Kultura japońska

Tłumaczenie: Magdalena Komorowska
Seria: Ex Oriente
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Japanese culture
japonia, kultura, paul, varley, historia, wuj
historia

To arcydzieło, zamykające tak wiele na tak niewielu stronach. Doskonale ukazuje najważniejsze aspekty liczących dwa tysiące lat sztuki, kultury i religii (np. ceremonię herbacianą) jednego z najbardziej kulturalnych narodów świata. Nie pomija żadnej znaczącej osobistości, żadnej sekty religijnej, rodzaju i stylu w sztuce, formy literackiej, teatralnej czy obcego wpływu, który ma jakiekolwiek znaczenie. Równocześnie autor skupił się na wyznaczonym celu, nie ulegając pokusie pisania sprawach niemających bezpośredniego wpływu na kulturę. Co więcej, Paul Varley pisze doskonałą, przejrzystą prozą i unika rozbudowanych przypisów. Od niemal trzydziestu lat Kultura japońska funkcjonuje w świadomości czytelników jako trafne i dobrze napisane wprowadzenie do japońskiej historii i kultury. Podstawą tej edycji jest czwarte jej wydanie; tekst został dokładnie przejrzany i uzupełniony, tak że znajdą w nim Państwo dodatkowe informacje na wiele różnych tematów, między innymi systemu wartościach samurajów, buddyzmu zen, ceremonii picia herbaty, konfucjanizmu w epoce Tokugawa, zemsty czterdziestu siedmiu roninów, uczonych z Mito działających na początku XIX wieku, współczesnej kultury masowej i komiksów.

Alivea | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Do kupienia

Nie tylko dla uczniów czy studentów.
Fantastyczne kompendium wiedzy o kulturze Japonii.
Książka obowiązkowa dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni!
Przejrzysta, podzielona na epoki, opatrzona mnóstwem informacji, zdjęć a nawet z dołączonym słowniczkiem podstawowych pojęć.
Warto posiadać w swojej biblioteczce.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: marzec 2007

Jedno z najlepszych, jeśli nie najlepsze, kompendium wiedzy o kulturze Japonii, przedstawione na tle zmian politycznych, społecznych i gospodarczych. Wszystkie zmiany i wpływy, jakim ulegała kultura Japonii na tle wieków są omówione, zanalizowane i przedstawione w sposób jasny i klarowny.

Maciek Roszkowski | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

Doskonała książka dla wszystkich, którzy chcieliby zdobyć podstawowe informacje o Japonii. Mimo iż odnajdziemy w niej multum informacji - historię, podstawowe pojęcia, opis zmian, to wszystko jest tak dobrze napisane, że ciężko się znudzić. Autor widać, że nie tylko czuje i rozumie Japonię, ale także fascynuje się nią. To chyba ta fascynacja spowodowała, że książka jest świetnie napisana i zdecydowanie wyróżnia się na plus wśród monografii o jakimkolwiek kraju, które niestety zazwyczaj są nudne dla przeciętnego czytelnika, niespecjalisty. Miłej lektury :)

Yae | 2014-02-01
Na półkach: Azja, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lutego 2014

Bardzo dobre wprowadzenie do kultury Japonii. Rzeczowa książka napisana przystępnym językiem, dosyć dokładnie zobrazowane okresy, pojęcia i zjawiska. Czyta się lekko i przyjemnie - polecam. :)

Katarzyna Em | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Zgrabnie i przystępnie podane kompendium wiedzy o Japonii dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Krajem Wschodzącego Słońca. Polecam.

jabajbaj | 2013-08-28

Rzeczywiście bardzo dobry tytuł - rzeczowy i czytelny. Jak dla mnie podstawa.

povc12 | 2013-12-09

Uważam, że to najlepsze wprowadzenie do kultury japońskiej jakie jest obecne na polskim rynku. Omówiona jest historia, kultura, sztuki, prądy myślowe i wszystko co powinno się o Japonii wiedzieć.

oswin | 2016-10-31
| 2016-09-21