Dokąd jedzie ten tramwaj?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-0511-888-6
opowiadania, science-fiction
Paweł

Dokąd jedzie ten tramwaj? - zbiór opowiadań fantastyczno-naukowych autorstwa Janusza A. Zajdla, wydany przez wydawnictwo Książka i Wiedza w 1988 r. w serii "Biblioteka Fantastyki". Zawiera opowiadania: Feniks Bunt Czwarty rodzaj równowagi Skorpion Tam i z powrotem Sami Dyżur Ten piękny dzień 869113325 Nieingerencja Dokąd jedzie ten tramwaj? Relacja z pierwszej ręki Woda życia Stan...

Zawiera opowiadania:

Sami
Dyżur
Ten piękny dzień
Nieingerencja
Dokąd jedzie ten tramwaj?
Relacja z pierwszej ręki
Woda życia
Stan spoczynku
Awaria
Psy Agenora

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Krzysztof Baliński | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Dokąd jedzie ten tramwaj? [w :] J.A. Zajdel, Dokąd jedzie ten tramwaj?

Czytając te opowiadania ze zbioru opowiadań science fiction „Dokąd jedzie ten tramwaj?” Janusza Andrzeja Zajdla dziwie się, że w 1988 roku, kiedy jeszcze cenzura szalała i dzielnie trzymała się do końca obalenie komunizmu w Polsce, że ten tom opowiadań został wydany i przez cenzurę przepuszczony. Dlaczego? Bo przynajmniej niektóre opowiadania mają wymiar niemal jawnie polityczny i wywrotowy. Pisząc science fiction Zajdel opisuje jak najbardziej rzeczywistość zastaną.

Teraz proponuję moim drogim czytelnikom inne opowiadanie Zajdla moim zdaniem bardzo ciekawe choć najdziwniejsze z tego zbioru, zatytułowane, podobnie jak cały tom „Dokąd jedzie ten tramwaj?”, bo wcale nie wygląda na science fiction. Owszem domyślamy się, że jest to przyszłość, wszak formuła gatunku musiała być zachowana, ale to wszystko co wiemy. W zasadzie wiemy, że chodzi bliżej nieokreśloną przyszłość, gdzieś tam w dalekim, albo...

Paweł | 2014-12-09
Przeczytana: 03 grudnia 2014

16 opowiadań jakie wiele mówią o filarach polskiej literatury fantastycznej. Wybór składający się na "Dokąd jedzie ten tramwaj?" jest znakomicie przekrojowy. Wydanie ukazało się już po śmierci autora i może być uznawane za coś więcej, aniżeli tylko przybliżenie twórczości Janusza Zajdla. Utwory w krótkiej formie jakie zebrano, datują się na lata 1965-1982, a więc dają pewne wyobrażenie o stanie świata w danej dekadzie, przede wszystkim pod względem osiągnięć, zaawansowania technologicznego, myśli i koncepcji, którym Zajdel przeciwstawiał problematykę z przeważającym wskazaniem ku refleksji wobec zarysowanych zagrożeń.

Należy zaznaczyć, że zmarły w 1985 roku pisarz, był przestawicielem hard sf, zaś jego wykształcenie fizyka mogłoby pozwolić już w tym momencie na postawienie kropki tytułem oczywistej rekomendacji. Warto też zauważyć i wspomnieć za innymi czytelnikami, opiniami i recenzjami, że Zajdel poruszał tematykę zagrożenia jednostki, alienacji i manipulancko-kontrolnych...

anatolina | 2010-09-23
Na półkach: Przeczytane, S-F, Fantastyka
Przeczytana: 24 sierpnia 2010

Jestem fanką fantastyki. Jednakże do utworów, z półki pod szumnie brzmiącą nazwą science fiction ,podchodzę z dużą rezerwą. Co z tego że wiele tam nauki,wynalazków,techniki, które powinny mnie- jako przyszłego inżyniera (miejmy nadzieję) a obecnie studentkę politechniki, pociągać tym bardziej. To światom zapomnianym, "uwstecznionym" ,pełnym elfów i rycerzy oddaje się z lubością,a do każdej pozycji "z przyszłości" podchodzę z wielkim sceptycyzmem. Nie żebym nie próbowała. Starałam się. Czytałam. I w większości przypadków ponosiłam fiasko.

Sięgnęłam po ten zbiór opowiadań z dwóch powodów:
a) opowiadania są krótsze,bardziej różnorodne = łatwiej przebrnąć.
b) Zajdel- znane mi nazwisko.Ma swoją wielką polską nagrodę = Dlaczegoś się ona tak nazywa.

Zabrałam w podróż.
Obejrzałam okładkę.Z przodu .Z tyłu.Poczytałam notki od wydawcy. Nabrałam jeszcze większego dystansu ze względu na tytuł..(kto tak książkę nazywa?).
Otworzyłam..i się zaczytałam!

I uśmiałam :)

Towarzystwo w moim...

Anunu | 2015-09-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2015

Od razu skojarzyło mi się z Lemem, bo to ten sam rodzaj literatury: abstrakcja, ale niebezpiecznie zbliżająca się do rzeczywistości, błyskotliwe metafory, nawiązania. I aż trudno uwierzyć, że te opowiadania powstały w latach 60. i 70...

Karo | 2013-07-03
Przeczytana: marzec 2012

Tytułowe opowiadanie wręcz prorocze. Magistrzy na traktory! Doktorzy na kombajny, a profesorowie łopaty w dłonie! Dokąd jedzie ten tramwaj?

Mędrek | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Świetny zbiór opowiadań który potrafi pokazać że nurt S-F to nie tylko słabo opisane historie kategorii C opowiadające o inwazji kosmitów rakietach w kształcie kredki.

Janusz Zajdel w swojej twórczości skłania do zadumy nad rozwojem technologicznym, zagrożeniami powodowanymi rozwojem cywilizacji, ekologią, a nawet metafizyką. Perspektywa naukowca odciska swoje piętno na stylu pisania.

Opowiadania sprzed 40 i więcej lat nie tracą na aktualności, a może wręcz przeciwnie, zyskują moc z czasem.

Trzeba koniecznie przeczytać!

laki83 | 2016-10-25
Przeczytana: 24 października 2016

Znowu nadziałem się na opowiadania, trochę dziwnie czyta się SF z lat 80, ale wydaje mi się, że większość poruszanych tematów jest nadal aktualnych. Skłania do refleksji nad tym do czego dąży człowiek i jakie mogą być tego konsekwencje, zgrabnie ujęte jest to w perspektywie całych społeczności jak i pojedynczych jednostek. No faktycznie po przeczytaniu tej książki człowiek zastanawia się gdzie ten tramwaj jedzie.

Calendula | 2010-10-18
Przeczytana: 18 października 2010

Zajdel jak zwykle mnie zachwycił. Opowiadania czytało się bardzo przyjemnie, chociaż - jak dla mnie - były one zaledwie żartami, napisanymi by rozbawić i - być może - przestrzec, lub zmusić do zastanowienia.
Mnie zachwyciły, rozbawiły i zaniepokoiły. Szczególnie polecam "Relację z pierwszej ręki".

Lorelai_ | 2016-05-27
Przeczytana: 25 maja 2016

Zbiór dość nierówny, ale niektóre opowiadania (np. "Relacja z pierwszej ręki") po prostu genialne.

Zuba | 2012-07-19
Przeczytana: sierpień 2011

Kolejne podejście do sf. Niektóre opowiadania trącą myszką, inne wyjątkowo aktualne.