Myśli przy końcu drogi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03598-1
hospicjum, śmierć
literatura faktu
Salma

Wojciech Szczawiński (ur. 1967) – absolwent filozofii, dziennikarz – aby napisać tę książkę, podjął pracę wolontariusza w hospicjum. Rozmawiał i słuchał, spisał zawikłane losy pacjentów, towarzyszył ich codziennemu życiu, cierpieniu, walce o każdy dzień. Hospicjum to miejsce pozostające wciąż na marginesie świata, który o śmierci nie chce pamiętać. W autentycznych relacjach pacjentów staje...

Hospicjum to miejsce pozostające wciąż na marginesie świata, który o śmierci nie chce pamiętać. W autentycznych relacjach pacjentów staje się ono domem, w którym humor, żart, ludzkie śmieszności i dziwactwa sąsiadują z tragizmem odchodzenia i trudną pracę personelu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=719

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/okladki/0719.jpg

Wojciech Szczawiński poruszył w swojej książce pt. '' Myśli przy końcu drogi'' kwestię bliską naszego życiu, a szczególnie jego końca. Tak naprawdę my sami możemy zastanowić się nad naszym życiem, które jest odwieczną tajemnicą, z którą do końca nie zawsze się pomyślnie toczy, gdyż nie znamy jego przebiegu, ale mamy nad nim ciągłą kontrolę.

Autor chciał pokazać, że życie wcale nie musi być kruche bądź smutne. Miejscem, które zaznaczył, do spędzenia w nim ostatnim dni jest hospicjum będące ostatnią deską ratunku wówczas, kiedy nie mamy, gdzie się udać, a bliscy już nas nie potrzebują.

W przedstawionych historiach ludzkiego życia drzemie w tych ludziach ogromna silna wola życia, jeśli szans na przerwania już nie ma.

Ludzka śmierć jest naturalnym zjawiskiem. Życie zależy wyłącznie od samego człowieka bez względu na jego stan zdrowia.

Młody człowiek, wkraczając, w swój świat czasami nie zastanawia się nad swoim przyszłym losem, gdyż myśli o przeszłości: studiach, pracy,...

książek: 1913
korcia | 2018-09-23
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Mimo ciężaru gatunkowego tej opowieści czytało mi się ją bardzo dobrze, może dzięki autentyczności opisanych tu historii. Trudno było mi się oderwać od tych ludzkich przemyśleń, dlatego przeczytałam tę historię bardzo szybko. Jednak pewnie nie każdy będzie w stanie przeczytać tę książkę w całości, wielu będzie potrzebowało wytchnienia pomiędzy poszczególnymi historiami.

Jak już wspomniałam na początku mojej recenzji, trudno oceniać tę książkę i zgromadzone w niej ludzkie dramaty. Nie mam jednak wątpliwości, że jest to opowieść, którą warto poznać, skonfrontować się z trudnymi prawdami w niej opisanymi i spojrzeć na hospicjum z nowej perspektywy. To mądra opowieść, która pozostawia ślad w sercu czytelnika.

Sylwia | 2013-01-29

Książka, którą napisało samo życie nie może pozostać bez echa, zwłaszcza, jeśli inspiracją jej stworzenia są wydarzenia ważne, emocjonalne i nieodwracalne.
Takie są właśnie "Myśli przy końcu drogi": prawdziwe, przejmujące, traktujące o sprawach ważnych, nieuniknionych, a przy tym smutnych, na które nie sposób się przygotować.
Po lekturze tej książki chce się wyjść, aby poszukać pokory wobec świata i zastanowić się nad tym, jak cenne jest moje własne życie oraz zdrowie.
Walorem lektury jest to, że autor znika, rozpływa się w słowach chorych osób: to oni bardziej nawet, jak osoba wypisana na okładce, są jej twórcami i gwarancją uznania w oczach Czytelników.
Każda opowieść jest cenna i jednakowo ważna, bo to historia prawdziwego człowieka, który przeżyła prawdziwy dramat choroby.

onika | 2012-07-13
Na półkach: Przeczytane, Portrety

Poruszająca książka. Dla mnie najważniejszym po lekturze było spostrzeżenie, jaka silna jest w ludziach wola życia i jak ważny jest kontakt z drugim człowiekiem.