Piknik na skraju drogi. Las.

Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Seria: Stanisław Lem poleca
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Piknik na oboczinie. Les.
Lem, stalkerzy, rosyjska fantastyka
actagaudi

Posłowiem książkę opatrzył Stanisław Lem. Arkadij i Borys Strugaccy uważani są za najwybitniejszych pisarzy radzieckich uprawiających fantastykę naukową, co potwierdza ogromną popularność, jaką cieszą się ich książki. W "Pikniku na skraju drogi" - powieść tę przypominamy dzisiaj w serii "Stanisław Lem poleca" - fantastyczna historia skrawka ziemi, na którym gościli przez pewien czas...

Posłowiem książkę opatrzył Stanisław Lem.

W "Pikniku na skraju drogi" - powieść tę przypominamy dzisiaj w serii "Stanisław Lem poleca" - fantastyczna historia skrawka ziemi, na którym gościli przez pewien czas przybysze z kosmosu i gdzie od tego momentu dzieją się rzeczy najdziwniejsze, jest swoistym kamuflażem dla rozpatrywania postaw ludzkich.

Natomiast w znakomitym literacko opowiadaniu "Las" zarysowana została sytuacja odwrotna: tutaj nie wysłannicy pozaziemskich cywilizacji składają wizytę ludziom, ale mieszkaniec Ziemi trafia w tragicznych okolicznościach do skazanej na zagładę fantastycznej wsi i za wszelką cenę usiłuje poznać mechanizmy rządzące oglądanym przez siebie okrutnym światem. Towarzysząc Kandydatowi, który poszukuje odpowiedzi na dręczące go pytania, czytelnik jest świadkiem niezwykłych wydarzeń rozgrywających się w niesamowitej scenerii wrogiego człowiekowi lasu, zgłębia tajemnice trójkątnych jezior, ogląda wzgórze-fabrykę żywych istot, bierze udział w rozprawach z martwiakami...

Ze względu na oryginalność tematyki i wyjątkowe walory artystyczne prezentowane przez nas utwory braci Strugackich powinny usatysfakcjonować nie tylko amatora fantastyki, lecz każdego miłośnika literatury współczesnej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQiGmP9GZ9...»

Siemomysła | 2016-09-24
Przeczytana: 21 września 2016

Mistrzostwo. Trafia na listę ulubionych. Wspaniałe przedstawienie kontaktu z obcą cywilizacją. Świetnie obmyślone konsekwencje - wszystko takie prawdopodobne, zachowania ludzi, reakcje społeczne, zmiany technologiczne. I jak to wszystko jest pięknie przedstawione poprzez Reda Shoeharta ojca wszystkich stalkerów. I są emocje czytelnicze i wiele myśli i potrzeba zrobienia przerwy tu i ówdzie. I jest ostatnie zdanie. Ostatnie zdanie, które zostaje w głowie, robi mętlik, jakoś tak tuli człowieka po tej całej końcówce. Napisane to wszystko tak, że się zwyczajnie chce czytać, że człowiek wpada w tekst, w realia, że widzę wszystko i czuję. Wspaniałe.
I ja się sobie tak bardzo dziwię, że dopiero teraz, że tak późno czytam. Ogromne mam poślizgi w tej starej S-F. Na szczęście ona nie ginie i wciąż nic nie przepadło.

jackob1985 | 2015-09-23
Przeczytana: 23 września 2015

Faktycznie klasyk, który ma coś w sobie. Sama hostoria może nie jest nadzwyczajan i dynamiczna ale klimat jest niesamowity. Czuć autentyczność miejsc, rzeczy, uczuć w tym smutnym szarawym świecie.
Polecam bo warto.

książek: 1979
Isil | 2011-11-26

Świetne opowiadania, jak widać nasi wschodni bracia też potrafią i to bardziej oryginalnie niż te sztampowe zachodnie wyroby. Warto się zapoznać.

Teak | 2015-04-02

Człowiek w konfrontacji z niewyjaśnionym zjawiskiem i własna naturą, klasyk literatury science fiction
W niewielkim miasteczku dochodzi do tajemniczej eksplozji, w miejscu katastrofy dzieją się bardzo dziwne rzeczy, prawa fizyki działają zupełnie inaczej, ludzie wchodzący do "strefy" zazwyczaj giną.
Teren strefy zostaje ogrodzony, przybywają naukowcy, ale nie potrafią
wyjaśnić fenomenu, wraz z nimi pojawiają się szabrownicy i poszukiwacze przygód.
Książka bardzo wciągająca, najciekawsze są rozmowy bohaterów.

Ergo_sum | 2015-08-10
Przeczytana: 1986 rok

Zainspirował grę S.T.A.L.K.E.R. (Z tym, ze nie ma tu Czarnobyla)
Reszta rozumie nie samo przez się - klasyka przez dozę K :-)

misia | 2014-07-15

przemysle jeszcze, ale na chwile obecna jest tak: przeczytalam tasujac sobie 3 wersje jezykowe. polska zdecydowanie bardzo slaba. angielska jakos ujdzie. po rosyjsku wybrzmiewa najlepiej, ale nadal bez szalenstwa. generalnie mimo rozczarowania polecam, fabula ciekawa, struktura ladna, no i warto znac, chociaz rozdzwiek pomiedzy tym, czym mogla byc ta ksiazka, a czym jest, troche boli - strugackim nie stalo talentu jezykowego, tlumaczom juz w ogole wyczucia i wszystkiego... ech marcjanno, sztuczne i brudne cztery gwiazdki (oryginal 6/10, wersja angielska antoniny w. bouis 4/10, polska stad: http://lib.ru/STRUGACKIE/polsk_piknik.txt) 3/10. srednia nieco powyzej 4).

Krzysztof Frątczak | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

O Pikniku piszę gdzie indziej...
"Las"...
Żle mi sie to czytało, maćtrwa!...baśń, fantazy - jako pretekst do krytyki radzieckiego sysytemu totalitarnego?...może jednak szerszy kontekst psychologiczny i filozoficzny; niezwykłość swiata, w którym zyjemy, zawsze bezpieczniejsza i bliższa, niż światy, które w swojej wędrówce poznajemy tu, lub chcemy poznać pojutrze...tam. Świetna, odrealniona stylistyka dialogów...ale...żle mi się to czytało, maćtrwa!

MadameShepard | 2014-02-14

No co tu dużo gadać - genialne!
Książka jest doskonała, świat Strefy, który bracia stworzyli jest nieprzeciętnie oryginalny i spójny. Postacie są żywe do bólu, a ich losy poruszające. Książka nieprzeciętnie inspirująca - twórcy gry S.T.A.L.K.E.R. odwalili kawał dobrej roboty przenosząc tę atmosferę na grunt gry. Nie jestem natomiast fanką filmu Tarkowskiego "Stalker", uważam go za nudny i brzydki.

Jola | 2013-06-23

Przeczytałam wielokrotnie i zawsze chętnie wracam do tej książki. Fascynuje mnie świat wykreowany prze Strugackich. Niektórzy twierdzą, że są nudni, ale nie dla mnie.

Ghostwriter | 2015-11-27
Przeczytana: 27 października 2015

Książka stara jak świat, ale historia w niej zawarta jeszcze przez długie lata grać będzie na emocjach każdego fana dobrej fantastyki.

Cetnarowski i Majka o KIC 8462852

W związku z ujawnionym sensacyjnym odkryciem, że wokół gwiazdy KIC 8462852 mogą krążyć niezidentyfikowane obiekty latające, postanowiliśmy o komentarz w tej sprawie poprosić dwóch fantastycznych mężczyzn - Michała Cetnarowskiego i Pawła Majkę. Przeczytajcie ich reakcje!