Retrum. Kiedy byliśmy martwi

Okładka książki Retrum. Kiedy byliśmy martwi Francesc Miralles
Okładka książki Retrum. Kiedy byliśmy martwi
Francesc Miralles Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Retrum (tom 1) fantasy, science fiction
Retrum (tom 1)
Retrum: cuando estabamos muertos
Nasza Księgarnia
2011-05-18
2011-05-18
9788310119896
Krzysztof Gryko
fantasy młodzieżowe paranormal romance anioły

Okładka książki Śniadanie z cząstkami. Opowieść o nauce, jakiej jeszcze nie było Sonia Fernández Vidal, Francesc Miralles
Śniadanie z cz... Sonia Fernández Vid...
Okładka książki Ichigo ichie. Japońska sztuka przeżywania niezapomnianych chwil Hector Garcia, Francesc Miralles
Ichigo ichie. ... Hector Garcia, Fran...
Okładka książki Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj Francesc Miralles, Care Santos
Najlepsze miej... Francesc Miralles, ...
Okładka książki Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody Hector Garcia, Francesc Miralles
Shinrin Yoku. ... Hector Garcia, Fran...

Tajemnicza, mroczna okładka przyciąga od pierwszej chwili. Opis na okładce pozostawił mnie z takim niedosytem, że od razu zaczęłam czytać tą gotycką powieść.

Christiana poznajemy jako szesnastoletniego chłopca, który pogrążony w żałobie po śmierci brata, oddala się od swoich rówieśników. Mówi o sobie: "Stałem się odludkiem, który po śmierci brata utracił wiarę w sens życia". Jedyna osobą, z którą ma jakiś kontakt jest koleżanka ze szkolnej ławki - Alba. Dziewczyna nie zadaje zbędnych pytań, nie wypytuje się niepotrzebnie, a Christianowi jest to na rękę. Chociaż od tragicznego wypadku minęły dwa lata, Chris nie może o tym zapomnieć. Śmierć Juliana była końcem dotychczasowego życia Christiana. Matka chłopaka wyjechała nie mogąc poradzić sobie z tragedią, ojciec przesiadywał całe dnie przed telewizorem. Chris został sam ze swoim smutkiem i dręczącym go sumieniem. Gdyby nie on, nie jego fatalny w skutkach pomysł, jego rodzina dalej była by typową rodziną. Teraz rozpadła się i Chris winił za to wyłącznie siebie.

Chris słuchał muzyki klasycznej, czytał poezję, gotyckie powieści. Uwielbiał wyprawy na pobliski cmentarz, by w spokoju zanurzyć się w melancholijny świat z ulubioną książką. Pewnego zimowego wieczoru, przed Bożym Narodzeniem, Chris rozmyślał pod murami cmentarza. Z tego snu na jawie wyrwał go przepiękny, anielski śpiew. Chociaż melodia była bardzo smutna to głos dziewczyny przyprawiał o dreszcze. Wróciwszy na cmentarz następnego dnia, chłopak zalazł na jednym z nagrobków długą, czarną rękawiczkę. Uczynił z niej fetysz - nosił ją zawsze przy sobie. Pewnego dnia siedząc pod bramą cmentarza, Chris zobaczył trzy postacie. Nie wystraszył się, chociaż każdy na jego miejscu by tak uczynił. Dwie dziewczyny i chłopak, w wieku Christiana, lecz nie wyglądali jak zwyczajni nastolatkowie. Byli ubrani na czarno, twarze mieli białe jak śnieg a usta pomalowane fioletową szminką. Na kołnierzach trójki tajemniczych osób widniały fioletowe kwiaty. Chris przyglądał się grupce nieznajomych. Jedna z dziewczyn przyciągnęła szczególnie uwagę Chrisa, była piękna, niczym bogini.

Z czasem sprawy przybrały dynamizmu. Alexia, Lorena i Robert, bo tak mieli na imię nowi przyjaciele Chrisa, zrobili mu rytuał bladości i tym samym, nastolatek stał się jednym z członków Retrum. Od początku czuł coś więcej do Alexii, później ich miłość nabrała namiętności i ogrom pożądania. Przyjaciele, po odwiedzinach pobliskich cmentarzy postanowili wybrać się na wycieczkę po Europie. Wycieczka ta miała oczywiście ścisły związek z Retrum, czyli również odwiedzanie cmentarzy. Zwieńczeniem tej wyprawy miał być cmentarz w Londynie - Highgate. I właśnie w Londynie, właśnie na tym wyjątkowym i mrocznym cmentarzu zdarzyła się tragedia - ktoś zamordował jedną z dziewczyn, Alexię. Dziwnie zachowująca się Alexia nie chciała w ogóle wchodzić na ten cmentarz, może już coś przeczuwała? Chris był załamany, oszołomiony. Dopiero co odzyskał wiarę w życie i już je stracił.

Jednak to nie koniec "tortur" psychicznych Chrisa. Zjawa Alexii zaczyna go nawiedzać, dawać informacje. Christian musi pomścić jej śmierć. Mijają tygodnie, Chris zbliża się do Alby, swojej klasowej przyjaciółki. Duch Alexii wyraźnie daje do zrozumienia Chrisowi, że nie życzy sobie by ten spotykał się z inną dziewczyną. Atakuje ich nawet w mieszkaniu Chrisa. Pozostali członkowie Retrum, również nie przyjęli mile nowej sympatii Chrisa. Chłopak zaczyna się wahać i zamierza odnaleźć siostrę bliźniaczkę Alexii, Mirtę. Potem wydarzenia są niezwykle zaskakujące. Chris odwiedza miejsce pochówku Alexii i jest bardziej zaskoczony niż kiedy pierwszy raz zobaczył Retrum na cmentarzu. Odnajduje siostrę bliźniaczkę, która okazuje się...

Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Krótkie rozdziały sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. Napisana jest przyjemnym i łatwym językiem a to tylko kolejny atut. Każdy rozdział poprzedzony jest cytatem, który idealnie wpasowuje się w tematykę rozdziału. Akcja jest dynamiczna, nieprzewidywalna, a szczególnie ostatnie wydarzenia sprawiają, że nie chce się przestawać czytać.

"Retrum" dzieli się na pięć części. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż każda część opisuje pewne wydarzenie a wszystkie łączą się w całość. Dzięki takiemu rozwiązaniu książka nabiera jeszcze większej tajemniczości. Książkę polecam każdemu, mimo że jest o mrocznej tematyce, śmierci, jednak jest to naprawdę przyjemna lektura.

Niestety w Polsce nie został przetłumaczony drugi tom Retrum. Fani czekają z nadzieją na kolejny tom.

Nadaje się idealnie jako czytadło do pociągu - szybko się czyta, choć sama historia i sposób jej napisania jakoś mnie nie porwał. Albo już zwyczajnie wyrosłam z gotyckich romansów dla nastolatek. Plus urywane wątki, nielogiczne zachowania bohaterów, infantylizm, nijakość i głupie zakończenie - to wcale nie robi tej książce dobrze.
Btw, droga Nasza Księgarnio, jak się rozpoczyna serię, to się kończy ją wydawać, nawet jeśli ma dwa tomy - nieładnie tak porzucać pomysł i zostawiać historię w połowie.

Btw, droga Nasza Księgarnio, jak się...

Początkowo można myśleć że to książka dla młodzieży ponieważ pojawia się w niej takie słowo jak wampir.Nic bardziej mylnego.Christian przebywając na cmentarzu spotyka grupkę młodych ludzi:Lorenę,Roberta i tajemniczą Alexię.Są to ludzie którzy po bliższym poznaniu okazują się mili.Wyjaśniają mu dlaczego malują sobie twarze na biało a usta na fioletowo.Proponują Christianowi żeby ten dołączył do stowarzyszenia Bladych a on się zgadza ale najpierw musi przejść próbę.Po jakimś czasie spędzonym ze swoimi nowymi przyjaciółmi dochodzi do wniosku że zakochał się w Alexii.Nie wie czy dziewczyna odczuwa to samo i próbuje się do niej zbliżyć ale nie zbyt nachalnie.Gdy wszystko zaczyna się układać po myśli naszego głównego bohatera wtem zdarza się tragiczny wypadek i nic już nie jest takie samo.Bardzo ciekawa książka,polecam ją młodzieży jak i dorosłym.

Nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej pozycji. Z jednej strony, ładnych parę lat temu, marzyłam o jej przeczytaniu, z drugiej, jakoś nie odniosła ona wielkiego rozgłosu w sferze osób czytających - dlaczego?
Poza tym, czego można się spodziewać po książce wyhaczonej za 5zł?
Okazuje się, że wiele.
Mroczna, klimatyczna, smutna, niepokojąca i przy tym lekko przewidywalna. Oczywiście przeznaczona bardziej dla młodzieży - nastolatkowie na pewno się na niej nie zawiodą! Ale starsi też znajdą w niej coś dla siebie.
Ja znalazłam!
Nietypowa, ciekawa, pełna inspirujących cytatów.
To była czysta przyjemność!
Polecam!

Poza tym, czego można się spodziewać po książce wyhaczonej za 5zł?
Okazuje się, że wiele.
Mroczna, klimatyczna, smutna, niepokojąca i przy tym lekko...

Książkę „Retrum” kupiłam kilka lat temu na wyprzedaży za grosze, od tego czasu leżała na półce i czekała na swoją kolej. Nie spodziewałam się po niej zbyt wiele, ot pewnie infantylna, gotycka powieść dla nastolatków. Zaczęłam ją czytać, trochę od niechcenia, jako urozmaicenie od dotychczasowych lektur. Wystarczyło jednak przeczytać dwa krótkie rozdziały, żeby „Retrum” pochłonęło mnie bez reszty. Książkę przeczytałam dosłownie w dwa wieczory, po prostu nie mogłam się od niej oderwać. Na szczególną pochwałę zasługuje świetna, dojrzała jak na wiek głównego bohatera narracja, niesamowity gotycki klimat, niepowtarzalna historia miłosna, tajemnica i zaskakujący koniec. Muszę przyznać, że nastrój przypomniał mi nieco moje czasy młodości, gdy sama będąc nastolatką , biegałam w glanach, ubrana w czarne ciuchy i rzeczywiście raz byłam w nocy na cmentarzu na spotkaniu z moją paczką znajomych. Cudowny, nieco melancholijny nastrój powieści przeniósł mnie znowu w tamte czasy. Toteż może nieco subiektywnie, to jednak pokochałam tą książkę od pierwszych stron.
Sama konstrukcja „Retrum”, cytaty gotyckich wierszy, jeszcze dodała smaczku powieści. Widać, że autor miał świetny pomysł na książkę i zrealizował go z pietyzmem, wręcz po mistrzowsku, aż do ostatniej strony. Plus do tego niebanalna historia i wyszła z tego naprawdę genialna mieszanka. „Retrum” to powieść niepowtarzalna, zupełnie inna niż wszystkie. Ja jestem zdecydowanie na tak!

Retrum to książka warta uwagi. Retrum jest moją pierwszą książka o tematyce gotyckiej. Czytałam ją podczas rehabilitacji i nie mogłam jej odłożyć. Kupiłam ją ma kiermaszu i dziękuje mamie, że mnie do jej zakupu namówiła. Żal mi serce ściska kiedy pomyśle, że drugiego tomu jeszcze nie ma na mojej półce.
Bardzo ciekawym pomysłem były zamieszczone cytaty do każdego rozdziału. Wygląd bohaterów jak i ich charakter można było poczuć. Christian choć jest głównym bohaterem to i tak więcej uwagi przykuwa Alexia. Tak naprawdę cała fabuła krążyła w ogół jej. Osoby lubiące klimat gotycki jak i romans oraz tajemnicę ta książka na pewno zostaje przez nich pokochana tak samo jak przez mnie.

Bardzo ciekawym pomysłem były zamieszczone cytaty do każdego...

"Retrum" uśmiechało się do mnie wiele razy w jednym z działów tanio książkowej księgarnii. W końcu, pewnego zimowego dnia nadszedł czas,żeby kupić ten "tajemniczy" tytuł wyceniony na grosze wraz z dwiema innymi, równie bezcennymi powieściami wszelakimi.
Narrator, którym jest 16-letni Christian zaczyna swoją opowieść od wspomnienia zimowego wieczoru, głosu tajemniczej dziewczyny oraz pewnej zguby - pojedyńczej, eleganckiej rękawiczki. Rodzina chłopca przeżywa ciężkie chwile, związane ze śmiercią jego brata. Niektórzy, tak jak matka bohatera stara się odciąc od tragedii, inni - jak ojciec, popadają w letarg codzienności. Christian przyjmuje pozycje odludka bez jakiegokolwiek życia towarzyskiego. Do czasu aż odpoczynek na cmentarzu przerwie mu trójka nieznajomych z pomalowanymi na biało twarzami i siną szminką na ustach. Podczas wymiany zdań rzucają mu pewne wyzwanie, któremu nie może się oprzeć...
Szybkie czytadło na kilka godzin czy nudny wieczór. Nie można jednak powiedzieć, że jest banalne, ile jest takich książek, gdzie obserwuje się poczynania chłopaka? To dobry zabieg, bohater jest inteligentny i umie używać mózgu, w przeciwieństwie do niektórych bohaterek podobnych powieści. Cała gama postaci jest imponująca, jak na tak krótką książkę (poprawka, pierwszą część) i prawie każda dostała swoje 5 minut. Każda z nich kieruje się swoimi osobistymi motywami i pragnieniami, przez co stają się nam jeszcze bliższe.
Bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie do książki utworów muzycznych. Polecam słuchać ich razem z Christianem, daje to niesamowity klimat.
Dużym i wręcz niewybsczalnym minusem jest nie wydanie w języku polskim drugiej części "Retrum". Ksiązka pod sam koniec znacznie zdynamizowała akcję... i się po prostu skończyła! Jak się powiedziało "A" to trzeba powiedzieć też "B", ale zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jedyna ucięta seria na polskim rynku wydawniczym.
A ja tak bardzo chcę wiedzieć co będzie dalej!
W moim prywatnym rankingu czytadło ma ocenę 7/10.

Spodobała mi się, chociaż takie książki to nie moje klimaty :)
Dodatkowym plusem tej książki były krótkie rozdziały, przez co lekturę czytało się szybko.
Z chęcią przeczytałabym kolejne tomy, gdyby takowe wyszły w Polsce :)

A w okładce od razu się zakochałam <3

Spodobała mi się, chociaż takie książki to nie moje klimaty :)
Z chęcią przeczytałabym kolejne tomy, gdyby takowe wyszły w Polsce :)

A w okładce od razu się zakochałam <3

Kupiłem książkę w okresie wakacyjnym w Łebie. Niespodziewanie zaciekawiła mnie notka zawarta na końcu książki i dlatego ją wybrałem. W tej książce zawarte jest bardzo dużo interesujących rozważań, chwil zastanowień i refleksji przez co jest przyjemna i łatwa w przyswajaniu, a także czyta się ją jednym tchem. Podczas przygody z książką niemożliwym jest nie utożsamiać się z głównym bohaterem, bo dotykając jego historii wczuwamy się do tego stopnia, że można odczuć gęsią skórkę na ciele czytając kolejne zdania i doświadczając kolejnych sytuacji. Książka w mojej opinii jest ekscytująca i zamierzam przeczytać ciąg dalszy zawarty w drugiej części.

Nie spodziewałam się, że będzie aż tak dobra. Przeczytałam w dwa dni i z całego serca polecam bo nie mogłam się od niej oderwać. Najsmutniejsze jest to, że nie przetłumaczono drugiego tomu co niestety jest bardzo częste przy mniej znanych, ale świetnych książkach.

• Chcę mieć
  • Kolejka