Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody

Wydawnictwo: Znak Literanova
Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody
literatura faktu
LubimyCzytać

Wiedza ta od stuleci stanowi fundament filozofii i medycyny japońskiej, ale dopiero niedawno sztuka shinrin-yoku, poparta naukowymi dowodami, zaczęła fascynować ludzi Zachodu. Shinrin-yoku to dosłownie „sztuka kąpieli leśnych” lub inaczej „sztuka zanurzenia się w zieleni”. W naturze znajduje się wszystko, czego człowiek potrzebuje do osiągniecia stanu równowagi i spokoju. Shinrin-yoku uczy,...

W naturze znajduje się wszystko, czego człowiek potrzebuje do osiągniecia stanu równowagi i spokoju. Shinrin-yoku uczy, jak obcować z przyrodą tak, by wyciszyć myśli, wzmóc koncentrację, poprawić kondycję fizyczną, a przede wszystkim odzyskać radość i witalność.

Dzięki tej książce dowiesz się:

- jakie miejsca wybrać, by znaleźć ukojenie i spokój, a jakie by odzyskać energię i witalność;
- dlaczego warto spacerować bez celu i zgubić się w lesie;
- jak uwolnić się od myśli, które „zachmurzają” nasz umysł,
- co zrobić, aby wracając do normalnego życia, utrzymać stan „leśnej duchowości”;
- jakie rośliny doniczkowe nadają się najlepiej do domowego shinrin-yoku.

Autorzy bestsellerowego IKIGAI tym razem zabierają nas w niezwykłą podróż w głąb lasu. Wyprawę, z której wrócimy pełni siły i wewnętrznej mocy.

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zolzowata_franca | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Jak nie sięgnąć po książkę z tak intrygującym tytułem -"Shinrin Yoku"? Już z czystej ciekawości musiałam ją mieć.

Shrinrin Yoku to w prostym tłumaczeniu sztuka kąpieli leśnych, czyli spędzania czasu pośród drzew. To sztuka wywodząca się z Japonii. W ostatnich latach naukowcy potwierdzili jej lecznicze właściwości dla ludzkiego organizmu. Dzięki leczniczej mocy drzew wytwarza się więcej hormonów szczęścia, stajemy się spokojniejsi, nie mamy huśtawek nastrojów, a nasze uszkodzone tkanki lepiej się regenerują. Ciśnienie krwi się normuje, tętno spowalnia, a nasz sfatygowany ciągłym patrzeniem w monitory i smartfony wzrok ulega poprawie. Dzięki leśnym spacerom układ odpornościowy sprawniej chroni nas przed chorobami. Podobno też stajemy się bliżsi długowieczności oraz zmniejsza się ryzyko demencji.

Z książki dowiecie się w jaki sposób czerpać te dobrodziejstwa natury oraz jak radzić sobie, kiedy nie ma możliwości bezpośredniego obcowania z drzewami, odgłosami lasu, czy substancjami...

almos | 2018-07-07
Na półkach: 2018, Poradnik, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 04 lipca 2018

Książka traktuje o japońskim fenomenie shinrin-yoku, w dosłownym tłumaczeniu: „kąpieli leśnej”; po naszemu to spacer w lesie. Autorzy pokazują, że taki spacer, a ogólniej, kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Sporo tam zaleceń jak winien wyglądać dobry kontakt z naturą. Żadna to rewelacja, ale fajnie się czyta. Atutem książki są piękne zdjęcia.

Książka napisana przez dwóch europejskich autorów, traktuje o japońskim fenomenie shinrin-yoku, w dosłownym tłumaczeniu „kąpieli leśnej”. Nie jest to nic innego niż spacer po lesie, ale spacer uważny, z wyłączonym smartfonem i chłonięciem natury wszystkimi zmysłami. Autorzy twierdzą, popierając to badaniami naukowymi, że shinrin-yoku ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W szczególności poważne badania pokazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu oraz zwiększa odporność na raka.

Przy okazji sporo dowiadujemy się też o filozofii, religiach i sztuce japońskiej. I tak,...

Zbytnie skupianie się na codzienności sprawia, że zapominamy o zbawczej mocy zieleni, o jej terapeutycznym charakterze. Ta książka, była dla mnie policzkiem, przypominającym żebym się rozejrzała dokładniej i doceniła po stokroć bardziej, co Świat Natury ma mi do zaoferowania. Nawet jak niektóre prawdy są oczywiste, to nie zawsze oczywiste jest, że według nich się poruszamy. Często jako czytelnicy, odczytujemy tylko fakty, podkreślając, że są nam dobrze znane, ale jako ludzie żywi, kompletnie ich nie stosujemy w życiu.

Karolina | 2018-05-21
Przeczytana: 18 maja 2018

Kiedy Hector Garcia i Francesc Miralles oddawali do publikacji swoją pierwszą książkę „Ikigai” być może nie spodziewali się, że spotka się ona z tak dużym zainteresowaniem. Przetłumaczona na 38 języków dotarła do rzeszy czytelników, którzy zapragnęli zgłębić tajemnicę długowieczności japońskich stulatków. Czy publikacja „Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” powtórzy ten sukces? Myślę, że jest na to szansa. Książka porusza bardzo ciekawy temat sztuki „shinrin - yoku”, czyli „sztuki kąpieli leśnych” lub „sztuki zanurzenia się w zieleni”. Zagadnienie niezbyt popularne, a warte uwagi.

Coraz częściej słyszy się o konieczności zwolnienia tempa życia, odnalezienia spokoju wewnętrznego oraz regeneracji organizmu wyczerpanego intensywną pracą i trudami codzienności. Okazuje się, że lekarstwo na bolączki współczesnego człowieka jest w zasięgu ręki. To po prostu kontakt z naturą. Można pomyśleć, że to żadne odkrycie, że ludzie od wieków w ten sposób wypoczywali i...

Małgorzata | 2018-05-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 maja 2018

Czytaniu „Shinrin-yoku” towarzyszył mi wewnętrzny spokój. Sama książka za ciągła mnie do ogrodu, gdzie przy szumie drzew i śpiewie ptaków wtopiłam się w nią zupełnie. Pełno w niej bowiem magii. Opowiada o rzeczach prostych, które są nam znane ale, o których zapomnieliśmy już wieki temu. Taka nasza dziwna ludzka natura…

„Shinrin-yoku” napisali autorzy bestsellerowej „Ikigai”, Hector Garcia i Francesc Miralles. Którzy tym razem zabierając nas w wyprawę w głąb lasu, obiecują, że odzyskamy życiową energię i witalność.

Shinrin-yoku, czyli „leśna kąpiel” to dość nowy termin, który pojawił się w japońskiej kulturze. Ale sama filozofia czerpania mocy z przyrody jest dużo starsza. Autorzy podają przykłady wiosek, w których ludność żyjąc w zgodzie z naturą, dożywa sędziwego wieku (ponad stu lat).

Drzewa mają potężną moc. Cała natura tętniąca życiem jest dla nas lekarstwem. Jest energią świata, którą się z nami dzieli. Dlaczego by z tego nie korzystać? Nawet na małą skalę. Wystarczy wyjść...

Booknieci | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

O uzdrawiającej mocy drzew słyszał każdy. Jedni w nią wierzą, inni nie, jednym wystarczą opowieści, przekazywane od czasów Celtów o konkretnych właściwościach każdego drzewnego gatunku. Inni zaś muszą dostać na ten temat informacje niemalże naukowe. Jedni skupią się na subtelnych różnicach szumu liści dębu, lipy czy cedru, drudzy na wpływie olejków eterycznych, czy też wytwarzaniu fitoncydów przez drzewa. Obojętnie jednak, kto co wyznaje w tej kwestii i czym się wspiera, nie znam osoby, która powiedziałaby, że nie czuje się dobrze wśród lasu.

Spacer po zielonych zakątkach Japonii
Egzotyczne słowa shinrin – yoku prowadzą nas do Japonii, stwarzając od razu ogromny kontrast. Japonia kojarzy się nam przecież z najbardziej zaawansowanymi technologicznie krajami i dzisiaj mało kto, wymawiając nazwę tego państwa, ma na myśli kontakt z przyrodą. A wystarczy przecież wspomnieć o kraju Kwitnącej Wiśni, by zauważyć, że Japończycy, którzy kochają wygodę miast, ogromnym szacunkiem darzą...

Ola hopeandfaaith | 2018-05-25

Postanowiłam także powrócić do natury i spróbować się relaksować na łonie natury. Zamiast sięgać po papierosy czy alkohol. Dlatego zdecydowałam się na pozycję o filozofii shinrin yoku.

Opowiada o tym jak oczyścić umysł z nie potrzebnych myśli. Czy nie zgubić się w lesie. Możemy znaleźć także trochę informacji o samej sztuce. Dowiemy się jak nabrać kondycji fizycznej czy które rośliny pomogą nam zachować ten stan ducha w domu. Książka ogromnie oddaje to co powinno się w niej znaleźć. Ja, bez żadnej wiedzy dowiedziałam się prawie wszystko co powinnam wiedzieć na sam początek. Pomogło mi się zrelaksować, skoncentrować i skupić na swoich celach.

Książka posiada przepiękne fotografie. Uwielbiam podczas czytania zatracać się w pięknie przyrody. Jest w twardej oprawie. Język jest dosyć zrozumiały i łatwo się czyta. Jedyną tutaj przeszkodą jaką napotkałam to małe litery. Mogły by być rozmiar większe. Zachowała lekką i powiewną estetykę.

Książka jest chyba odpowiednia dla...

MarJa | 2018-08-12

Sam temat jest bardzo ciekawy i niesamowicie aktualny niestety dla mnie ta książka to bełkot. Treść jest niespójna a autorzy grzęzną w powtarzających się banałach typu; życie w mieście powoduje stres.
Próba nawiązania do przyrody w różnych kulturach też nie jest udana ponieważ każdy wątek traktowany jest powierzchownie i zbyt szybko się kończy.
Zdjęcia przyrody po każdym rozdziale są dodane chyba tylko dla zwiększenia objętości książki.
Dla mnie książka jest o niczym. Szkoda.

Anna | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Shinrin yoku to „kąpanie się w zieleni”, zwyczaj praktykowany przez Japończyków. Jego celem jest leczenie i odmładzanie korzystających z niego ludzi. Autorzy książki podkreślają, jak ważny dla człowieka jest kontakt z przyrodą. Potrafi ona nie tylko wyciszyć, ale także pomaga w walce np. z nowotworami. Według przytoczonych w tekście wyników badań, jeden dzień spędzony na leśnej wędrówce zmniejsza poziom kortyzolu we krwi i zapewnia tygodniową ochronę przez rakiem. Autorzy podkreślają, że uwielbienie dla przyrody było pierwotną formą kultu, a leśne świątynie służyły człowiekowi wcześniej niż ogromne kościoły. Książka „Shinrin yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” wyjaśnia genezę rytuału „shinrin yoku” i uczy, jak jego zasady wprowadzać w życie. Nawet, jeśli nie zastosujemy ich wszystkich, warto pamiętać chociaż o krótkim spacerze wśród drzew każdego dnia.

Ania | 2018-10-23

Japończycy od zawsze mnie zachwycają. Podziwiam ich kulturę osobistą oraz szacunek do drugiej osoby czy pracy. W "Shinrin Yoku" Autorzy zdradzają tajniki obcowania z naturą i czerpania z niej korzyści. Dosłowne znaczenie tytułu, to "kąpiel wodna", ale na stronach tej książki nie dowiecie się nic o kąpieli.

Aby w pełni korzystać z uroków japońskich wynalazków nie trzeba w nic inwestować. Wystarczy wybrać się na spacer do lasu, zostawić telefon w domu, a z głowy wyrzucić myśli o obowiązkach. Japońskiej kąpieli wodnej możecie w każdej chwili doświadczyć, podczas przebywania wśród różnego typu roślin.

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2018/10/shinrin-yoku-japonska-sztuka-czerpania.html