Japonia, historia
historyczna
kashka

Nonoutor | 2013-09-15
Przeczytana: 2005 rok

Książka jako źródło wiedzy historycznej jest ok. Jednak dla mnie, miłośnika średniowiecznej Japonii, zwłaszcza Sengoku-jiday, jest to stanowczo za mało.
Po świetnym, dość szczegółowym wprowadzeniu opowiadającym o czasach najdawniejszych, przedhistorycznych i całkiem ciekawym przedstawieniu pierwszych kilku wieków państwowości Nipponu, chciało by się dojść w końcu do nieco ciekawszych i jakże istotnych czasów rozbicia. Tymczasem długa i burzliwa epoka "krajów wojny" jest niespodziewanie słabo opisana, skumulowana na kilkunastu stronach, wyrywkowych, oględnych informacji. A przecież w tym wszystkim nie chodzi tylko i wyłącznie o trzech ojców zjednoczycieli kraju, lecz o całą masę istotnych wydarzeń, których bohaterami byli inni, pomniejsi daymio, a którzy również zapisali się w historii, czego najbanalniejszym przykładem mogą być liczne mangi i anime, a także całkiem poważne filmy historyczne.
I jako zagorzały miłośnik kina samurajskiego, interesujący się żywo tak barwną i bogatą...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2009

Na koniec jeszcze raz przeczytałam „Historię Japonii” Tubielewicz i jakkolwiek nie śmiałabym odmówić autorce wielkiej wiedzy ani tym bardziej podważać jej autorytetu, tak wyrażenia w stylu „gromkie zwycięstwo” czy „wykończyć ród wcześniej” nadal sprawiają, że żołądek wywraca mi się na drugą stronę. Specyfika studiów zmusza mnie do czytania monografii historycznych częściej niż powieści, zatem na podstawie doświadczenia mogę powiedzieć, że książka Tubielewicz jest nudna jak falki z olejem (a przecież Hall, na którego zresztą autorka się powołuje, udowadnia, że historia Japonii może być bardzo wdzięcznym tematem). Ma też jedną zasadniczą wadę: historię nowożytną, od epoki Meji w zasadzie, traktuje tak pobieżnie, nie niezorientowany czytelnik kończy lekturę z wiedzą w sam raz trochę więcej niż licealną. Całe szczęście, że monografię tego okresu, całkiem dobrą zresztą, napisała Pałasz-Rutkowska…
Na koniec dla relaksu monografię o zabytkach Nary i Kioto (przy czym na pierwszy rzut oka...

malotka | 2012-11-02
Przeczytana: 09 lutego 2013

Jeszcze do niedawna była to jedna z niezastąpionych pozycji japonistycznych - historia Japonii, napisana, jak na książkę historyczną niemal wciągająco - co może niektórym trochę przeszkadzać w pozycji naukowej.
Jedyny minus to trochę pobieżne omówienie okresu nowożytnego, tu polecam zajrzeć do innych pozycji książkowych odpowiednich dla tego tematu.
Obecnie ksiązek o historii Japonii jest wiele na naszym rynku, dlatego polecam jednak sięgnąć również po inne "spojrzenia" na ten temat.

Leszczu | 2012-01-14

Bardzo dobrze napisana i ułożona monografia dotycząca dziejów Japonii. Podejrzewam, że to podstawa na studiach japonistycznych. Dla każdego zainteresowanego głównie historią, ale też kulturą i obyczajami japońskimi - pozycja obowiązkowa. Niestety, z racji minionego systemu trochę więcej miejsca niż trzeba poświęcono japońskim komunistom, ale na szczęście to jedynie skrawek tego, co zostało zaprezentowane w tej bardzo ciekawej książce.

povc12 | 2013-12-09

Książka jest dobra, ale niektóre epoki są stanowczo zbyt mało szczegółowo opisane. Najbardziej interesują mnie dawne dzieje Japonii i pod tym względem książka mnie rozczarowała. Osobom interesującym się dawniejszą Japonią polecam "Historię Japonii" Totmana, którą teraz waśnie czytam.

Ola | 2012-02-24

Do niedawna jedyny podrecznik do historii Japonii, ale nawet po publikacji w ostatnich latach paru nowych i niewatpliwie bardziej aktualnych (ta opisuje cesarza Hirohito jeszcze w czasie terazniejszym), ksiazka ta nie traci na swej wartosci. Dokonuje pewnych skrotow, co jest niezbedne, aby ujac taki ogrom materialu w jednej publikacji, ale mimo to pozostaje klarowna nawet dla laikow. Ponadto bardzo odpowiada mi jezyk ksiazki. W zadnym wypadku nie kolokwialny, ale czasem nacechowany jest pewnymi potocznymi, humorystycznymi zwrotami, co jest mila odmiana od sztywnego, akademickiego jezyka niektorych publikacji. Absolutnie polecam!

Michał Gołębiewicz | 2016-09-04

Właśnie skończyłem czytań drugą część "Tańca ze smokami". Wciąż nie rozumiem ludzi twierdzących, że Martin przesadza z uśmiercaniem głównych bohaterów. "Historia Japonii" jest bardziej krwawa ;)

Trithemius | 2016-08-11
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane