Trudno być bogiem. Drugi najazd Marsjan

Wydawnictwo: Czytelnik
Трудно быть богом. Второе нашествие Марсиан
83-07-00750-X
Róża_Bzowa

Wydanie wspólne dwóch klasycznych powieści braci Strugackich.
"Drugi najazd Marsjan" miał podtytuł "Zapiski zdrowego", co było nawiązaniem do powieści Mikołaja Gogola "Zapiski wariata".

mYszkoof | 2014-03-14
Przeczytana: 05 marca 2014

Moje pierwsze spotkanie z "braćmi".
I muszę przyznać, że bardzo udane.
Wada w postaci "trudnego/dziwnego języka" dla mnie okazała się zaletą - no w końcu coś innego!
Przy czytaniu książki towarzyszyło mi podobne wrażenie
jakie odczułem czytając Dicka. Że trzeba jednak w tej
głowie "coś" mieć, żeby do nas ich twórczość trafiła.
Cytując klasyka - "Nie dla idiotów".
Zachęcam czytelników, a zwłaszcza tych, którzy od książki
wymagają troszkę więcej.

Pozdro!

Siemomysła | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 lutego 2017

"Trudno być Bogiem" i "Drugi najazd Marsjan" to tak naprawdę dwa opowiadania, choć to pierwsze jest dłuższe i najsłuszniej byłoby je nazwać minipowieścią. Opowiada o obserwacjach prowadzonych na obcej planecie przez grupę naukowców-zwiadowców. Muszą być tam, gdzie coś się dzieje, a jednocześnie nie wolno im ingerować. A przynajmniej nie na wielką skalę, bo czasem nie powstrzymują się od całkiem brawurowych akcji, wciąż jednak nie zmieniają diametralnie przyszłości cywilizacji, którą obserwują, nie szafują swoją siłą i technologią w sprawach nie dotyczących bezpośredniego zagrożenia obserwatorów. Na podstawie historii jednego ze zwiadowców dostajemy potwierdzenie tytułowego hasła. Wyjaśnienie dlaczego tak trudno jest być Bogiem. Nie ingerować, nie dawać się porwać uczuciom, czy to pozytywnym (bo te zawsze niosą zagrożenie przywiązania się i chęci działania choćby w obronie ludzi nimi darzonych), czy to negatywnym. Człowiek posiada moralność, sumienie, ale i emocje. Nie potrafi...

Daniel Taberski | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

"Trudno być bogiem", tochę tytuł wskazuje, czyta się trudno. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy "pióra" braci Strugackich, ale książkę liczącą 270 stron czytałem prawie miesiąc. Pomimo tej wady, było warto - książka porusza ciekawy problem i zawiera fajną refleksję. Warto przebrnąć przez te pierwsze 80-100 stron, kiedy niedokładnie wiadomo o co lata.
W książce znajduje się też opowiadanie "Drugi najazd Marsjan", które jest chyba nawet jeszcze ciekawsze. Nawiązania do HG Wellsa oczywiste, a puenta i konstatacja na temat ludzkiej natury - pierwsza klasa. Warto.

malynosorozec | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

„Trudno być bogiem” – ta myśl pojawia się w głowie głównego bohatera powieści braci Strugackich. I sporo w tym racji, gdyż bóg, przynajmniej taki, jakim w swoim mniemaniu jest ów bohater, ma więcej ograniczeń niż możliwości działania.

Anton znajduje się na planecie, na której ludzie żyją w czasach przypominających ziemskie średniowiecze. Jest jednym z prawie dwóch setek historyków, a występuje jako don Rumata – niezwykle bogaty szlachcic, mistrz walki mieczem, ekscentryk i dziwak w oczach innych. Część świata, którą ma za zadanie obserwować, pogrąża się w chaosie. Król jest szalony, coraz większą władzę zdobywa don Reba, który przy pomocy Szarych wprowadza terror w królestwie. Przełożeni Antona nie chcą słyszeć o interwencji, pozwalają, by sprawy toczyły się własnym torem, nie słuchając zapewnień, że niedługo wszystko może skończyć się katastrofą i wtedy cały Eksperyment szlag trafi. Jedyne, co może zrobić don Rumata, to ratować ludzi wyjątkowych, których na cel wzięli Szarzy,...

Demanroe | 2011-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2011

"Trudno być Bogiem" jak i "Drugi najazd Marsjan" to interesujące historie,chociaż pisane dość trudnym i męczący językiem.Pomimo to można doszukać się tam momentów,które bawią.Wydaję mi się trochę,że obie te opowieści są zbyt długie i czasami mocno nużące - tak naprawdę z trudem dobrnęłam do samego końca.Mimo to,że są momenty które bardzo mocno wciągają,to po nich są takie,które umiejętnie odrzucają albo zniechęcają czytelnika do dalszej lektury.

psubrat | 2014-09-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Czy to moje wydanie z lat 70-tych miało błąd drukarski czy celowo cenzorską interwencję w postaci powtórzonej sekcji stron? Uniemożliwiono mi doczytanie finału, doczytałem jednak w pdf. Niesamowita opowieść, ale tylko 8/10 z powodu języka i stylu, który wielu zniechęci. Po lekturze kolej na film, genialny zresztą.

Favonius | 2016-11-26

Moje pierwsze zetknięcie się z braćmi. Na pewno mają swój styl, groteskowy, zabawny lecz gdy i trzeba - melancholijny i smutny.
Trudno być Bogiem dostarcza nam wiele dylematów etycznych i ukazuje głupoty państwa, poniekąd totalitarnego.
Drugi najazd marsjan jest o wiele bardziej groteskowy i zabawny. Wydaje mi się że kluczem w lepszym zrozumieniu jest nawet najmniejsza znajomość kultury greckiej, ich temperamentu i stylu życia.

Przemek Skoczyński | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Ocena za opowiadanie "Drugi najazd Marsjan" ("Trudno być Bogiem" skomentowałem pod innym wydaniem). Kilka ważnych pytań o to, jaką przyjąć postawę wobec władzy i innych czynników, które kształtują nasze życie. Zgrabna groteska.

odoaker | 2011-05-25
Przeczytana: 25 maja 2011

Pierwsza historia "Trudno być bogiem" 4+/5
Druga "Drugi najazd Marsjan" skojarzyła mi się od razu z "Wojną Światów" Wellsa, niezbyt mi to przypadło do gustu /"Najazd", nie Wells/....

wisniowyglan | 2011-05-15

Nie mój styl. Gdyby inny język, może byłaby dobra. Nie przebrnęłam jednak; ale epilog dość ciekawy.