Retrum. Kiedy byliśmy martwi

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Retrum: cuando estabamos muertos
9788310119896
charlotte12

Czy spałeś kiedyś na cmentarzu? Christian jest w żałobie po śmierci brata bliźniaka. Pewnego dnia spotyka pod cmentarnym murem troje nieznajomych o bladych twarzach i fioletowych ustach. Szybko traci głowę dla podobnej do wampirzycy Alexii. Kim jednak są członkowie dziwnego stowarzyszenia odwiedzającego po zmierzchu umarłych? I czy spanie na grobach oraz ekscentryczny makijaż to jedynie...

Czy spałeś kiedyś na cmentarzu?

Christian jest w żałobie po śmierci brata bliźniaka. Pewnego dnia spotyka pod cmentarnym murem troje nieznajomych o bladych twarzach i fioletowych ustach. Szybko traci głowę dla podobnej do wampirzycy Alexii. Kim jednak są członkowie dziwnego stowarzyszenia odwiedzającego po zmierzchu umarłych? I czy spanie na grobach oraz ekscentryczny makijaż to jedynie niewinna zabawa?

Gotycka powieść Francesca Mirallesa przenosi czytelnika w świat aniołów o mrocznych duszach i namiętności silniejszych niż śmierć.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011

źródło okładki: http://www.nk.com.pl

Samhain | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Książkę zobaczyłam na półce w Empiku zupełnie przypadkiem. Z wielką rezerwą zabrałam się za jej czytanie, bo dręczyło mnie przeczucie, że to będzie zapewne kolejna szmira o wampirach. Tak bardzo się pomyliłam i tak bardzo żałuje, że tak szybko ją przeczytałam.

W jakiś sposób 'zakochałam się' w tej książce. A to nie przytrafia mi się często. Ma w sobie wszystko to, co szukałam od tak dawna (czerń, tajemnica, mistycyzm, bez typowych smutnych nastolatków i ich żenujących problemów).

Okładka piękna, ale to nie liczy się najbardziej. Treść i opisy to coś, co odgrywa tutaj zasadniczą rolę i przy czym się nie zawiodłam.

Książka przeniosła mnie w moje klimaty, dodawała siły w bezbarwne dni, pobudzała wyobraźnię i ciekawość - dlatego właśnie tak bardzo żałuje, że tak szybko ją skończyłam.

Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

FairytaleePrincess | 2018-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2018

Nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej pozycji. Z jednej strony, ładnych parę lat temu, marzyłam o jej przeczytaniu, z drugiej, jakoś nie odniosła ona wielkiego rozgłosu w sferze osób czytających - dlaczego?
Poza tym, czego można się spodziewać po książce wyhaczonej za 5zł?
Okazuje się, że wiele.
Mroczna, klimatyczna, smutna, niepokojąca i przy tym lekko przewidywalna. Oczywiście przeznaczona bardziej dla młodzieży - nastolatkowie na pewno się na niej nie zawiodą! Ale starsi też znajdą w niej coś dla siebie.
Ja znalazłam!
Nietypowa, ciekawa, pełna inspirujących cytatów.
To była czysta przyjemność!
Polecam!

Dominka1 | 2014-07-29
Przeczytana: 27 lipca 2014

"Retrum.Kiedy byliśmy martwi" posiada intrygujący tytuł i ponurą, mroczną okładkę .Opis obiecuje powieść gotycką rodem z Hiszpanii. Uwielbiam ten gatunek literacki ,a ojczyzna Zafona kojarzy mi się z niesamowitymi filmami ,tajemniczymi serialami i znakomitą literaturą. Musiałam więc przeczytać te książkę.
Narratorem ,którego oczami obserwujemy całą fabułę jest szesnastoletni chłopak, Christian. Nastolatek po tragicznej śmierci brata bliźniaka nie może dojść do siebie. W dodatku jego rodzina rozpadła się. Matka odeszła, ojciec stracił pracę i zamknął się w swoim świecie.
Główny bohater od czasu dramatu myśli nieustannie o śmierci, zaczytuje się w dziełach romantyków, słucha smutnych piosenek. Życie i jego uroki są dla niego niewidoczne...
Wszystko zmienia się pewnego śnieżnego dnia na cmentarzu....Wtedy w jego życie wkracza troje tajemniczych ludzi. Lorena ,Robert i Alexia dzięki makijażowi wyglądają jak wampiry-blade twarze, fioletowe usta. Ich hobby jest równie...

WampirkaJustynka | 2014-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2014

Bardzo przygnębiająca książka. Ze względu na męską narrację ciężko mi się czytało. Dużo jest tu o śmierci i o włóczeniu się po cmentarzach. Opis z tyłu okładki jest trochę mylący i przez to się trochę rozczarowałam. Ta książka jest raczej w sam raz gotów lub emo.

tombraiderka009 | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, 17. Ulubione
Przeczytana: 10 września 2012

Gdy "Retrum" było w zapowiedziach książkowych, spodobał mi się opis i chciałam ją przeczytać. Minął rok po premierze, a ja nadal nie dotykałam tej powieści. Kiedy koleżanka w końcu kazała mi przeczytać "Retrum", nie za bardzo mnie do niej ciągnęło, ale się zgodziłam. I nie zawiodłam się. Na szczęście :)

Książka opowiada o szesnastoletnim chłopaku, którego brat bliźniak zginął podczas jazdy motorem rok temu. Przez co Chris stał się chodzącym cieniem, obwiniającym się o śmierć brata. Aż któregoś dnia pod cmentarzem spotkał trójkę ludzi: Roberta, Lorenę oraz piękną Alexię. Gdyby nie pomalowane na fioletowo usta i upudrowane na biało twarze, Christian mógłby na nich w ogóle nie zwrócić uwagi. Lecz kiedy pada propozycja dołączenia do RETRUM, chłopak wydaje się zainteresowany.. Ale wszystko ma swoją cenę. Tyle, że ta cena wydaje się szalona, lecz łatwa do zrobienia. Więc Chris zgadza się na nią. Tylko, czy da on radę spędzić samotnie noc na starym cmentarzu.?

Książka jest interesującą...

Lenalee | 2013-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2013

„Retrum. Kiedy byliśmy martwi” to jedna z tego typu książek, których przeczytania ogromnie nie mogłam się doczekać. Widząc zapowiedź wiedziałam, że koniecznie ją przeczytam i czułam, że nawet najbardziej negatywna recenzja nie będzie w stanie mnie do tej powieści zniechęcić. Do „Retrum” przyciągnął mnie przede wszystkim opis oraz gotycki klimat, z którym bardzo rzadko się w literaturze spotykam, dlatego poczułam się bardzo zaintrygowana tą powieścią. Teraz, już po lekturze, nie uznaję tej książki za niewartą przeczytania, ale sądzę, że mój przedwczesny entuzjazm trochę mnie zwiódł, bo „Retrum” nie było tak fantastyczne, jakbym się tego spodziewała.

Christian to szesnastoletni chłopak, który po śmierci brata bliźniaka przechodzi bardzo ciężkie chwile. Zamyka się w sobie i nie utrzymuje z nikim kontaktu. Pewnego dnia pod cmentarnym murem spotyka trójkę dziwnych nastolatków – ubrani na czarno, z bladymi twarzami i ustami pomalowanymi na fioletowy kolor od razu przyciągają jego...

Beatriz_Aguilar | 2014-10-23
Przeczytana: 15 października 2014

W pogoni za hiszpańskimi autorami i Barceloną w tle trafiłam na powieść Mirallesa, która okazała się powieścią dla młodzieży. Pierwsza moja myśl po rozpoczęciu lektury była taka: "Hmmm, chyba jestem już za stara na książki młodzieżowe". Druga: "Nie... raczej chyba nigdy po prostu nie uległam mrocznej, gotyckiej i przepełnionej wampirami literaturze". Myśl trzecia była bardziej przyziemna: "Mogę prosić o większe rozwinięcie akcji oraz o bardziej emocjonalny i bogatszy język?". Ale po kolei...

Christian jest nastolatkiem, który w tragicznym wypadku traci brata bliźniaka, jego fascynację zaczynają budzić cmentarze oraz zmarli. Popada w trochę dziwaczne towarzystwo gustujące między innymi w spędzaniu nocy na nekropoliach. Historia zaczyna się całkiem interesująco i przyznaję, że chęć poznania dalszej jej części wraz z krótkimi rozdziałami sprawiają, że "Retrum" czyta się szybko.

Mocną stroną tej książki nie jest jednak język... Christian jest zrozpaczony po śmierci brata ale jego...

sylwka200115 | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, * 2015 *
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Spodobała mi się, chociaż takie książki to nie moje klimaty :)
Dodatkowym plusem tej książki były krótkie rozdziały, przez co lekturę czytało się szybko.
Z chęcią przeczytałabym kolejne tomy, gdyby takowe wyszły w Polsce :)

A w okładce od razu się zakochałam <3

Veronnie Miller | 2014-11-04
Przeczytana: 27 października 2014

„I w ogrodzie śmierci zaczął się taniec życia”

Gdy zobaczyłam „Retrum” na jednej z taniej wyprzedaży książek od razu chwyciłam ją w ręce i stwierdziłam, że ją kupuję, nie ważne ile będzie kosztowała, nie ważne o czym będzie. Okładka obłędna, opis jeszcze lepszy, bohaterowie… cóż szkoda gadać.
Książka cholernie mnie wciągnęła! Pochłonęła całkowicie, wyżuła po czym wypluła!!!
Ubóstwiam tego typu książki, tajemnicze, nieprzewidywalne, mroczne, może trochę przygnębiające ale przede wszystkim inne. Książka idealnie wpasowała się w mój gust książkowy. Dawno nie czułam się tak blisko związana z historią i bohaterami wykreowanymi w książce. Oczywiście - w co ani przez chwilę nie wątpiłam – zakochałam się w Christianie, w jego pozytywnej odmienności, w jego mrocznej duszy, w jego tragicznych przeżyciach. Odkąd byłam mała kochałam spacery po cmentarzu. Podoba mi się to całkowite odizolowanie się od świata realnego, ta ujmująca cisza, to smutne poczucie wszechobecnej śmierci.
Jestem osobą...

Książkomania | 2014-10-22

Czy inność zawsze znaczy samotność?

Tajemnicza, mroczna okładka przyciąga od pierwszej chwili. Opis na okładce pozostawił mnie z takim niedosytem, że od razu zaczęłam czytać tą gotycką powieść.

Christiana poznajemy jako szesnastoletniego chłopca, który pogrążony w żałobie po śmierci brata, oddala się od swoich rówieśników. Mówi o sobie: "Stałem się odludkiem, który po śmierci brata utracił wiarę w sens życia". Jedyna osobą, z którą ma jakiś kontakt jest koleżanka ze szkolnej ławki - Alba. Dziewczyna nie zadaje zbędnych pytań, nie wypytuje się niepotrzebnie, a Christianowi jest to na rękę. Chociaż od tragicznego wypadku minęły dwa lata, Chris nie może o tym zapomnieć. Śmierć Juliana była końcem dotychczasowego życia Christiana. Matka chłopaka wyjechała nie mogąc poradzić sobie z tragedią, ojciec przesiadywał całe dnie przed telewizorem. Chris został sam ze swoim smutkiem i dręczącym go sumieniem. Gdyby nie on, nie jego fatalny w skutkach pomysł, jego rodzina dalej była by typową...