Utracone dzieciństwo

The lost childhood
83-7386-165-3
Holocaust
gabin

Utracone dzieciństwo , napisane w języku angielskim i wydane po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 1989 r., ukazało się wkrótce w trzech kolejnych wydaniach. Książka w krótkim czasie została przetłumaczona na sześć języków i doczekała się mnóstwa recenzji i słów uznania od osobistości ze świata mediów, polityki, filmu i teatru. W maju br w Nowym Jorku miała premierę opera, będąca adaptacją książki, w reżyserii Gottfrieda Helfericha Wagnera.

Po szesnastu latach od wydania amerykańskiego książka ukazuje się w Polsce.
Rekomendują ją prof. Władysław Bartoszewski, ks. Adam Boniecki i prof. Michał Głowiński.

Utracone dzieciństwo jest pamiętnikiem z lat dzieciństwa Yehudy Nira, obecnie profesora psychiatrii na wydziale medycyny Uniwersytety Cornell, którego miejscem urodzenia i pierwszych lat życia był polski Lwów. Jest osobistą, poruszającą relację z wstrząsającej wędrówki żydowskiej rodziny, zmuszonej do ucieczki przed zagrożeniem Holocaustu.

kasandra_85 | 2012-04-20
Przeczytana: kwiecień 2012

Weronika | 2011-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wojenne
Przeczytana: 11 grudnia 2011

„Okrucieństwo tej wojny zniszczyło moje dzieciństwo, pozbawiając mnie radości i wzruszeń należytych dziecku. Nigdy tez nie uczestniczyłem w dziecięcych zabawach. Ich idea wydała mi się teraz tak obca, że nie mogła już dostarczyć żadnej radości.”*

Pamiętacie swoje dzieciństwo? Zabawy w chowanego, beztroskie lata, wycieczki, poszukiwanie skarbów, wielkie bale, niezliczone berki, klasy, czy jazda na rolkach? Teraz pomyślcie, że to wszystko jednym ruchem dłoni Wam ktoś niszczy. Albo gorzej. Ktoś w ogóle nie daje Wam szansy na spróbowanie tej beztroski, zmusza o ciągłego napięcia, wyczekiwania, obawy o życie swoje i bliskich.

Lata 1939-1945 to okres tak ciężki, że Polakom cały czas trudno o nim mówić. Nikt z nas nie może zrozumieć co w tym czasie kierowało Hitlerem, czy wieloma innymi osobami. Przecież życie straciło wtedy tak wiele niewinnych osób, w tym malutkich dzieci…

Coraz więcej historii wychodzi teraz na światło dzienne, ludzie nie boja się mówić o swoich przejściach, wielu...

fiona | 2013-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Bardzo wciągnęła mnie historia żydowskiego chłopca i jego rodziny osadzona w czasach II wojny światowej.Czułam tylko lekki niedosyt z powodu zakończenia, które nie opowiada o dalszych losach rodziny po 1945r.Nasz bohater ma 15 lat kiedy kończy się wojna.Całe życie przed nim.Ciekawa byłam jak poradzi sobie z traumatycznymi przeżyciami i jak będzie wyglądał powrót do normalnego życia...Szkoda,że o tym nie napisał.

Alicja | 2011-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

„Dni wydawały się bezkresne i nie zachodziło nic, co byłoby zdolne przerwać narzuconą sobie ciszę. Wyobrażałem sobie, że tak musi czuć się więzień skazany na dożywocie.I wyglądałoby na to, że zostałem skazany na ten rodzaj kary jedynie za swą przynależność etniczno-religijną, za to, że urodziłem się Żydem. Musiałem cierpliwie czekać, na ewentualne ułaskawienie.”

Czytając teraz te słowa wydają się mi zupełnym absurdem. Żyjąc w czasach wszechobecnej tolerancji myśl o tym, że jeszcze niedawno, czyjaś religia bądź poglądy mogły być pretekstem do pozbawienia go życia, prześladowania, torturowania i znęcania się zarówno fizycznie jak i psychicznie napawa mnie lękiem, strachem i niezrozumieniem. Jak człowiek może pałać tak wielką nienawiścią do drugiej osoby, jak może ją zastraszać, znęcać się, patrzeć na to jak ona cierpi, a jedynym argumentem przemawiając za jego poglądami ma być wiara, czy pochodzenie? Przecież chyba w każdym z nas jest odrobina empatii, współczucia. I uważam,...

Versatile | 2012-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Osobowość i psychika wszystkich nieszczęśników, którym dane było spędzić swoje najmłodsze lata życia wśród zgiełku wojny, kształtowała się w uczuciu strachu, zagubienia i stałej walki o przetrwanie. Czy z tym emocjami powinien nam się kojarzyć ten błogi czas, jakim jest dzieciństwo? Zdecydowanie nie. Konflikty zbrojne nie mają jednak litości dla nikogo, nawet najbardziej bezbronnego dziecka.
Juliusz Grünfeld ma 9 lat, gdy jego rodzimy Lwów zajmują wrogie wojska. Terror w mieście nasila się z dnia na dzień, a ludność cywilna staje w obliczu brutalnej polityki zaborców. Sytuacja żydowskich rodzin jest szczególnie trudna ze względu na krwawy antysemityzm narodu niemieckiego. W wyniku masowej egzekucji ginie ojciec autora, a chłopiec wraz z matką i siostrą, zmuszony jest do opuszczenia rdzennej miejscowości. Z pomocą przychodzi im dawny adorator Lali, który dzięki swoim zdolnościom, sporządza emigrantom fałszywe dokumenty. Mimo wszystko ich serca przepełnia lęk przed wykryciem i...

książek: 1941
Anna | 2013-07-01
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Szczere i pełne obiektywizmu spojrzenie na czas II wojny światowej.
Książka, obok której nie mogłam przejść obojętnie, ponieważ opowiada historię dziewięcioletniego chłopca, który na skutek II wojny światowej traci wszystko: poczucie bezpieczeństwa, ojca, beztroskie dzieciństwo. Musi niebywale szybko dojrzeć, stać się bardziej odpowiedzialnym, by pod koniec wojny być już osobą dojrzałą. To, co przeżył, czego doświadczył, zmieniło go i zahartowało, ale też obraz tych dni, bezsilności i niesprawiedliwości, jaka była wtedy na porządku dziennym odcisnęły na nim swe piętno i nie pozwoliły o sobie zapomnieć.
"Utracone dzieciństwo" jest niesamowicie osobistym pamiętnikiem, opowieścią żydowskiego dziecka, pochodzącego z bogatej rodziny, który nie udaje idealnego, pisze o sobie prawdziwie i bez owijania w bawełnę, przedstawia swoją osobę taką, jaka była, nie omija tematów, jakimi interesują się dojrzewający młodzi mężczyźni, nie udaje kogoś, kim nie był. Oczywiste było, że pomimo trudów...

aleksnadra | 2012-05-06
Przeczytana: 06 maja 2012

"Okrucieństwo tej wojny zniszczyło moje dzieciństwo, pozbawiając mnie radości i wzruszeń należytych dziecku. Nigdy tez nie uczestniczyłem w dziecięcych zabawach. Ich idea wydała mi się teraz tak obca, że nie mogła już dostarczyć żadnej radości.”

"Utracone dzieciństwo" to kolejna pozycja opisująca przeraźliwy czas II wojny światowej i holokaustu widziane oczami dziecka. Okres wojny przypadł w momencie jego dorastania i ukazuje jego metamorfozę, adekwatną do czasów, w których przyszło mu żyć.
Dzieci relacjonują wydarzenia takimi jakie są w rzeczywistości. Nie ubarwiają jej ani nic nie zatajają. Dlatego ich historie tak poruszają. Yehuda Nir opowiada swoje przeżycia z wielką prostotą, nie ocenia, nie rozlicza.
Pokazuje codzienność ludzi żyjących obok siebie, Polaków i Żydów i to nie narodowość była wyznacznikiem człowieczeństwa. "Utracone dzieciństwo" to subiektywny pamiętnik chłopca żyjącego w śmiertelnym zagrożeniu, kiedy na każdym kroku czyhała śmierć a jedno nieodpowiednie...

Przejmująca i mądra książka.

Justyna_78 | 2012-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Jedna z lepszych książek z gatunku literatura faktu jakie przeczytałam. Prawdziwa do bólu. O tym jak żydowski chłopiec dzięki szczęściu, sprytowi, inteligencji, odwadze, swojej mamie, siostrze, Ludwikowi (któremu dedykuje te wspomnienia) i innym ludziom których spotkał na swej drodze, przeżył Zagładę.
Najbardziej zaimponowało mi opisanie bardzo osobistych wspomnień, odczuć które być może dla niektórych były by wstydliwe czy mało ważne z punktu widzenia tematyki i może by pominął niektóre fakty, ale dzięki takim osobistym i prawdziwym odczuciom książka jest tak autentyczna.
Za książkę dałabym maksymalną ilość gwiazdek gdyby nie fakt że zawiodłam się odrobinę na zakończeniu. Liczyłam na to, że autor zdradzi nam jeszcze parę istotnych szczegółów z życia autora i innych wymienionych w książce osób po 1944 roku. Dowiadujemy się co nieco od tłumacza ale to za mało. Zżera mnie ciekawość jak potoczyły się dalsze losy. Szkoda, że tak tak bardzo ciekawa historia została urwana.
Zgodnie...

LOKI | 2013-01-06
Przeczytana: styczeń 2013

Książka ciekawa, wciągająca napisana prostym językiem dlatego bardzo szybko się ją czyta. Osobiście czuję mały niedosyt ze względu na zakończenie, aż prosi się druga część losów bohaterów książki.