Opowiadania Guslarskie

Tłumaczenie: Anita Tyszkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fantastyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wielikij Guslar
83-7180-327-3
opowiastki, wady, zalety
Irena

Opowiadania Kira Bułyczowa o Wielkim Guslarze towarzyszą nam już od kilkudziesięciu lat, lecz ani trochę się nie zestarzały (to jeden z dowodów na to, że podróże w czasie są jednak możliwe). W Guslarze, jak w soczewce, skupiają się wszystkie śmiesznostki, wady (mnóstwo!), zalety (niewiele), pragnienia i lęki naszej cywilizacji. Na szczęście Bułyczow lubi bohaterów swoich opowiadań, więc choć...

W Guslarze, jak w soczewce, skupiają się wszystkie śmiesznostki, wady (mnóstwo!), zalety (niewiele), pragnienia i lęki naszej cywilizacji. Na szczęście Bułyczow lubi bohaterów swoich opowiadań, więc choć bezlitośnie obnaża ich słabości, to jednak z nich nie kpi, dzięki czemu my, czytelnicy, możemy zachować resztki szacunku dla Homo sapiens.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

patrycja76 | 2014-04-03
Przeczytana: marzec 2014

W małym miasteczku o szumnie brzmiącej nazwie Wielki Guslar mieszkają zwyczajni ludzie, tacy, jakich wielu. Mają swoje troski i zmartwienia, radości, lepsze i gorsze dni. Prowadzą interesy, przyjaźnią się, kochają i kłócą. Jak w każdej prowincjonalnej społeczności. Jest jednak coś, co wyróżnia Wielki Guslar spośród innych podobnych mu miejscowości. Otóż tu właśnie zdarzają się nader często wizyty Obcych. Możemy ich spotkać pewnego dnia dosłownie na swoim podwórku, tak, jak to zdarzyło się Korneliuszowi Udałowowi, dyrektorowi przedsiębiorstwa budowlanego. Jest on postacią łączącą wszystkie opowiadania i to on właśnie przyciąga do siebie tajemniczych przybyszów. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, gdyż Udałow nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym spośród innych mieszkańców Guslaru. Faktem jest, że to do niego przychodzi późnym wieczorem kosmita potrzebujący pomocy („Trzeba pomóc”), on też znajduje rozbity latający spodek w drodze do pracy(„Kontakty osobiste”) i to właśnie on...

Krzysztof Mroczko | 2014-09-27

Klasyka po prostu. Rosyjska fantastyka w najlepszym wydaniu i w najlepszej formie. Humor, zawoalowane odniesienia do ówczesnej radzieckiej surrealistycznej rzeczywistości i doskonałe opisanie ludzkich charakterów, niezmiennych bez różnicy epok i ustrojów. Doskonała literatura rozrywkowa, która pozostawia wiele pytań na temat tego, po co i dlaczego żyjemy.

Jola | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 06 września 2016

Całkiem niezłe opowiadania. Jedne były lepsze, inne trochę gorsze ale większość przypadła mi do gustu. Były zabawne, absurdalne i doskonale napisane. Warto było zagłębić się w otchłań Wielkiego Guslaru.

bellaizka | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Niesamowita lektura. Nie jest to typowa fantastyka, raczej wykorzystanie jej elementów, by w obrazowy sposób przedstawić ułomności człowieka, zwłaszcza tego wschodnio-europejskiego. Mogłabym od razu zacząć ją ponownie czytać.

gTichy | 2015-01-23

Wspaniałe. Trzeba przeczytać.