepchnięty na drugi plan.
Podsumowując: Tom "Demon i panna" czyta się dobrze i lekko, ale ja spodziewałem się czegoś co mnie porwie i sprawi, że nie będę mógł się oderwać od lektury.

raquela | 2016-10-19
Na półkach: Przeczytane, Do zdobycia
Przeczytana: 17 października 2016

Wyczekiwany tom, ponieważ w końcu miałam nadzieję, że Heike znajdzie swoją miłość. Po długich wędrówkach nasz bohater przybywa do Norwegii i tam próbuje odzyskać swój spadek. Poznaje Vingę, której podstępnie zabrano Elistrand. Czy uda im się odzyskać swoje majątki? Czy połączy ich uczucie? A może znów Heike będzie musiał sięgnąć po magiczne zioła przynoszące zapomnienie? Zapraszam do lektury!