Zawładnięci

Okładka książki Zawładnięci Elana Johnson
Okładka książki Zawładnięci
Elana Johnson Wydawnictwo: Amber Cykl: Zawładnięci (tom 1) fantasy, science fiction
Zawładnięci (tom 1)
Possession
Amber
2011-11-02
2011-11-02
Agnieszka Zajda
literatura dla młodzieży gra miłość antyuptopia

Podpinanie się pod Orwella, nawet z reklamą, to grube nieporozumienie. Pomysł może i był ciekawy, lecz jego wykonanie i styl pisarski pozostawiają wiele do życzenia. Akcja jest chaotyczna, zwłaszcza końcówka trudna do przebrnięcia i zrozumienia. Bohaterowie irytujący i schematyczni. Nawet jak na młodzieżówkę, książka jest przeciętna i kojarzy się bardziej z amatorskim pisarstwem na wattpada.

Reklamowanie „Zawładniętych” jako „1984 Orwella dla niepokornych i wrażliwych." to wielkie nieporozumienie. Sam pomysł na fabułę
wydaje się ciekawy, jednakże wyszła z tego „typowa pisanina z wattpada". O tłumaczeniu nawet nie wspomnę... :/

Bardzo fajnie czytało się tą książkę. Wprowadziła czytelnika w całkiem nowy świat , zasady i życie naszych bohaterów. Zawiodłam się trochę na zakończeniu, myślałam że Vi uda się powstrzymać ojca i być ze swoim "dławicielem" - czyli Jagiem, na pewno zakończenie mogło być o wiele lepsze. Polecam. ^^

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Raz wciągnie, nie wypuści.
O czym warto wspomnieć - zakończenie. Jest zaskakujące. Skończył się ważny rozdział w życiu głównej bohaterki, rozpoczął nowy, być może szczęśliwy. Odzyskała pierwszego chłopaka, on odzyskał ją, wszystko super. Walka, która toczyła się przeciwko systemowi, zakończyła się fiaskiem. Nie wiadomo, co się stało z towarzyszem podróży głównej bohaterki. Życie na świecie toczy się dalej, tak jak dotychczas - nasuwa się więc pytanie, po co dotychczasowe próby, czy pisanie całej książki miało sens. Jeśli taki był zamysł autorki - rozumiem i doceniam. Jeśli natomiast wynika to z braku pomysłu na inne zakończenie, cóż...

Raz wciągnie, nie wypuści.

Podobał mi się pomysł na książkę, historia, jaką autorka chciała przedstawić (no może oprócz zakończenia),ale nie sposób, w jaki to zrobiła. To znaczy fabuła ciekawa i na plus, ale styl pisania autorki, chaotycznie opisane wątki, przez które się gubiłam, rozmowy i wypowiedzi bohaterów, które nie wiem skąd się brały - to wszystko sprawiało, że nie potrafiłam wyobrazić sobie świata stworzonego w „Zawładniętych",a czytanie było męczące.

Tak głupiej książki dawno nie czytałam.
Zamieszczone tutaj liczne nieprzychylne opinie co prawda ostudziły mój zapał, ale chciałam sama się przekonać, czy jest tak beznadziejna, jak o niej piszą.
Otóż jest.

Przecież to się kupy nie trzyma!
A porównywanie jej do "Roku 1984" to czyste bluźnierstwo.

Autorka chyba podpłacić musiała, żeby jej opowiastka została wydana :P

Tak głupiej książki dawno nie czytałam.
Otóż jest.

Przecież to się kupy nie trzyma!
A porównywanie jej do "Roku 1984" to czyste bluźnierstwo.

Autorka chyba podpłacić musiała, żeby jej opowiastka została wydana...

Jeżeli jeszcze nie czytaliście, to nie róbcie tego, nic nie stracicie.

Jeżeli jeszcze nie czytaliście, to nie róbcie tego, nic nie stracicie.

Kolejna powieść w stylu "Mój drogi czytelniku, zamierzam napisać jeszcze kilka tomów tej historii, więc nie zdradzę wszystkich wątków". Niektórym ta technika wychodzi świetnie, ale pani Elanie Johnson wyszło słabo. Fabuła okazała się bardzo chaotyczna, więc zatajenie kilku szczegółów wyglądało bardziej jak kolejna luka w opowieści, a nie sposób na rozbudzenie w czytelniku chrapki na kolejny tom.
Główna bohaterka nie zdobyła mojej sympatii, jedyne co na jej temat utrwaliło się w mojej pamięci, to jej fryzura, której autorka naprawdę poświęciła sporo uwagi. Nie spodobali mi się również kochasiowe ani arcywróg - żadna postać, ani tym bardziej ich płytkie relacje, czasami wysypywane jak z rękawa.
O zakończeniu mogę powiedzieć jedynie niepochlebne słowa, więc sobie daruję komentarz.
Nie wiem czy to wina polskiego tłumaczenia, ale przez całą lekturę bardzo się męczyłam ze stylem autorki. Wydawało mi się, że zdania budowało jakieś dziecko, a nie pisarka.
Może nie była to najgorsza książka, jaką czytałam, ale na pewno była na tyle słaba, że więcej po nią nie sięgnę. Reszta cyklu jakoś mnie nawet nie kusi, bo mam silne przeczucie, że wiem jak to się dalej potoczy.

Orwell dla nastolatków. "Zawładniętych" wspominam jako przyjemną, szybką lekturę, która jednak nie odstaje znacznie od innych powieści w tym samym gatunku.

Książka ogółem nie była zła, tak bym jej nie określiła. Po prostu pojawiło się parę niedociągnięć, dlatego dałam 7/10.
Jednym z nich jest charakter głównej bohaterki. Momentami miałam wrażenie, że po raz któryś z rzędu sama gubi się w swoich uczuciach, chociaż na zewnątrz sprawiała wrażenie spokojnej. Jak gdyby autorka sama do końca nie była pewna, jak bohaterka powinna się zachowywać. Po jakimś czasie zaczęło mnie to drażnić.
Nie podobał mi się wątek miłosny, który przeplatał się średnio co 10 stron. Rozumiem, że bohaterka jest młoda i przeżywa wiele rzeczy, ale jednak jest to książka sc-fi i wydaje mi się, że główny nacisk powinien być położony na tę tematykę, a nie romans (który pod koniec wychodził mi wszystkim dziurkami).
Poza tymi negatywami, książkę czytało się miło, dosłownie się płynęło. Jest napisana prostym językiem, łatwym do przyzwyczajenia się. Akcja nie była zbyt gwałtowna i sceny nie nakładały się na siebie, było wiele gładkich i spokojnych przejść, które dobrze prezentowały się nawet podczas punktów kulminacyjnych. Tutaj daję autorce duży plus.