Młode lwy

The Young Lions
8372004056
wojna, żołnierz, Europa

Inne wydania

Wydana zaledwie kilka lat po zakończeniu działań wojennych w Europie, oparta w dużym stopniu na materiale autobiograficznym, książka Irwina Shawa przynosi jeden z najbardziej poruszających literackich obrazów wojny oglądanej oczami zwykłego żołnierza. Przedstawiając równoległe losy dwóch bohaterów walczących po przeciwnych stronach frontu, autor ukazuje wojnę jako straszliwe doświadczenie w życiu każdego człowieka, ujawniające zarówno najlepsze, jak i najgorsze cechy ludzkie.

źródło opisu: Muza, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mei | 2012-02-19

Niesamowite spojrzenie na IIWŚ, niespotykane w polskiej literaturze. Wojna potraktowana psychologicznie i osobiście w odniesieniu do bohaterów, a nie jako patetyczno-patriotyczna walka o ojczyznę. Nie spodziewałam się tego i jestem pod dużym wrażeniem. Również postaci niezwykle wyraziste i żywe. Polecam

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Dla mnie to arcydzieło. Splątane ludzkie losy podczas II Wojny. A ekranizacja... Marlon Brando, Montgomery Clift.. Cóż więcej dodać..

Sinuhe | 2014-08-08

Dla mnie to była lektura trudna. Może dlatego, że wszystko we mnie chciało zaprzeczać jej prawdziwości i "zwykłości". Nie jawi się nam tu obraz namalowany przez impresjonistę, ale raczej przez naturalistę, który stara się oddać rzeczy takimi jakimi są. Wojna odarta z patosu, triumfalizmu. Machina wojenna mieląca tysiące istnień i wolno poruszająca się naprzód, rozstrzygająca beznamiętnie, co warto a czego nie warto poświęcić. Miłość a raczej seks przypadkowy, pośpieszny. Codzienność brutalna. Żołnierze często tchórzliwi, przerażeni. I pośród tego perełki dobra. Dobrzy ludzie, głębokie relacje, refleksja pełna nadziei. Ale to właśnie ta znikomość dobra budziła mój przytłaczający smutek i sprzeciw. Czy taka właśnie jest proporcja dobra i zła?

Freja78 | 2012-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Bardzo dobrze nakreślony obraz wojny z kilku perspektyw. Wojna nie oszczędzała żadnych marzeń. Genialne zakończenie.

Kamil | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Kiedyś czytałem Kurta Vonneguta, który stwierdził, że "Młode lwy" to najlepsza książka napisana o II wojnie światowej, za co przepraszał Hellera i "Paragraf 22". Książki są tak różne, że nie potrafiłbym wybrać, ale nie ulega wątpliwości, że jest to arcydzieło. Uwielbiam Irvina Shawa za żywych bohaterów, brak moralizatorstwa i dystans, z którym umie opowiadać o bardzo różnych ludziach, podejmujących bardzo różne wybory, często pod wpływem impulsu lub przypadku. Bardzo polecam.

emamutek | 2015-01-28

tak długo się do niej przymierzałam. Wciągająca, porażająca książka o ludziach takich jak ja czy ty, rzuconych nagle w inny świat. Tam nic nie jest takie jak było wcześniej. Łatwo nam zapomnieć ,że zawsze po dwóch stronach barykady są tacy sami ludzie.

Bonia | 2016-09-20
Przeczytana: 2014 rok

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam. Historia wojenna opowiedziana przez zwykłych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach frontu. Poruszający obraz przeżyć młodych ludzi, dramat wojny ujawniający zarówno te najlepsze jak i najgorsze cechy człowieka. Widzimy, że po obu stronach frontu są tacy sami ludzie, przeżywający podobne emocje. Książka pochłania,trudno się od niej oderwać, a jeszcze trudniej zapomnieć. Wiele dni upłynęło zanim zainteresowała mnie kolejna książka.

Paweł Pełka | 2014-07-16
Przeczytana: 2011 rok

Lektura obowiązkowa, bez tej pozycji i "Pogody dla bogaczy" nie byłoby Folleta, Archera. Ostrzegam - kto zabierze się za "młode lwy" może zapomnieć o komforcie przespanej nocy

Karolina | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Wspaniała, a przede wszystkim mądra opowieść o trzech postaciach biorących udział w drugiej wojnie światowej. Nietuzinkowy sposób połączenia losów tak różnych bohaterów, walczących w różny sposób - niektórzy po różnych stronach barykady. Z książki wyłania się niemal kompletny obraz wojny, bo pokazywany z przeróżnych punktów widzenia - żołnierza na froncie, żołnierza w administracji wojskowej, żołnierza w ośrodku uzupełnień ale także dalekiego od rozlewu krwi cywila - wszystkie równie przerażające, ale także zajmujące i zastanawiające. "Młode lwy" z pewnością zostawiły ślad w moim postrzeganiu świata, a to w książkach lubię najbardziej.

Przemek Skoczyński | 2015-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Zafundowałem sobie to jako "lekturę wakacyjną" i trochę żałowałem. Ta cegła ma ponad 700 stron, a tematyka do lekkich nie należy, jednak trzeba przyznać, że to całkiem niezła literatura, pokazująca różne motywacje i historie walczących, bez natrętnej martyrologii i wielkich słów. Nieco ociężale i wolno snująca się fabuła dąży do ciekawego (być może symbolicznego) finału.