Śniadanie z cząstkami. Opowieść o nauce, jakiej jeszcze nie było

Okładka książki Śniadanie z cząstkami. Opowieść o nauce, jakiej jeszcze nie było Sonia Fernández Vidal, Francesc Miralles
Sonia Fernández VidalFrancesc Miralles Wydawnictwo: Insignis popularnonaukowa
popularnonaukowa
Desayuno con partículas: La Ciencia Como Nunca Antes Se Ha Contado
Insignis
2023-04-14
2023-04-14
Jan Wąsiński
fizyka kwantowa

Okładka książki Ichigo ichie. Japońska sztuka przeżywania niezapomnianych chwil Hector Garcia, Francesc Miralles
Ichigo ichie. ... Hector Garcia, Fran...
Okładka książki Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj Francesc Miralles, Care Santos
Najlepsze miej... Francesc Miralles, ...
Okładka książki Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody Hector Garcia, Francesc Miralles
Shinrin Yoku. ... Hector Garcia, Fran...

Jeśli nie masz pojęcia o mechanice kwantowej i tym podobnych zagadnieniach, ta książka będzie świetnym wprowadzeniem. Napisana przyjemnym, gawędziarskim stylem, tlumaczy w przystępny sposób skomplikowane zagadnienia nowoczesnej fizyki. Dobra na start.

Właściwej treści jest na kilka stron, cała reszta to wesoła opowiastka dla dzieci.

Bardzo pomysłowe wciągnięcie czytelnika do świata kwantów. Akurat dla początkujących w tym temacie.

Książka najbardziej nadaje się dla osób, które nic nie wiedzą o fizyce kwantowej, a chcą się trochę oswoić z tematem i pewnymi koncepcjami oraz problemami nurtującymi fizyków. Czyta się lekko, jest trochę bajkowo i dowcipnie, choć nie każdemu może to pasować. Przedstawiona wiedza jest raczej hasłowa. Jak ktoś się interesuje tematem na poważnie, to raczej ta pozycja nie jest dla niej/niego.

Fajna, sympatyczna książka, natomiast odniosłem wrażenie, że docelowym odbiorcą jest laik w temacie. Jeśli nie masz pojęcia o fizyce współczesnej, cząstkach elementarnych i mechanice kwantowej, to będziesz zadowolony, bo autorzy piszą przystępnie i dość dobrze tłumaczą różne zagadnienia.

Nie jest to jednak według mnie książka dla kogoś z wykształceniem technicznym, kto chciałby zgłębić swoją znajomość mechaniki kwantowej w sposób może nie profesjonalny, ale bardziej konkretny i szczegółowy. Takim czytelnikom polecam "Czy da się przechodzić przez ściany" profesora Juliena Bobroffa.

Ciekawe spojrzenie na kwanty i kwarki :) Bardzo przystępnie opisane.

Ciekawe spojrzenie na kwanty i kwarki :) Bardzo przystępnie opisane.

„Zgodnie z tym, co głosi fizyka klasyczna, istnieje coś takiego jak obiektywna rzeczywistość. A jeśli granice rzeczywistości wytycza ‘przepustowość’ percepcji tego, co nas otacza, i filtry złożone z naszych uprzedzeń i poglądów?”

Lektura początkowych rozdziałów książki pt. „Śniadanie z cząstkami. Opowieść o nauce, jakiej jeszcze nie było” napawa optymizmem. Przedstawione w nich zostały ciekawe refleksje dotyczące nauki i omówiono jak dogmaty czy uprzedzenia sprawiają, że momentami postęp w nauce staje się niezwykle trudny, a także objaśniono pokrótce na czym polega zmiana paradygmatu. Okazuje się jednak, że kuszące kilka wstępnych fragmentów książki zostaje następnie zamienione na opowieść fantastyczno-naukową o wróżkach kwantowych czy przenikających przez ściany elektronach w barze - parafrazując porzekadło można by rzec, że im dalej w mikroświat tym więcej chaosu w książce.

Moim zdaniem ciężko cokolwiek zrozumieć z fizyki, a tym bardziej kwantowej, jeśli operuje się wyłącznie alegoriami i przypowieściami. „Wszystko powinno się robić tak prosto, jak tylko to jest możliwe, ale nie prościej” jak zauważył swego czasu Einstein. „Śniadanie z cząstkami” zaś przekracza pewną granicę „prostości”, za którą mamy już historie niemal rodem z Lema (nie umniejszając naturalnie literaturze fantastycznej). Dlatego też nie sposób rozeznać się na podstawie treści o co tak naprawdę chodzi z tunelowaniem kwantowym, zasadą nieoznaczoności, splątaniem kwantowym, itd. Dodatki na końcu książki lakonicznie starają się objaśnić trudniejsze pojęcia, lecz to zdecydowanie za mało. Oczywiście oprócz pierwszych części książki, które uważam za interesujące, znajdą się i dalej ciekawe akapity czy strony, ale całość wyszła bez polotu, a co gorsze bez solidnie przedstawionej wiedzy.

Nie chcę uchodzić za ignoranta zważywszy, że książka ma wiele pozytywnych opinii, aczkolwiek w kategorii przystępnych pozycji popularno-naukowych traktujących o fizyce kwantowej można znaleźć wiele wartościowszych dzieł.

Podsumowując, mocno rozczarowałem się (być może przez braki w wyobraźni) zawartością współdzieła fizyczki Soni Fernández Vidal i pisarza Francesca Mirallesa. Niemniej zgodzę się z przekazem wynikającym z tytułu - rzeczywiście nie było jeszcze takiej opowieści o nauce, a przynajmniej ja osobiście nie spotkałem się z taką formą przekazu popularno- fantastyczno-naukowego. Przekazu bardziej efektownego niż efektywnego. 5.5/10

Ta książka powinna być obowiazkiwa w szkole. Tylko w taki prosty i przystępny sposób można zachęcić do poznania fizyki klasycznej i kwantowej. Pomysł na fabularną książkę w tej tematyce to strzał w 10.

Książka ciekawa choć sporo uproszczeń. Może być dobrym wstępem do książki "jak zrobić szarlotkę..." która dogłębniej przedstawia te tematy.

Daję dyszkę ponieważ książka przystępnie wprowadza w świat mechaniki kwantowej (a umówmy się przedstawić to w sposób przystępny niekoniecznie jest łatwym zadaniem). Wszystko tu jednak zostaje objaśnione tak abyśmy mogli skończyć lekturę z poczuciem, że nie tylko poczytaliśmy coś o mechanice kwantowej, ale również coś z niej zrozumieliśmy. Chociaż być może "zrozumieliśmy" to dość dużo powiedziane jeśli chodzi o mechanikę kwantową... Ale przynajmniej na tyle ile jesteśmy w stanie! :)

• Popularnonaukowe
  • Przeczytane 2023
  • Do kupienia

Francesc Miralles Śniadanie z cząstkami. Opowieść o nauce, jakiej jeszcze nie było Zobacz więcej