Antologia opowiadań japońskich z lat 1945-1975. - Abe Kōbō, Żołnierz ze snu - Dazai Osamu, Mój mąż, Villon - Endō Shūsaku, Młodsza siostra - Fukazawa Shichiro, Bracia Murashō - Hirabayashi Taiko, Ludzkie życie - Inoue Yasushi, Loulan - Kaikō Takeshi, Żołnierska zapłata - Kawabata Yasunari, Zatoka Łuku - Kita Morio, Na grzbiecie górskim - Kojima Nobuo, Karabin - Kuroi Senji, Tydzień świętego...

Antologia opowiadań japońskich z lat 1945-1975.

- Abe Kōbō, Żołnierz ze snu
- Kuroi Senji, Tydzień świętego mozołu
- Mishima Yukio, Umiłowanie ojczyzny
- Nagai Kafū, Order
- Noma Hiroshi, Czerwony księżyc
- Nosaka Akiyuki, Grób świetlików
- Ōe Kenzaburo, Hojność umarłych
- Sakaguchi Angō, Pomylona
- Tachihara Masaaki, Samobójstwo we dwoje
- Tanizaki Jun'ichirō, Ulotny most snów
- Yoshiyuki Junnosuke, Ulewa
- Yasuoka Shōtarō, Żona właściciela lombardu

Prawdę mówiąc zbiór nierówny, bo są tu opowiadania absolutnie doskonałe, jak i nużące, których wymowa nie jest do końca zrozumiała, albo opisujące cierpienia ludności cywilnej po II Wojnie Światowej, co nigdy nie jest lekturą łatwą i przyjemną.

Novik | 2015-03-09
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Opowiadania z dość różnych półek. W zasadzie mają jedną wspólną cechę: każde z nich próbuje (z mniejszym lub większym skutkiem) zmasakrować użytkownikowi dobre samopoczucie. W wielu przypadkach skutecznie.

stannirvany | 2012-11-22
Przeczytana: 17 stycznia 2014

1)Abe Kobo, Żołnierz ze snu (夢の兵士 Yume no heishi, The Dream Soldier) (1957) przeł. Henryk Lipszyc

"W dzień tak mroźny, że sny zamarzały,
miałem straszny sen.
Wczesnym popołudniem
sen odszedł z czapką na głowie...
Zaryglowałem drzwi." (str. 11)

2)Dazai Osamu, Mój mąż, Villon (ヴィヨンの妻 Biyon no Tsuma) (1947) przeł. Krystyna Okazaki

3) Endo Shusaku, Młodsza siostra (肉親再開 Nikushin saikai) przeł. Krystyna Okazaki

4) Fukazawa Shichiro, Bracia Murasho (むらしょうの兄弟 Murashō no kyodai) przeł. Krystyna Okazaki

5) Hirabayashi Taiko, Ludzkie życie (人の命 Hito no inochi) przeł. Mikołaj Melanowicz

6) Inoue Yasushi, Loulan (楼蘭 Rouran) przeł. Mikołaj Melanowicz

7) Kaiko Takeshi, Żołnierska zapłata (兵士の報酬 Heishi no hōshū) przeł. Mikołaj Melanowicz

8) Kawabata Yasunari, Zatoka Łuku (弓浦市 Yumiura shi) przeł. Mikołaj Melanowicz

"Przeszłość - to odległe spotkanie w Yumiura - pozostało dla niej czymś pełnym barw i życia, a dla Kasumiego - czymś całkiem wygasłym i nieistniejącym. Wracał do niej myślami...

Na półkach: Przeczytane, Japońska

ten zbiorek z kolei bardzo mi się podobał. przy dużej rozpiętości tematów i stylu praktycznie wszystkie opowiadania cechuje taka japońska gęstość, jakby zintensyfikowanie bodźców z jednej i doznań z drugiej strony.

Bartek Biedrzycki | 2016-06-28

Świetny, przekrojowy zbiór przez powojenną japońską literaturę.

Więcej na blogu: http://www.gniazdoswiatow.net/2009/07/07/nie-tylko-murakami/

nano | 2015-10-14
chiisaineko | 2015-08-22
Na półkach: Japonia, Przeczytane, Posiadam
Nie tylko Murakami

Obecnie literatura japońska w Polsce często zawężana jest wyłącznie do twórczości Harukiego Murakamiego – pozostali autorzy to głównie margines, pojedyncze tłumaczenia, przypadkowe tytuły. Nasz użytkownik przygotował subiektywny przegląd książek japońskich, które jego zdaniem, zasługują na jak najszybsze tłumaczenie na polski.