Dublin. Moja polska karma

Wydawnictwo: Skrzat
978-83-7437-259-6
espeja

Blisko sto lat po wydaniu Ulissesa Jamesa Joyce’a, dublińskimi ulicami wędruje Polka. Wydobyte z pamięci fragmenty losów najmłodszej polskiej emigracji, impresje z życia miasta oraz obserwacje irlandzkiej obyczajowości tworzą barwną paletę tego fabularyzowanego eseju. Autorka skupia się na ukazaniu emigracyjnych emocji, porównuje Polaków i Irlandczyków, którzy po raz pierwszy w historii znaleźli się tak blisko siebie, pokazuje codzienne zmagania, sympatie, stereotypy i uprzedzenia.

MonikaOrłowska | 2012-03-21
Przeczytana: 21 marca 2012

Re-we-la-cja! I najprawdziwsza prawda, począwszy od weekendowych imprez, na wizycie rodziców z Polski kończąc. Zderzenie dwóch światów. Ach, te polskie plaże! Nadmorskie zachody słońca! Bułka tarta i Mesjasz narodów!
Mój Dublin, króciutki i nietypowy, utrwalono w książce Magdaleny Orzeł lepiej niż w moich własnych zapiskach. Autorka świetnie podpatrzyła rzeczywistość i przyszpiliła ją w doskonałym stylu. Jest lekko, zgrabnie, z nutą subtelnej ironii, a tam, gdzie trzeba - odrobiną goryczy na otrzeźwienie. Polecam gorąco!

Patrycja | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Książka ogólnie jest dobra. Tematyka jest ciekawa i myślę, że mnie jak i każdemu Polakowi bliska. Fajnie że nie brakuje w niej czarnego humoru i autoironii. Nie za bardzo podoba mi się natomiast przeskakiwanie co rozdział z bohatera na bohatera i z sytuacji na sytuację. W tak opisanej książce nie potrafię się zżyć z bohaterem a tym samym "wciągnąć". Ale to kwestia gustu :)

silverraven | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016