Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka

Okładka książki Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka Anna Dymna, Wojciech Szczawiński
Okładka książki Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka
Anna DymnaWojciech Szczawiński Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2017-04-10
2006-01-01

Okładka książki eleWator nr 26 (4/2018) Zofia Bałdyga, Waldemar Bawołek, Artur Dudziński, Anna Dymna, Wiesław Dymny, Ian Kemp, Ryszard Lenc, Dariusz Muszer, Redakcja kwartalnika eleWator, Damian Romaniak, Lew Rubinstein, Grzegorz Strumyk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Turczyński, Andrzej Wasilewski
eleWator nr 26... Zofia Bałdyga, Wald...
Okładka książki Kto pyta nie błądzi. Rozmowy wielkich i niewielkich Anna Dymna, Mirosław Hermaszewski, Andrzej Komorowski, Krystyna Loska, Małgorzata Niezabitowska, Irena Santor, Irena Szewińska, Beata Tadla, Beata Tyszkiewicz, Lech Wałęsa, Maciej Zięba OP
Kto pyta nie b... Anna Dymna, Mirosła...

Recenzja książki pt. "Warto mimo wszystko" autorzy: Anna Dymna, Wojciech Szczawiński
cyt. "Warto! Warto mimo wszystko!!! Wiem to, zanim pomyślę. Warto, żeby utrzymać równowagę między jasnością i ciemnościami, po to żeby nie ogarnęły nas mroki i byśmy się w nich nagle nie pogubili. Bo to, że obok jasności musi być ciemność, to oczywiste, chodzi tylko o proporcje!". (cytat zawarty w ww. książce)

Anna Dymna znana jest z licznych ról teatralnych i filmowych. Jednak jej działalność wiąże się nie tylko z aktorstwem. Prowadzi różnego rodzaju przedsięwzięcia charytatywne na szeroką skalę. Wykazuje ogromną empatię i z wielkim sercem podchodzi do ludzi, których doświadczył los. Pomaga chorym z rozmaitymi schorzeniami. Nie jest jej też obojętna sytuacja zwierząt.
Książka pt. "Warto mimo wszystko" to wywiad rzeka. Wojciech Szczawiński prowadzi niebanalną rozmowę z Anną Dymną. Inteligentne, intrygujące pytania i odpowiedzi pokazują przede wszystkim, jakim aktorka, działaczka jest człowiekiem. W treści odnajdziemy liczne przemyślenia, refleksje m.in. na temat: wartości, relacji z innymi. Anna Dymna zna ludzi z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Spotkania z nimi, dialogi sprawiły, że ich historie stały się jej bardzo bliskie. Utworzyła fundację, prowadzi szereg działań na rzecz swoich podopiecznych. Otacza ich pomocą i życzliwością. Pokazuje tym samym, jak istotne są: wsparcie, pomocna dłoń, uśmiech. W książce odnajdziemy też wątki z życia prywatnego. Jednak kluczowe zagadnienia odnoszą się do tego, co jest w życiu najważniejsze. Anna Dymna nie kreuje się na osobę bez wad. Biją od niej ciepło i serdeczność, ale przyznaje, że zdarza jej się mieć słabsze dni. Polecam tę książkę, ponieważ uważam ją za bardzo wartościową, skłaniającą do mądrych przemyśleń.

Byłam do tej książki dobrze nastawiona. Ogólnie nie jest zła, a postać Anny Dymnej jest interesująca. Całość jednak podeszła mi tak średnio. Początek podobał mi się, ale z czasem miałam wrażenie, że wszystko się powtarza.

118/52/2020

118/52/2020

Anna Dymna to znakomita aktorka. Znana, szanowana i ceniona nie tylko za to, jaki zawód wykonuje na co dzień, ale również za to, że jest po prostu dobrym człowiekiem. Nie potrafi przejść obojętnie obok niepełnosprawnych czy ubogich. Jej zwyczajny dzień jest wypełniony po brzegi. Przejmuje się swoimi studentami, przygotowuje się do kolejnych spektakli teatralnych, cały czas aktywnie pozyskuje środki na cele charytatywne. A tak prywatnie to: sprząta, gotuje, karmi swoje koty, pielęgnuje ogród i jest szczęśliwa. Docenia to, co ma. W książce wspomina zarówno mistrzów, od których mogła nauczyć się aktorstwa, jak i zwyczajnych, prostych ludzi, którzy mimo ciężkiej choroby, cieszą się, że żyją i mają wiele planów na przyszłość. To wywiad rzeka, który czyta się jednym tchem. Dodatkowo w książce opublikowano nieznane zdjęcia, odręcznie podpisane i skomentowane przez Annę Dymną. Polecam!

Wywiad rzeka z Anną Dymną przeprowadzony przez Wojciecha Szawińskiego. Niby o Annie Dymnej, jej aktorstwie i prowadzeniu fundacji, a tak naprawdę po prostu o życiu. Mówi aktorka, ale równie dobrze może to być każda z nas. Nie ze wszystkimi jej opiniami się zgadzam, ale generalnie życie oceniam podobnie jak ona. Warto mimo wszystko!

Z jednej strony chciałabym dać 10 ✰ wypowiedziom Anny Dymnej, która jest wspaniałą, bardzo mądrą osobą, z drugiej – nie pamiętam, żebym czytała wywiad, w którym tak irytowały mnie pytania. Wiele z nich oceniam jako poniżej krytyki. Nie umiem więc ocenić tej książki.

Kurcze.. miałem wrażenie, że się powtarza... Ale dam jej jeszcze szansę, bo nie chcę dawać takiej niskiej oceny. Czuję, że na to nie zasługuje.

2028

Cenie Anne Dymna za dystans do siebie, znakomity warsztat aktorski oraz empatie i pokore.
"Warto mimo wszystko" dotyka nie tylko kilku watkow z kariery scenicznej, ale i kilkuletnie malzenstwo z osobowoscia wielka, niemalze geniuszem, czyli Wielawem ymnym. Odegral on role Pigmaliona, bo zawarli malzenstwo gdy miala 18-19 lat, a gdy umarl byla kobieta w rozkwicie swojej urody, komletna osobowoscia i czarujacym czlowiekiem.
Imponuje mi, ze zdecydowala sie na dziecko, ze fizyczna przemiane po ciazy- dostala pelnych ksztaltow, zaczela zmagac sie z nadwaga potrafila jakos oswoic. Sama wiem, jaki ostracyzm otoczenia wywoluja dodatkowe kilogramy, ze niestety jestesmy przywiazani do powierzchownosci i nie tolorujemy jakichs odstepstw od normy.
Anna Dymna zaraz rdoscia zycia i pozytywna energia, choc sama musiala borykac sie ze srowiem, samotnym macierzynstwem, falami hejtu w internecie. Czasem jej niepoelnosprawni intelektualnie lub fizycznie rozmowcy tez przybieraja agresywna postawe, lub trudno jej sie do nich zblizyc. Wielkim dzielem zycia jest festiwal Zaczarowanej Piosenki oraz fundacja, czy tez Albertiana. Charyzmatyczna, madra i ciepla osoba, ktora przyznaje sie takze do swojej slabosci.
Te rozmowy ucza pokory, rzucaja swiatlo na sposoby radzenia sobie z rola, wskazowki dla mloych akorow, analizuja roznice w traktowaniu tekstu sztuk 30 lat temu i obecnie. Aktorka pokazuje, dlaczego wielu mlodych aktorow jest niespelnionych, jakie maja motywacje i jak rozczarowuje ich zmudna praca w teatrze czy na filmowym planie. Duzo dowiedzialam sie o Siedlisku, " Pogodzie na jutro" czy filmie, ktory krecila krotko po smierci Dymnego. Podoba mi sie dystans do samej siebie, swojej profesji, oczekiwan czytelnika, ze aktorzy zadnych praw czy slabych chwil nie maja, nie podlegaja fizjologii, wiec dlaczego po 3 godzinach rozdawania autografow mowia "pas" albo spiesza sie na inne wazne spotkania.

Anna Dymna jest wspaniałą aktorką, a także mądrą, ciekawą ciepłą, empatyczną osobą. Czego możemy się od niej nauczyć: sympatii i otwartości na bliźniego.
Książka "Mimo wszystko" ma jeden mankament - jest bardzo ciężka i nie nadaje się do torebki (nawet bagażowej, jak moja),ponieważ urywa ramię.

Anna Dymna, Wojciech Szczawiński „WARTO MIMO WSZYSTKO”. Ciepła, nostalgiczna rozmowa – rzeka, która zawiera wiele ciekawych wątków z życia Anny pokazuje, że mimo tego co przeżyła aktorka warto żyć i pomagać innym.

• Biografie
  • Domowa biblioteczka