Wampir i inne opowiadania

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
978-83-9269-408-3
opowiadanie koreańskie
Natalia-Lena

Kim Youngha należy do grona koreańskich pisarzy młodego pokolenia. Jest pisarzem posiadającym wrażliwość młodego pokolenia oraz oryginalność pozbawioną genre. Specyficzne słownictwo, oryginalna percepcja rzeczywistości, przewrotna kompozycja na granicy rzeczywistości i fantazji. Nietypowe postacie uwypuklają niezwykłe pragnienia, o których marzą zwykli ludzie. Autor przyciąga uwagę czytelnika płynną i szalenie wrażliwą techniką opisu oraz zrównoważoną strukturą narracji, trzyma go w ciągłym napięciu między pasją a oziębłością, między „starym” a „nowym”, aż do ostatniego wersu. Cierpliwie przygląda się głęboko schowanemu, diabelskiemu obliczu współczesnego człowieka ujawniając jego wielopoziomową naturę. Oto dziesięć charakterystycznych utworów pokazujących osobliwy świat pisarza. Utwory proste a jednocześnie pełne nieograniczonej wyobraźni i co bardzo ważne – czytelne dla każdego odbiorcy, nawet tego nie znającego historii i kultury Korei.
[Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2009]

źródło opisu: Wydawnictwo Kwiaty Orientu, 2009

źródło okładki: www.kwiatyorientu.com

miqa | 2011-05-23
Przeczytana: 21 maja 2011

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: kwiecień 2010

Jest to pewien paradoks, którego natury do końca nie rozumiem: marzę o doskonałej książce, a kiedy wreszcie natrafiam na taką, budzi we mnie mieszaninę zachwytu, absolutnego uniesienia, najczarniejszej rozpaczy, że coś tak doskonałego jednak mogło powstać i mrocznej zawiści. Zdarza mi się połykać kolejne strony z mściwą pewnością, że autorowi w czymś się jednak powinie noga i jakkolwiek miałabym wtedy mściwą satysfakcję – syndrom „a nie mówiłam”? – złamałoby mi to serce. Potem wracam do połkniętych stron, czytam jeszcze raz i nie ma, nie ma do czego się przyczepić, toż to budzi aż zawistny zachwyt, że ktoś może napisać coś AŻ TAK dobrego. Kim Youngha, „Wampir i inne opowiadania”. Tyle razy nie chciało mi się zabrać z półki, tyle razy z góry skreślałam, a zabierałam się do niechętnej lektury jak pies do jeża, a sarkałam nad superlatywami na tylnej stronie okładki zamieszczonymi, a jak się mądrzyłam, że kolejny gniot w stylu „Zawieście czerwone latarnie”. O ja głupia. O ja małej...

Alicya Oss | 2014-08-03

Z trzech przeczytanych pozycji tego autora, ta najmniej przypadła mi do gustu. Może dlatego, że ogólnie nie przepadam za opowiadaniami – zanim historia rozkręci się na dobre już się kończy. W Wampirze i innych opowiadaniach zabrakło mi więc napięcia i klimatu, którym autor oczarował mnie w powieściach (Mogę odejść, gdy zechcę, Imperium świateł). Nie zdążyłam wciągnąć się w jego genialną grę formą i treścią, ponieważ zbyt szybko następował jej koniec. Jednak, co pragnę podkreślić, o tym, co pisze Kim Young-ha nie można powiedzieć niczego złego, nie ma się do czego przyczepić. Chyba tylko do tego, że spodziewamy się, że autor czymś nas zaskoczy. Niby się dziwimy, ale przecież wiedzieliśmy, że będziemy się dziwić. Tym samym przewidujemy pewne fakty.

Całość: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2014/08/autoportret-czowieka-xxi-wieku-wampir-i_3.html

| 2013-04-19
Na półkach: Przeczytane, Korea

Ciekawe, zróżnicowane opowiadania, pisane stylem dość prostym, ale precyzyjnym. Charakteryzują się pewnym niepokojem, który dotyka nie w sposób nachalny, lecz delikatny, właściwie nie wiadomo, w którym momencie. Nie chodzi o uczucie strachu, dominującego nad opowiadaniem i czytelnikiem - to raczej zarys obawy, często nieokreślonej, gdy powoli orientujemy się, że coś jest nie tak, że wyłamuje się pośród przyjętych norm.

Autor kupił mnie od trzeciego utworu - dwa pierwsze były przepustką, by poznać styl i sposób myślenia. Ogólnie bardzo udany zbiór opowiadań, może nie z kategorii "koniecznie musisz przeczytać", ale na pewno zasługujący na uwagę i siedem gwiazdek.

Hitsugichi | 2014-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Książka składająca się z opowiadań,szczególnych ,bo wychodzących w pewnym sensie,poza zakres określonego pisania. W tym rozumieniu, że czytając zapominasz, w pewnych momentach, że czytasz książkę.Niekiedy jednak,trudno było przez pewne elementy przejść(do kolejnej historii), ale to moja niejednorodna opinia. W sumie, wszystkie opisy i opowiadania wnosiły coś niesamowitego do myślenia czytającego i to jest wielki plus całego tytułu.

Alina | 2011-09-07
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Kafka po koreańsku. Byłam zdumiona, że Piotr Kofta (na stronie dziennik.pl) określił tego pisarza dokładnie tak samo jak ja. Miło, że ktoś potwierdza moją opinię. Dalszej części artykułu nie przeczytałam, bo, szczerze mówiąc, nie była mi do niczego potrzebna.

Jak kocham literaturę orientalną, tak nie lubię uniwersalnego wydźwięku. Nie tego w niej szukam, chcę poznać lepiej obcą kulturę. Niestety nie wiedziałam, że europejska nijakość jest aż tak zaraźliwa. To mnie rozczarowało. Ale postarajmy się na tym na razie nie skupiać.

Książka była na mojej liście do przeczytania od dawna. Może ten wampir w tytule mnie skusił, może koreański autor, a może samo wydawnictwo, które zajmuje się literaturą z tego kraju. Jednak pewnie bym na nią nie trafiła, gdybym oddając do biblioteki jakąś inną książkę, nie zauważyła na półce z nowościami (choć przede mną czytało ją kilkanaście osób), że stoi i na mnie patrzy, choć nie ma oczu. Tracąc miejsce w kolejce pobiegłam ją zabrać, zanim ktoś mnie...

annie warhol | 2016-11-22
malinowowo | 2016-08-19