Mówi Chandler

Tłumaczenie: Ewa Budrewicz
Wydawnictwo: Czytelnik
Raymond Chandler Speaking

Raymonda Chandlera znamy przede wszystkim jako autora słynnych powieści kryminalnych z Philipem Marlowe. Natomiast w tej książce pisarz zostaje przedstawiony poprzez wybór rozproszonych notatek i listów, w których mówi: o sobie, literaturze, filmie, telewizji, znanych przestępstwach i o... kotach.

Wstęp: Krzysztof Mętrak.

źródło opisu: Czytelnik, 1983

źródło okładki: zdjęcie autorskie

geokuba | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Są tu zebrane listy Chandlera podzielone w zależności od tematyki, której dotyczą. Na przykład:
- Chandler o powieści kryminalnej,
- Chandler o świecie filmu i o telewizji,
- Chandler o kotach,
- Chandler o Philipie Marlowe,
Czyta się to rewelacyjnie, bo pisarz jest cały czas sobą. Odpala czasami takie petardy, że gdy próbowałem niektóre przepisywać jako cytaty, to dałem sobie spokój, bo zamiast czytać, to bym przepisywał.
Oprócz listów książka zawiera nigdy nie publikowane opowiadanie „Dwoje pisarzy” – obyczajowe, świetne. Poza tym jest tam esej „Skromna sztuka pisania powieści kryminalnych”. No i początek powieści „Pudli Zdrój”, której Chandler nie zdążył dokończyć przed śmiercią; zrobił to za niego Robert B. Parker w powieści „Tajemnice Poodle Springs”.
Podsumowując: rewelacyjne uzupełnienie twórczości i biografii R. Chandlera.

Na koniec dodam fragment wstępu Krzysztofa Mętraka:
„ Nieco nonszalanckie mistrzostwo tego pisarza wywiera więc piętno na narracji, wykorzystującej...

Chandler wyłania się z tej książeczki taki , jakim chciałam go widzieć.
Jego przemyślenia ,poglądy ,zasady - współgrają z moimi ,są dla mnie interesujące .
Ale niech cytaty mówią za siebie :

Chandler o sobie;
-Nie jestem towarzyski ,bo łatwo się nudzę ,a przeciętność nie zadowala mnie ani u ludzi ,ani w życiu.
-Pisuję zrywami…..tylko wtedy ,kiedy mam na to ochotę.
-Wciąż uważam się za amatora i robię wszystko tak ,żeby moja praca była dla mnie przyjemnością.
-Pisarz musi co pół roku czytać swoje książki ,żeby mu nie groziło napisanie którejś po raz drugi.
Cierpię na atrofię pomysłowości. Potrafię pisać błyskawicznie, ale sam siebie nudzę….

O brukowcach, z których kpi sobie w żywe oczy.
-Przeznaczone są dla ludzi ,którzy przy czytaniu poruszają wargami.

O telewizji w roku 1950
-Wystarczy pokręcić gałkami,z którymi radzą sobie wszystkie małpy człekokształtne ,rozpieramy się w fotelu i opróżniamy głowę z wszelkich myśli.I oto oglądamy bańki wznoszące się z pierwotnej magmy...

ems | 2011-12-31
Przeczytana: 1984 rok

Wybór korespondencji Chandlera.
Książkę podzielono na rozdziały: Chandler o Chandlerze, Chandler o powieści kryminalnej, Chandler o rzemiośle pisarskim, Chandler o świecie filmu i telewizji, Chandler o sprawach wydawniczych, Chandler o kotach, Chandler o znanych przestępstwach, Chandler o swoich opowiadanich, powieściach i o Philipie Marlowe.
Oprócz tego - bonus w postaci opowiadania pt 'Dwoje pisarzy', eseju 'Skromna sztuka pisanie powieści kryminalnych' oraz kilku pierwszych rozdziałów ostatniej, niedokończonej powieści Chandlera - 'Pudli Zdrój' (znaczy, dokończonej potem przez Roberta B. Parkera). Dla miłośników twórczości Chandlera (a przynajmniej wypada wcześniej przeczytać kilka jego książek). Czyta się znakomicie - polecam.

Katarzyna | 2015-10-24

Raymond Chandler o sobie, o śmierci żony, o kryminałach, o Hollywood, o kotach, o słynnych przestępstwach, o swoim najsłynniejszym detektywie. Inteligentnie, ze smakiem i humorem. Bardzo ciekawe spostrzeżenia, często krytyczne, ale obiektywne.
ps. rozdział o kotach cudowny :)

ka_dyl | 2019-01-09
apolinary | 2015-09-06
idaredalma | 2015-08-12
Na półkach: Przeczytane, 03. Pap+

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 6

Udostępniamy przedostatni, szósty rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Jak pracować nad swoim tekstem? Dodatkowo można zobaczyć Łukasza Orbitowskiego w malowniczej scenerii osiedlowej siłowni! Polecamy!

Kurs Kreatywnego Pisania - lekcja 5

Udostępniamy kolejny, piąty już rozdział Kreatywnego Kursu Pisania Miasta Literatury UNESCO zatytułowany Co to znaczy „mieć dobry styl”? Jesteście ciekawi jak z językiem radzą sobie Paweł Potoroczyn i Ziemowit Szczerek? No to sprawdźcie!