Hector GarciaFrancesc Miralles Wydawnictwo: Znak Literanova literatura faktu
Znak Literanova
literatura faktu
Monika Skowron

Na półkach: , , , ,

Myślałam, że to będzie kolejna książka poradnik ... jakże się myliłam. Jest to fantastyczna książka opowiadająca o tym jak piękny i zbawienny może dla nas las. Oczywiście mamy tutaj perspektywę Japończyków, ale w niczym to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie mamy tutaj legendy, poradnik jak korzystać z dobrodziejstw lasu, zieleni, liści itp. Nawet podpowiedź jak na co dzień...

Tematyka ciekawa, jednak nie za dużo wnosząca w moje życie. Książka dla "typowych mieszczuchów" , która pokazuje, że istnieje coś poza miastami. Klucz tkwi w prostocie! Dobra jako wstęp do czegoś poważniejszego a na pewno do zmiany sposobu życia.
Książka bardzo ładnie wydana.
Zastanawiam się nad jej światową popularnością, czy faktycznie ludzie tego nie wiedzą?

Natura to najlepsze lekarstwo
„Shinrin Yoku” to książka, która zwraca uwagę na niewyobrażalną moc płynącą z natury. Stres, niepokój, słaby nastrój wynikać mogą ze zbyt małego kontaktu z naturą. Codzienne spacery po lesie, umiejętność bycia tu i teraz pozwalają złapać równowagę psychiczną. Autorzy książki przekonują, że nawet pracownicy biurowców, którzy czasami nie mogą...

2/10 - bardzo słaba. Shinrin Yoku, czyli "leśne kąpiele"... Szczerze powiem, że książka w teorii zachęcająca do częstszego kontaktu z przyrodą byłaby może i przyswajalna gdyby tylko pominąć pseudonaukowy bełkot, badania bez pokrycia, religijnie wstawki i spirytualną papkę dla hipsterów... ale wtedy w tej pozycji zostałyby same zdjęcia (skądinąd bardzo ładne).

Temat bardzo ciekawy. Niestety dotknięty tylko trochę po powierzchni i potraktowany z dużym uproszczeniem. Można przeczytać jako wstęp. Koniecznie do uzupełnienia innymi źródłami. Na rozgrzewkę może być.

Przyjemnie szybko się czyta, treści w niej zawarte mogły by się Mieścić na 100 stronach

Początek tej książki, z winy tłumacza, staje się mimowolnym symbolem niechlujstwa umysłowego i papkowatej treści dalszych rozdziałów: to cytat z Matsuo Basho z tomu "Z podróżnej sakwy, czyli zapiski pielgrzyma", dostępny w polskim przekładzie Agnieszki Żuławskiej-Umedy. Można? No najwyraźniej nie.

Książka ta, poświęcona "leśnym kąpielom" (czyli po prostu spacerom po lesie...

całkiem interesują, choć dosyć ogólna pozycja o sztuce kąpieli leśnych. jest trochę historii kultu drzew i lasów, kilka fascynujących japońskich pojęć oraz krótki opis tego, jak czerpać korzyści z przebywania blisko natury.

Shinrin yoku, czyli kąpiele leśne, to książka mówiąca o zdrowotnych właściwościach drzew, roślin, śpiewu ptaków czy nawet olejków z drzew. Nie ciekawiły mnie nawiązania do shintoizmu czy buddyzmu. Zaciekawiło zjawisko komorebi, czyli podziwianie światła słonecznego przedzierającego się przez liście drzew i cieni powstałych z tego. Filozofia wabi-sabi, czyli piękna...

Ku pamięci - to książka - przypomnienie, że przyroda to nasze życie.

• 2019
  • 2018
  • 2020
  • Przeczytane w 2018
  • Domowa biblioteczka
  • Las

Francesc Miralles Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody Zobacz więcej