Żywot kobiety swawolnej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Kōshoku Ichidai Onna
83-235-0764-2
klasyka

„Żywot kobiety swawolnej” (好色一代女, Koshoku ichidai onna, 1668) to jedna z najbardziej znanych powieści XVII-wiecznego japońskiego powieściopisarza Ihary Saikaku. Składa się z sześciu ksiąg, po sześć opowieści każda, a ilustracje wyszły spod pędzla Yoshidy Hanbeia. Przedstawia historię życia i miłości tytułowej bohaterki – kobiety, której imię nie pada ani razu. Napisana została w formie monologu będącego zarazem spowiedzią kobiety-mniszki, która opowiada o swoim niezwykle bogatym życiu dwóm młodym mężczyznom. Jej spowiedź jest szczera i nie ukrywa żadnych, nawet najbardziej wstydliwych czy godnych potępienia szczegółów. Bohaterka wywodzi się z rodziny arystokratycznej, dorasta na dworze, zdobywa wykształcenie artystyczne, zostaje nałożnicą daimyo, a następnie, sprzedana przez ojca, trafia do domu publicznego, przechodząc przez wszystkie szczeble kariery kurtyzany. Czyniąc ze swojej urody i ciała kapitał, który z powodzeniem wykorzystuje, staje się ofiarą własnych uczuć i pożądania.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.esensja.pl/globals/zoom.php?plik=/obraz...»

chiave | 2012-09-28
Przeczytana: 27 września 2012

Bardzo mnie wciągnęła i przykuła ta lektura - z wielu powodów. Zaciekawiła mnie ze względów czysto literackich - języka, konstrukcji, sposobu prowadzenie narracji i przedstawienia postaci (mimo woli przywoływałam zabytki piśmiennictwa europejskiego z tego okresu, starając się określić podobieństwa i różnice). Jednak przede wszystkim fascynująca jest odmienność opisywanych przez Saikaku obyczajów i kultury, tak bardzo różnej od naszej własnej. I już samo to wystarczy, by książkę szczerze polecić - tym bardziej, że tekst opatrzony jest licznymi i bardzo sensownymi uwagami i objaśnieniami tłumaczki.

Zapiskispodpoduszki | 2013-09-11
Przeczytana: czerwiec 2013

"Piękna kobieta jest niczym topór, który odcina mężczyźnie głowę, odbierając mu życie - mówi stare porzekadło".

Powieść Ihary Saikaku (prawdziwe imię Hirayama Tōgo) została opublikowana po raz pierwszy w 1686 r. i wywołała w owym czasie, tak jak i inne publikacje Ihary, duże zamieszania i została skrytykowana przez autorytety epoki pisarza. Lecz, jak to często bywa, Ihara Saikaku zdobył swoimi utworami rzeszę czytelników, którzy chętnie czytali jego skandalizujące książki. Powieściopisarze japońscy XIX i XX wieku przywrócili twórczości Ihary i samemu pisarzowi blask i sławę i pozwoli zapoznać się z jego pracami współczesnym czytelnikom.
Ihara Saikaku uważany jest za twórcę nowego gatunku w obrębie epiki - ukiyozōshi („zeszytów ulotnego świata”). Do tej kategorii zalicza się również prezentowana przeze mnie powieść "Żywot kobiety swawolnej".
Jak na prawdziwą opowieść o miłości (kōshokumono) przystało, namiętność czeka na czytelnika na każdej stronie książki. Nie jest to jednakże w...

książek: 2086
Tinkerbelle | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Bardzo pozytywne zaskoczenie, obawiałam się, że będzie to utwór ciężki do strawienia, a czytało się bardzo przyjemnie. Podejrzewam, że jest to wielka zasługa tłumaczenia. (Zastanawia mnie jak bardzo zostało ono uwspółcześnione?).
Fabularnie nie mogę powiedzieć, że mnie porwała ta historia, ale chyba nie do końca o to chodzi w lekturze tego typu.

Dociekliwy_Kotek | 2014-10-31
Przeczytana: październik 2014

Moje pierwsze skojarzenie z literackimi losami kurtyzan to oczywiście "Nana" i "Żywot Fanny Hill", dopiero później pojawiają się "Blaski i nędze..." czy "Dama kameliowa" - i może dlatego powieść Ihary Saikaku była dla mnie takim zaskoczeniem i wydała mi się tak egzotyczna.
Narratorka opowiadania zakosztowała "uroków" życia typowego dla przedstawicielki niemal każdej kategorii kobiet tej profesji: była kurtyzaną pierwszej rangi, która stopniowo spadała w dół hierarchii dzielnic uciech, aż doświadczyła losu najtańszych prostytutek. Oczywiście dla Ihary Saikaku jest to okazja do przedstawienia przekroju społeczności prostytutek, łącznie z ich obyczajami i wyglądem - w zasadzie, to właśnie jest clou całej opowieści, bardziej społecznej niż pornograficznej. Bohaterka "Żywotu kobiety swawolnej" w trakcie swojej kariery jest nie tylko prostytutką, ale także swatką, stręczycielką, stałą kochanką, utrzymanką i żoną, a dzięki jej doświadczeniom czytelnik ma okazję poznać zwyczaje epoki nie...

Krzysztof Olszewski | 2017-06-02

Dobrze, że jedno z najważniejszych dzieł Saikaku doczekało się polskiego tłumaczenia. Jednakże, przekład jest co najwyżej poprawny, brakuje mu polotu oryginału. Wydaje się, iż tłumaczka przyjęła założenie, jakoby literaturę klasyczną należało przekładać pięknie, stawiając ją na piedestale. A może zabrakło Iwonie Kordzińskiej-Nawrockiej zwyczajnie odwagi - bo literatura erotyczna doprasza się o odważną tłumaczkę/tłumacza. Pamiętajmy, gesaku w tamtej epoce miało spowodować burzę hormonów nawet u 80-latka. Przekład Nawrockiej zanudziłby z pewnością nawet Greya. To robi różnicę.

alexa970 | 2017-12-20
Na półkach: Jap, Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Świetna książka! Lekko i przyjemnie się ją czyta. Dobrze przedstawia historię kurtyzan/kobiet żyjących w tamtych czasach. Można wczuć się w sytuację głównej bohaterki i razem z nią przeżywać jej wzloty i upadki.

trycha | 2014-02-17
Przeczytana: 2012 rok

Dowcipna i wnikliwa analiza relacji panujących w XVII wiecznej Japonii z punktu widzenia kurtyzany, która z najwyższych szczebli po kolei upada coraz niżej. Wciągająca opowieść. Ale nie dla każdego.

Esotherya | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018