Piknik na oboczinie. Les.
Lem, stalkerzy, rosyjska fantastyka
actagaudi

Posłowiem książkę opatrzył Stanisław Lem. Arkadij i Borys Strugaccy uważani są za najwybitniejszych pisarzy radzieckich uprawiających fantastykę naukową, co potwierdza ogromną popularność, jaką cieszą się ich książki. W "Pikniku na skraju drogi" - powieść tę przypominamy dzisiaj w serii "Stanisław Lem poleca" - fantastyczna historia skrawka ziemi, na którym gościli przez pewien czas...

Posłowiem książkę opatrzył Stanisław Lem.

W "Pikniku na skraju drogi" - powieść tę przypominamy dzisiaj w serii "Stanisław Lem poleca" - fantastyczna historia skrawka ziemi, na którym gościli przez pewien czas przybysze z kosmosu i gdzie od tego momentu dzieją się rzeczy najdziwniejsze, jest swoistym kamuflażem dla rozpatrywania postaw ludzkich.

Natomiast w znakomitym literacko opowiadaniu "Las" zarysowana została sytuacja odwrotna: tutaj nie wysłannicy pozaziemskich cywilizacji składają wizytę ludziom, ale mieszkaniec Ziemi trafia w tragicznych okolicznościach do skazanej na zagładę fantastycznej wsi i za wszelką cenę usiłuje poznać mechanizmy rządzące oglądanym przez siebie okrutnym światem. Towarzysząc Kandydatowi, który poszukuje odpowiedzi na dręczące go pytania, czytelnik jest świadkiem niezwykłych wydarzeń rozgrywających się w niesamowitej scenerii wrogiego człowiekowi lasu, zgłębia tajemnice trójkątnych jezior, ogląda wzgórze-fabrykę żywych istot, bierze udział w rozprawach z martwiakami...

Ze względu na oryginalność tematyki i wyjątkowe walory artystyczne prezentowane przez nas utwory braci Strugackich powinny usatysfakcjonować nie tylko amatora fantastyki, lecz każdego miłośnika literatury współczesnej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQiGmP9GZ9...»

Piotr_M | 2018-01-19

…trzeba tworzyć dobro ze zła,

bo nie ma nic innego,

z czego można je tworzyć.

Robert Penn Warren

Jeśli mieliście już okazję obejrzeć Stalkera Andrieja Tarkowskiego – film luźno nawiązujący do wydarzeń z Pikniku na skraju drogi, wiecie, czego spodziewać się po powieści Strugackich. Nie ma tutaj efektownych walk, przerażających obcych, czy zapierającej dech w piersiach akcji, jest natomiast wiele przemyśleń egzystencjalnych, symboli etc. – innymi słowy wszystko to, z czego znane jest rosyjskie sci-fi.

Powieść otwiera wywiad z Doktorem Pillmanem, noblistą, odkrywcą tak zwanego Radiantu Pillmana. Z rozmowy dowiadujemy się, między innymi, że minęło już trzynaście lat, od momentu, kiedy doszło do lądowania obcych na Ziemi. Przybysze pojawili się w sześciu losowych miejscach (które później nazwano Strefami) i niedługo potem odeszli, pozostawiając za sobą duże ilości trudnych do zidentyfikowania przedmiotów oraz obszarów nie poddających się znanym nam prawom fizyki. Jednym z takich...

Matylda Saresta | 2017-11-15

Niepokojąca.
Temat inwazji Obcych i wielka niewiadoma.
bardzo jednak przeszkadzał mi narracja, co popsuło całościowy efekt i przyjemność czytania.
Miłośnikom tego rodzaju literatury - polecam.

Siemomysła | 2016-09-24
Przeczytana: 21 września 2016

Mistrzostwo. Trafia na listę ulubionych. Wspaniałe przedstawienie kontaktu z obcą cywilizacją. Świetnie obmyślone konsekwencje - wszystko takie prawdopodobne, zachowania ludzi, reakcje społeczne, zmiany technologiczne. I jak to wszystko jest pięknie przedstawione poprzez Reda Shoeharta ojca wszystkich stalkerów. I są emocje czytelnicze i wiele myśli i potrzeba zrobienia przerwy tu i ówdzie. I jest ostatnie zdanie. Ostatnie zdanie, które zostaje w głowie, robi mętlik, jakoś tak tuli człowieka po tej całej końcówce. Napisane to wszystko tak, że się zwyczajnie chce czytać, że człowiek wpada w tekst, w realia, że widzę wszystko i czuję. Wspaniałe.
I ja się sobie tak bardzo dziwię, że dopiero teraz, że tak późno czytam. Ogromne mam poślizgi w tej starej S-F. Na szczęście ona nie ginie i wciąż nic nie przepadło.

jackob1985 | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Faktycznie klasyk, który ma coś w sobie. Sama hostoria może nie jest nadzwyczajan i dynamiczna ale klimat jest niesamowity. Czuć autentyczność miejsc, rzeczy, uczuć w tym smutnym szarawym świecie.
Polecam bo warto.

Ghostwriter | 2015-11-27
Przeczytana: 27 października 2015

Miasteczko Harmont jest jednym z kilku miejsc na Ziemi, gdzie przed laty doszło do lądowania obcej cywilizacji. Od tego czasu miejsce to nazywane jest Strefą - odizolowaną od świata, strzeżoną przez wojsko, badaną przez ścisłe grono naukowców. Strefa, pełna niebezpieczeństw, fizycznych anomalii, ale też i tajemniczych skarbów, kusi i przyciąga. Nie każdy jednak może do niej wejść, a tym bardziej nie każdy może ją opuścić żywy. Do Strefy zakradają się stalkerzy, wynoszący z niej dziwne artefakty o nieznanym przeznaczeniu i sprzedający je na czarnym rynku.

W "Pikniku na skraju drogi" towarzyszymy jednemu z takich stalkerów, Redowi Shoehartowi, laborantowi z Instytutu Cywilizacji Pozaziemskich, który po godzinach "bada" Strefę na własną rękę.

"Piknik..." to powieść z gatunku sci-fi. Ale nie znajdziemy tu myślących maszyn, nie doświadczymy międzygwiezdnej podróży, nie usłyszymy świstu świetlnego miecza, nie poznamy wyglądu Obcych, nie dowiemy się kim byli, jak wyglądali, ani po co...

Isil | 2011-11-26

Świetne opowiadania, jak widać nasi wschodni bracia też potrafią i to bardziej oryginalnie niż te sztampowe zachodnie wyroby. Warto się zapoznać.

Teak | 2015-04-02

Człowiek w konfrontacji z niewyjaśnionym zjawiskiem i własna naturą, klasyk literatury science fiction
W niewielkim miasteczku dochodzi do tajemniczej eksplozji, w miejscu katastrofy dzieją się bardzo dziwne rzeczy, prawa fizyki działają zupełnie inaczej, ludzie wchodzący do "strefy" zazwyczaj giną.
Teren strefy zostaje ogrodzony, przybywają naukowcy, ale nie potrafią
wyjaśnić fenomenu, wraz z nimi pojawiają się szabrownicy i poszukiwacze przygód.
Książka bardzo wciągająca, najciekawsze są rozmowy bohaterów.

Krzysztof Frątczak | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

O Pikniku piszę gdzie indziej...
"Las"...
Żle mi sie to czytało, maćtrwa!...baśń, fantazy - jako pretekst do krytyki radzieckiego sysytemu totalitarnego?...może jednak szerszy kontekst psychologiczny i filozoficzny; niezwykłość swiata, w którym zyjemy, zawsze bezpieczniejsza i bliższa, niż światy, które w swojej wędrówce poznajemy tu, lub chcemy poznać pojutrze...tam. Świetna, odrealniona stylistyka dialogów...ale...żle mi się to czytało, maćtrwa!

MadameShepard | 2014-02-14

No co tu dużo gadać - genialne!
Książka jest doskonała, świat Strefy, który bracia stworzyli jest nieprzeciętnie oryginalny i spójny. Postacie są żywe do bólu, a ich losy poruszające. Książka nieprzeciętnie inspirująca - twórcy gry S.T.A.L.K.E.R. odwalili kawał dobrej roboty przenosząc tę atmosferę na grunt gry. Nie jestem natomiast fanką filmu Tarkowskiego "Stalker", uważam go za nudny i brzydki.

Jola | 2013-06-23

Przeczytałam wielokrotnie i zawsze chętnie wracam do tej książki. Fascynuje mnie świat wykreowany prze Strugackich. Niektórzy twierdzą, że są nudni, ale nie dla mnie.