Srebrne krzesło

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Cykl: Opowieści z Narnii (tom 4)
Wydawnictwo: Media Rodzina
1 124
2 317
1 290
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Silver Chair
Narnia, Aslan

W tomie czwartym zatytułowanym "Srebrne krzesło" Eustachy i Julia obdarzeni przez Aslana misją odnalezienia zaginionego królewicza Narnii, wędrując w towarzystwie dzielnego Błotosmętka przez budzące zdumienie i grozę krainy, odkrywają, że przeciwstawienie się złu daje zadziwiającą siłę do walki z nim.

źródło opisu: http://www.mediarodzina.com.pl

źródło okładki: http://www.mediarodzina.com.pl

Pamiętacie Eustachego? To ten irytujący dzieciak z poprzedniej części ;) Na szczęście pobyt w Narnii zadziałał na niego w pozytywny sposób i Scrubb (bo tak miał na nazwisko Eustachy), wyszedł na ludzi. Wraz ze swoją koleżanką ze szkoły powrócą do Narnii, a czeka ich tam nie lada wyzwanie - muszą odnaleźć zaginionego syna Kaspiana, księcia Riliana. Oczywiście nie będzie to prosta wyprawa, a do towarzystwa otrzymają wspaniałego, dziwnego zwierza, wręcz tryskającego dobrym humorem, jak zresztą wskazuje jego imię - Błotosmętka.

Historia zaginięcia księcia Riliana i Srebrnego krzesła podobała mi się bardziej niż poprzednia część. Trochę się obawiałam tego, że głównym bohaterem będzie raczej irytujący mnie Scrubb, ale tak jak wcześniej zaznaczyłam - chłopak się wyrobił i nawet całkiem nieźle mu szło to szukanie księcia.

_____ | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Miałam w zamiarze napisać, że chyba już minął stosowny wiek na czytanie książek takich jak ta, ale nie mogę, bo byłoby to sprzeczne z tym co pisałam przy książce ‘Lew, Czarownica i stara szafa’. Wychodzi więc na to, że ta część niezbyt mi podeszła. Na pewno ubolewałam nad tym, że nie ma już całego składu rodzeństwa Pevensie. Liczyłam na to, że jednak wrócą w jakiś cudowny sposób. Albo, że zagości o nich jakaś znacząca wzmianka. Niestety nie. Pojawia się po raz drugi Eustachy, który co prawda został odmieniony i w niczym nie przypomina tamtego dzieciaka z ‘Wędrowca do świtu’, ale dalej nie umiem się do niego przekonać. Towarzyszy mu szkolna koleżanka, którą określiłabym mianem kruchej i strachliwej a także pewien stwór nieznanego pochodzenia.

Niby dalej są to opowieści z Narnii, ale jakby inne. Nie udało mi się też polubić dwójki kompanów Eustachego, włączając w to jego samego. Cały ich plan podróży i misja wydawały mi się mało przyciągające. Niektóre rozdziały mnie wabiły, ale...

Weronika | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, WAKACJE 2014

Srebrne Krzesło to czwarta część z cyklu Opowieści z Narnii . W czwartym tomie książki głównymi bohaterami są Eustachy , który już kiedyś był w Narnii i Julia jego koleżanka . Razem chodzą do szkoły w której za przemoc nad innym nikt nie zostaje ukarany . Pewnego dnia Eustachy opowiada dziewczynie o Narnii i o swojej przygodzie na statku . Nagle ktoś zaczyna szukać Julii więc razem z Eustachym przechodzą przez drzwi w murze , które niespodziewanie przenoszą ich do Narnii . Julia spotyka tam Aslana . Lew mówi jej by odszukała chłopca i razem poszukali syna Kaspiana , który zaginął . Mówi jej też cztery znaki pomocne w poszukiwaniach . Gdy już znalazła Eustachego mówi jemu o ich misji i o znakach . Razem z nim i Błotosmętkiem wyruszają na poszukiwania ... Przeżyją wiele przygód w Narnii podczas swojej misji .
Bardzo polecam tę książkę :) .

Ksychopata | 2015-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 marca 2015

Za mną kolejna część wielkich Opowieści. Lecz spośród wszystkich jakie przeczytałem ta podobała mi się najmniej. Na pewno winą nie mogą obciążyć talentu Pana Lewisa, bowiem poziomem nie odstaje od poprzednich. Po prostu sama historia nie była dla mnie porywająca. Tak samo jak te wcześniejsze książki, również i tą czytało się szybko, kartki fruwały między palcami, ale jednak moje zainteresowanie nie było zbyt wielkie.
W tej czwartej części „Srebrne krzesło” znika czwórka młodych bohaterów, a mianowicie Łucja, Zuzanna, Piotr i Edmund. Ich miejsce przejmują Eustachy znany z „Pozdróży wędrowca do świtu” i nowa postać, Julia, niezbyt lubiana, poniżana w szkole. W tej części to właśnie oni dostają główne role. Scenariusz fabuły jaki nakreślił im autor, tak samo jak w przypadku ich poprzedników, zabiera tę dwójkę w baśniowy świat Narnii i innych sąsiadujących z nią krain. Już na początku swej przygody zostają wyznaczeni przez wielkiego Aslana do pewnej misji. To specjalne wyróżnienie...

FannyBrawne | 2018-02-08
Na półkach: Narnia, Przeczytane

,,Srebrno Krzesło” to moja kolejna czytelnicza wizyta w Narnii. Jednak tym razem nie w towarzystwie rodzeństwa Pevensie, ale ich kuzyna Eustachego i jego koleżanki Julii.

Eustachy i Julia trafiają do Narnii, gdzie nadal panuje znany nam z poprzednich dwóch części król Kaspian. Nie jest on już jednak młodzieńcem, a starcem, który niepokoi się o los królestwa po swojej śmierci. Jedyny syn króla, Rillian, przed dziesięciu laty zaginął. Okazuje się, że Eustachy i Julia zostali wezwania do Narnii by odnaleźć następcę tronu. W podróży towarzyszyć im będzie oryginalny Błotosmętek.

O ile ,,Podróż Wędrowca do Świtu” średnio mi się podobało, tak ,,Srebrne Krzesło” trzyma naprawdę dobry poziom(mniej więcej jak ,,Książę Kaspian”). Akcja jest bardzo przygodowa, a kolejne miejsca, które odwiedzają Eustachy, Julia i Błotosmętek podczas poszukiwania Rilliana są bardzo barwnie opisane i dodają książce uroku. Praktycznie nie było tu sytuacji, która mnie nudziła, a wiele trzymało w napięciu. Postać...

beliria | 2014-09-08

Mam mieszane uczucia co do tej książki ... Z jednej strony fajna przygodowa opowiesc, ktora pewnie zadowoli niejednego z wielbicieli tego gatunku ale z drugiej strony calkowicie odbiegajaca od poprzednich czesci przygod "Opowiesci z Narnii" historia. W poprzednich czesciach poznajemy losy 4 rodzenstwa: Zuzanny, Piotra ,Edmunda i Lucji , ktorych przyznam szczerze bardzo polubilam. W tej czesci nie pojawia sie zaden z wczesniejszych glownych bohaterow, co od dazu sprawilo ze historia ta stala sie dla mnie mniej atrakcyjna, a w dodatku brakuje elementow, ktore stworzyly swiat Narnii, przez co wydaje sie ona zupelnie inna kraina. Wczesniejszy obraz zdecydowanie bardziej mi sie podobal. W dodatku pojawiaja sie calkowicie nowe stworzenia takie jak olbrzymy, o ktorych wczesniej nie bylo mowy, a fauny, Satyry i inne magiczne stwory, dzieki ktorym ksiazkach byla o wiele ciekawsza nie pojawiaja sie w tej czesci. Wszystko co sprawialo, ze Narnia byla Narnia po prostu zniknelo jak i rowniez...

Matt | 2018-08-24
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Kolejna część przygód w Narnii wypada znacznie lepiej niż poprzednie części (co część to lepsza, ciekawsza). A tu pojawia się jeszcze więcej niebezpieczeństw aniżeli w poprzednich tomach.
Polecam

Cezar Kolcz | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Ciekawa książka dla dzieci która wciągnie również i dorosłego. Jeżeli kiedyś będę miał własne dzieci na pewno im przeczytam. Zakończenie był zarówno zdumiewające jak i zabawne. Polecam.

comboometga | 2013-10-05
Przeczytana: 05 października 2013

Książka była świetna! Na początku w sumie niezbyt mnie ciągnęło do niej bo wiedziałam,że to nie będzie kontynuacja tamtych części i było mi z tego powodu trochę przykro :c Ale po kilku kartkach już zaczęła mnie ciekawić,zaczęło się dużo dziać.Może nie była kontynuacją ale w sumie teraz cieszę się z tego bo poznałam całkiem inną przygodę,innych bohaterów(jednego znałam z Wędrowca ale drugą bohaterkę - Julię - nie). Na końcu był rozdział,w którym przez 2 str. płakałam.Po prostu to było piękne.Nie czytałam jej cały czas bez przerwy bo albo nie miałam czasu albo nie mogłam ale i tak bardzo się w nią wciągnęłam i naprawdę mi się podobała.Była piękna...

Kolejna część słynnej części „Opowieści z Narnii”.Tym razem jednak zatytułowana ” Srebrne krzesło” autorstwa pisarza Clive’a Staples’a Lewisa.
I znów słynny, nieznany nam świat. Tym razem poznajemy nowych bohaterów.Głównymi postaciami jest Eustachy Scrubb( znany z trzeciej części), oraz jego koleżanka Julia. Przenoszą się oni do tego niezwykłego świata, gdy uciekają przed uczniami starszych klas. Wtedy właśnie otwierają furtkę i wpadają do krainy w której panuje Aslan. Wtedy waśnie spotykają władcę Narnii,który przydziela im zadanie trudne i niebezpieczne…
Jakie to zadanie? Czy się z niego wywiążą? Co ich czeka? Co się zdarzy? Jak się skończy ich wyprawa?
Ta część opowieści z Narnii podobała mi się, chociaż były lepsze części z tej serii. Mimo to i tak uważam, ze była wspaniała. Naprawdę warto przeczytać.