Angielski pacjent

Okładka książki Angielski pacjent
Michael Ondaatje Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Angielski pacjent (1997) literatura piękna
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The English patient
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
8371295197
Tłumacz:
Wacław Sadkowski
Ekranizacje:
Angielski pacjent (1997)
Tagi:
Literatura kanadyjska XX wiek
Inne
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
154 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , , , , ,

…” Bo jesteśmy przecież przesyceni historią”…

Książki takie jak „Angielski pacjent” uczą rozsmakowywać się w słowach. Wymagają skupienia i wyobraźni. Liczą na inwencję czytającego, na nasze uczucia i doświadczenia. Nie jest to trudna książka, mimo zaburzeń chronologii, bo jej styl i język jest piękny i jasny. Powieść ta ma swój początek i zakończenie, nie jest niedopowiedziana. Przeciwnie – uważam, że autor zakończył wszystko bardzo wyraźnie.

Powieść jest hołdem dla wielu innych książek. I jeśli po jej przeczytaniu, pamięta się tylko nawiązania do Herodota – znaczy, że nie czytało się jej uważnie(lub, że ktoś oglądał tylko film:).

Przede wszystkim, miałam uczucie hołdu dla „Dekameronu” Boccaccia. Z dala od świata, w zrujnowanej wilii w Włoszech – Villi Medici – schroniło się czworo ludzi – pielęgniarka i jej pacjent, szpieg oraz saper. Bohaterowie Boccaccia uciekali przed śmiertelną chorobą – ale przecież nie od dziś dżumę można porównywać do wojny. I jedna, i druga zostawia ludzi okaleczonych, opuszczonych i samotnych. Każdy z poranionych bohaterów – miał dla czytelnika swoją historię! Miałam uczucie, że każdy z bohaterów szukał samotności, a jednocześnie każdy z nich chciał się podzielić swoją historią.

W powieści mamy nawiązania do takich powieści jak: „Ostatni Mohikanin”, „Szkarłatny kwiat”, „Roczniki” Tacyta, „Kim” Kiplinga, „Raj utracony” Miltona, „Pustelnia parmeńska” Stendhala, „Anna Karenina” Tołstoja, „Odyseja” Homera i oczywiście do „Dziejów” Herodota.

Tytułowy bohater utożsamiał się z Herodotem, choć uważam, że bliżej mu było do Odyseusza:). Skoro można szukać inspiracji z mitów czy Biblii, dlaczego nie czerpać ich z dzieła jeszcze wspanialszego czyli z "Dziejów" Herodota?

Myślę, że to smutna książka. Podkreśla bowiem, że wolna wola człowieka i jego wybory ulegają przypadkowi lub też zostają pokonane przez „chichoty” historii, choć może należałoby napisać konkretnie – przez spadające BOMBY. Nie ma dobrej recepty na to, aby zmierzyć się z wojną, bólem, utratą. A każdy z tych momentów, kiedy człowiek musi walczyć o życie, zmienia go nie do poznania i okalecza. Ale mimo wszystko powinniśmy dbać o to, aby opowiedzieć innym naszą historię i tym samym ocalić od zapomnienia - choćby echa dawnych uczuć.

To wartościowa książka.

…” Bo jesteśmy przecież przesyceni historią”…

Książki takie jak „Angielski pacjent” uczą rozsmakowywać się w słowach. Wymagają skupienia i wyobraźni. Liczą na inwencję czytającego, na nasze uczucia i doświadczenia. Nie jest to trudna książka, mimo zaburzeń chronologii, bo jej styl i język jest piękny i jasny. Powieść ta ma swój początek i zakończenie, nie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 663
  • Chcę przeczytać
    1 124
  • Posiadam
    382
  • Ulubione
    52
  • Teraz czytam
    20
  • Literatura kanadyjska
    16
  • Chcę w prezencie
    14
  • 2012
    11
  • Zekranizowane
    9
  • 2018
    9

Cytaty

Więcej
Michael Ondaatje Angielski pacjent Zobacz więcej
Michael Ondaatje Angielski pacjent Zobacz więcej
Michael Ondaatje Angielski pacjent Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także