Sensei i miłość

Wydawnictwo: W.A.B.
Sensei no kaban
literatura piękna
joly_fh

Tsukiko Ōmachi jest samotną trzydziestoośmioletnią kobietą. Wolne dni przesypia. Regularnie chodzi do baru pana Satoru. Sensei Harutsuna Matsumoto, były nauczyciel języka japońskiego, dobiega siedemdziesiątki, ale dzięki górskim wędrówkom wciąż jest w doskonałej formie. Kolekcjonuje zużyte baterie, pisze haiku, lubi od czasu do czasu zasmakować hazardu. Pewnego dnia w barze pana Satoru tych...

Pewnego dnia w barze pana Satoru tych dwoje składa identyczne zamówienie. Od tamtej pory los nieustannie ich ze sobą styka. Z czasem Sensei staje się dla Tsukiko kimś więcej niż tylko życiowym przewodnikiem. A wtedy na horyzoncie pojawia się jej miłość sprzed lat – Takashi Kojima…

Ta książka jest jak lekcja szczęścia. Kawakami pisze o drobnych gestach i niepozornych rzeczach, które rozjaśniają życie.

źródło opisu: W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

lajcik_bajcik | 2019-10-13
Przeczytana: 12 października 2019

Do połowy, lektura to była dla mnie czysta przyjemność. Atmosfera wykreowana przez autorkę idealnie nadawała się na chłodny jesienny wieczór. Można było się poczuć jakbyśmy siedzieli bok w bok z bohaterami w knajpce i przysłuchiwali się ich rozmowom. Choć trzeba przyznać, iż niewymowną przykrością było patrzenie jak nasi towarzysze popijają pyszne orientalne przekąski różnymi trunkami, a czytelnik musi zadowolić się opisami lub tym co znajdzie na ten moment w lodówce.
Druga połowa książki potoczyła się w sposób łatwy do przewidzenia i pomimo, że dalszy bieg historii był nad wyraz oczywisty i tak ciężko było mi się z nim pogodzić. Niemniej jednak opisane wydarzenia wciąż są niewinne i na swój sposób lekkie.

Gorąco polecam na chłodny wieczór przy herbacie lub lampce wina. Historia jest spokojna i bardzo łatwo się przy niej zrelaksować. Jedyną wadą jest to, iż można potem poczuć niewyobrażalną chęć odbycia podróży do Japonii tylko po to by spróbować gotowanych strączków fasoli,...

Dimitrixxx | 2019-09-11
Przeczytana: 11 września 2019

Książka nie należy do najgrubszych, jednak czytałam ją chyba najdłużej ze wszystkich moich przeczytanych. Lubię, kiedy coś się dzieje a tutaj jest bardzo mało takich momentów. Po przeczytaniu kilku stron chciało mi się spać, jednak dotrwałam do końca, by podzielić się wrażeniami. Na początku miałam ochotę przerwać czytanie, ponieważ cały czas działo się teoretycznie to samo. "Sensei i miłość" jest napisana spokojnie i trochę przynudza - szczególnie główni bohaterowie. Jedynie co mnie zatrzymywało to to, że mogłam się dowiedzieć wielu rzeczy na temat japońskiej kultury. Jeśli ktoś lubi spokojne klimaty, bez akcji itp. to polecam, jednak kiedy ktoś lubi akcję i romans to nie polecam, ponieważ szybko może znudzić.

nacik1 | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Podchodziłam do czytania tej książki kilkukrotnie.
Tym razem dobrnęłam do końca.
Historia - dziwnej miłości, w innym kręgu kulturowym.
Napewno można tu znaleźć wiele informacjo o Japonii - jedzenie, zwyczaje etc.
Mam jednak pewne trudności ze zrozumieniem tej kultury.
Raczej nie sięgnę po kolejną książkę H. Kawakami

Rebel | 2019-03-04
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Książka dająca do myślenia o tym czym jest miłość, szacunek do drugiej osoby, przywiązanie, o traktowaniu innych jako ludzi.

Trzeba przyznać, że Kawakami potrafi poruszać strunami ludzkiej duszy tworząc niezwykłą historię, w której nic nie jest proste, choć czytając ma się wrażenie, że będzie to kolejna typowa historyjka.

Przeczytana: 17 stycznia 2019

Zawsze zasiadam do lektury Kawakami z przyjemnością bo wiem, że spędzę czas bardzo spokojnie, lekko sennie, prawdziwie się relaksując i odpoczywając pośród toczącej się z wolna akcji. Autorka ma tę wspaniałą umiejętność, że opisuje zwykłe sytuacje życiowe, zwykłych ludzi z krwi i kości nadając im kontrastu poprzez życie emocjonalne. Nie brak jej w tym również poczucia humoru. Bardzo poczciwa literatura przypominająca, że pośród blichtru i dostępu do wszystkiego co mamy w dobie dzisiejszych czasów najwięcej piękna możemy odnaleźć w drugim człowieku.

Krzysztof | 2018-05-21

Fantastyczna książką. Najlepsza w dorobku autorka. Niezwykle subtelna historia o ludzkich uczuciach, wyrafinowana jak przystało na japońską literaturę. Polski tytuł książki mógłby brzmieć "Między słowami" (bardziej pasuje do tej powieści niż do "Lost in Translation".) Niespieszna akcja (a właściwie jej brak), ale niezwykle wciągająca i zmuszająca do refleksji nad własnym życiem i jego sensem.

Malwina | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 listopada 2017

Ładnie ktoś napisał z przedmówców, że wszystko toczy się powoli, powolutku, zdaje się, że książka nie ma fabuły i nagle: tadam! mamy historię miłosną. Tak też się dzieje. Kocham literaturę japońską i nastrój przelewający się z kart książki. Tak naprawdę może się zdarzyć i wszystko, i nic.

Inez | 2017-08-08
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

"Sensei i miłość" Hiromi Kawakami to wspaniała książka.
Kawakami ma prawdziwy talent do opisywania marzeń i wspomnień. W również niezwykły sposób potrafi przekonująco pokazać pragnienie miłości. Czytając japońską literaturę z pewnością zobaczymy Japonię taką, jaką lubię poznawać. Japonię pełną ciszy, powściągliwości i poezji.
To moje pierwsze spotkanie z literaturą japońską i jestem zachwycona. Z pewnością sięgnę po inne książki tej autorki jak i innych japońskich pisarzy.
Polecam.
Gorąco zachęcam do przeczytania.

Anne_Joy | 2017-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z opinią
Przeczytana: 30 marca 2017

Dawno nie czytałam literatury japońskiej i mój wybór padł na "Sensei i miłość" Hiromi Kawakami. Narratorką i główną bohaterką powieści jest Tsukiko Omachi, 38-letnia kobieta, która pewnego dnia w barze spotyka swojego dawnego nauczyciela od japońskiego Senseia Harutsunę Matsumoto. Stajemy się świadkami pięknej, zmieniającej się relacji obojga – obserwujemy, jak stopniowo, na przestrzeni czasu stają się sobie coraz bliżsi i coraz ważniejsi. Ale w życie Tsukiko wkroczy ktoś jeszcze…
Jest to opowieść o samotności, o pragnieniu miłości i szczęścia, a także o niespodziankach od losu, które wystarczy dostrzec i wykorzystać. To bardzo ładna, stonowana, nieśpieszna i nieco poetycka proza, zawierająca niezwykle delikatny obraz uczuć. Bardzo mi się podobała i bardzo miło spędziłam czas z tą książką i jej bohaterami. Jak najbardziej, zachęcam Was do lektury:) Warto!

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

KATKA | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

Myślę, że to ciekawie opowiedziana historia o akceptacji i tolerancji. O przyciąganiu, na które nie mamy wpływu i któremu ulegamy mimo stawianego oporu. I o poczuciu szczęścia, które daje kontakt z drugim człowiekiem.
Nieoczywista, niby nudna historia wciąga i chce się szybko dobiec do końca, a potem trochę żal. Żal, że już nic więcej nie dowiemy się o bohaterach.