Okładka książki Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży

978-83-240-0875-9
typ
papier
quakota
6.43 (177 ocen i 30 opinii)

Opis książki

Jest to zbiór ponad dwudziestu rozmów przeprowadzonych przez księdza, który pewnego dnia poczuł, że nie może zamykać oczu na losy ludzi odsądzanych przez jego własne środowisko od czci i wiary: byłych księży i zakonników. Z trudem docierał do kolejnych mężczyzn, których życie niejednokrotnie okazywało się przedziwną drogą w poszukiwaniu własnego powołania, drogą krętą, czasem mroczną i rzadko kończącą się wyjściem na otwartą przestrzeń, nie zawsze prowadzącą do spełnienia. Wywiady z nimi nie miały na celu zdobycia materiału do sensacyjnej książki, lecz zwrócenie uwagi na miejsce, jakie w społeczeństwie i Kościele zajmują ci, którzy porzucili kapłaństwo. Te poruszające, czasem wręcz wstrząsające historie pokazują, że większość takich osób nie odnajduje się w życiu, nie odnosi sukcesu, z trudem wraca do życia w świeckim społeczeństwie. Są jednak także przykłady krzepiące, będące dowodem na to, że także po odejściu z kapłaństwa życie w zgodzie z Bogiem, samym sobą, Kościołem i bezpośrednim otoczeniem jest możliwe.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
NataliaKatarzyna | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

Sięgnęłam po tą książkę zaciekawiona tytułem. "Porzucone Sutanny. Opowieści byłych księży" to zbiór wywiadów przeprowadzonych z mężczyznami, którzy są byłymi księżmi. Wśród nich są wypowiedzi zarówno budujące jak również szokujące. W książce instytucja KK ukazuje się nam jako coś co determinowane jest tym jakie cechy posiadają księża, którzy sprawują nad nią pieczę. Wielu z nich to niesamowici ludzie, którym zależy na wiernych, ale nie brakuje również takich, którzy nie kierują się odpowiednimi priorytetami. Myślę, że jest to idealna książka dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się nad zostaniem osobą duchowną - niezależnie czy chodzi o mężczyznę czy kobietę. Ta książka zmusza do refleksji - sprawia, że nabiera się dystansu do wielu spraw.

książek: 2085
Jaguś | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Chciałam przeczytać tą książkę z ciekawości, jakie są świadectwa ludzi, którzy zrezygnowali z kapłaństwa. Niestety, wartość tej książki jest marna. Krótkie wywiady, które nie posiadają wiele treści.
Nie polecam, chyba, że ktoś potrzebuje książki, która skutecznie go uśpi..

Ola | 2013-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Przeczytałam jednym tchem... Książka wzbudza wiele uczuć i refleksji... Zastanawiam się teraz nad instytucją Kościoła, nad księżmi, nad ich rodzinami, nad powodami, które spowodowały, że złożyli śluby. Niektórzy czują powołanie, ale gubi ich pokusa w postaci kobiety, inni są wychowywani na księży, składani wręcz w ofierze przez matki, które nie mogły mieć dzieci, inni chyba po prostu chcieli łatwego, dostatniego życia.
Zastanawiam się dlaczego kochający rodzice, mamusie i tatusiowie, którzy zamiast delikatnie dziecko pchnąć do działania, umożliwić poznawanie różnych stron życia, różnych zawodów, profesji popychają... nie, oni wręcz wpychają swoje dziecko, całą swoją rodzicielską siłą i władzą w to, co oni chcą. Drodzy rodzice - dajcie wybór swoim dzieciom, dajcie im możliwość podjęcia decyzji, dajcie im szansę, by mogły być szczęśliwe!
Wiele z tych opowieści dotyczą odejścia z Kościoła spowodowanego szykanami współpracowników, przełożonych (proboszczów, biskupów) czy wikarych. Wiele...

merlinek | 2011-07-03
Przeczytana: czerwiec 2011

Warto przeczytać by spojrzeć na księży jako na zwykłych ludzi, a nie jako na "świętych". By ich poniekąd zrozumieć, ale też by pamiętać, że wiara ma się opierać na naszej relacji z Bogiem, a nie na tym, czy ksiądz jest fajny, czy nie, w porządku, czy nie - bo to tylko człowiek. Pozwala zrozumieć, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za naszą wiarę, nie oglądajmy się na innych i nie odchodźmy od Kościoła i Boga bo "ksiądz ma babę i jest zły, to po co ja tam mam być".
Każdy znajdzie tu to, co będzie chciał i wyciągnie potrzebne wnioski.

Felzmann | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Dobra rzecz dla plotkarzy. Opisanych jest kilkadziesiąt historii księży, którzy zrzucili sutanny. Mimo, że brakuje dogłębnych analiz, to jednak książka wciąga. Dorośli faceci opowiadają o tym, ja zdecydowali się na skok do basenu bez sprawdzenia, czy jest w nim woda.
Dla mnie jednak ta książka odkrywcza nie była. O tym jacy są księża czytałem m.in. w trylogii Kotlińskiego, którą gorąco polecam zainteresowanym tą tematyką.
Tak sobie myślę, że pozwalanie swoim partnerkom na chodzenie do spowiedzi to trochę tak, jakby wystawiać je podrywaczom.

Biały_Anioł | 2011-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 września 2011

Około trzydziestu historii. Każda jest inna, unikatowa. Książka kontrowersyjna, pozwalająca przemówić tym, którzy do tej pory milczeli. Dla ludzi negujących Kościół jako instytucję niektóre opowiadania będą tylko potwierdzeniem ich teorii. Dla tych, którzy uważają, że to kobiety są zawsze winne zrzucenia sutanny, także znajdzie się parę ciekawych kąsków. Samotność, zbytni materializm, alkoholizm, homoseksualizm i wiele innych problemów poruszają rozmówcy ks. Piotra Dzedzeja. Obraz kościoła ukazany przez nich jest bardzo brutalny. Brutalne jest także to jak większość z „byłych” została potraktowana przez społeczeństwo do którego należeli.

Ocenić taką książkę? Nie da się. Porusza ona zbyt poważny problem, który nie dotyczy choć dotyczy każdego z nas.

Najbardziej poruszył mnie rozdział Katecheta. Tam decyzja o odejściu nie miała kompletnie nic wspólnego z kobietą, a opierała się na dręczeniu i braku należytego wsparcia i zrozumienia. Autor we wstępie wspomniał, iż książka ta ma na ce...

Alicja | 2014-02-22

Książka napisana przez księdza o byłych księżach. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że już będzie wiadomo jak zostaną przedstawione poszczególne historie. Oczywiście w złym świetle.
I jest to błędne przekonanie. Bo ks Piotr Dzedzej z szacunkiem i spokojem podchodzi do każdego ze swych rozmówców. Nie ocenia swych rozmówców, nie potępia za ich wybory. Historie poszczególnych bohaterów są wstrząsające. Mamy ukazany obraz kościoła trochę "od kuchni". Poznajemy powody, dla których Ci mężczyźni zostali księżmi. Każda historia jest inna. Dla mnie niewątpliwym plusem tej książki jest ukazanie księży jako ludzi. Zwykłych mężczyzn, którzy też mają swoje problemy. Tymi opowieściami autor trochę jakby odczarowuje nam obraz księży, który wielu z nas nosi w głowach. Bo to nie są jacyś nadludzie, szczególni, wybrani przez Boga. To tacy sami ludzie jak my, również grzeszni, upadający, mający wątpliwości czy rozterki.Z książki tej wynika jeszcze jeden fakt- wiara nie jest nam dana na zawsze, to nie je...

Jjolka | 2011-10-10
Przeczytana: 17 września 2011

26 mini wywiadów przeprowadzonych przez księdza z byłymi duchownymi. Nader osobiste, dla kościoła wstydliwe, dla niektórych ludzi spoza, oburzające (proboszcz uprawiający seks z własną siostrą jako gosposią) jak i wywołujące smutek. Lubię książki w których wyłazi na światło dzienne "co w trawie piszczy", hipokryzja, malwersacje.
nie trudno wywnioskować że ani duchowieństwu ani wienrym książka nie przypadła do gustu. Burzy przyjęty przez nich obraz potężnego, niezwykłego i wszechpotężnego kościoła bez żadnych zadr. A dzisiejszy kościół niewiele różni się od średniowiecznej rozpusty.
Mam o tym pojęcie ponieważ mój znajomy jest "porzuconą sutanną". To on pierwszy wywołał u mnie szok, smutek i zniechęcenie instytucją kościoła. I on również jak w przypadku innych byłych nie otrzymał pomocy. Został całkowicie sam.

Mariusz | 2013-09-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Istnieje różnica pomiędzy książkami o Kościele pisanymi przez księży i byłych księży i to widać w tej książce. Tu jest przedstawiony problem, a nie "jazda" po Kościele z puentą jasną od początku. To bardzo smutna książka. Coś z typu "ile ludzi tyle historii" niejednokrotnie tragicznych. Polecam osobom które są zainteresowane współczesnymi problemami Kościoła, ale nie opisywanymi z perspektywy tygodnika NIE.

Rudzianna | 2012-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Porzucenie kapłaństwa i dalsze losy byłych księży to dla Kościoła wciąż uparcie skrywane milczeniem tematy. Przez swoiste tabu niezmiennie fascynujące, prowokujące wiele pytań, dociekań i plotek.
Autor książki-kapłan- rozmawia z mężczyznami, którzy w pewnym momencie swojego życia porzucili sutanny. Większość z nich była wtedy szanowanymi księżmi z powołania, miała swoje parafie i obowiązki. Co skłaniało ich do wstąpienia do seminarium, przyjęcia święceń a następnie do porzucenia stanu kapłańskiego? Co czuje były ksiądz, który z dnia na dzień jest zmuszony do zamieszkania na ulicy i zostaje całkiem sam? Jakie tajemnice skrywa nauczanie w seminariach? Jak wyglądają dalsze losy tych, którzy postanawiają mimo wszystko uczestniczyć aktywnie w życiu Kościoła?
Przejmująca książka, odsłania prawdziwe oblicze traktowania przez Kościół byłych księży. Szczególnie wzruszają historie kapłanów, którzy w momencie opowiadania o swoich losach są śmiertelnie chorzy lub niedługo potem ich zwłoki zostają...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto